Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 16:43

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2010, 21:56 
Offline
любител

Регистриран на: 07 Мар 2009, 11:31
Мнения: 78
Верно ли е това, че всяка дизелова 6-ца има някаква печка за подгряване на нафтата и ако има то как действа тя ?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Фев 2010, 23:17 
Offline
любител

Регистриран на: 16 Юли 2009, 13:57
Мнения: 45
Не знам дали "всяка", но моята има. Включва се автоматично когато температурата падне под някакви градуси (мисля, че 5 градуса е границата). Работи на дизелово гориво. Подгрява охлаждащата течност (а не горивото) и помага за по-бързо загряване на мотора. Съответно от една страна мотора достига по-бързо до работната температура, което му удължава живота. От друга страна много по-бързо започва да работи отоплението. Две минути след като запали вече духа топло. Когато работи извън колата се чува звук подобен на реактивен двигател.

Доколкото знам на Мазда монтират печки Webasto. Ей това намерих на сайта на представителя на Webasto за България:
http://rheamp.bg/pdfs/Webasto_prospect.pdf


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 15:53 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 07 Мар 2009, 11:31
Мнения: 78
Ами на моята няма такива часовници, нито дистанционни за пускане на тази система, така че явно няма, въпреки че действително се чува този шум, за който говориш.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 16:09 
Offline
фанатик
Аватар
1999 Mazda 323F

Регистриран на: 08 Дек 2009, 09:15
Мнения: 1136
Местоположение: Пловдив
Моята има фабрична система за подгряване на дизеловото гориво, но това не е печка и не спомага за по-бързо достигане на работната температура на двигателя, нито пък за отопление на купето. Мисля си обаче, че тъй като вашите модели са по-нови "печки" би трябвало тази система за подгряване на горивото да съществува и при вас, а печката да си е отделно... :lovemazda:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 16:35 
Offline
любител

Регистриран на: 16 Юли 2009, 13:57
Мнения: 45
mazda6nav написа:
Ами на моята няма такива часовници, нито дистанционни за пускане на тази система, така че явно няма, въпреки че действително се чува този шум, за който говориш.


Ти не гледай екстрите, които има в тази брошура. Аз също нямам нито часовник, нито дистанционно. Печката се включва автоматично и нямам никакъв контрол над нея. Пратих ти брошурата, за да видиш какво е това "печка" и на какъв принцип работи :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 17:44 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 07 Мар 2009, 11:31
Мнения: 78
Ами явно имам, въпреки че нямам наблюдения колата да загрява по-бързо от останалите, но пък този звук категорично се чува а пък преди няколко дни на -15 не можах да запаля, но се оказа, че имало вода в дизела и била замръзнал някъде в тръбите. Тогава бях заредил от алпиндизела на ОМВ, като имах още 5 литра дизел на Лукойл та на кой дизела е виновен не мога да кажа, но най вероятно са и двете фирми :evil:
Та значи се включва автоматично, без моя намеса, защото аз си го обяснявах като дадеш контакт например да задържа за минута и така да сработи.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Фев 2010, 18:08 
Offline
любител
2006 Mazda 6

Регистриран на: 26 Дек 2008, 12:42
Мнения: 14
Местоположение: Silistra
Печката се включва, когато тепмературата падне под 7 градуса. А за водата в дизела със сигурност не е от ОМV. Може би алпиндизела им според моите наблюдения е най-сполучлив за ниски температури.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 14:47 
Offline
фен
2004 Mazda 6

Регистриран на: 30 Мар 2010, 23:27
Мнения: 132
Местоположение: Плевен
skype: bob4eto_no1
колега погледни зад горивния филтър. Малко по надолу. Трябва да има даже и надпис WEBASТО


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2010, 14:53 
Offline
фен
2004 Mazda 6

Регистриран на: 30 Мар 2010, 23:27
Мнения: 132
Местоположение: Плевен
skype: bob4eto_no1
ако пък не можеш да се ориентираш,качи я на канал и погледни в тунела(малко след генерацията)трябва да имаш малка тясна тръаичка. Наподобяваща ауспух. Ако го имаш тва нещо. БИНГО! ;) имаш печка.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2011, 20:58 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
За да не отварям нова тема ,пиша в тази стара ,защото въпроса ми е относно тази печка.Направи ми впечатление ,че тази зима още не съм чул печката да работи,нито пък я виждам да пуши.Възможно ли е да си е заминала :( ?Как да проверя дали наистина работи това чудо?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 02:52 
Offline
фен
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 27 Окт 2011, 19:58
Мнения: 244
Местоположение: Sofia/Montana
icebobo написа:
За да не отварям нова тема ,пиша в тази стара ,защото въпроса ми е относно тази печка.Направи ми впечатление ,че тази зима още не съм чул печката да работи,нито пък я виждам да пуши.Възможно ли е да си е заминала :( ?Как да проверя дали наистина работи това чудо?

и аз ще съм благодарен ако може да кажете как се пуска тази прословута печка... моята работи ,защото я чувам и в колата след 2-3 мин. духа топло ,но има ли възможност печката да се пуска ,когато двигателя е изгасен... да отоплява купето независимо?

колега ,при мен печката се пуска автоматично ,когато дадеш контакт няма начина да не ти направи впечателние ,че се е пуснала... или примерно... паля колата (студена) и след 1 мин. я изгася ,печката работи 30-тина секунди след това и тогава гасне ,някой път като дам контакт дори се чува ,че бълбука вода... Успех :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 08:04 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
ilian_krastnika написа:
icebobo написа:
За да не отварям нова тема ,пиша в тази стара ,защото въпроса ми е относно тази печка.Направи ми впечатление ,че тази зима още не съм чул печката да работи,нито пък я виждам да пуши.Възможно ли е да си е заминала :( ?Как да проверя дали наистина работи това чудо?

и аз ще съм благодарен ако може да кажете как се пуска тази прословута печка... моята работи ,защото я чувам и в колата след 2-3 мин. духа топло ,но има ли възможност печката да се пуска ,когато двигателя е изгасен... да отоплява купето независимо?

колега ,при мен печката се пуска автоматично ,когато дадеш контакт няма начина да не ти направи впечателние ,че се е пуснала... или примерно... паля колата (студена) и след 1 мин. я изгася ,печката работи 30-тина секунди след това и тогава гасне ,някой път като дам контакт дори се чува ,че бълбука вода... Успех :)


Там е работата ...че при мене не се чува. :x


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 11:02 
Offline
любител
Аватар
2002 Mazda 6

Регистриран на: 31 Юли 2010, 16:38
Мнения: 51
Местоположение: Plovdiv/Montana
icebobo написа:
За да не отварям нова тема ,пиша в тази стара ,защото въпроса ми е относно тази печка.Направи ми впечатление ,че тази зима още не съм чул печката да работи,нито пък я виждам да пуши.Възможно ли е да си е заминала :( ?Как да проверя дали наистина работи това чудо?

А дали изобщо имаш,защото не всички дизели имат.Най-добре провери,тя се намира зад горивния филтър малко по ниско и е хваната за купето. :lovemazda:

_________________
Mazda 6, 2.0/136Hp,2002g.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 24 Ное 2011, 17:35 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
f1koko написа:
icebobo написа:
За да не отварям нова тема ,пиша в тази стара ,защото въпроса ми е относно тази печка.Направи ми впечатление ,че тази зима още не съм чул печката да работи,нито пък я виждам да пуши.Възможно ли е да си е заминала :( ?Как да проверя дали наистина работи това чудо?

А дали изобщо имаш,защото не всички дизели имат.Най-добре провери,тя се намира зад горивния филтър малко по ниско и е хваната за купето. :lovemazda:

Не само че имам,ами днеска я извадихме и разглобихме.Майстора мислеше че може да е заминала свеща,ама нейсе......извадихме я ,захранихме я на акумулатора и светна....не е от нея,проверихме и клапана дето нагнетява нафтата,и той бачка.Явно нещо от електриките нещо ще е.За желаещите да разглобяват да кажа как става най лесно :lol: Първо махате чистачките и ламарината под чистачките,така се отваря достъп до печката от горе.От долу махате аспухчето държи се горе със скоба ,по средата с болт и планка.Развивате планката която държи печката -горе две гайки и долу още две.Дръпвате я напред и махате маркучите,изтича антифриза,вадите буксите и маркуча за нафтата и печката излиза нагоре. :mrgreen:
И накрая като не стане....пак посещавате сервиза на мазда. :oops:


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Дек 2011, 10:31 
Offline
любител
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 09 Юни 2011, 16:15
Мнения: 19
Аз ходих в сервиз за да ми кажат, че шума който се чува е от печката и че имам печка. Даже бях почнал да събирам пари за ремонт. След като видях сочите си къде е печката и какво прави ми олекна.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2011, 04:59 
Offline
фен
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 27 Окт 2011, 19:58
Мнения: 244
Местоположение: Sofia/Montana
Някой има ли представа ,какъв разход дава на час тази печка...просто ми е любопитно... онзи ден си я бях пуснал за 1 час и е супер ,обаче след това се наложи да бутам ,защото акумулатора даде фира :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Дек 2011, 09:38 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 19 Апр 2010, 21:10
Мнения: 297
Местоположение: София
Тази хава с печката на мен ми е малко "тъмна Индия". При мен започва да работи само след като запаля колата. Често приключва да работи по време на работа на двигателя, но при по-къси разстояния и незагряла кола се е случвало да продължава да поработи от 10 сек. до минута, след стоп на мотора.
От поста на колегата g.simeonov видях, че Вебасто предлагат печката, която а про по е същата визуално като монтираната в колата ми, ведно с дистанционно, таймер и телефон за дистанционен старт. При мен такива "екстри" няма, както и няма някаква опция за настройка от централната конзола, бутони около дисплея или друго място. Допускам, че е въпрос на ниво на оборудване на колата и настройка на компютъра как точно да работи тази нафтова печица.
Ако не съм прав и някой знае начин за промяна или контрол на настройките й на работа, моля нека сподели с нас. Аз лично много бих се радвал, ако намеря чалъм да я контролирам.

_________________
Нека бъдем толерантни и интелигентни на пътя!
Потребителят управлява с наслада Мазда 6 2.0 CRDi 100 kW, 2004.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 18:14 
Offline
любител
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 09 Сеп 2009, 14:41
Мнения: 26
Местоположение: София
skype: a_n_p_bg
Здравеите колеги,
За да не отварям нова тема пиша тук. Имам Мазда 6 2003г. дизел 136к.с, тъи като колата ми загрява бавно и днес на този студ вече неиздържах и реших да отида до мазда да питам имам ли печка или не. Отковора беше: "щом е след 2003 задължително има". Накарах ги да проверят какъв е проблама и след проверката казаха, че са я рестартирали но давала грешка и неработи, проблема най-вероятно било, че е изгорял някакъв бушон в нея но печките били капсуловани и не се ремонтирали. :( Казаха, ми и цената за нова която е умопомръчителна и напълно безумна затова дори няма да я спомена. :evil:

:?: Та въпроса ми е някои имал ли е този проблем и може ли да припоръча майстор които да отвори печката и евентуално да отстрани проблема :?:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 19:36 
Offline
любител
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 09 Сеп 2009, 14:41
Мнения: 26
Местоположение: София
skype: a_n_p_bg
Мисля, че грешката е моя в поста не предпазител а свещ казаха.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 19:51 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
Колега,аз мойта си я разглобявах и нама никакви бушони вътре :lol: Извадих свеща,подадох двата кабела директно на акумолатора и тя светна,след което понеже не знаехме какво може повече да направим и я събрахме отново.По късно си тръгна сама ама защо и какво и беше ,така и не разбрахме.Ако решиш да я вадиш,да те улесня,задължително махнете чистачките и пластмасовата решетка за въздуха под тях.Така се открива печката и е удобно за работа,откачат се и тръбите за антифриз към нея.най дебелите кабели водят до свеща,но да знаеш трябва да се извади на масата и да се сцепи на две печката за да стигнеш горивната камера,тогава чак се вади свеща,има и някаква гарнитура където се сцепва камерата.Според мен се обади на вебасто българия и попитай ако ти си я разглобиш и се окаже изгоряла свещ могат ли да ти я подсигурят като резевна част.Или търси вариянт от накой кола на части друга печка.Имаше и един колега също имаше проблем с печката ,писа ми на лични ,но така и не разбрах отстранил ли си е проблема.Доколкото разсъждавахме,печката прави някакви опити в началото да запали и ако нещо не успее,прекратява с опитите си . :D Най вероятно не чуваш перката на горивната камера.Мислихме си дори че понеже беше скъсана тази гарнитура и понеже перката надува въздуха ,помпата впръсква и прави някаква смес която свеща пали,но понеже влиза въздух и от друго място и се объркват работите,но....не знам,може само глупости да пиша. :wink:


Последна промяна icebobo на 31 Яну 2012, 19:59, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 20:47 
Offline
любител
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 09 Сеп 2009, 14:41
Мнения: 26
Местоположение: София
skype: a_n_p_bg
Благодаря за отговорите, но сам нямам възможност да се занимавам, по скоро търся сервиз. Намерих един случаен в нета, а и на вносителите на Вебасто мисля да се обадя видях, че имат сервиз и те. Като имам резултат е пиша! Но ако някои може да препоръча сервиз да пише.

Относно това дали може печката да се поли сама. Може но се слага някакъв допълнителен модул с таймер примерно, за който от мазда миналата година ми обявиха цана около 1700 лв. :wink:


Последна промяна anp на 31 Яну 2012, 20:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 20:50 
Offline
фанатик
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 05 Мар 2006, 20:47
Мнения: 2146
Местоположение: Varna
Предполагам, че има начин да се командва, но е свързан със смяна на управляващия я модул... Което няма да стане лесно..
Освен това помпата и свещта ползват енергия, и навярно затова са я направили да пали заедно с двигателя...
Относно бушона - никога не знаеш какво има предвид конструктора.... Ремонтирал съм 800Вт професионален аудиоусилвател. Та той бе с изгоряло цяло крайно транзисторно стъпало (май около 20 мощни транзистора), защото на изхода към колоните има една съвсем проста схема, която да го окъси, ако се появи постояннотоков потенциал...

_________________
ex.Mazda6 бензин 2.0/147к.с. -2008г ; Nissan Qashqai 4x4,2.0/140к.с. - 2008г.; ex. Jeep Grand Cherokee 3.0CRD/2014


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 21:22 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
anp написа:
Благодаря за отговорите, но сам нямам възможност да се занимавам, по скоро търся сервиз. Намерих един случаен в нета, а и на вносителите на Вебасто мисля да се обадя видях, че имат сервиз и те. Като имам резултат е пиша! Но ако някои може да препоръча сервиз да пише.

Относно това дали може печката да се поли сама. Може но се слага някакъв допълнителен модул с таймер примерно, за който от мазда миналата година ми обявиха цана около 1700 лв. :wink:

Аз пробвах с вебасто ,но като разбраха че печката е от мазда и ме препратиха към мазда софия :evil: Дано се разбереш с тях,че виждаш в мазда за какви цифромании става на въпрос.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Яну 2012, 22:04 
Offline
фен
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 27 Окт 2011, 19:58
Мнения: 244
Местоположение: Sofia/Montana
vpop написа:
Последно, може ли се настрои тази печка да се пали сама, преди да се запали двигателя?

Явно е от нивото на оборудване при поръчката на самата кола. Моята е от този вид по-долу... няма дистанционно ,но мога да я пусна преди да запаля двигателя ,също така мога да я настроя да се пали в определени часове (3 пъти да речем сутрин в опр. час, следобяд и т.н) :)

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2012, 09:44 
Offline
любител

Регистриран на: 16 Юли 2009, 13:57
Мнения: 45
ilian_krastnika написа:
vpop написа:
Последно, може ли се настрои тази печка да се пали сама, преди да се запали двигателя?

Явно е от нивото на оборудване при поръчката на самата кола. Моята е от този вид по-долу... няма дистанционно ,но мога да я пусна преди да запаля двигателя ,също така мога да я настроя да се пали в определени часове (3 пъти да речем сутрин в опр. час, следобяд и т.н) :)

Изображение


Хм, това на снимката изобщо не ми прилича на стандартно оборудване. Вероятно цялата печка или този панел за управление са монтирани допълнително. Вероятно в зависимост от модела на печката, която е монтирана може да се върже някакъв модул за външно управление, но това трябва да се провери.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2012, 10:48 
Offline
любител

Регистриран на: 12 Яну 2009, 09:13
Мнения: 50
При мен ситуацията е същата като при колегата ilian_krastnika. Като я настроя да се включи 30 мин. сутрин преди да тръгна на работа в купето е перфектно. Антифриза е почти на 80C.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2012, 12:46 
Offline
любител
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 09 Сеп 2009, 14:41
Мнения: 26
Местоположение: София
skype: a_n_p_bg
Бях днес във Вебасто направиха диагностика и потвърдиха това което казаха от мазда - "свеща" е проблема. Само тя не се продава, а върви заедно с горелката. Цената за подмяна е 512лв. Е засега се отказах, ще поровя в нета само за "свещ".


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 01 Фев 2012, 21:30 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Дек 2010, 13:14
Мнения: 146
Местоположение: Горна Оряховица
skype: aisbobo
А наемат ли се от вебасто да я ремонтират.Да ти кажа ,като махнахме свеща майсторчето беше сменял на други печки на фолксваген ,пак вебасто и свещите се продавали ,били някакви на бош,но тази на мазда като я видя и се зачуди,не беше виждал такава.Дълга е към 2см и е четвъртита 4 на 4 мм.Мисля си не може ли да се сложи някаква друга свещ,и като електрониката подаде ток тя да запалва нафтата? :shock:


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2012, 04:03 
Offline
фен
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 27 Окт 2011, 19:58
Мнения: 244
Местоположение: Sofia/Montana
Др. вариянт е да се търси печка от ударена или с десен волан... в мобиле има доста обяви ,но не се знае колко ще изкара и тя :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 02 Фев 2012, 08:35 
Offline
любител
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 09 Сеп 2009, 14:41
Мнения: 26
Местоположение: София
skype: a_n_p_bg
Те се наемат ако частите са купени от тях иначе не.
А така наречената "свещ" представлява един релтан в тръба която изпарява/запалва горивото.
Прилича на тази но на Маздата модела е Webasto Termo Top Z:
http://www.ersatzteilbox.com/product_in ... IESEL.html

А относно втора употреба това засега което намирам, като сложа всички разходи излиза грубо със 100-200лв по-евтино, а гаранцията, че ще работи и колко ще работи е никаква.

Ето го доло в дясно на изображението (свеща си е комплект с горивната камера).
Thermo Top E and Z/C
2.3Burner Insert
Inside the burner insert fuel is distributed across thecombustion pipe fuel cross section. Combustion of thefuel/air mixture takes place within the combustion pipe toheat the heat exchanger.The glow plug/flame sensor located in the burner insertignites the fuel/air mixture during start of the heater. Afterstart the glow plug / flame sensor operates in the flamesensor function. The glow plug / flame sensor designed asan electrical resistor is located in the burner insertopposite the flame side.

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Burner
9-4afd6d44c8.jpg
9-4afd6d44c8.jpg [ 82.64 KiB | Прегледано 16255 пъти ]


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 119 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Barloc, ra4o1979 и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб