Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 12:31

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 02:30 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Много от вас предполагам използват навигация под някаква форма - умен телефон, фабрична навигация в колата, таблет или навигационни устройства лепящи се по стъклата.

В следващите редове искам да разкажа за една идея, която придобива доста голяма популярност напоследък.

Идеята се казва Waze. Някакви израелци са направили програма за мобилни устройства, която освен пълноценна навигация, добавя и допълнителни функции. Програмата следи за задръствания, бензиностанции с най-ниска цена на литър гориво, показва приятели, запомня любими маршрути както и показва в реално време полицейски засади, катастрофи и най-полезното на българския шофьор - камерите.

Как работи програмата:
За да работи програмата има нужда от умен телефон (Smart phone) и интернет. Програмата съм тествал да работи на iPad, iPhone, Android 4.x.x, както и на Windows Mobile 6.5.
Преди да продължа нататък искам да направя едно уточнение... Waze не използва offline карти. Картите, пътищата и изчисляването на маршрута се извършват с помощта на интернет! Можете да съберете някои части карта в кеша на програмата, но излезете ли от тези координати без някакъв интернет няма да виждате карта... също така няма да получавате информация за пътната обстановка в реално време. Все пак, програмата е направена за умни телефони... а те без интернет се обезсмислят. Waze не харчи много интернет, но зависи пряко от това дали се минава по нов маршрут или само се обновява картата с последната пътна обстановка.

Като казах обновява на картата... Waze идеята е съставена от общество, което участва активно в изграждането на пътната мрежа. Всеки един уейзър може да редактира картата, да поставя надписи в/у сгради, да надписва улици и да слага камери. Единственото условие е, той да е минал по този път. Ако даден път липсва, може в реално време да се "построи" в/у картата.

Докато е включен, Waze преценява средна скорост при движение на дадена отсечка и ако е ниска, отсечката почервенява, а ако има други уейзъри с път през тази отсечка те могат да се отклонят по алтернативни маршрути. Нещо повече... уейзър може да коментира и направи снимка на дадено събитие, като например счупен автобус, който прави задръстване или просто ремонт на пътя с пропускливост в едната лента. По този начин всеки може да се информира на секундата за случващото се около него.

Друга функционалност е, че програмата позволява интегриране с фейсбук, туитър, както и групи. Аз не ползвам фейсбук и туитър, но създадох група Mazda fan club Bulgaria. В тази група каня всички приятели и фенове на Мазда да уейзят.

В програмата е заложен и морален стимул под формата на събиране на точки. Колкото повече карате, толкова повече точки получавате. Точки могат да се получат и ако сте полезни... като например редактирате пътната мрежа, съобщавате за някакви събития и тн.

Ако забележите позната количка на пътя, може да си размените и съобщение.... но разбира се, докато сте в движение, Waze няма да позволи игра с телефона - ОПАСНО Е!

В Обединеното Кралство ми показваше на картата най-близките бензиностанции с най-евтиното гориво. В България тази опция я няма все още... но това зависи от нас, уейзърите.

Цената: Програмата е напълно безплатна. До скоро беше и с отворен код, но заради заплаха от страна на епъл, че ще изтрие програмата от тяхното хранилище, хората бяха принудени да затворят кода.

Сигурен съм, че много от вас вече използват програмата, но си траят или говорят за нея от уста на уста.

Ако ви е харесала идеята, повече информация в темата или тук.
Приложението може да се свали и разгледа от Google Play и от App Store.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 09:00 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 30 Мар 2007, 21:48
Мнения: 1147
Местоположение: Montreal, Canada
А тези, които сме с телефоните с фенерчетата горим :) :) :)

От на бързо прочетеното обаче не разбрах дали става за нокия или е само за Айфон?

_________________
Един от основните странични ефекти на Prozac е появата на симптома атаксия- пациентът не е способен да координира волевите мускулни движения.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 10:32 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 26 Окт 2007, 10:08
Мнения: 3460
Smokie написа:
... Програмата съм тествал да работи на iPad, iPhone, Android 4.x.x, както и на Windows Mobile 6.5.
...


Щом пише Андроид и Виндовс Мобиле, значи ще бичи и на Нокия, и на Самсунг, и на ХТЦ, и на всьо що е с Андроид и Виндовс Мобиле, освен ако системата не е "заключена" за външни приложения. Тогава се налага хакване или както му викат по иПхонски - джейлбрейкване.

ПП Я горим барабар с имащите Нокия с фенерче, щот отказах умните фони и кютам с глупава Моторола "водомерче".

_________________
You can’t make a pig into a racehorse,
but you can make it into a very fast pig.
626 GE IV FS 115


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 11:31 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
За Windows Mobile 6.5 имам старата версия на програмата, която работи чудесно, но някои нови функции при нея липсват. Дълго време ползвах един gSmart с процесор под 400 МХц и работеше чудесно.
Програмата е в хранилищата на андроид и ап стор-а. Т.е. не е нужно никакво хакване или джейлбрейкване.

ПП: И аз на смрат фона си имам фенерче :D

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2012, 17:27 
Offline
фен
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 18 Окт 2012, 16:38
Мнения: 239
Местоположение: Пловдив
skype: b_borisov1
Програмката е супер. Тъкмо си я инсталирах. Много радва. Надявам се повече хора да се присъединят къ Уейз обществото и да се включат към групата ма Мазда клуба. :) :D \:D/

_________________
Japan DOHC Rulez
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Ное 2012, 22:32 
Offline
маниак
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 29 Окт 2011, 12:11
Мнения: 643
Местоположение: Пловдив
Да бе ама тея екстри си ги имам и на моите навигации,само дето постоянно трябва да съм свързан с нета и не само аз ами и хиляди други колеги за има ефект за против куките и задръстванията.Тези хави за белите страни ние сме още много далече от те неща.Иначе браво за темата нека повече хора се образоват за новите технологии.
Да караме по правилата и да се надяваме да не ни хванат.

_________________
Мазда 626 1840 куб.90 к.с. 16 в (комби)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2012, 01:33 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Силата на умните телефони е в интернета. Ако няма интернет всяко фенерче с телефон върши работа. Е, друг е въпроса как хората те гледат като почнеш да гъделичкаш ябълка ;) ама все пак...
Мога да те уверя, че уейзърите въобще не са малко. Това е причината да пиша вече във форума за Waze.
В петък, в час пик имаше 43 рипорта за задръствания, снимки на задръстване и полицейски патрули дебнещи. Утре ще направя няколко скрийн шот-а.
Задал съм обхват (радиус) 50 км на съобщения. Като бях в "бяла" страна в час пик имаше не повече от 30-40 рипорта пак в същия радиус.
И за да не съм голословен ето тук след като се избере София примерно, може да се видят горе-долу активните уейзърчета.
Това не е съвсем актуална карта, защото някои хора не искат да бъдат позиционирани на картата и са скрити.
И още нещо, заради което харесвам Waze, но нямащо нищо общо с навигацията... Waze-овци категорично отказват да поддържат Internet Explorer за редактиране на карти :D :D

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2012, 08:37 
Offline
маниак
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 29 Окт 2011, 12:11
Мнения: 643
Местоположение: Пловдив
Интересно новаторско,но мисля че наистина ще мине време докато бъде по функционално в България.
С нетърпение ще чакам скреншотчетата може пък и да се заребя,а аз като го направя после бързо агитирам аверите.
Само за за идеята за смартфон без нет че не върши работа не съм съгласен,това ми звучи операторско някак си.
Е ползвам му нето но само на безжичен,не виждам смисъл да съм постоянно кънектнат и да ми изфиряса батерията на бързо.Те и операторите казват че може да си спреш нета и че ако го направиш телефона няма да бачка ама само трябва някои да им се върже.Както и да малко се отплеснах,колега много се радвам че в форума има и хора запалени по новите мобилни джаджи.Тази програмка ако има и офлаин карти ще грабне доста повече хора.

_________________
Мазда 626 1840 куб.90 к.с. 16 в (комби)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2012, 19:52 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Малко обещани скрийншотчета.
Птичи поглед на София. Идеята ми е да се види горе долу колко уейзърчета се виждат и няколко задръстени улички.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Птичи поглед
photo_new.jpg
photo_new.jpg [ 52.27 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Списък с трафика в софия. Това е само първата страница ... няма смисъл да скролвам нататък
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Част от блокирания трафик
image_new.jpeg
image_new.jpeg [ 81.93 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Вдясно се вижда една иконка с катастрофа. Като се цъкне на нея се вижда малко повече информация за случката. Двама са благодарили даже ;)
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Катастрофа
image_7_new.jpeg
image_7_new.jpeg [ 90.04 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Червените отсечки с цифричка отгоре показва къде е задръстването и средна скорост за минаване на отсечката. Колкото по-червено, толкова по-бавно.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Отбелязване на задръстване и средна скорост на отсечка
image_6_new.jpeg
image_6_new.jpeg [ 108.69 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Кръстовища с камери засичащи преминаващи на червено
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Камери за червен светофар на кръстовище
image_4_new.jpeg
image_4_new.jpeg [ 111.63 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Списък с рипортите в конкретен момент. На този списък не се вижда катастрофата... но след като се ъпдейтна се показа (виж снимките по-горе)
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Списък със случващото се
image_3_new.jpeg
image_3_new.jpeg [ 30.95 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Ето така изглежда когато някой рапортува полицейски патрул
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Картата как се вижда общо
image_2_new.jpeg
image_2_new.jpeg [ 125.18 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Това не знам защо въобще го цъкнах?! Ама... скрийншота е направен, пускам го ;) Полицайчето се намира на 5.7 км от моето конкретно място.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Това всъщност е регулировчик
image_1_new.jpeg
image_1_new.jpeg [ 24.82 KiB | Прегледано 17312 пъти ]


Относно нет-а и смарт фона... Няма нищо операторско. В джоба си имаш компютър с огромна мощност. Кой си купува компютър в днешно време без да му бодне нет?
Нещо повече, използвам приложения като Viber, Skype, и поща в реално време. Могат да се свържат с мен и аз да се свържа с някой друг, който може да се намира в Австралия без да плащам за гласов пренос под формата на включени минути и стотинки на минута. Плащам еднократно за интернет, неограничен разбира се.
Всъщност интернетът на телефон е по-икономично отколкото плащане за групи, минути, приятели и бла бла бла.
Вярно е, че батерията пада много бързо... но който има мустачки, има и гребенче ;) За съжаление е такава технологията.

ПС: Сега се сетих и още едно приложение, което аз никога няма да използвам... но масово се ползва да се кисне във фейсбук

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 00:12 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Приложението изглежда доста обещаващо и ако го оставят безплатно ще избие рибата и изяде хляба на всичките гармин, сиджик и т.н. програми. Единствения недостатък ( ако може така да се нарече ) е че постоянно трябва да има активност и някои да маркира евенти тук и там за да е актуална информацията. От тук следва и въпроса кой ще го прави докато си кара колата. Айде ако си в задръстване може да добавиш евент но ако караш и не върви. Също не ми стана много ясно как точно се появява дадена част от картата. Примерно сега исках да browse-на Казанлък ... но уви нищо няма като информация за него .. бяло поле ( едит : след малко чакане се появи инфо ) Другото което забелязвам е че се появяват малки селца а информация за по-големи градове липсва. Приоритизирането на взимане на информация за картата е някакси странно :)

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 01:42 
Offline
маниак
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 29 Окт 2011, 12:11
Мнения: 643
Местоположение: Пловдив
Е има много интересни функции,но и доста мегабаити трафик да минат през него че да тръгне да гони големите и да не забравяме и че Том Том се появи на хоризонта а Иго-то е доста добра.Има бъдеще но какво ще е то времето ще покаже.
За нета съм съгласен донякъде без него няма смисъл от смартфона но пък и не е нужно да си 24 часа кънектнат,зависи ки как го ползва.Малко крайно и неточно се изразих в началото но просто операторите всячески натрапват на клиентите че като си купят смарт за да бачка им трябва и дата план.Всичко според нуждите,тези дни може и аз да се пробвам с това приложение обаче колегата 'VJS' изтъкна някои сериозни доводи.

_________________
Мазда 626 1840 куб.90 к.с. 16 в (комби)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 07:39 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Те доводите не пречат да се тества какъвто и да е software. Но от това което видях няма как да се разчита на приложението ако тръгнеш на дълъг път и трябва да се ориентираш в непозната обстановка. Да не говорим, че в някое загубено село едва ли ще ти "лети" интернета за да се появят пътищата и вероятно ще ти поникне бяла брада докато чакаш. Въпреки това за градски условия ( за по-големите градове ) мисля, че ще върши много добра работа в някои случаи.

EDIT : преди малко минах покрай едни полицаи в дианабат и реших да ги тагна след като се прибера ... но уви не ми дава ... не знам аз ли правя нещо криво или нещо не е както трябва :|

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 11:16 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
VJS написа:
Единствения недостатък ( ако може така да се нарече ) е че постоянно трябва да има активност и някои да маркира евенти тук и там за да е актуална информацията. От тук следва и въпроса кой ще го прави докато си кара колата.

Когато човек попадне в задръстване и се изнерви едва ли би искал да рипортва каквото и да било. :D
Програмата непрекъсното мери средна скорост за отсечката по която се движиш, автоматично докладва и поставя на картата средната скорост и посоката на движение. Като се погледне пише: "Reported by Waze".
И от тук следва, че ако някой се опита да постави задръстване, а всъщност да няма, тогава минаващите по този път уейзъри ще елиминират това нещо и то няма да се появи на картата повече.
Ако се докладва катастрофа или полицейска засада, минавайки друг уейзър по този път може да докладва, че там го няма... Така например като махнаха камерата пред макдоналдЦ и докладвах, че я няма... на следващия ъпдейт на картата вече не беше там. Със сигурност и други са докладвали това... или някой умишлено е махнал от картата.
Програмата използва тегловни коефициенти, с които определя кой рипорт е по-достоверен. Не ми се обяснява точно как работи тази функция... но е добра.

VJS написа:
Примерно сега исках да browse-на Казанлък ... но уви нищо няма като информация за него .. бяло поле ( едит : след малко чакане се появи инфо ) Другото което забелязвам е че се появяват малки селца а информация за по-големи градове липсва. Приоритизирането на взимане на информация за картата е някакси странно

Ако гледаш картата през компютър е по-трудно и понякога става по-бавно. Ако е през Waze, то тогава има нужда от малко време докато кешира. Нямам представа защо се появява този лаг понякога. Както казах, картите се кешират и Waze запомня любимите ти пътища (т.е. пътищата, които най-често обикаляш). Те се кешират и трафикът, който се харчи е доста скромен.

j95monster написа:
но и доста мегабаити трафик да минат през него

Последният път като обикалях засичах колко мегабайта харчеше, но не помня числото... само впечатлението ми е останало, че е малко. Колко малко ... ще докладвам като засека или като имам по-ясна стъкмистика с цифри.

VJS написа:
Но от това което видях няма как да се разчита на приложението ако тръгнеш на дълъг път и трябва да се ориентираш в непозната обстановка. Да не говорим, че в някое загубено село едва ли ще ти "лети" интернета за да се появят пътищата и вероятно ще ти поникне бяла брада докато чакаш. Въпреки това за градски условия ( за по-големите градове ) мисля, че ще върши много добра работа в някои случаи.

EDIT : преди малко минах покрай едни полицаи в дианабат и реших да ги тагна след като се прибера ... но уви не ми дава ... не знам аз ли правя нещо криво или нещо не е както трябва

Ако пуснеш да навигира от т.А до т.Б Waze предлага пътища за минаване. След като се избере маршрут, Waze започва да кешира картата напред в зависимост от скоростта, с която се кара... Ако е бавно не повече от 2-5 км напред... ако е по-висока скоростта кешира по-напред. Идеята е да не кешира наведнъж целия път. Постоянно се следи за някакви промени.
Колкото и да ми е болно, в БГ мобилния интернет все още не се брои за приоритет, пък и дори на запад съм имал доста сериозни пропадания на интернета... Технологията се развива... и когато хората я използват операторите са принудени да инвестират в нея.
Нямам представа защо не е отбелязъл маркирания от теб полицай... понякога на "бебе"-тата не им дава да рипортват докато не натрупат малко точки/километри.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 13:11 
Offline
маниак
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 08 Авг 2009, 11:41
Мнения: 590
Местоположение: Смолян
Относно маркирането на някакви нещица покрай пътя - май Waze не позволяваше такива неща в движение ( ако греша, простете ми, и аз съм новак :) )

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 15:01 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Абсолютно вярно. Излиза предупредително съобщение, че по време на движение не са позволени заигравки освен, ако не цъкнеш копчето, че пътник си играе.
Но мисля, че за доклад на събитие са необходими 2-3 кликвания и това е разрешено.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 17:22 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Сега на бебета ли ще се обиждаме :lol: :lol: :lol: ... в крайна сметка се оказа че няколко минути преди аз да маркирам някой ме е изпреварил ... и от там идваше и грешката :) И сега гледам че вече са маркирали че ги няма =D>

ЕДИТ : Отивам да тествам до семинарията :) ....

ЕДИТ 2 : в крайна сметка не стигнах до там ... имаше яко задръстване .... за 50 минути напред назад ... 1.4 МБ трафик ми е направила програмата.

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 18:48 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Скромно...
Гледам групировката расте ;) :D :D

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 18:51 
Offline
фен
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 18 Окт 2012, 16:38
Мнения: 239
Местоположение: Пловдив
skype: b_borisov1
Така и трябва. :) ;)

_________________
Japan DOHC Rulez
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 19:12 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Smokie написа:
Скромно...
Гледам групировката расте ;) :D :D


Мдам .. даже има и мазда клуб група ... не знам кой я е направил ама съм нея вече :)

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2012, 20:08 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Smokie написа:
създадох група Mazda fan club Bulgaria. В тази група каня всички приятели и фенове на Мазда да уейзят.

Видях, че си се присъединил. ;) Растем ... като група де :D

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2012, 13:12 
Offline
фен
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 19 Фев 2009, 19:55
Мнения: 343
Smokie, аз ползвам ето това

_________________
Сиво, Сиво.. та краСИВО
Toyota Auris 2006 - 2.2 DCAT - малък трудно управляем ракетен снаряд.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Ное 2012, 16:37 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Много често ми се случва когато искам да маркирам нещо да нямам тази възможност. След сума ръчкане и тестове така и не разбрах как се маркира нещо ако не си на точната позиция ? При задържане върху локацията излиза меню за навигация до тази точка но не и да маркираш нещо там. Някой да има решение на проблема ?

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Ное 2012, 17:39 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 15 Ное 2010, 14:28
Мнения: 543
Местоположение: София
е как в групата сме

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Ное 2012, 23:58 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Като рипортваш, можеш да рипортваш временни неща като задръствания, полицейски патрули, катастрофи или други неща само ако минеш през това място.
Минавайки през това място маркираш събитието и Waze запазва текущата позиция. По-късно като имаш възможност можеш да добавиш ... каквото имаш да добавяш или веднага. Няма начин да си минал през дадено място и да репортнеш нещо, защото това вече може да не е актуално.

Ако искаш да добавиш нещо за постоянно, то тогава трябва да влезеш на www.waze.com и да редактираш картата. Работата е там, че за да поставиш нещо такова трябва да си минал през това място.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 01 Дек 2012, 19:01 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Да бе то ясно че трябва да съм минал ... ама идеята ми е че като мина покрай полицаи ... няма да отбия след тях за да мога да ги маркирам :) ... а като продължа по пътя и отбия някъде по натам вече не ми дава да ги маркирам на мястото на което съм ги видял.

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 16:01 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
А самия Waze пуснал ли си го?
За да рипортва, трябва програмата да работи и да е със синхронизиран GPS. Тогава като цъкнеш вдясно на виртуалния бутон, програмата запомня позицията и можеш по-късно да отбележеш какво има на тези координати без да се налага да отбиваш.
Задължителните условия са:
2. Задължително синхронизиран GPS
1. Пусната програма

Ако вървиш и минеш покрай полицай и тогава включиш Waze му трябва време докато се синхронизира със спътниците... а ти отдавна ще си подминал това място... няма как да рипортнеш в такъв случай.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 16:29 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Пуснат е много ясно ... ти се базикаш нещо май :-D

По-скоро проблема идва май от това че често си губи спътниците .... което пък от своя страна не мога да разбера защо е така ... подобен проблем нямам на останлите GPS apps.

P.S. А от къде по-късно можеш да отбележиш както е имало на мястото къде си натиснал бутона в дясно че не разбрах ?

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 16:32 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 15 Ное 2010, 14:28
Мнения: 543
Местоположение: София
Някой колега благодарение на Waze ме спаси от полицаи, както хубаво се бях засилил, и най-малко там съм очаквал да са застанали куките. Добре че беше Waze та ми показа, че след завоя ще ги има, и така се бяха скрили, че и всеки орлов поглед би ги пропуснал, акт-чето си го бях отнесъл като стой та гледай.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2012, 16:55 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
По-късно ще направя клипче или поредица от картинки и ще ти покажа какво имам предвид и как става номера.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2012, 18:01 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Ето как се пускат доклади за определени събития.
Априори waze работи и е осъществена синхронизация с GPS сателити:

Вдясно на екрана на waze има виртуално бутонче, което се натиска.
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Меню
pic1.PNG
pic1.PNG [ 134.17 KiB | Прегледано 17043 пъти ]

При натискане на бутона се запазват текущите координати (отбелязано със стрелка), затова е важно да е синхронизиран с GPS.

Тук има няколко опции за въвеждане... Полицаи, трафик, опасности някакви и тн.

Нека този път се избере докладване на полицай. Излиза следното прозорче:
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Докладване за полицай
pic2.jpeg
pic2.jpeg [ 157.03 KiB | Прегледано 17043 пъти ]

От това прозорче могат да се избере лентата където дебнат, да се направи снимка на засадата, да се избере дали са скрити или видими, да се направи кратко описание, и други работи.
Ако се избере бутонът Later, то тогава прозорецът се скрива, но се запомня това, което трябва да се докладва за по-късно, когато шофьорът може безопасно да въведе информация.

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Бутон за докладване по-късно
pic3.png
pic3.png [ 102.38 KiB | Прегледано 17043 пъти ]

Ето така изглежда запаметения доклад. Една малка иконка в левия ъгъл на екрана. Ако се натисне:

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Отново прозореца с доклада
pic4.jpeg
pic4.jpeg [ 181.78 KiB | Прегледано 17043 пъти ]

... се появява отново прозорчето, където след добавяне на информацията може да се изпрати.

Толкова. :) Лесно и бързо, а най-важното и безопасно за шофьора.

Трябва да се има предвид, че може да бъде запаметен само 1 доклад. Ако се докладва нещо друго, първия рипорт се изтрива.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб