Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 20:40

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 15:23 
Offline
фен

Регистриран на: 16 Сеп 2014, 20:34
Мнения: 148
Здравейте!
Имам въпрос относно тълкуването на разпоредбата на чл. 183, ал. 5 от ЗДвП, а именно:

Цитат:
(5) (Нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) Наказва се с глоба 100 лв. водач, който:
1. преминава при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването;


както и чл. 31, ал. 7, т. 4 от ППЗДвП във връзка с горното:

Цитат:
4. жълта светлина - означава "Внимание, спри!". Това не се отнася само за онези от водачите, които в момента на подаването на този сигнал, след като им е било разрешено преминаването, са толкова близо до светофара, че не могат да спрат, без да създадат опасност за движението. При подаване на този сигнал на кръстовище водачите, които навлизат или се намират в кръстовището, са длъжни да го освободят.


Случаят е следния:
Карам по бул. "В. Левски" в посока кръговото на паметника на В. Левски. На едно от кръстовищата (с ул. "Оборище" или бул. "Цар Освободител" не помня точно) преминавам на жълт сигнал. Спирането на стоп линията в този момент беше трудна задача. Влизайки в кръстовището се изнасям по най-бързия начин. Докато съм някъде в кръстовището светва червен сигнал на светофара. Добре, че беше неделя следобед и нямаше трафик.

Навлизането в кръстовище (разбирайте преминаването на стоп линията) на червен сигнал е нарушение отвсякъде. Но навлизането в кръстовище на жълт сигнал счита ли се за нарушение?

От друга страна на кръстовището до СУ (бул. "В Левски" и бул. "Цар Освободител") има няколко вида камери, включително и такива за преминаване на червен светофар. На следващото кръстовище (с ул. "Оборище") има камери, които предполагам следят трафика. Не си спомням, на кое от двете кръстовища беше, надявам се само да не е на това на СУ [-o<

Някой запознат ли е с принципа на действие на камерите за червен светофар? Имам предвид, веднага ли след като светне жълт сигнал започват да засичат кой е в кръстовището или имат някакъв толеранс от няколко секунди? Какво снимат тези камери - стоп линията на съответния светофар, респ. колите които я пресичат при вече червен сигнал или центъра на кръстовището, т.е. такива които са минали на жълто но ги хваща и червено при напускане на кръстовището? Всяко ли нарушение хващат, понеже на ден в столицата сигурно има стотици или хиляди подобни?

В случая не твърдя, че съм прав, защото съм виновен, че от рано не прецених ситуацията и не намалих с готовност за спиране, ако светне жълто. От друга страна пред мен (на около 15 м) имаше кола, която мина на зелено и я хвана жълто в самото кръстовище, а това малко ме подведе. Зад мен също имаше кола, която все пак спря на жълтия сигнал, но ако бях набил спирачки не се знаеше какви щеше да са последствията за багажника ми.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 15:45 
Offline
маниак
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 31 Авг 2008, 14:16
Мнения: 943
Местоположение: Ст.Загора
Няма да имаш проблем.Прав си в София има милион такива ситуации на ден.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 15:59 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Ако спирането ти не е било опасно за движението си виновен, но колата зад теб ако е близо би било неразумно да спреш рязко и от там не си виновен, че си навлязъл в кръстовището.
Камерата как работи обаче не знам...

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 17:05 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Има огромна вероятност да има санкция. На "ама аз нямаше да мога да спра" се отговаря "да си съобразил скорост и дистанция, има си таймер на светофара". ;)
Аз също не съм ангелче, макар, че се опитвам, просто описвам какъв би бил разговор с орган. В случай, че е прозвучало като заяждане...

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 18:38 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Минавал съм поне 100 пъти на жълто и досега няма никакви последствия.Но докато се смени на червено аз съм почти излязъл от кръстовището.Иначе ако река да спра ще съм си почти по средата а пък правилника ме казва да се изтегля максимално бързо.Ако светофарът започни да мига червеното можеш да се ориентираш но тези старите дето светват отведнъж трябва да си гадател да реагираш.Виж при таимер никакъв шанс за прошка ако те засекат.Аз съм се карал със органите на реда за друго по странно нещо.Светва ми зелено и аз си завивам на дясно.Да ама има пешеходна пътека по която си преминават хора и аз докато ги изчакам си минах почти на червено.И хоп....20м по нататък усмихнати полицаи ми махат но не за поздрав а да спра.... :D

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Ное 2017, 18:58 
Offline
фен
Автор на темата

Регистриран на: 16 Сеп 2014, 20:34
Мнения: 148
e в случая мога да се надявам "честитките" да ги пускат избирателно, защото честно казано винаги ми е било странно в град с над 1.5 милиона население и още поне толкова коли и камери на всяко централно кръстовище - съответно стотици или хиляди нарушения на ден, как смогват да обработят толкова информация :shock:

А ако случайно са ме засякли след колко време мога евентуално да очаквам честитка? Принципно, по постоянен адрес и местоживеене съм от провинцията и ако ме привикат ще е в КАТ по постоянен адрес?

И другото ми питане - имам златен талон, поне за момента. При евентуално първо нарушение от този род нали само вземат талона (и го сменят с обикновен), без да отнемат контролни точки? При последващи нарушения вече отнемат ?!

ПС: Извинявам се за малоумните въпроси от моя страна, но от седем години съм шофьор и си карам активно, но досега никога не съм имал нарушения (за които да съм санкциониран), даже КАТ са ме спирали само веднъж в живота и то за рутинна проверка на документите :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 07:51 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Спокойно. Няма да Ви арестуват. Една глобичка, малко точки и смяна на талона. За последното не съм сигурен. Далече сте от трамвая.
За Ваше успокоение, системата е сбъркана, не че Вие сте най-големия престъпник.

Откакто се старая да съм примерен, имам придобити няколко НПК на цена 10-15 точки.
Преди това се стараех да наруша всички правила, но да стигна "пръв". За 10 години нямах никакви установени нарушения. Добре, че сам реших да спра идиотията, КАТ по никакъв начин не ме подсещаше. ;)

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 11:29 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Най-вероятно тези камери имат някакъв толеранс подобен на тези за превишена скорост. Както казвате, ако нямаха, трябваше по хиляди честитки на ден да се пращат. Сума ти хора минават като светне червено, или тръгват преди да светне жълто. Толеранса си мисля, че би бил нещо подобно: започва да снима от 5 сек след червено до 5 сек преди червено. Като идеята би била да не хваща постоянно такива като автора на темата.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 14:44 
Offline
фен
Аватар
2018 Mazda CX-5

Регистриран на: 14 Май 2017, 16:55
Мнения: 196
Местоположение: Бургас
Какъв толеранс 5 Сек, това си е чиста предпоставка за меле. Ако 5 Сек след като е светнало червеното още си в кръстовището или тепърва навлизаш, катастрофата е гарантирана!

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 15:49 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Kaizera написа:
Какъв толеранс 5 Сек, това си е чиста предпоставка за меле. Ако 5 Сек след като е светнало червеното още си в кръстовището или тепърва навлизаш, катастрофата е гарантирана!


Цифрата е примерна. Може и 2, ако по ти харесва. :D И камерата предполагам хваща линията под светофара, тоест навлизането. Абсурд да гледа чак цялото кръстовище. Във Варна редовно се случва да минават на зелено и да останат в кръстовището, понеже колоната е чак до пешеходната пътека отсреща. Друг е въпроса, че им се чудя защо го правят. Бута се в кръстовището, защото му свети зелено, но той просто няма къде да отиде и почват едни струпвания отсреща...

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 16:06 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Точно така стават големите тапи, или път опашката да стига до съседно кръстовище и те да се редят на нея без да оставят място за влизане/излизане от въпросната пресечка - все дреболии, водещи до чужди главоболия!

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 21:01 
Offline
фен
Аватар
2018 Mazda CX-5

Регистриран на: 14 Май 2017, 16:55
Мнения: 196
Местоположение: Бургас
Както казваш камерата снима на линията, недопустимо е да има какъвто и да е толеранс. Не стига, че си минал на жълто, ами и ще ти дават толеранс да минеш и на червено!


Колкото до това, че всеки влиза в кръстовището, без значение дали има възможност да мине... Еми влизат защото на никой не му пука, важното е да се набута и да мине, пък зад него потоп, нали вече е минал. Ей това не мога да го разбера... София е голям град с големи разстояния, ама Бургас е ебати селото... от край до край за 10-15 мин (като изключим Меден Рудник). Ама всеки бърза все едно кой знае за къде пътува. Тук специално шофьорите са страшно НЕтолерантни, нещо което не е така в София или поне моите наблюдения не са такива. Абе вижда те, че чакаш да завиеш на ляво, пред него коли, ама няма да спре така че ти да можеш да минеш, а ще се набие в кръстовището точно пред теб, да не случайно да се прецака нещо. А това някой да те види, че чакаш и да ти дадат предимство..... абсурд! Такива хора са единици.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб