Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 17 Дек 2017, 06:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2017, 18:51 
фен
Аватар

Понеже имам проблем с загряването на мотора на тази кола в тези зимни дни ... стигнах до извода че трябва да монтирам печка.
Не знам какъв ще е резултата, но поне ще опитам и се надявам да е по добре от сега.

След смяна на термостат и антифриз, няма разлика в загряването и в студено време ( -5, 0 , + 5 градуса ) за 15-20 км и 15-20 мин колата стига около 70-75 градуса, ако стои на место дори падат ... което си е зле. Съответно парното е почти никакво. Естествено подозирам че и радиатора на парното може да има някаква степен запушване, но при 80-85 градуса парното си е ОК.

Поръчах една печка Webasto Termo Top C от Германия свалена от 6-ца 2.2 GH 2009 ... уж на малко километри.
Намерих и инструкция за монтаж именно на този модел печка върху въпросния модел/двигател.

По грубо сравнение обаче има разлика в инструкцията за монтаж на такава и тази която ще дойде ... поне по снимки.

Ще се радвам ако някой има някаква информация и може да помогне с нещо ... да помага.
Като за начало ще чакам първо да пристигне и да видя какво има и какво няма ... какво трябва да се търси/добави.

Снимков материал от 6-ца с оригинална печка също би било много добре, локация, къде се връзват водата, гориво, инсталация и т.н и т.н.

По инструкцията се добавя едно реле и 3 предпазителя, като се прекъсват и на 2 места инсталацията на автомобила, докато въпросната печка идва на една 6 или 8 пинова букса мисля ... това значи ли че е възможно да имам окабеляване и да стане по лесно ... ?

Трябва ли да се прави някакво преконфигуриране на BCM-а че колата има печка ?

Малко по късно ще кача и въпросната инструкция.

Прикачени файлове:
EN_Mazda_6_2009_22_D.rar [817.02 KiB]
12 пъти

Mazda 6 GH 2.2 MZR-CD remaped 200 hp / 460 nm
Изображение
Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 11:23 
фен
Аватар
Автор на темата

До колкото успях да сваля схема на захранване и комуникация от Mazda6 (GH) Wiring Diagram, самата печка има 3 букси, захранване, комуникация и помпа вода и помпа гориво, и те влизат в една обща 6 пинова букса. Проверих в BCM/GEM поне за сега нямам опция да активирам че автомобила има наличен Water heated system. Остава да проверя какво окабеляване имам.

Прикачени файлове:
Water heater system.rar [208.4 KiB]
5 пъти

Изображение
Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 13:00 
фен
Аватар

Ако печката, която чакаш от Германия дойде във вида на тази, която е в инструкцията няма да е необходимо да променяш софтуера на автомобила. В инструкцията е показан автономен отоплител. Тоест работи си автономно и не комуникира с компютъра на колата. Управлява се от онова елипсовидното модулче. Намесата в инсталацията е само в частта на ВСМ модула, който трябва да получи захранване без да е на контакт автомобила - по паказаната схема.
Печките, които фабрично се вграждат в Мазда се водят само доотоплител, управляват се от компютъра на колата и се стартират само ако е стартиран двигателя. Не могат да работят самостоятелно защото не разполагат с циркулационна помпа. Комуникират си по CAN шината, за да "разберат" кога е студено, дали се върти двигателя... сигурно и други неща.
Webasto са си разработили собствен протокол /май така се нарича/ за комуникация - W-bus и печките след 2005г. работят с него. Предполагам, че от Мазда са решили някак си това и ВСМ-а успешно разчита всички параметри на печката, защото когато на фабрично вградена печка се подаде W-bus сигвал за активиране тя тръгва, а през OBD могат да се наблюдават параметрите на печката. Така дори навън да е 20°С пак може да се включи печката ако си монтираш допълнително W-bus модул. Аз често си я пускам даже и да са 10-12°С навън /щото ми е студено :)/, докато компютъра я пуска при температура под 5°С.
Тоест даже и да е оригинална печка от Мазда и да не успееш да програмираш автомобила, с един външен W-bus модул ще може да се стартира сама. А ако искаш да се стартира и преди да се качиш в автомобила ще ти трябва и циркулационна помпа.
Качи снимки на печката като пристигне, за да видим що за чудо е ;)

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 13:25 
фен
Аватар
Автор на темата

Прав си колега, но сега навлизам в материята ... никога до сега не съм се занимавал с това. В стандартното окабеляване печката се пуска само като доотоплител когато мотора е стартиран. За предварителен отоплител трябва да има контролер който да е таймер, дистанционно или ГСМ модул и тогава се прави въпросното прекъсване в инсталацията с допълнително реле и предпазители за да може системата да работи самостоятелно. Кто за начало ще я монтирам стандартно за да видя че всичко работи, след което може би ще и сложа някакъв помпа + контролер ( дистанционно или ГСМ ).

Това е в информацията по VIN ... така като гледам не е много сложно.

Прикачени файлове:
Webasto installation.png
Webasto installation.png [ 134.82 KiB | Прегледано 259 пъти ]

Изображение
Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 15:49 
фен
Аватар

Току що направих експеримент - откачих цялата печка. Не само предпазитела, а и CAN шината към нея.
Веднага се записа грешка в PCM - Code: U0166 - Lost Communication With The Auxiliary Heater Control Module
Явно при вграждане на оригинална печка ще трябва и да се "каже" на компютъра за нея ;)
П.П. Вярно, че моята кола е по-стария модел, но не ми се вярва нещо да се е променило в посока печката.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 16:36 
фен
Аватар
Автор на темата

Проблема със загряването се наблюдава при външна температура под 10 градуса. Днес при външна 11-12 градуса при същия маршрут/пробег/стил на каране температурата беше 82-84 градуса ( при положение че термостата трябва да отваря на 82 ), но и нямаше такава нужда от парно и затопляне. Въпроса не е само до липса на добро парното, а и до ненормалната работа на мотора като температура и предполагам до повишен разход на гориво при по-ниски температури заради недозагряването.

Тук обаче възниква следния въпрос ... че печката ще подпомага затоплянето на водата в малкия кръг ... ще помага, но ако изключва по градуси примерно на 70 ... то тогава крайния резултат мисля че няма да е много различен. Дали има вариант да се настрои печката да изключва на 80 градуса ... има допълнително интерфейс и софтуер специално за Webasto, предполагам с него може да се бърка по надълбоко.

Изображение

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 20:06 
фен
Аватар
Автор на темата

Снимки от обявата ... предполагам не съм се набутал много за 125 евро + 25 DHL ... TOTAL : 300 кинта.

По важното е че всичко е за конкретния модел и няма нужда много от преправяне.

Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 138.08 KiB | Прегледано 207 пъти ]
2.jpg
2.jpg [ 160.29 KiB | Прегледано 207 пъти ]
3.jpg
3.jpg [ 132.83 KiB | Прегледано 207 пъти ]
4.jpg
4.jpg [ 139.25 KiB | Прегледано 207 пъти ]
5.jpg
5.jpg [ 138.75 KiB | Прегледано 207 пъти ]
6.jpg
6.jpg [ 168.67 KiB | Прегледано 207 пъти ]

Изображение
Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 21:42 
фен
Аватар
Автор на темата

nikivelikov написа:
... Веднага се записа грешка в PCM - Code: U0166 - Lost Communication With The Auxiliary Heater Control Module ...

Това означава май че кодировката е в PCM-a ... утре ще проверя.

Изображение

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 22:09 
фен
Аватар

А това е температурния режим на работа на печката.

Прикачени файлове:
Heater Operation.jpg
Heater Operation.jpg [ 115.55 KiB | Прегледано 186 пъти ]

МнениеПубликувано на: 07 Дек 2017, 22:30 
фен
Аватар

300лв. много или малко вече са инвестирани...
Дано да работи, че цените на резервните части са като за цяла печка втора ръка от България ;)
От снимките се вижда, че е без циркулационна помпа.
Ще трябва да се стартира след стартиране на двигателя.
Има и нещо, което мен лично ме дразни - докато автомобила загрява при работеща печка, температура в печката е с 10-15°С по-висока от тази на двигателя което си е добре, но когато печката не работи нейната температура е с 10-12°С по-ниска от тази на двигателя, което ме дразни защото ако двигателя е на 80°С то печката е на 70°С и според температурните режими, които колегата сподели, печката се стартира.
Пример: Карам си, навън са под 5°С, двигателя поддържа 92-95°С, а при печката са 80-85°С и тя си кротува. Започва леко спускане, двигателя изстива на 85°С, а при печката падат под 74°С и тя се стартира, бързо доста 80°С и се гаси, пак изстива под 74°С и пак пали и това може да се повтори и 100 пъти :(

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 08 Дек 2017, 17:14 
фен
Аватар
Автор на темата

Днес огледах положението ... видях че има приготвен извод за захранване с гориво, лошото е че не успях да намеря букса ... поне около горивния филтър. Не знам дали не е някъде по-ниско, но по схемите я дават да е горе ... поне на мен така ми изглежда. В PCM и BCM не намерих опция за конфигуриране, но това ще го мисля на по-късен етап.

Изображение

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2017, 10:29 
фанатик
Аватар
1995 Mazda 626

Абсолютно същата печка я има и при GH 2.0 дизел.Трябва да има букса около горивния филтър,даже печката малко го закрива.Стои по диагонал спрямо рога,малко все едно просто е пусната там. :lovemazda:

0888066013 0878651662

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа