Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 16:14

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 10:38 
Offline
любител
2004 Mazda 3

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Здравейте всички,

Имам следния проблем от известно време с бензинова Мазда 3 1.6. 2004г.
В момента ми свети чек енджин-а на колата.

Случвало ми се е и друг път и след като съм ходил на диагностика ми бяха казали, че е бобина и свещи.
Тогава го имах и проблема с придърпването, за който прочетох и други теми и ми светваше от време на време чек енджина.
Смених ги и колата се оправи и чек енджина изгасна. И така безгрижно няколко месеца.....
Наскоро пак ми светна чек енджина и ми придърпваше, пак я водих на диагностика, пак ми казах, че е бобина само, че друга.
Смених я, изчистиха грешките на компа, обаче като запалих веднага светна отново, която си свети и сега като карам.
Излиза някаква грешка на компютъра "P" с някакъв номер от ламбда сонда (незнам коя от двете).

Като цяло не успяха добре да я диагностицират от сервиза, в който ходих с компютър поради ред причини.

Въпроса ми е може ли някой да каже къде в рамките на София (по възможност близко до Младост) къде мога да отида на читава диагностика?
Мислех си за Стар Моторс, но се опасявам, че няма много да си свършат работата. D & N също не е опция (най-големите шматки на света са там).
Идеята ми като цяло е да проверя какъв е точно проблема и да мина възможно най-тънко т.е. ако е проблем по окабеляването/връзките или е запушено нещо друго да мога да го установа.
Проверих цените при Ники (известен във форума) и цените на нови са 300 и нещо лв. за едната и 500 и нещо лв. за другата и ми се струва малко скъпичко.
Решил съм да я продавам и все пак искам всичко да и е ок.
Знам, че има някакви опции с други сонди като трябва да им се сложат буксите на такива за Мазда.
Някой знае ли къде може да се свърши тази схема? На себе си не разчитам тъй като нищо не разбирам.
Знаете ли също от къде бих могъл да взема читава сонда - втора употреба? Знам, че е рисковано, но все пак.

Малко бях многословен, но реших, че е добре хубаво да обесня проблема. :D

Благодаря предварително!

Поздрави,
Чавдар.

ПП: Според вас проблем ли ще е да карам с този проблем извънградско тъй като мисля да раздвижа по празниците и няма да успея да я оправя до тогава?


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 12:23 
Offline
фен
Аватар
2006 Mazda 6

Регистриран на: 13 Мар 2013, 22:43
Мнения: 454
Местоположение: Варна
За диагностика най-добре Старс мотърс,защото те имат подходящата апаратура.Щом си решил да я продаваш може и 2ра употреба сонда да сложиш. А колкото до карането-не е проблем,но най-вероятно няма да ти хареса разхода който ще ти даде.

_________________
MAZDA 6 2006 L3 + Fobos 2 + DRL


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 13:35 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
За разхода съм сигурен, че не ми харесва и сега. :)))


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 16:49 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
Колко дa не ти харесва - моята е на 11.3 бензин :D

_________________
Osu


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 18:53 
Offline
фен

Регистриран на: 16 Окт 2009, 08:59
Мнения: 130
Местоположение: Varna
STUFFF написа:
Колко дa не ти харесва - моята е на 11.3 бензин :D

:D 1.6 не е кой знае колко по надолу с разхода във Варна - 10-10.5/100, живеем в широкия център (лятно Тракия).
Имали сме случаи с 11.5/100. Тия митове за 8-9 разход... :^o


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2014, 23:05 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
Аз най-вече карам в по-късните часове и за това разхода ми градско е толкова малко :D
Иначе и 13.6 съм имал. В час пик от Чайка до центъра ако не бързам се качвам на автобус :))

_________________
Osu


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 13:48 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Пичове, а нещо по темата? :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 14:26 
Offline
фен

Регистриран на: 16 Окт 2009, 08:59
Мнения: 130
Местоположение: Varna
Колегите вече дадоха съвет:
Отиваш в СТАР моторс, казваш им колата има проблем и ще ви платя за диагностика само ако откриете причината. Няма да се връзваш ако почнат да шикалкавят от рода: да сменим еди какво си, ако не е то ще сменим друго. Т.е. ще платиш само това което е причината, пък те да сменят каквото искат.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2014, 19:58 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 13 Ное 2013, 11:30
Мнения: 206
Местоположение: София
chavdar20002001 написа:
Решил съм да я продавам и все пак искам всичко да и е ок.

Огромни адмирации за това :!: Масово се процедира обратно, че и във форумите се дават такива съвети. И после същите хора псуват, като самите те си купят закърпена като за продан кола. Още веднъж браво :!:

По темата - 300-500лв са абсурдно много пари за ламбда-сонда, още повече за 1.6 бензин от 2004 година. В ebay има ОЕМ-съвместими Bosch и Denso за 100-150лв.

_________________
Mazda 6 GH (2009), 2.0 147hp, AT, LPG Romano Antonio OBD


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Апр 2014, 18:25 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
chavdar20002001 написа:

Въпроса ми е може ли някой да каже къде в рамките на София (по възможност близко до Младост) къде мога да отида на читава диагностика?

- Колега "chavdar20002001" много бих искал да ти помогна щом е за :lovemazda: ,и предполагам откриването на проблема няма да отнеме повече от 20-сет.. до 30-40 минути , но за съжаление се намирам на другия край на София :(
ето тук http://www.bgmaps.com/link/56AB4E5A5C2D ... 14EB818172

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 12:52 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Следващия вторник съм на диагностика в Стар моторс, ще информирам за прогреса. Явно това им е слабо място на Мазда 3, 2004г....


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 17:03 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 13 Ное 2013, 11:30
Мнения: 206
Местоположение: София
Не им е слабо място, просто ламбда-сондата е консуматив. Сменя се на много време/километри, но все пак се сменя, нормално е.

_________________
Mazda 6 GH (2009), 2.0 147hp, AT, LPG Romano Antonio OBD


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 21:10 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Здравейте,

Днес бях до Стар Моторс и се оказа, както и предполагах ламбда сонда! Първата / тази горната преди колекторите е или така ми обясниха! Цената, която ми обявиха е 360лв+монтаж 70. Сега обаче трябва да издиря някоя през eBay, което не съм сигурен, че ще успея да направя сам. Според вас кое от двете би могло да е http://www.ebay.co.uk/itm/Denso-Lambda- ... 46170673cd или http://www.ebay.co.uk/itm/Denso-Lambda- ... 46170673f8 ? Дали всеизвестния из форума
Ники ще бъде наясно как може да се проиграя схемата с тая Сонда. И още един въпрос имам - според вас ще трябва ли да се преправят буксите? Бях прочел нещо подобно в предните теми.....

Благодаря предварително!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 21:24 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Аз не схванах каква е разликата между двете сонди от линковете... освен цената.
Смяната е операция за половин час: вдига се колата, развива се старата сонда и се навива новия сензор. Буксите са идентични. Смяна се налага, когато се купува универсална сонда, а тези от линковете Ви са си за Мазда.
Сложното за изпълнение в домашни условия е в лежането под колата и инструмента за развиването й - малко особен тръбен ключ.

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 21:46 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Разликата е, че не знам дали това е горната ламда сонда или не, иначе и аз виждам, че си пише за Мазда 3 2004 Петрол....


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Апр 2014, 22:15 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Мазда 6 от тези години е с еднакви сонди, не мисля че Мазда 3 е с различни.

Едва при фейслифта ги правят с една циркониева и една широколентова.

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2014, 12:22 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Запознати ми казаха, че са 2 различни отделно проверявах и цените на оригинални едната е 300+ / другата 500+. Търсих и номерата на частите, но намерих само на тази, която аз търся (Z601-18-861A или с B накрая била една и съща част). Сега в Ebay с този номер ми излиза само следната - http://www.ebay.co.uk/itm/Lambda-Sensor ... 5d477075e6 , за която намерих и алтернатива с поръчка от Япония на същата цена само, че се чака 20-на дни. Това е и номера на оригиналната част. По-долу обаче се вижда следното инфо Reference OE/OEM Number: Z601-18-861A, DOX-0331, 250-24131, DO-X0331, LS140. И на DOX-0331 излизат доста повече опции като например най-изгодната е следната - http://www.ebay.co.uk/itm/Mazda-3-Serie ... #vi-ilComp . Без доставката излиза около 165лв. Пише, че е Denso и е чисто нова и е съвместима с моя модел. Единствения проблем е да не взема другата.... [-o<


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2014, 12:48 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
В линковете има изброени заместители.

Z601-18-861A - първата, смесообразуващата сонда.
Z602-18-861A - втората, след катализатора.

Да, прави са запознатите - имат механични разлики двете сонди, както и в буксите, затова са два парт номера. Като датчици са еднакви, но това не ги прави заменяеми.

Успех с поръчката!

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 30 Апр 2014, 13:51 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Поръчах тази http://www.ebay.co.uk/itm/Mazda-3-Serie ... #vi-ilComp в крайна сметка. Ще пиша дали е паснала.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 02 Май 2014, 08:35 
Offline
фанатик
2006 Mazda 3

Регистриран на: 24 Юли 2009, 20:50
Мнения: 1452
Местоположение: Sofia
skype: infinity_bg
Абе защо се опитвате да гадаете коя сонда ставала. Я звъннете на Ники Велков в София, да провери по ВИН номера и да каже коя е. Още повече може да каже направо и цената със сигурност колко е. Плюс това сигурно ще може да я докара от Германия в рамките на до 1 седмица може и по малко при това оригинална.

_________________
Mazda 3 1.6D chip DigitalTuning Bulgaria, 138 HP, 288 NM, 2006 year, special edition.

https://www.pcloud.com/welcome-to-pcloud/?discountcode=Lc7ABKKflnhqo


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Май 2014, 10:09 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Здравей,

Точно на Ники звънях, но не му знам фамилията. И той ми даде номера на частта. При него най-евтиния вариант излизаше на 280лв с 20 дни доставка от Япония. От Германия също провери, но излизаше горе-долу като да си купя от тук! Така че по отношение цена мисля, че това е най-доброто, по отношение на качество ще видим.....


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Май 2014, 22:39 
Offline
фен
2022 Mazda CX-5

Регистриран на: 18 Авг 2012, 17:18
Мнения: 111
Местоположение: София
Здравей колега .аз също имах проблем с тази сонда и да ти кажа го реших много лесно и евтино от моргата втора употреба за 40 лв я взех слага се за 2 мин и нито кола се вдига нито се ляга въпроса е че ти трябва специален кл
юч който е за сонди , след като я сложиш отиваш на диагностика да ти изчистят грешката и да видят дали работи и си готов.Ако не работи хората ти дават възможност да я върнеш до 24 часа. Мога да ти дам номера на диагностика не взима скъпо момчето и ще ти помогне ако все още търсиш помощ. Успех :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Май 2014, 12:05 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
tedonsa написа:
Здравей колега .аз също имах проблем с тази сонда и да ти кажа го реших много лесно и евтино от моргата втора употреба за 40 лв я взех слага се за 2 мин и нито кола се вдига нито се ляга въпроса е че ти трябва специален кл
юч който е за сонди , след като я сложиш отиваш на диагностика да ти изчистят грешката и да видят дали работи и си готов.Ако не работи хората ти дават възможност да я върнеш до 24 часа. Мога да ти дам номера на диагностика не взима скъпо момчето и ще ти помогне ако все още търсиш помощ. Успех :)


Здравей,

Дай ми номера му. Тъкмо днес ми пристигна сондата. А какъв ключ ми трябва можеш ли да ми кажеш и дали въпросния човек с диагностиката би могъл да съдейства?

Поздрави,
Чавдар.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2014, 10:55 
Offline
фен
2022 Mazda CX-5

Регистриран на: 18 Авг 2012, 17:18
Мнения: 111
Местоположение: София
Здрасти, да той ще ти каже какъв номер ключ беше че не си спомням ето това е номера 0878 555 158 - Кольо се казва кажи му че Теодор с маздата ти е дал номера и ще се разберете с него кога как ще се видити итн. успех :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2014, 08:51 
Offline
любител
2004 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 15 Яну 2011, 19:22
Мнения: 17
Здравейте,

Само да пиша, че сложиха новата ламда сонда. За сега си е супер и след като изчистиха грешките на компютър, "чек енджина" вече не свети.
Остава да засека само колко ми е новия разход, надявам се да е паднал. :)

Поздрави на всички, които се включиха в темата, сега мога спокойна да я продам и да си взема една 6-чка.... :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Май 2014, 10:20 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 13 Ное 2013, 11:30
Мнения: 206
Местоположение: София
=D> =D> =D>

_________________
Mazda 6 GH (2009), 2.0 147hp, AT, LPG Romano Antonio OBD


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Юли 2018, 07:32 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юли 2018, 07:17
Мнения: 3
Местоположение: София
Здравейте, имам следния проблем с Мазда 3 2004 1,6 бензин. Смених и двете сонди и колата продължава да дава грешка във втора сонда(след катализатора). Според сервиза всички кабели и букис били наред, плус това казаха че катализатора бил пергектен.В крайна сметка нямат отговор. Моля ако някой се е сблъсквал с такъв проблем да сподели информация. Предварително благодаря.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2018, 07:07 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
Ivaylo Kunev написа:
Здравейте, имам следния проблем с Мазда 3 2004 1,6 бензин. Смених и двете сонди и колата продължава да дава грешка във втора сонда(след катализатора). Според сервиза всички кабели и букис били наред, плус това казаха че катализатора бил пергектен.В крайна сметка нямат отговор. Моля ако някой се е сблъсквал с такъв проблем да сподели информация. Предварително благодаря.

Втора ламбда сонда/след катализатора/ е диагностична, наблюдава качеството на изх. газове след като са преминали през катализатора. За кое се отнася грешката която излиза постоянно, за сондата/измервателният елемент/ или за нагревателя вграден в сондата??
Запиши кода за грешка тук, за да се разбере откъде идва проблема!

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2018, 15:32 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юли 2018, 07:17
Мнения: 3
Местоположение: София
Благодаря за отговора. Оказа се гръмнал Транзистор 2SK 2414 в компютъра, ама не можем да го намерим :( Ако някой има инфо ще бъда благодарен.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Юли 2018, 23:51 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
MOSFET транзистор не гърми ей така от нищо. Възможно е да има късо съединение по кабели към/от сондата или в самата сонда... или на друго място... Токът никога не се знае от къде ще мине :D :D :D

Иначе това е N-канален MOSFET транзистор на NEC, вече Renesas.
Това му е документацията:
https://datasheet.octopart.com/2SK2414- ... 709249.pdf

Транзистори заместители са следните модели:
STD12NF06L-1
IRLR024N или IRLU024N в зависимост дали е печатен монтаж
PHD20N06T

Не знам в България къде се продават... но могат да се поръчат от http://bg.farnell.com
Доставката е няколко дни обикновено. И още един съвет... не се купуват само по 1 бройка транзистори... а 5 примерно.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб