Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 20:05

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2015, 05:02 
Offline
любител
2004 Mazda RX-8

Регистриран на: 06 Юли 2014, 14:59
Мнения: 29
Местоположение: Русе
Здравейте колеги!
Повече от година карам RX-8 :lovemazda: с BOSE система и тъй като не си падам особено по дискове, а обичам да имам голяма библиотека от музика винаги със себе си, бях модифицирал фабричната аудио конзола да има AUX вход, който да използвам за тази цел с външен източник.

Интервенцията е сравнително проста, когато се извади конзолата и се разглоби, между CD-changer-а и главното устройство има преходна платка, където са шините за данни, захранване и звуковите канали. От там се извеждат масата, левия и десния канали. За да може да се активира мултиплексора в чипа на главното устройство е нужно да се пусне диск с записана тишина на него и така посредством допълнителния вход сигнала от външния източник се усилва от първото стъпало и се подава на другите усилватели в системата.
Недостатъците на тази конфигурация са, че при всяко сменяне на пътечката първото стъпало се изключва за момент и настъпва тишина докато зареди следващата, също така задължително в чейнджъра трябва винаги да имате "тих" диск, който да се върти постоянно при използване на входа. Това на свой ред води до проблема с излишната амортизация на оптиката и се стига до момент, когато вече дисковете не могат да бъдат прочетени. В този случай може да продължите да използвате входа, ако имате нерви всеки път когато запалите да чакате чейнджъра да се предаде пред непрочетимия диск и да го изплюе, само тогава докато диска стърчи от него в очакване да бъде сменен се активира отново първото стъпало и съответно входа ви е активен.


Сега по темата преди да обясня как се прави мода искам да уточня някои положения:
- тази модификация би била полезна на притежателите на RX8 с по-ранни версии на аудио системата с фърмуер по-ранен от 9.55 както и за 9.81 и 10.1 версиите, също така и за ранните Mazda 6;
- модификацията работи с всички аудио системи влизащи в спецификацията на MES (Mazda Entertainment System), т.е. като се почне от Protege и Mazda 3 и се стигне до Mazda 6 и RX8;
- входа е достъпен веднага след натискане на бутона TAPE/MD;
- запазвате функционалността на чейнджъра си;
- радвате се на сръчността и находчивостта си :P ;
- автора на темата не носи никаква отговорност за щети или наранявания в следствие на правилно или неправилно изпълнение на инструкциите, т.е. пичове, ако някой се захване да прави това, то го прави на собствена отговорност!

ЗАБЕЛЕЖКА: За противниците на ръчния труд или тези, които искат бързо лесно да се сдобият с готово решение американците от Силфекс продават тяхното решение за солената цена от 69 долара с доставката http://www.sylfex.com/products/AuxMod/
Аз лично мисля, че това е безбожно висока цена, при условие, че материалите нужни за изработка струват от порядъка на 10-на лева.


Използвал съм фърмуера написан от nikosapi, който е регистриран под GNU GPL и информацията достъпна на wiki страницата му зa MES http://nikosapi.org/w/index.php/Mazda_E ... ent_System
Можете да следвате оригиналното wiki намиращо се там и да пропуснете всичко по-надолу.

Ако все още не сте се отказали, ето какво ще ви е нужно за изработката на емулатора:
1бр. универсална платка;
1бр. 2N3904 - транзистор;
1бр. 78L05 TO92 - стабилизатор на напрежение;
1бр. ATTINY45-20PU DIP8 - микроконтролер;
1бр. DIP8 - цокъл;
2бр. 10Kohm - резистор;
1бр. стерео жак 3,5мм женски;
1бр. стерео кабел с дължина по избор 2х3.5мм мъжки;
1бр. 1Kohm - резистор;
1бр. 0,33uF - кондензатор;
1бр. 0,01uF - кондензатор;
1бр. USB ISP AVR програматор подобен на този http://www.ebay.com/itm/New-1pc-USB-ISP ... 5d456bf5b1
ОПЦИОНАЛНО - рейка за връзка с програматора
Принадлежности за запояване - проводници, поялник, тинол и т.н.
Няколко свободни часа и известна доза търпение.

След като сте се запасили си нужните материали можете да пристъпите към изработката на платката за емулатора, nikosapi предлага решение за iPod интеграция, като зареждане чрез докингстанцията и управление от волана. Ако желаете да изработите този вариант моля консултирайте се с неговото wiki. По надолу ще се съсредоточим на най-минималистичния вариант - прост емулатор на касетен дек с аудио вход.

1. Изработете върху универсалната платка следната схема:
Прикачени файлове:
mazdaspoofNOiPOD.png
mazdaspoofNOiPOD.png [ 7.55 KiB | Прегледано 11972 пъти ]

Разположете елементите върху платката, така че да ви бъде удобно да изпълните връзките, използвайте проводник където е нужно.

ЗАБЕЛЕЖКА: Моля обърнете внимание на реалното разположение на крачетата на елементите според производителя и го съгласувайте със схемата. Например при ST, входящото напрежение е на краче 3, а изходящото на краче 1, за разлика от указаното на схемата.
Прикачени файлове:
ST 78L05.png
ST 78L05.png [ 6.31 KiB | Прегледано 11972 пъти ]


Консултирайте се и с разположението на изводите на микроконтролера и транзистора както следва:
Прикачени файлове:
ATtiny45.png
ATtiny45.png [ 49.79 KiB | Прегледано 11972 пъти ]

Прикачени файлове:
2N3904.png
2N3904.png [ 39.09 KiB | Прегледано 11972 пъти ]


2. Заработете на платката стерео жака, като последователно на левия и десния канал поставите по 1бр. 10Кома резистор.

3. Добавете проводници за:
- +12V захранване;
- маса на захранването;
- шина за данни;
- маса за данни;
- ляв аудио канал;
- десен аудио канал;
- аудо маса;

4. Свържете USB ISP AVR програматора и инсталирайте драйверите предоставени от производителя му.

5. Инсталирайте софтуера за програмиране на Khazama.
Прикачени файлове:
KhazamaAVRProgrammer.rar [1.49 MiB]
406 пъти


6. След като сте проверили, че програматора се разпознава правилно от операционната ви система и от софтуера за програмиране, свържете чипа ATtiny, към програматора и го прочете. Трябва да ви даде само FFFFF в буферната памет.

7. Заредете кода на фърмуера на дек емулатора от този файл:
Прикачени файлове:
spoof.zip [5.31 KiB]
398 пъти

И го запишете в чипа.

8. Поставете чипа в цокъла на универсалната платка, като следите правилната посока.

9. Демонтирайте конзолата на аудио системата и обърнете долната страна на главното устройство, там трябва да се намира порта за външно разширение на системата:
Прикачени файлове:
Mazda-peripheral-connector.png
Mazda-peripheral-connector.png [ 153.07 KiB | Прегледано 11972 пъти ]


10. Свържете както следва дек емулатора към порта:
- +12V захранване - краче 11;
- маса на захранването - краче 5 или 6;
- шина за данни - краче 1;
- маса за данни - краче 2;
- ляв аудио канал - краче 15;
- десен аудио канал - краче 13;
- аудо маса - краче 14;

11. Осигурете платката на емулатора стабилно и изолирано от корпуса на аудио конзолата, пуснете по най-подходящия път стерео кабела и монтирайте обратно конзолата на мястото и в таблото;

12. След като дадете на контакт можете да натиснете бутона TAPE/MD и да се насладите на добре свършената работа;

13. Ако обичате да слушате музика от смартфона си, прекарайте стерео кабела до жабката и добавете там blutooth трансмитер за непретенциозно аудио или WIFI DLNA трансмитер за изживяване без загуба на качеството.

14. ЕНЖОЙ! :)
ПП: Кафе и бонбони не пия :twisted:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Апр 2015, 14:30 
Offline
фен
Аватар
2005 Mazda RX-8

Регистриран на: 11 Юли 2007, 01:52
Мнения: 494
Местоположение: София
от доста време се каня да го направя това.... БРАВО за подробното обяснение!!!!

_________________
R26B
www.2bfit.bg


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2015, 11:14 
Offline
любител

Регистриран на: 04 Окт 2014, 12:03
Мнения: 2
Местоположение: Ямбол
Изпробвано е - работи :)

Прикачени файлове:
DSC_0296_015_small.jpg
DSC_0296_015_small.jpg [ 102.33 KiB | Прегледано 11830 пъти ]

Моята версия е с Bluetooth сериен интерфейс - командите за управление на IPad ще изпращам безжично към фаблет с андроид :D

Намирам, обаче, изработването на тази платка за грешка от моя страна.
Първо има едни много евтини платки - Arduino Mini Pro, които ще свършат работа след портване на сорса, само с 2 външни резистора. И второ - трябва да си направя управление на захранването както на фаблета така и на bluetooth модула. Последния не е много икономичен сваля около 1А/h на денонощие, а фаблета иска 5V/2А - това вече не е подходящо за линеен стабилизатор .
Ще има нова версия - поръчал съм всички части плюс 12V към 5V/3А DC/DC конвертор и 7" фаблет и сега съм на изчакване.

Прикачени файлове:
DSC_0568_small.jpg
DSC_0568_small.jpg [ 78.63 KiB | Прегледано 11830 пъти ]

_________________
Мазда 6 - 2004, дизел, 121к.с.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 26 Юни 2015, 21:30 
Offline
любител
2003 Mazda 6

Регистриран на: 04 Апр 2011, 20:39
Мнения: 33
Колеги понеже не сьм на ясно как точно да го направя,може ли пякои да го направи и аз да си го платя.Моята Мазда е 2003 год


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Юни 2015, 01:10 
Offline
любител
2004 Mazda RX-8
Автор на темата

Регистриран на: 06 Юли 2014, 14:59
Мнения: 29
Местоположение: Русе
Браво Весо, много добра идея за захранващите модули. Аз обаче не съм доволен от качеството на звука през Bluetooth, затова добавих DLNA модул през Wi-Fi, за връзка. За Arduino и аз се бях замислил, но не ми се чакаше, всичко стана за една неделя :-)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Юни 2015, 01:15 
Offline
любител
2004 Mazda RX-8
Автор на темата

Регистриран на: 06 Юли 2014, 14:59
Мнения: 29
Местоположение: Русе
beker761 написа:
Колеги понеже не сьм на ясно как точно да го направя,може ли пякои да го направи и аз да си го платя.Моята Мазда е 2003 год


Becker761, опитвал ли си с кабел към входа за външен CD-changer?


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 29 Юни 2015, 06:12 
Offline
любител
2003 Mazda 6

Регистриран на: 04 Апр 2011, 20:39
Мнения: 33
Да колега но не се получава,сложих и джъмпер на местото на платката на 716 както е описано в друга тема но не успях да пусна външен източник..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2015, 17:37 
Offline
любител

Регистриран на: 04 Окт 2014, 12:03
Мнения: 2
Местоположение: Ямбол
DarkCrimson, до фаблета имам пуснат кабел за звука, bluetooth-а е само за предаване на командите от копчетата на волана и тези на радиото към фаблета.

Фаблета и захранващия модул пристигнаха :)
На фаблета инсталирах Kodi(XBMC) от google play. В настройките на Kodi включих UPnP/DLNA и AirPlay, а също така и WEB - интерфейса. Не съм изпробвал само AirPlay. Предстои ми да направя връзката между Bluetooth и Kodi за предаване на командите. Ще го направя или като add-on service на python за Kodi (ако успея да направя Bluetooth връзката на python) или ще ползвам amarino , като ще му правя добавка за управление на Kodi или през WEB-интерфейса (предпочитам да го оставя свободен за ползване от други устройства) или ако има нещо по-лесно - Kodi е с отворен код и ми предстои да разбера.

beker761, като приключа с проекта, платката, чиято снимка качих, ще ми стане излишна - само bluetooth модула ще ми трябва, но няма да е прецедент частите, които поръчах от Китай да се нижат 3 месеца :?

_________________
Мазда 6 - 2004, дизел, 121к.с.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2015, 10:25 
Offline
любител
2003 Mazda 6

Регистриран на: 04 Апр 2011, 20:39
Мнения: 33
Благодаря колега ще изчакам


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015, 17:12 
Offline
любител

Регистриран на: 21 Авг 2015, 08:28
Мнения: 1
Местоположение: Бургас
колеги някой да го е пробвал този мод на най-глупавото мазда радио /в частност от 2002-ра година ,без чейнджър/,
уж направих всичко както трябва, само чипа ми програмираха, иначе проверих захранването връзките и т.н.
някой с идея както мога да проверя ?
или някой желаещ да ми направи един мод?
за цената ще се разберем :D, важното е да работи


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Яну 2020, 19:13 
Offline
любител

Регистриран на: 14 Яну 2020, 19:10
Мнения: 2
Местоположение: София
Здравей колега, понеже нямам идея как да го направя би ли направил едно за мен срещу заплащане разбира се? 0887084686


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Юни 2020, 15:39 
Offline
любител
2004 Mazda RX-8
Автор на темата

Регистриран на: 06 Юли 2014, 14:59
Мнения: 29
Местоположение: Русе
Chuchura написа:
Здравей колега, понеже нямам идея как да го направя би ли направил едно за мен срещу заплащане разбира се? 0887084686


Нямам време и не си струва за мен. Виж някой познат, който може да запоява - сигурен съм, че ще ти свърши работа. Или си поръчай готов емулатор от sylfex.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб