Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 18 Авг 2018, 08:31

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 13:50 
любител

Здравейте!
Отскоро имам Mazda6 2.0 бензин 2003г. и съм много удовлетворен от колата. Както всяка кола на възрастта си, макар и запазена, си идва с някакви забележки. Към тия забележки добавих и моите интереси, свързани с "подобряването" й и достигнах до заключението, че трябва сериозно да потърся информация. След като порових доста във форума и установих, че повечето линкове и снимки за "направи си сам" са изтекли, реших, че ще е хубаво да попитам вас - опитните Маздаджии. Ще подредя въпросите си в списък и имайте предвид, че съм технически лаик. Ще се радвам да постигнем максимално много с вашия опит и моето желание:

1. Не всички лампички на врътките за парно/климатик под централната конзола работят. Най-много информация открих за това - 5 крушчици са и доста колеги са поръчали от ВикиВат Пловдив, но как става самата смяна на крушката в цокълчето? Доколкото виждам снимката на самите крушки във ВикиВат ги показва с проводници, а не готови за закачане в цокълче чрез въртене или друго? - https://vikiwat.com/miniatyurna-lampa-t ... -40ma.html

2. Лампата в жабката не работи и въобще не можах да намеря решение на проблема - как се откача, каква е крушката и лесно ли се сменя. Може да се окаже, че проблема е бушон. Може би по този въпрос съм търсил с грешни ключови думи.

3. Възнамерявам в централната безполезна жабка над информационния дисплей да сложа това: https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 3461zSrebH . Разполага с навигация, mp3, DVD, USB и други благинки, но не съм сигурен за свързването. Четох, че при модификации на муз. система с добавяне на източници се пипали платки на плейъра. Опасенията ми са за свързването на тая мултимедия като цяло.

4. Горната мултимедия разполага с поддръжка на камера за задно виждане, което ще е перфектен завършек на глезотиите във връзка с мобилността - някой слагал ли е и как се получава?

5. Как стои въпроса с ЛЕД диодите в плафоните отпред, отзад и във вратите? Какви диоди се изискват и как се усеща промяната?

Засега това е, за което се сещам като въпроси. Ще съм много благодарен ако някой опитен даде отзиви и ще се радвам да бъда част от Мазда клуба.
Сега след въпросите - да кажа как се справих с умиращите пиксели на информационния дисплей. Откачихме дисплея с един майстор и той се захвана първо за спойките по платката - били спукани повечето - обнови ги. Закачихме дисплея - отново имаше проблеми. Оказа се, че контролера, който е на платката и се намира на 5-6 сантиметра отляво надясно, се отлепва и може да бъде закрепен чрез притискане на платката към дисплея. Запоихме 2 жички, минаващи от горното метално покритие, през платката, та до долното метално покритие, пробвахме я и всички пискели и всичко си беше на мястото. Засега работи безотказно, а иначе трябваше да се запоява на специална станция с горещ въздух, което щеше да ми дойде в повече.
Пожелавам успех и благодаря предварително за всички отговори!

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 15:36 
любител
Аватар
2007 Mazda 6

Честито, колега за колата и много да те радва оттук нататък!

Относно въпросите, ще отговоря на тези, за които имам личен опит:

1. Относно осветлението на врътките - да, така идват крушките, без цокли. Самите цокли би трябвало да са на самата конзола отзад. Т.е. махаш цокълчето със завъртане наляво и издърпване към теб, изваждаш от него изгорялата крушка и слагаш новата, като крачетата й се увиват на едни специални уши в основата на цокъла. Все още не съм разглобявал моята конзола, при мен всички крушки си светят, но на предишната ми кола там бяха същите крушки и се ползваха същите цокли.

2. Осветлението в жабката се изпълнява от една крушка, тип W5W - такива са и на габаритите във фаровете и стоповете, плафоните на задния номер, плафоните на тавана и осветлението на предните врати. Въпросната крушка е от горната страна на жабката, като цокълчето й се издърпва назад (малко трудно) и се сменява. Като се наведеш при жабката и погледнеш нагоре, ще я видиш. Смяната става още по-удобна, ако откачиш жабката отстрани и същата падне надолу (същата процедура като при сменя на филтъра на купето). Имай впредвид, че осветлението в жабката работи само при пуснати габарити/фарове! Да не я пробваш на угасена кола или изключени фарове?

По въпроси 3 и 4 нямам никакъв опит все още и нека някой по-опитен в тази област се изкаже.

5. Крушките които ти трябват за споменатите места са въпросните W5W (или T10). Правилно си се ориентирал към LED, тъй като разликата с обикновените жълти крушки е от земята до небето и целият интериор придобива съвсем друга класа и усещане след ъпгрейда. Ако искаш да ъпгрейднеш цялата кола, ти трябват следните крушки:

W5W (T10 цокъл):

2 бр. габарити отпред;
2 бр. габарити отзад;
2 бр. плафони на рег. номер;
2 бр. плафон таван отпред;
2 бр. плафон таван отзад;
2 бр. плафони предни врати;
1 бр. жабка
--------------
Или общо 13 броя

C5W (тип пура, но от по-късите - 31 мм май):
1 бр. осветление багажник;

Т5 цокъл:

4 бр. плафони на сенниците;

Тази информация се отнася за фейслифтов хечбек, но евентуална разлика може да има само за багажника при комби и седан.

Самите плафони на тавана се свалят малко трудно първия път, но веднъж като схванеш начина, после става лесно. И двата се държат на едни метални скоби от двете им страни и именно там се бърка с плоска отвертка, пластините се натискат с нея и плафона се издърпва надолу. Има клипове в youtube, където можеш да видиш как става.

Относно LED осветлението можеш да погледнеш ми в мойта тема:
https://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?p=430466#p430466

Успех с начинанието! ;)

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  

МнениеПубликувано на: 26 Фев 2018, 16:45 
любител
Автор на темата

Благодаря за бързия отговор! Относно технологията на свалянето на плафоните на тавана - видях я още снощи - все пак мерси за обяснението. Сега прегледах линка ти и колата ти изглежда прекрасно с ледовете. Можеш ли да кажеш направо модела и от къде го поръча и да поемам директно по твоя път? Само за габаритите се съмнявам, че ще сложа ЛЕД, защото доколкото видях трябва да разкача половината кола, за да стигна до фаровете. Иначе моята е седан, не е фейслифт, ако не се лъжа нещо. Хем има спойлер и няма чистачка отзад, хем в багажника мога да сложа 2-3 трупа хехе :D

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2018, 10:25 
любител
Аватар

По т.1 предлагам да си сложиш Лед вместо обикновени диодни . мойте също бяха изгорели ,подмених с нови диодни и нямаше и месец изгоряха до една .

Всички крушки и дребни неща съм ги взимал от AliExpress.COM ,поръчай си по няколко броя резервни (за да си спестиш чакането и главоболия ако има дефектни ,СЛУЧВАСЕ !!!)
една лед крушка за плафоните излиза не повече от 60ст. (вземи си поне 8бр. )

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2018, 13:03 
фен
Аватар
2006 Mazda 6

Здравей колега.Добре си решил да си купиш DVD то от -alibaba-но първо провери колко ще ти излезне покупката.Тези 130 долара са за апарата ,Но имаш и доставка ,а тя понякога е два пъти повече от цената на изделието.В обявата е написано ,че ще получиш 15% намаление от доставката .Има също възможност да провериш колко е цената.

п.п. Нормално,такова удоволствие с безплатна доставка струва около 300 евро.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Мар 2018, 02:20 
любител
Автор на темата

Благодаря за отзивите. Смених осветлението в купето и на вратите с 8000К LED крушки от тази обява, модел номер 5. Ако желаете да си купувате от изложените крушки - няма да сбъркате. Търговеца е свестен и отзивчив.
Колкото до резултата - ако желаете - ще постна снимки. Разликата е осезаема и на тъмно при светване на плафоните в колата имаш чувство, че си на дневна светлина.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2018, 00:15 
фен
Аватар
2006 Mazda 6

За информация .Запитах в Алибаба колко ще ми стъпи поръчката на ДВД то.
Отговор - 365 $.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2018, 09:37 
фанатик
Аватар

Скоро и аз исках да поръчвам разни риболовни принадлежности от там, наистина цените са изгодни, но доставката е безумна. По-добре гледай от алиекспрес. Там поне има коректни цени на артикула и доставката. Колеги също са взимали навигации от там. Шансът да мине между капките през митницата е голям.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2018, 11:56 
фен
Аватар
2004 Mazda 3

Проблемът с АлиБаба е, че изпращат нещата като че ли е цял контейнер, дори и да си поръчаш 1 бройка. Оттам идват тези цени по $200 за доставка. Лошото е, че в АлиБаба има всичко, а в Ескпреса не съвсем. :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2018, 13:40 
любител
Автор на темата

Здравейте, напредъка по мойта кола е следния:
Отказах се от навигацията, засега, очаква се сумата на поръчания детайл да стигне 500 лв, което ми идва малко ненужно на фона на цената на колата :D
Има някакви варианти от България, които ще проуча и ще видя, ако си струват.
Засега съм поръчал следния 1PC to 3.5mm AUX кабел: https://tinyurl.com/y9jrmlzf . Проучвах доста време и установих, че той ще е най-подходящ за музикалната ми конфигурация, която е най-семплата. Ще го пробвам и ще изкажа мнение скоро.

Относно колата - изминах 2000 км с нея вече и мога гордо да заявя, че двигателя е напълно запазен - не е пипнала маслото. Взех я на 132 500, явно са реални.
При подаване на газ се чува дрънчащ звук отпред, но работата на колата не е повлияна от това. Все пак ще я консултирам със специалист.
За съжаление, преди да дойде в България е била в Австрия или Швейцария. Измазана е отдолу на праговете с някаква запечатка, защото видимо е имало корозия. Корозия се забелязва и на няколко места по детайлите и искам да Ви попитам как да я запечатам най-добре а-ла "направи си сам".
Също така - какъв начин на външно почистване е най-подходящ? Попринцип обичам да си пръскам колата сам на bubbles автомивки, защото според мен easywash разваля лака, а не ми се чака двойно повече време за 3х повече пари на стандартна автомивка. Все пак, ако в стандартните автомивки могат да спестят корозия тук и там - ще избера този метод.

Текущ проект ми е прекарване на LED светлина към стелките при шофьора и пасажера. Идеята на закрепването е с велкро към подгънатата към двигателя вътрешна част на таблото/жабката, за да дава "ambient" светлина.
Тъй като въобще не разбирам от физика, съм упълномощил един боен другар да измисли захващане, което да включва светлината в краката заедно плафоните в режим със силна светлина и ако има как, с фаровете да е в режим с лека, приятна светлина. Съмнява ме да се получи така, но идеи по точно тоя проект съм готов да слушам, тъй като съм тотална 0 с тоци, връзване, плюсове и минуси.

Това е засега от мен, поздрави!

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2018, 09:00 
фен

Цитат:
Отказах се от навигацията, засега, очаква се сумата на поръчания детайл да стигне 500 лв, което ми идва малко ненужно на фона на цената на колата :D

Аз като смятах за да стане като хората отива до към 700 с доставки и ддс-та и т.н.
Цитат:
Има някакви варианти от България, които ще проуча и ще видя, ако си струват.

Тия са по-скъпи
Цитат:
Засега съм поръчал следния 1PC to 3.5mm AUX кабел: https://tinyurl.com/y9jrmlzf . Проучвах доста време и установих, че той ще е най-подходящ за музикалната ми конфигурация, която е най-семплата. Ще го пробвам и ще изкажа мнение скоро.

Малко ти е проучването :) Ако нямаш бутон на който да пише Media на радиото(почти съм сигурен, че нямаш) тоя кабел няма да стане. Ако пише Tape/MD не работи. На тия радиа само с емулатор.
Цитат:
Тъй като въобще не разбирам от физика, съм упълномощил един боен другар да измисли захващане, което да включва светлината в краката заедно плафоните в режим със силна светлина и ако има как, с фаровете да е в режим с лека, приятна светлина. Съмнява ме да се получи така, но идеи по точно тоя проект съм готов да слушам, тъй като съм тотална 0 с тоци, връзване, плюсове и минуси.

Не че няма как да стане, ама не е ясно дали си заслужава и дали няма да те дразни нощно време докато шофираш :)

За километрите няма да коментирам. Надявам се наистина да е на реални, но за кола на 15 години внос от някъде си много силно се съмнявам. Аз в София и правя по 20 хиляди на година без да обикалям много.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2018, 16:51 
любител
Автор на темата

gyenchev, какъв е този емулатор за музикалната система? Как се надхитрява примитивния "tape/md" ? Има ли някакви готови предложения?

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2018, 00:33 
фен

http://s.aliexpress.com/UJVNBFzq

Отделно трябва да ти се отвори радиото и да се направи една спойка на мястото на L716(потърси тук във форума или google има информация) и се активира като се натисне 2 пъти бутона CD. Това ти е решението :)

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2018, 09:09 
фен
Аватар
2006 Mazda 6

Аз съм в момента с такъв.Работи перфекно като звук ,НО някога ,като запаля колата и не иска да тръгне да чете.После се оправя,абе за тези пари и Китайска изработка е добро.Нищо не съм преработвал по СД то .

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 28 Апр 2018, 21:23 
любител
Автор на темата

Станчев, с кое си? Това на gyenchev? Ух, дано по някаква божия случайност ми върже и простия преходник провърви.

Иначе имам сериозен и неустановен проблем с климатичната система.
Тъй като компресора на климатика не включваше при никакви обстоятелства, закарах колата при специалист, който пълни климатици. Оказа се, че няма фреон. Преди да прибегна към пълнене на системата с фреон R134 (85лв/пълнене в 6S при ХИТ Люлин, ебаси), закачихме системата под налягане с въздух, което при работещ двигател щеше да позволи на компресора да се включи. За съжаление - компресора не се включи. Майстора установи, че ремъка на компресора се движи и де факто не би трябвало да има пречка в работата му, освен ако не достига ток дотам. След това ми обясни 10 физично-механични причини, които могат да предвождат проблема, вкл бобини, мостове и подобни термини, които не са ми ясни. Поне тръбната система не бе компрометирана и НЕ заредих фреон за 85 лв =D>
Аз си имам силни съмнения в бушоните и релетата, но все забравям да взема щипка за бушони. Като установя кое-кое е, ще използвам клещи. Другото е, че на капачето на бушоните в купето имам схема, която или е грешна или бушоните ми са наредени грешно, защото схемата от картинката по-долу отговаря 1:1 на ампеража на бушоните ми, а тази на капачето е съвсем различна o.O

Изображение

като цяло - голяма главоблъсканица, а днес се изпържих в жегата без климатик... даже обмислях да запаля старата си кола, чиито климатик беше велико творение :D

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 05 Май 2018, 00:28 
любител
Аватар

Stan4ev написа:
За информация .Запитах в Алибаба колко ще ми стъпи поръчката на ДВД то.
Отговор - 365 $.

малко по-евтин вариант на мултимедия Android 6.0 1G RAM Car Radio for Mazda 6

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 05 Май 2018, 08:57 
фен
Аватар
2006 Mazda 6

Да, с това на- gyenchev- съм.Превключва се от бутона -CD.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа