Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 10:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2018, 17:30 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 03 Окт 2016, 10:16
Мнения: 40
Местоположение: Sofia
Здравейте колеги. Моята мазда 3 е 2005г с обикновено аудио. Идеята ми е да вдигна нивото на звука. Ако сложа само говорители на босе на вратите и пищялките дали ще се промени звука, въпреки че нямам усилвател и т.н. Какъв е вашият съвет, да закупя ли говорители босе втора ръка от друга мазда 3, или да си купя адаптери които да ми позволят да избирам от по-голяма гама говорители. Идеята ми е без да влагам кой знае какви ресурси и средства просто да надградя звука, тъй като и в момента не е лош, но пищялките горе на огледалата са свършили и ще трябва да подменям и за това се замислих, ако сменя всичките 6 говорителя с босе или други по-добри, въпреки, че нямам усилвател дали ще адекватна разлика. С усилватели не ми се занимава много, тъй като на заводската музика няма чинч, аз закупих адаптер за взимане на сигнал от говорител за да изкарам чинчове но.. някакси ми се струва много играчката за момента а и не държа да вибрира тавана....


Моля дайте мнение съвети, кой вариант е по-добрия вариант и ще има ли смисъл да влагам в говорители оригинални босе, ако няма да има разлика.

Отворен съм за всякакви предложение.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2018, 19:32 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Здравей колега, аз също съм с такова озвучаване и ще ъпгрейдвам аудиото напролет. Интересувал съм се през миналите месеци и стигнах до следните заключения:
-не се занимавай с Босе - има много играчка по окабеляването, трябва ти Босе радио, колонките са евтини и хартиени също, системата е на 2 ОМА (не можеш да вземеш само колонките), по чуждите форуми не са толкова впечатлени от системата и я ъпгрейдват и нея с афтърмаркет = не е кой знае какво. И последно - ще ти излезе доста скъпа и с много работа.
-Качеството на звука е лимитирано от стоковото радио, ако ще да си сложиш колони за 1000лв. Ако не си супер маняк и си вземеш някакви колонки средно качество ще усетиш подобрение наистина, но ако смениш самото радио ще се родиш. Пожелавам ти направо 2дин Андроид навигация даже - също ги хвалят от към звук.
-Задните колони не е задължително да се сменят - най важни са предните, там седиш ти, към тях са насочени ушите ти. Първо пробвай само с 2те предни и може да останеш доволен. Радиото по дефолт изпраща повече мощност към тях - не е 50:50. Ако пък постоянно возиш хора и искаш да си гъзар смени и задните.
Аз лично мисля да си взема 2 колонки среден клас отпред и ето този буфер - Kenwood KSC-SW10, който е с вграден усилвател и се слага под пасажерската седалка. Не е много силен, но като е до мен ще е напълно достатъчен. Гледах разни видеа и ще пробвам. Може и буфер в патерицата като този на Босе, но ще трябва да се добавя отделен усилвател. След това ще сменя радиото, ако не ми стига мощност. Пищялките няма да ги барам, задните колони в краен случай. Може също малко изолация в предните врати ако изпадне отнякъде - има значителен ефект и от нея.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Яну 2018, 20:35 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
@trendy,
доста съм мислил и аз по този въпрос.
Стандартната музика е средна хубост, с BOSE със сигурност е по-добре,
но в нашия случай не е рентабилно да сменяш аудиоблока, да прекарваш кабелите и т. н.

@vladki4 е направил пълен анализ на ситуацията и е посочил най-оптималните решения като цена/ефект.
Основният проблем наистина е в аудиоблока... и в ламарините на вратите. :)
http://www.mazdaclub.ua/forum/index.php?showtopic=12276

За около 200 лв. все още ме изкушава варианта със шумоизолация на предните врати и едни елипси:
http://aval-bg.com/327/Pioneer+TS-A6834i

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2018, 21:27 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Е, изкуших се и го направих. :)

Малко шумоизолация в предните врати и смяна на оригиналните говорители с четирилентови Pioneer TS-A6834i.
Прикачени файлове:
26782225_1742780595772777_98330772_o_a.jpg
26782225_1742780595772777_98330772_o_a.jpg [ 460.47 KiB | Прегледано 9494 пъти ]

Прикачени файлове:
26828647_1742780672439436_880867100_o_a.jpg
26828647_1742780672439436_880867100_o_a.jpg [ 451.44 KiB | Прегледано 9494 пъти ]

Прикачени файлове:
26828063_1742780602439443_717749976_o_a.jpg
26828063_1742780602439443_717749976_o_a.jpg [ 516.4 KiB | Прегледано 9494 пъти ]

Прикачени файлове:
DSC00242a.jpg
DSC00242a.jpg [ 472.53 KiB | Прегледано 9494 пъти ]

Прикачени файлове:
DSC00251a.jpg
DSC00251a.jpg [ 500.81 KiB | Прегледано 9494 пъти ]

Прикачени файлове:
ts-a6834i-500x500.jpg
ts-a6834i-500x500.jpg [ 127.28 KiB | Прегледано 9494 пъти ]


Субективно подобрението е около 10-15%. По-приятно е!

В същото време мисля нищо повече да не правя за подобрение на звука -
за мен не е рентабилно да се наливат още пари.

С тези ламарини... :)

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2018, 22:49 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
Сам ли ги слага и ако не - къде? Основно заради изолацията питам.
Чудя се и аз за нещо такова, но ако ще го правя, ще е отпред и отзад. Радиото 100% няма да го сменям, искам да изглежда всичко възможно най-близо до сток.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2018, 23:12 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Заради рамото оставих колата да си поиграят няколко часа тук:
https://www.google.bg/maps/place/Aval+Ltd./@42.6524211,23.3596364,3a,34.5y,104.95h,87.48t/data=!3m6!1e1!3m4!1sZeD98zgANZA-ZcRmE60-wA!2e0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x0:0xbb613c7032713616!8m2!3d42.652074!4d23.3600931

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 08:45 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
А ефект за шумоизолацията по време на движение има ли осезаем? Мен аудиото не ме вълнува особено, но се чудя за шумоизолация някаква. Особено като духа вятър много се чува и не знам ако сложа на предните колонки и вратите дали няма да има ефект. Чак стъклата не мисля да сменям де, щото и те май са част от проблема.

Имам едно скърцане на пластмаси откъм багажника. Пасажерската врата (или колонката, или прага :) като дръпна вратата навътре звука спира) и тя почна да скърца отнякъде след смяна на филтър купе. Та мисля на пролет да разглобя малко и да налепя някаква изолация. Какви пари излеза изолационния материал?

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 11:02 
Offline
маниак
2010 Mazda 3

Регистриран на: 30 Дек 2011, 18:39
Мнения: 914
За щума от вятъра някъде бях писал - много хора пъхат тези прозрачни силиконови маркучи като за система в болница в уплътненията на вратите. Притискането става по-добро и се намалявал шума


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 15:14 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
@enen,
в случая тази шумоизолация всъщност е виброизолация, а шумът обикновено "напада" през процепите на вратите.
По-добър е звукът, но за външния шум не съм усетил ефект. Струваше ми малко над 200 лв. с монтажа.

За да има значителен ефект във шумо и виброизолирането трябва да разглобиш половината кола
като руснаците и да лепиш фолиа като луд навсякъде, но това иска много пари и време.
За да се подобри звукът трябва да се смени аудиосистемата с по-добра афтърмаркет
и да прежалиш поне 3/4 от багажника. Просто там автокултурата е друга.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 19:35 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 20 Апр 2010, 22:41
Мнения: 482
Местоположение: Sofia
skype: dpffapremove
Извинявам се за спама, но е горе долу по темата мисля ... покрай тази тема се замислих от upgrade на аудио системата при мен, въпреки че съм с BOSE. При закупуването на автомобила търсих задължително такъв с това оборудване, но леко съм разочарован от качеството. Лявата пищялка работеше на 50% и веднага я замених, предните говорители са горе долу добре, но задните са под всякаква критика ... въпреки че мисля че трябва да са еднакви ( ще ги проверя при първа възможност ), настройките от към радиото/CD-то е само ниски и високи и баланс ... баса се чува ама като си оторя багажника и съм до него т.е. иска една идея засилване. Някой ден трябва да се поразровя от към усилвателя, и стигна до говорителите. Това 2-омово сетче мисля че ще е по-добре отпред от стоковото ... а защо не и отзад

http://aval-bg.com/3909/Audison+Prima+A ... +2-Way+KIT

Някой занимавал ли се е по-подробно с тази BOSE система ... подлежи ли на някакъв допълнителен баланс/корекция ?

п.п. При диагностика не намирам Audio System ... дали това е нормално при положение че го дават по схеми да има CAN комуникация и с Audio модула ?

Някой правил ли е мода по-горе от линка от руския форум пуснат от колегата bat_Vite ... това донякъде обяснява лошото качество на задните говорители ако те реално са еднакви, но не виждам някакъв смъсъл умишлено да "насираш" положението ... :D

_________________
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 20 Фев 2018, 22:20 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Шумоизолация на вратите ще подобри евентуално музиката и ще направи звука на затваряне доста по-приятен. И аз като вас съм се интересувал ;) Ако изолираш цялата кола и забравиш някъде 1 петно неизолирано и целия ефект отива на кино, смятайте колко сериозно предизвикателство е. Освен интериора има значение и как е монтирано окачването, а и сглобките при ламарините и гредите. И не на последно място - стъклата. Гледах руски видеа, в които изолират цялата кола и пак разликата е едва забележима, така че няма смисъл.

@bat_Vite - браво, като добиеш още впечатления пиши пак. Аз се каня отдавна и като се стопли ще направя същото. Колко % ти е подобрен само саунда и каква е изолацията?
@enen - Отдавна се каня да направя нещо за уплъненията на вратите - правил съм вече експерименти с предните, без почти никакъв ефект. Да, ама не - едва наскоро забелязах, че шума от вятър идвал от задните врати, а те се затвярат прекрасно като на чисто нова кола. Отпред единствено зад пластмасите на пищялките леко - може лесно да се изолира, вадят се с дърпане. Другото са хубави гуми и евентуално кече+шумоизолация на предния капак. Хеча ми потракваше в дупки докато му пристегнаха ключалката и вече година и половина отзад нямам шум. Ако не е захваната и "щората" - също


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 10:24 
Offline
фен
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 03 Авг 2016, 21:45
Мнения: 208
Местоположение: София
bat_Vite написа:
Струваше ми малко над 200 лв. с монтажа.


Привет, това 200+лв. за всичко ли е (говорители + шумоизолация)?

_________________
VW Golf 1.6D 1988 - железният --> Mazda 3 BK 1.6D 109 bhp 2007 - черната перла

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 11:35 
Offline
маниак
2010 Mazda 3

Регистриран на: 30 Дек 2011, 18:39
Мнения: 914
Колеги, не се вкарвайте в тоя филм. Колко съм се вманиачавал по шумове, колко нерви съм изхабил. Сега сякаш почнах да помъдрявам. Приемете ги всички тея конструктивни недостатъци иначе просто не си струва... Ще оправиш шумоизолацията отвън и тогава ще почнеш да чуваш тропания/скърцания в кори/ жабки, колани, седалки , кво ли не.

А ако се хванете, ще сте дали и една бала пари за шумоизолация , и ако пакк има проблем, ще ви хване яд още повече


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 15:22 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
@road_runner, така е наистина. По-добре ще е да стискам зъби и просто при следващата покупка да разуча повече моделите, които гледам. :)

Всеки път като се чудя дали да правя нещо по колата (не говоря за поддръжка, а за глезотии) после се сещам, че накрая ще трябва да я "подаря" на някой за четвърт от сумата, която съм вложил.

Извинявам се на автора на темата, от мен тръгна разводняването. :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 18:10 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
И ти си прав, не трябва да се стига до крайности. В същото време обаче колата си е твоя и трябва на теб да ти е кеф. Та 2 колони не са кой знае какво

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2018, 22:49 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
vladki4 написа:
... @bat_Vite - браво, като добиеш още впечатления пиши пак. Аз се каня отдавна и като се стопли ще направя същото. Колко % ти е подобрен само саунда и каква е изолацията?...

Няма как да имам повече сравнителни субективни впечатления освен тези преди/след монтажа с интервал от няколко часа.
Не разполагам с професионална измервателна апаратура.
Направих си едно "тестово" audio CD с няколко подбрани парчета от различни жанрове и го слушах няколко пъти преди и след.
На тази база ги давам тези 10-15%.

kkoychev написа:
Привет, това 200+лв. за всичко ли е (говорители + шумоизолация)?

230 лв. за говорители, двуслойна (отчасти) шумо/виброизолация и монтаж на предните врати.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2018, 09:35 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Аз тази процедура като bat_Vite съм я правил преди години ,само да вметна че закупих 3-лентови тонколони 6Х8 Pioneer втора употреба за 50лв. и самозалепваща битумна лента с ал.фолио за покриви /3бр.Х10лв./
Ефекта е същият,но ми излезна 80лв. всичко :)

п.п. Ако някои иска да прави тази процедура ето ви доста по ефтин вариант със същите резултати:

https://www.olx.bg/ad/avto-govoriteli-j ... 7iJSX.html

https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D ... 66&bih=637

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2018, 10:41 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 20 Апр 2010, 22:41
Мнения: 482
Местоположение: Sofia
skype: dpffapremove
Аз тези дни мисля да направя мод-а на CD-to/changer-a да видим каква ще е разликата.

_________________
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2018, 19:46 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 20 Апр 2010, 22:41
Мнения: 482
Местоположение: Sofia
skype: dpffapremove
Днес разглобих CD-то за да направя въпросния мод, но първо то се различаваше по модел ( GS1F669RXC ) спрямо това от линка, второ за такова от BOSE система вътре се различава поради липса на крайно стапало в него, съответно въпросните преампове не са коментираните нискокачествени, част откондензаторите който са във въпросната R-C верига липсват ... т.е. реших да не експериментирам тъй като всичко е доста различно, повишаването на капацитета на кондензаторите в захранването също нямаше да даде кой знае какъв ефект поради това че няма нужда от голям запас поради липсата на крайното стъпало ... та тотално всичко пропадна като идея. Използвах момента да монтирам един закупен USB AUX модул

https://www.aliexpress.com/item/Car-USB ... 0.0.Q9X4KT

като изключих съответно стандартно включената букса в CD-то като мислех че е вързана само като окабеляване ... като пробвах че всичко работи, впоследствие обаче разбрах че блутута за връзка с телефона не работи ... явно по някакъв начин ползват този AUX куплунг ... сега трябва да мисля вариант да ги вържа 2-те неща паралелно ако е възможно.

Остава да се опитам да подобря нещо по говорителите или усилвателя.

п.п. Съжалявам че пиша в темата на колегата, но не намерих друга такава тема за ъпдейт на/към BOSE система ( освен за проблеми/ремонт ), а искам да нахвърля някакви подробности които може да са полезни на някого във форума. BOSE усилвателя при Mazda 6 GH конкретно ( Mazda 6 & 3 2008-2012 Bose GS1E66920A примерно ) е с 3 чипа крайни стъпала, 2-та са за 2х46W на 2 ома за предните говорители + 1x92W на 1 ом за суб-а ( говорителя на баса е с двойна намотка 2х2 ома в паралел ), 3-тия чип е 4х45W и работи на 4 и на 2 ома ... за говорителите на задните врати, централния отпред и при не комби версиите ако има заден централен говорител може би.

По важното в случая е че качеството на звука като сила и честотен диапазон през USB/AUX входа е в пъти по-високо от това на самото CD ... това донякъде обезмисля каквато и да е намеса и корекция/ъпгрейт на самата BOSE система ако се слуша флашка ... качеството е задоволително мисля.

Относно възстановяването на връзката с аудиото на блутуут модула която прекъснах, то предполагам ще стане лесно тъй като по схема го дават да се осъществява по 2 кабела само вход и изход ... ще пробвам да ги запареля с пиновете/кабелите на горното USB AUX устройство.

п.п.2 Оказа се че тези два кабела жълт и кафяв са на различни пинове от тези на кабелите на USB AUX interface модула, затова измъкнах директно пиновете от старата букса (с доста зор) и ги поставих на същата позиция в буксата на модула ... всичко заспа, сега си имам USB AUX + Bluetooth.

_________________
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб