Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 12:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 14:20 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
Здравейте съ-миатници.Преди госпожица Миата съм карал кола с двигател 1.1 и съм свикнал на ниски обороти да сменям предавките.С МХ-5 првя същото,но от инженерна гледна точка не е правилно.Разрових се и от едно ръководство за NA намерих следното :

First gear - up to 24 km/h

Second gear - up to 40 km/h

Third gear - up to 64 km/h

Fourth gear - up to 72 km/h

Fifth gear - from 72 km/h

Дали за моята NB важи или не - започнах в тия рамки да шофирам.
Кажете какво мислите по този въпрос,понеже в сервизната на моята няма упоменато такова.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 14:45 
Offline
фен

Регистриран на: 10 Сеп 2008, 20:54
Мнения: 167
Miata is for fun and for pushing don't drive like taxi drivers :D

I am driving in Sofia around 10-11lt/100km its very good.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 19:31 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda MX-5

Регистриран на: 10 Апр 2008, 04:53
Мнения: 416
Местоположение: отатък големия гьол, иначе от пловдив
1-ва до 4000 об.;
2-ра над 6000 об;
3-та над 6000 об. и вече сме над максималната разрешена скорост :D
4-та и 5-та са за намаляване на шума. :D разхода ми е около 10 л/км ежедневно каране, с около три-четири минути работа на място за загряване на двигателя, при всяко палене.

_________________
"Any car which holds together for a whole race is too heavy." - Colin Chapman
"If you want to go faster, you will have to add lightness." - Colin Chapman
"Simplify, then add lightness." - Colin Chapman


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 21:00 
Offline
фен

Регистриран на: 10 Сеп 2008, 20:54
Мнения: 167
green_miata написа:
1-ва до 4000 об.;
2-ра над 6000 об;
3-та над 6000 об. и вече сме над максималната разрешена скорост :D
4-та и 5-та са за намаляване на шума. :D разхода ми е около 10 л/км ежедневно каране, с около три-четири минути работа на място за загряване на двигателя, при всяко палене.


=D>


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 23:35 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Авг 2009, 16:31
Мнения: 126
Защо изобщо чакаш да загрее двигателя на място. Всъщност от това няма никакъв смисъл, просто докато е студена не трябва да даваш газ до дупка и/или да качваш оборотите да кажем над половината.

Иначе за разхода всички казвате 10-11 градско ама ми се струва много :? Не че го опорвам ама просто съм шокиран :(

_________________
Изображение

По-добре да търсиш в google earth къде си пил, отколкото да видиш в youtube как!


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 23:41 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
KickingKing написа:
Защо изобщо чакаш да загрее двигателя на място. Всъщност от това няма никакъв смисъл, просто докато е студена не трябва да даваш газ до дупка и/или да качваш оборотите да кажем над половината.

Иначе за разхода всички казвате 10-11 градско ама ми се струва много :? Не че го опорвам ама просто съм шокиран :(


Има значение от загряването на място.Дори и от Мазда подчертават,че като запалиш колата малко я оставяш на 1 място да загрее и следтова потегляш но много "gently" караш докато загрее в оптималната температура.Най малко за разхода на гориво ако е студена разхода е голям.А и колата не върви много добре тогава.Като е студена и даваш гас е като спъната.Аз също чакам на място да загрее и да си стигне оптимална температура и тогава тръгвам.
А и като е студена маслото още е по сгъстено и не е раздвижено и има значение и за триенето тогава.

Иначе колегите пишат 10-11 разход ама като гледам и бая настъпват :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Окт 2009, 23:46 
Offline
фанатик
Аватар
1998 Mazda Xedos

Регистриран на: 15 Апр 2009, 18:59
Мнения: 1291
Местоположение: Велико Търново
skype: sstanchews
KickingKing написа:
Защо изобщо чакаш да загрее двигателя на място. Всъщност от това няма никакъв смисъл, просто докато е студена не трябва да даваш газ до дупка и/или да качваш оборотите да кажем над половината.

Иначе за разхода всички казвате 10-11 градско ама ми се струва много :? Не че го опорвам ама просто съм шокиран :(


Еми толкова си е колега .. на моя Кседос му дават минимум 9 градско .. На мен ми гори към 10-11 .. Сигурно може и под 9 да падне ама не му давам възможност :D .. Сори за офф-а :wink:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 04:39 
Offline
фен
Аватар
1991 Mazda MX-5

Регистриран на: 25 Апр 2009, 17:12
Мнения: 146
Местоположение: София
Не мисля че има кола, дори и 1.4, която да докара до под 9 в Сф. За мен 10 е реален разход за Сф, в задрсъстванията. Казвам го от гледна точка на MX5 1.6, Golf 1.6 GT, Toyota 4 Runner 3.0TD. Tова са колите,които карам в последно време и средния разход определено не пада под 10 градско в Сф


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 10:54 
Offline
фен

Регистриран на: 24 Дек 2008, 21:02
Мнения: 193
корса Б 1.2 моно ми даваше точно 10 градском 45 коня кола :) а миатата ми дава 11 без много да я жаля :wink:


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 17:04 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda MX-5

Регистриран на: 10 Апр 2008, 04:53
Мнения: 416
Местоположение: отатък големия гьол, иначе от пловдив
STUFFF написа:
KickingKing написа:
Защо изобщо чакаш да загрее двигателя на място. Всъщност от това няма никакъв смисъл, просто докато е студена не трябва да даваш газ до дупка и/или да качваш оборотите да кажем над половината.

Иначе за разхода всички казвате 10-11 градско ама ми се струва много :? Не че го опорвам ама просто съм шокиран :(


Има значение от загряването на място.Дори и от Мазда подчертават,че като запалиш колата малко я оставяш на 1 място да загрее и следтова потегляш но много "gently" караш докато загрее в оптималната температура.Най малко за разхода на гориво ако е студена разхода е голям.А и колата не върви много добре тогава.Като е студена и даваш гас е като спъната.Аз също чакам на място да загрее и да си стигне оптимална температура и тогава тръгвам.
А и като е студена маслото още е по сгъстено и не е раздвижено и има значение и за триенето тогава.

Иначе колегите пишат 10-11 разход ама като гледам и бая настъпват :)
KickingKing, заради нещата, които човекът след теб каза плюс факта, че колата си е моя и бензина си го плащам сам и така ми харесва повече. :D Отделно само около два километра след като тръгна се качвам на магистралата и там използвам случая (на рампата) да я изпъна до червената зона (до момента не съм удрял в прекъсвача) за профилактика :D . От друга страна, като мине средата на Ноември, температурите падат много (под-10С) и двигателя няма време да загрее добре докато се прибера, затова не подминавам 5000 об.
П.П. За разхода на гориво - един път си направих експеримент и един цял резервоар го изкарах на "бабешко" карне - плавно ускоряване, смяна на ниски обороти и заводските гуми (185-ци), паднах до 6,5-7 на сто. Но бензинът тук е толкова евтин, че просто не прави впечатление. В момента да магистрала с 120 км/ч постоянна скорост, свален покрив, гумите са ми 205, разхода пада до около 7.

_________________
"Any car which holds together for a whole race is too heavy." - Colin Chapman
"If you want to go faster, you will have to add lightness." - Colin Chapman
"Simplify, then add lightness." - Colin Chapman


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 17:47 
Offline
фен

Регистриран на: 20 Яну 2008, 21:55
Мнения: 208
:shock: Бре, че сте икономични тук - аз на градско ме е срам да кажа колко харча :oops: :oops: ... Ама обикновенно рядко ме задминава някой в първите 200-300 м от светофарите по околовръсното (там ускорявам до 90-95 и после поддържам - че не искам да ме глобяват)... ВИНАГИ като я паля - 4 мин по часоновник (една песен време), оставам колата да загрее - чистя я през това време...до сега само веднъж прекъсвача ми се е включвал...не искам да се повтаря...

Та как карам - 1-ва, 2-ра и 3-та - до 4500 - 5000 (право пропорционално на тежеста на музиката - та понякога и до 6500 - метъл? :oops: ), следващите - как дойде, само по околовръсното се пускам да я карам бързо - иначе по София пъпля и гледам да не я карам много.

В месеца 1 резервоар отива (средно с 2 пъти ходене до вилата)... та ако е смесен режима (защото околовръсното някак не се брои - а основно там карам) са 10 литра - поне, а ако е истинско градско - не ми се мисли - ще е поне 13-14 може и 15...това е от мен.


Ако цената на безнина беше кат у Америката..може би и по-често щях да я карам...ама 80 лв/мес. само за бензин...

По магистралата само веднъж съм я карал с доста над позволените 130 - но съм много доволен от пъргавината и над 130-140-150 и т.н. - просто си ускорява перфектно- и то двама души с 30 кила багаж.


Миатата няма как да се кара икономично - просто трябва да се преглътне - за това удоволствие - само най-скъпите консумативи - и колицата ще се отблагодари с невероятни изживявания.

Иначе съм дал като съм я пазил колко км ми е изкарвала с 1 резервоар - мисля че 695 км - но не по българските дупчени пътища. Иначе до Ахтопол и обратно - като от Стара Загора се махнахме на отиване от магистралата...общо 1150 км - точно 100 л, но по магистралата с 130 средно - въобще не я жаля - но мисля - че така и харесва ..... пада си моята Мазда малко мазохисТче :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 19:58 
Offline
фанатик
Аватар
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 29 Мар 2008, 20:15
Мнения: 1987
Местоположение: София
zumish написа:
Не мисля че има кола, дори и 1.4, която да докара до под 9 в Сф. За мен 10 е реален разход за Сф, в задрсъстванията. Казвам го от гледна точка на MX5 1.6, Golf 1.6 GT, Toyota 4 Runner 3.0TD. Tова са колите,които карам в последно време и средния разход определено не пада под 10 градско в Сф

Абе хора ,не разбрахте ли ,че в София няма нещо, на четри колела и волан ,дето да харчи под 10л/100км.....освен ако не го карате само лятото в неделите сутрин :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
323F BA 1.8 16V DOHC


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 22:54 
Offline
фен
Аватар
1991 Mazda MX-5

Регистриран на: 25 Апр 2009, 17:12
Мнения: 146
Местоположение: София
tsvetido написа:
zumish написа:
Не мисля че има кола, дори и 1.4, която да докара до под 9 в Сф. За мен 10 е реален разход за Сф, в задрсъстванията. Казвам го от гледна точка на MX5 1.6, Golf 1.6 GT, Toyota 4 Runner 3.0TD. Tова са колите,които карам в последно време и средния разход определено не пада под 10 градско в Сф

Абе хора ,не разбрахте ли ,че в София няма нещо, на четри колела и волан ,дето да харчи под 10л/100км.....освен ако не го карате само лятото в неделите сутрин :lol: :lol: :lol: :lol:
:turbo:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 23:11 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Авг 2009, 16:31
Мнения: 126
Значи две от трите ми коли, които карам не са на 4 колела Изображение

@green според интернет при икономично каране се приближава до ниските стойности, които си дал, но все пак зависи и от стила на каране. Относно загряването наистина ти си решаваш, но от любопитство ако запалиш и тръгнеш за колко време горе долу загрява?

_________________
Изображение

По-добре да търсиш в google earth къде си пил, отколкото да видиш в youtube как!


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 23:14 
Offline
фен
2000 Mazda MX-5

Регистриран на: 18 Сеп 2009, 21:10
Мнения: 310
Пежо 306, 1.4 комби 99та... 8 градско :lol:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2009, 23:33 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
То икономичното каране е относително.Според как е изчислен двигателя само производителя може да каже кои обороти за даден модел са най-оптимални.И за НБ не са дали в книжката ...За НА пък има :x


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 01:16 
Offline
фанатик
Аватар
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 29 Мар 2008, 20:15
Мнения: 1987
Местоположение: София
KickingKing написа:
Значи две от трите ми коли, които карам не са на 4 колела Изображение

Не вярвам!!!...но ако е така, със здраве да си ги караш! :)

_________________
323F BA 1.8 16V DOHC


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 01:33 
Offline
Администратор
Аватар
1988 Mazda 626

Регистриран на: 07 Окт 2004, 16:32
Мнения: 7878
Местоположение: Плевен/София
Аз искам да попитам всички колеги, след като запалите автомобила и го оставите на място двигателя да достигне оптимална температура, след което потегляте и достигате 4-5-6000об/мин. Замисляли ли сте се, че маслото в скоростната кутия все още е студено и не си е достигнало нужната температура?

_________________
B.R.Team
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 01:47 
Offline
маниак
Аватар
2011 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 19 Авг 2009, 06:37
Мнения: 874
Местоположение: Варна
skype: STUFFF_1
vili написа:
Аз искам да попитам всички колеги, след като запалите автомобила и го оставите на място двигателя да достигне оптимална температура, след което потегляте и достигате 4-5-6000об/мин. Замисляли ли сте се, че маслото в скоростната кутия все още е студено и не си е достигнало нужната температура?


Разбира се.След като загрее на място аз потеглям и поне 1-2 км карам доста внимателно пак.Логично е да не си е достигнало температурата скоростното масълце :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 03:02 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda MX-5

Регистриран на: 10 Апр 2008, 04:53
Мнения: 416
Местоположение: отатък големия гьол, иначе от пловдив
KickingKing написа:
Значи две от трите ми коли, които карам не са на 4 колела Изображение

@green според интернет при икономично каране се приближава до ниските стойности, които си дал, но все пак зависи и от стила на каране. Относно загряването наистина ти си решаваш, но от любопитство ако запалиш и тръгнеш за колко време горе долу загрява?
Човече, зависи от външната температура. Зимата съм карал 600 километра и колата загря чак когато спрях (Мазда 3 при -32С), но това си е екстремен случай. Честно казано, със сигурност отнема по-малко време да загрее, поради по-голямото натоварване при движение. Причините да я изчаквам са изцяло в главата ми и не са рационални :D .
vili написа:
Аз искам да попитам всички колеги, след като запалите автомобила и го оставите на място двигателя да достигне оптимална температура, след което потегляте и достигате 4-5-6000об/мин. Замисляли ли сте се, че маслото в скоростната кутия все още е студено и не си е достигнало нужната температура?
Със сигурност е така при много ниски температури се усеща как, в първите няколко минути, лоста на скоростите се мести по-трудно. За разлика от скоростната кутия, обаче при двигателя, не става въпрос само за загряване на маслото, а още за загряване стените на цилиндрите, буталата...., като цяло двигателя се привежда до температура по-близка до работната. Като изключим първичния вал на скоростната кутия, няма голямо значение с какви обороти се върти двигателя, а с каква скорост се движи колата.
В интернет съм намирал тест, при който купуват две еднакви коли (нови) и ги карат 100000 км. Едната всеки път се загрява преди тръгване, другата се кара по "американски" - палиш и тръгваш. На края на теста двигателите на двете коли са разглобени и тази, която не е загрявана има по-малко износване. :)

_________________
"Any car which holds together for a whole race is too heavy." - Colin Chapman
"If you want to go faster, you will have to add lightness." - Colin Chapman
"Simplify, then add lightness." - Colin Chapman


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 09:18 
Offline
любител
2002 Mazda MX-5

Регистриран на: 19 Сеп 2005, 13:29
Мнения: 26
От София, до София има разлика. Из Центъра влизам веднъж на няколко дена и то все в по-ненатоварените часове - около 11 и около 14. Отаналото го въртя по познати и оптимизирани маршрути, в резултат на което Фиеста 1,25 досега не ми е стигала 10 литра за 75те си к.с. По същата схема МХът гори приблизително колкото и 626цата с двулитровия двигател - 11/12, при логична разлика в настъпването.

Който обаче се ръга из задръстванията трябва да си дава разхода на час, а не на пробег.

Това със загряването на място никога не го правя умишлено. И двете мазди като ги подкарам без да ги силя влизат в работен режим докато изляза от кварталните улици. Нямам нито време, нито причина да ги чакам на място. А и кои съвременни коли изкарват колкото е ресурсът на двигателя? При нормално обслужване, бензиновите двигатели трябва да изкарват поне половин милион километра. Е, такава кола не съм виждал досега - каросерията, ходовата част ако щете и актуалността са заминали много по-рано. Та, закъде искате толкова да ги пазите тези двигатели? За скрапа ли? Друг е въпросът, че от техническо гледна точка, подгряването на място колкото е защитавано, толкова е и отричано.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2009, 22:12 
Offline
фен

Регистриран на: 20 Яну 2008, 21:55
Мнения: 208
Obersturmbahnfuehrer написа:
........ При нормално обслужване, бензиновите двигатели трябва да изкарват поне половин милион километра. Е, такава кола не съм виждал досега - каросерията, ходовата част ако щете и актуалността са заминали много по-рано. Та, закъде искате толкова да ги пазите тези двигатели? За скрапа ли? Друг е въпросът, че от техническо гледна точка, подгряването на място колкото е защитавано, толкова е и отричано.


Вервай-не вервай (яд ме е че не съм я снимал) в Швейцарията и 2007 и 2009 карах едно Мицубиши Лансер (комби), което март 2009 вече беше на 494 900 км - без някви съществени ремонти по него - 2000 г. производство - тези хора - германци/австрийци/швейцарци - карат не се шегуват...затова и не вярвам някой като вкара кола 2000 г - ми вика на 100 000 км (единствено със сервизна книжка и печати навсякъдето - както моята я взех).

И последно - всеки 20 000 км - по български пътища, за мен са равни на 50 000 по западните - и за каросерия и ходова част и за двигател....


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Окт 2009, 04:22 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda MX-5

Регистриран на: 10 Апр 2008, 04:53
Мнения: 416
Местоположение: отатък големия гьол, иначе от пловдив
Obersturmbahnfuehrer написа:
Та, закъде искате толкова да ги пазите тези двигатели? За скрапа ли?
Аха. :D

_________________
"Any car which holds together for a whole race is too heavy." - Colin Chapman
"If you want to go faster, you will have to add lightness." - Colin Chapman
"Simplify, then add lightness." - Colin Chapman


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб