Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 20:22

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2018, 10:47 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
Здравейте, колеги,
Вече почти година съм с моята Мазда 3 BK 1.6, която карам на бензин, за сега. :roll: Колата е на 123 500км. На прегледа в официалния сервиз преди покупката не ми казаха да е въртян километража, но не съм 100% сигурен. Някой ден ще я закарам отново на диагностика.

При смяната на маслото след покупка сложихме Castrol Edge Titanium FST 5W30, C3. Към момента съм минал 9500 км и маслото е мръднало минимално на щеката, около 2-3 мм, което много ме радва :D .
Може би важно уточнение за въпросите по-долу и разхода на масло по-горе:
Карам 80% на дълъг път София-Велико Търново и 20-те % градско са в София и В.Търново.
Това, което знам за повечето масла е, че 10К километра е период за смяна. Поразрових се в интернет и там за това масло на места пише смяна на 20К , на други места (включително и в сайта на Castrol за България) не пише нищо...
Чудя се:
Някой имал ли си е работа с това масло и знае ли със сигурност какъв е интервала за смяна?

Ако интервалът е 20К какво ще стане ако го сменя по-рано? Примерно на 10К или 15К.
Наясно съм с очистителните свойства на маслото в края на неговия живот, преди смяната. Това може би е причина да не трябва да се сменя прекалено рано. В моя случай за 9.5К пробег маслото е потъмняло, но не е тъмно черно. Като избърша щеката в парцалчето все още оставя кафеви отенъци и не е пълно черно.
В този ред на мисли:
Влияе ли се потъмняването на маслото от нуждата от почистване на нагари и други в двигателя? Тоест има ли вариант да няма чак толкова за чистене и затова маслото да не е потъмняло толкова?

Ще се радвам ако споделите размишления и отговори! :mazda-logo:

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2018, 11:30 
Offline
фен

Регистриран на: 04 Юни 2017, 23:35
Мнения: 129
Местоположение: Варна-Боровец
Има такъв вариант,на предната ми кола Фиат Марея 1,6 маслото го източвах такова каквото съм го налял.На Поло 1,3 ставаше черно като на дизел още с наливането

_________________
Citroen C4 1,6 HDI 109
MAZDA 3 1,6 HDI 90


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2018, 15:54 
Offline
любител

Регистриран на: 01 Юни 2016, 10:59
Мнения: 17
Местоположение: Бургас
В каталога на производителите на масла има указание при какъв режим на каране на автомобила
да се сменя маслото.Интервали на обслужване -
Нормално:
Смяна: 20000 км / 12 м.
Суров:
Смяна: 10000 км / 12 м. - има се предвид градско каране, с чести стартирания и температурни разлики.
Проверка: 3000 км
Temperature Range
целогодишно
По-ранната смяна е според бюджета ти а и по-свежо масло е добре за двигателя. Това за потъмняването,
освен сработването на видовете присадки е и поради други признаци. Един от тях е и състоянието на двигателя.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2018, 19:52 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
d_kolev написа:
В каталога на производителите на масла има указание при какъв режим на каране на автомобила
да се сменя маслото.Интервали на обслужване -
Нормално:
Смяна: 20000 км / 12 м.
Суров:
Смяна: 10000 км / 12 м. - има се предвид градско каране, с чести стартирания и температурни разлики.
Проверка: 3000 км
Temperature Range
целогодишно
По-ранната смяна е според бюджета ти а и по-свежо масло е добре за двигателя. Това за потъмняването,
освен сработването на видовете присадки е и поради други признаци. Един от тях е и състоянието на двигателя.


Мда... Бях забравил, че маслото си има и "срок на годност". Всъщност при мен 12 месеца ще съвпаднат горе-долу с 10К километра.

Приятел на скоро ми спомена, че и производителите на автомобилите дават определени километри за смяна на маслото. Разрових се в инструкцията на Мазда и (макар да е на немски) не намерих такава препоръка при частта с препоръчителните масла.

Има ли такова нещо? Да не би да става въпрос за по-нови модели и препоръката да е само за определени марки?

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2018, 21:49 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Fuzi написа:
... Разрових се в инструкцията на Мазда и (макар да е на немски) не намерих такава препоръка при частта с препоръчителните масла... Има ли такова нещо?...

Там си е. :)
Прикачени файлове:
20180917_220821a.jpg
20180917_220821a.jpg [ 516.19 KiB | Прегледано 3839 пъти ]

Но понеже "ич хабер си немам" от немски го сравних с английски и руски за всеки случай.
Общо взето навсякъде посочват максимум 12 месеца като срок.
Пробегът варира според разни фактори.

Всъщност, темата е удобна да задам един принципен въпрос към знаещите и тези с практика.
Ако се изминават 10000 км за 2 години, какво ще стане, ако сменя маслото на 2 години? :-k

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2018, 22:12 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
bat_Vite написа:
Fuzi написа:
... Разрових се в инструкцията на Мазда и (макар да е на немски) не намерих такава препоръка при частта с препоръчителните масла... Има ли такова нещо?...

Там си е. :)
Прикачени файлове:
20180917_220821a.jpg

Но понеже "ич хабер си немам" от немски го сравних с английски и руски за всеки случай.
Общо взето навсякъде посочват максимум 12 месеца като срок.
Пробегът варира според разни фактори.

Всъщност, темата е удобна да задам един принципен въпрос към знаещите и тези с практика.
Ако се изминават 10000 км за 2 години, какво ще стане, ако сменя маслото на 2 години? :-k

Окислява се и губи от свойствата си :P ......Но ако караш спокойно няма да блокира двигателя със сигурност :) /все пак зависи и колата каква е и в какво състояние,както и какво масло си сложил.....има доста странични фактори /

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2018, 09:09 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Hякои италианци карат и по 10г с едно масло, така че няма да е забележима вредатa :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2018, 20:14 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
bat_Vite написа:
Fuzi написа:
... Разрових се в инструкцията на Мазда и (макар да е на немски) не намерих такава препоръка при частта с препоръчителните масла... Има ли такова нещо?...

Там си е. :)
Прикачени файлове:
20180917_220821a.jpg

Но понеже "ич хабер си немам" от немски го сравних с английски и руски за всеки случай.
Общо взето навсякъде посочват максимум 12 месеца като срок.
Пробегът варира според разни фактори.

Всъщност, темата е удобна да задам един принципен въпрос към знаещите и тези с практика.
Ако се изминават 10000 км за 2 години, какво ще стане, ако сменя маслото на 2 години? :-k


Ееее, мамка му видях го и в моята книга. :mrgreen: Благодаря все пак!
Имам един наръчник на компютъра, на английски, свалян е от форума. Явно е правен за пазара в щатите. Няма нищо общо (говоря за обслужване) с книгата на немски, която имам.


vladki4 написа:
Hякои италианци карат и по 10г с едно масло, така че няма да е забележима вредатa :D

Не трябва да бъдем италианци. Не можем да си го позволим. :D

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб