Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 13:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2014, 19:35 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Яну 2014, 16:54
Мнения: 288
Местоположение: София
Torque Pro чете много повече от грешките в двигателя. Програмата е в състояние да даде доста сериозна информация за състоянието на колата от почти всички сензори. В много отношения не отстъпва на диагностична апаратура за десетки левове...

С безплатния плъгин TorqueScan напр. може да се сканира целия OBD2 диапазон за наличие на всички достъпни данни от сензорите за конкретния модел:
https://play.google.com/store/apps/deta ... torquescan

За Маздите от 2007-2009 пък има специален плъгин (платен), който дава допълнително инфо за волтажа на MAF сензора, за АФР и др.:
https://play.google.com/store/apps/deta ... speed.gen1

Аз специално съм доволен от Torque - чрез диагностика с него си реших проблем (постоянно светещ Check Engine), който ми вдигаше разхода с над 1.5 л/100 км

Но в крайна сметка всички тези програми са диагностични - да дадат max информация какво става с всички системи в колата и къде има проблем.

_________________
Mazda Premacy 1.8i / 2002


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 09:26 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 15 Ное 2010, 14:28
Мнения: 543
Местоположение: София
MazDa UseR написа:
Аз специално съм доволен от Torque - чрез диагностика с него си реших проблем (постоянно светещ Check Engine), който ми вдигаше разхода с над 1.5 л/100 км.


Колега какво точно разчете Torque i какъв беше проблема та го разреши. Аз само мога да трия грешката за да изгасне Check Engine.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 15:50 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Хм, с Torque Pro се вижда номера на грешката, както и описание на проблема.
Например, P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold (Bank 1) (Произволна грешка показвам)

Разбира се, триенето на грешка си го има...

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 16:38 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 15 Ное 2010, 14:28
Мнения: 543
Местоположение: София
Да то и на мен така ми го показва с кратко описание.
Прикачени файлове:
1.png
1.png [ 907.12 KiB | Прегледано 11298 пъти ]
Трия грешката и това е обаче, за друго мй не става...

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 17:03 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Е, естествено по нея се ориентирате каква болежка има колата (не само ДВГ). И ако имате желание я решавате....
Тълкуването на грешките се прави от опитен диагностик.
Освен някои "прости" варианти - примерно "не работи датчик Х", сменяме и готово.
Ето, Вие показвате грешка за бедна смес. Веднага се сещам за настройка на газовата уредба. Ако не е това (примерно няма монтиран ГИ), нещата стават по-сложни за решаване.

Иначе, относно промяна на настройки на ECU в колата за мен също е интересно дали има подходящ софтуер.
Но си мисля, че с ELM-чето просто не можем да прочетем достатъчно. И няма какво да подадем на софтуера.

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 19:18 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Яну 2014, 16:54
Мнения: 288
Местоположение: София
altot написа:
Колега какво точно разчете Torque i какъв беше проблема та го разреши. Аз само мога да трия грешката за да изгасне Check Engine.
Светна ми Check Engine - "Джеки Чан", както му казват руснаците :) . Torque показа само една грешка: P0171 - Powertrain, System too Lean (Bank 1), т.е. проблем в горивната система, бедна горивна смес в цилиндровия блок.
Търсенето в Нета ме докара тука: http://engine-codes.com/p0171_mazda.html

Симптоми: при загрят двигател на празен ход (на светофар напр.) оборотите от нормално ниво около 750 изведнъж пропадат на 2 деления надолу и колата леко заглъхва. Това става буквално за секунда и след това оборотите и звукът се нормализират. При каране нищо друго не се забелязва - ускорението и звука на двигателя са си както по-рано. Човек спокойно може да му тегли една майна и да зареже проблема, ако не го притеснява светещия Джеки Чан.
Само че аз взех да се заглеждам в разхода на бензин и виждам, че при светнал Джеки Чан разхода отива към 11-11.5 л, а нормално при същия ежедневен маршрут на градско в София ми е около 9-9.5 л. Никога не съм си представял, че един сравнително "мижав" проблем в системата може да окаже такова голямо влияние на разхода!

Какво разбрах от Torque (и разтълкувах с ограничените си познания, но с търсене и четене в Нета): Данните на Torque за ламбда сондата не показваха проблем със самата сонда (верно, волтажът беше много нисък и указваше на бедна смес), но тя явно работеше и затова я оставих за проверка последна. Пак по данните от Torque корекцията в горивната смес (fuel trim bank 1) беше доста висока (по спомени над 16%), стойността на МАФ-а беше някъде към 2-3 g/s (но си работеше), вакуума май беше близък до нормалния. В крайна сметка разбрах, че отнякъде влиза въздух в системата и най-вероятно няма сдухан компонент, който да подлежи на смяна (макар, че приятели-разбирачи веднага ме юрнаха да сменям ламбда сондата).

Горните данни ги гледах в плъгина Torquescan, както е показано тука:
https://play.google.com/store/apps/deta ... scan&hl=en

Решение на проблема при мен: в началото с Torque премахвах Джеки Чан няколко пъти с надеждата да се разкара от само себе си. Обаче не стана: паля, тръгвам, двигателя загрява и на 4 или 5-ия светофар Джеки Чан пак светва... На магистралата мълчи, но влезна ли в градско и на светофара пак Shit! Карах по инструкциите: първо огледах и опипах всички маркучета, които се виждат като вдигнеш капака. После смених въздушния филтър и изчистих МАФ сензора, няма ефект, свети пак. Накрая реших да сваля дебелия гофриран маркуч и да го погледна отдолу, че руснаците съветват при пропадане на оборотите и бедна смес първо да се види дали той не е спукан отдолу (много често се случвало). На гофрата нищо му нямаше, но като го отвързах и издърпах малко към мен си видях проблема. На мойто Премаси на самия гофриран маркуч има забоден отгоре един датчик - май е клапан на абсорбера. От него излизат две маркучета: горното е дълго и отива в абсорбера, а долното е късичко и при мен се ветрееше свободно (но иначе трудно се вижда, защото е скрито навътре под рамката на капака). С опипване му намерих мястото и го мушнах в една пишка отзад на дроселната клапа... и всичко се оправи. Явно оттам на празен ход е засмуквало въздух, който е компенсиран с повечко бензин и съответно вдигане на разхода...

Между другото, това маркуче трудно може да изскочи самичко, та се замислям как се е освободило... и ми идва на ум, че малко преди появата на проблема ми слагаха аларма и бърникаха по колата... 8)

(Еее, то стана цял роман... :) )

_________________
Mazda Premacy 1.8i / 2002


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 11:59 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 6

Регистриран на: 15 Ное 2010, 14:28
Мнения: 543
Местоположение: София
gadnyara написа:
Ето, Вие показвате грешка за бедна смес. Веднага се сещам за настройка на газовата уредба. Ако не е това (примерно няма монтиран ГИ), нещата стават по-сложни за решаване.

Мерси колега, цялата работа е наистина от газта, макар да водих да ми настроят ГИ и си е ОК, газта която сипваме е под критика.
Интересното е, че ми светва понякога "Джеки Чана" само извънградско на дълъг път.

MazDa UseR написа:
Светна ми Check Engine - "Джеки Чан", както му казват руснаците :) . Torque показа само една грешка: P0171 - Powertrain, System too Lean (Bank 1), т.е. проблем в горивната система, бедна горивна смес в цилиндровия блок.
Търсенето в Нета ме докара тука: http://engine-codes.com/p0171_mazda.html

Между другото, това маркуче трудно може да изскочи самичко, та се замислям как се е освободило... и ми идва на ум, че малко преди появата на проблема ми слагаха аларма и бърникаха по колата.

Благодаряско за линка и за подробно описаната диагностика от теб. Успях да разгледам и аз всички маркучета, всичко си е на място, даже и въпросният малък, няма спукано, скъсано или цепнато. Остава пак да ида да я закача при газаджията и да видим малко настройките на ГИ.
Най-интересното е, че от ЕКО газта много рядко ми светва Джеки Чана за бедна смес.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2014, 16:11 
Offline
фен

Регистриран на: 19 Юни 2012, 23:54
Мнения: 193
Местоположение: Burgas
skype: crazy-master-jokera
BOOST i THROTTLE колко трябва да показват?
https://lh5.ggpht.com/82wikNpCVUKD1MiZr ... mtP8w=h900

_________________
DesignItPro.net - Уеб Дизайн и Изработка на Сайтове


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 08:01 
Offline
фанатик
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 05 Мар 2006, 20:47
Мнения: 2146
Местоположение: Varna
Throttle - според натиснатия педал на газта и празния ход (при мен по спомен празния ход бе около 18%)...
Boost - при атмосферни двигатели е отрицателна стойност, която е по-близка до нулата при напълно отворен дросел и ниски обороти..

_________________
ex.Mazda6 бензин 2.0/147к.с. -2008г ; Nissan Qashqai 4x4,2.0/140к.с. - 2008г.; ex. Jeep Grand Cherokee 3.0CRD/2014


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2014, 23:40 
Offline
любител
Аватар
2006 Mazda 6

Регистриран на: 17 Апр 2008, 13:04
Мнения: 7
Местоположение: Варна
Да има такава програма,работи под Windows ,мисля че е безплатна даже.FORScan ето и линк: http://forscan.org/home.html
Забравете за софтуер през телефони,сериозния такъв е само за компютър,другото е просто играчка.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2014, 21:29 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Яну 2014, 16:54
Мнения: 288
Местоположение: София
Да, колега nzzn, FORScan а доста добра за диагностика специално на Мазди, писах за това на предната страница...

Но това твърдение:
nzzn написа:
Забравете за софтуер през телефони,сериозния такъв е само за компютър,другото е просто играчка.
е толкова нелепо, че не мога да се въздържа от коментар... Това е все едно да кажеш: забравете за друга кола освен Мерцедес или за друга жена освен блондинката... :D

Диагностичните данни за моята Мазда, получени с Torque (за Android) и неговите плъгини, са напълно сравними по пълнота и детайлност с тези от FORScan (за Windows)! Това е което искам да споделя с колегите във форума, а всеки може да си прави изводите сам...

(софтуер се пише за определена операционна система, а не за компютър, телефон или котлон...)

_________________
Mazda Premacy 1.8i / 2002


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 13:12 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
MazDa UseR написа:
Да, колега nzzn, FORScan а доста добра за диагностика специално на Мазди, писах за това на предната страница...

Но това твърдение:
nzzn написа:
Забравете за софтуер през телефони,сериозния такъв е само за компютър,другото е просто играчка.
е толкова нелепо, че не мога да се въздържа от коментар... Това е все едно да кажеш: забравете за друга кола освен Мерцедес или за друга жена освен блондинката... :D

Диагностичните данни за моята Мазда, получени с Torque (за Android) и неговите плъгини, са напълно сравними по пълнота и детайлноаст с тези от FORScan (за Windows)! Това е което искам да споделя с колегите във форума, а всеки може да си прави изводите сам...

(софтуер се пише за определена операционна система, а не за компютър, телефон или котлон...)


Омръзна ми да задавам тъпи въпроси , но няма начин :) :) :)
Как се свързва въпростният Torque (за Android) с автомобила , с някакво блутут устройство или с кабел ?

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 13:45 
Offline
маниак
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 08 Авг 2009, 11:41
Мнения: 590
Местоположение: Смолян
ELM327 адаптер - има с Блутут, с WiFi и с USB кабел. Щом е за Андроид телефон - значи с Блутут, WiFi адаптерите се използват предимно от потребителите с iPhone.

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 13:51 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
grischa написа:
ELM327 адаптер - има с Блутут, с WiFi и с USB кабел. Щом е за Андроид телефон - значи с Блутут, WiFi адаптерите се използват предимно от потребителите с iPhone.


Т.е. ЕЛМ327 е съвместим с мазда 6 дизел 2004г.

Благодаря за разяснението.

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 16:04 
Offline
маниак
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 08 Авг 2009, 11:41
Мнения: 590
Местоположение: Смолян
2004 се пада малко на границата след която колите са напълно OBD съвместими. Ако все пак Torque не иска да се свърже, ползвай Forscan, при моята която е 2003-та година само така успях да направя връзка с колата.

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 16:40 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
grischa написа:
2004 се пада малко на границата след която колите са напълно OBD съвместими. Ако все пак Torque не иска да се свърже, ползвай Forscan, при моята която е 2003-та година само така успях да направя връзка с колата.


Благодаря колега, така и ще направя даде ми много грешки и направо се виждам в чудо

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2017, 16:48 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
Моя ELM тъкмо пристигна и ще пробвам ForScan като ми остане време. Torque само на мен ли ми се струва постна откъм функции? Да не би да трябва да сваля Pro версията? :hmm:


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2017, 12:24 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
Къде мога да прочета кои са нормалнте показатели които трябва да показва автомобила при сканирането с Android - Torque pro. Ако може някакъв линк.

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2017, 23:42 
Offline
любител
2009 Mazda 6

Регистриран на: 13 Сеп 2016, 23:12
Мнения: 14
Местоположение: София
skype: saxo_v
[/quote] 2) Купува се (доста скъп!) bluetooth адаптер, който може да чете информацията, напр.:
http://www.ebay.co.uk/itm/ScanTool-4261 ... 4618be2aa6 [/quote]

Здравейте,
Бих искал да попитам дали някой има опит с въпросния адаптер. Видях, че има и WiFi версия, за която казват, че когато следиш данните в реално време, реагира по бързо.
Надявам се да работи при мен. Карам 6ца GH дизел. Ще бъда благодарен ако някой от София има подобно устройство и ми даде шанс да го пробвам, а почерпката е ясна :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2017, 20:43 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
Здравейте някой може ли да дадеразяснение как се трият грешки с Torque pro

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2017, 21:27 
Offline
фен
Аватар
2006 Mazda 6

Регистриран на: 19 Яну 2012, 11:24
Мнения: 301
Местоположение: гр Аш Чешка Република
Влез в YouTube и напиши Torque-Clearing Fault Codes

_________________
Mazda 6 kombi /1.8 / 2006 / 86000 km


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2017, 07:22 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
От както инсталирах приложението на телефона си, автоматични ми включва блутута.

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2017, 21:15 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
Пристигна и работи :) сканира и трие грешки. Къде мога да прочета тези "часовичета" :) кое какво означава и какво всъщност измерват.

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2017, 11:44 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 26 Яну 2016, 11:31
Мнения: 15
Местоположение: Sofia
Някой колеги с мазда 6 ген. 1 с Газов Инжекцион би ли потвърдил дали работи при него такава джаджа, защото аз си купих и я сложих, но не работи.
В последствие ми казаха, че заради компютъра на ГИ, не работи вътрешния слот за четенето. Трябвало да отида при газаджийте, за да "активират" слота - което ми се струва много съмнително...


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2017, 17:26 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2016, 10:10
Мнения: 82
Местоположение: Бургас
dottysbb написа:
Някой колеги с мазда 6 ген. 1 с Газов Инжекцион би ли потвърдил дали работи при него такава джаджа, защото аз си купих и я сложих, но не работи.
В последствие ми казаха, че заради компютъра на ГИ, не работи вътрешния слот за четенето. Трябвало да отида при газаджийте, за да "активират" слота - което ми се струва много съмнително...

В менюто за блутута на софуера трябва да му дадеш разрешение за OBD- OBD2 Adapter Settings>Choose Bluetooth Device

_________________
MAZDA 6 136PS -2004


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 18:43 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 04 Яну 2010, 21:18
Мнения: 1323
Местоположение: София
Elm327 подържа ли K-line (7-я пин) ?

_________________
Mazda 3 Sport Kintaro (金太郎) 2.0 MZR-CD 143 ps 6 speed 2007/2022 renovated


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: vladata и 38 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб