Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 11:04

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2010, 09:59 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Отварям темата с идеята всеки от нас, да сподели своя опит с ремонта и поддръжката на Xedos, особено по отношение на заменяемоста на частите с части от други модели на Мазда и от други марки автомобили. Ясно е, че нашите части са доста скъпи и липсват, особено едрогабаритните (фарове, мигачи, стопове ламарини)..Но за останалите компоненти на XEDOS мисля че има варианти с части от други модели, особено от 626, които са по-разпространени. Затова нека всеки да сподели опита си, а също така и да се качва снимков материал с подробно описание дори и за "най-елементарните" интервенции по колата! Това ще ни спести доста главоболия и нама да допускаме елементарни грешки при ремонта. Щото XEDOS-а е уникална кола и си заслужава усилията! Не случайно съществува понятието XEDOS общество... Знаем, че това е една от най-късите серии на Мазда (около 72000 бройки за целия свят за около 8г.)! Така че започвам темата с въпрос: знае ли някой, дали механизма с превключвателите на мигачите и светлините е същият като на 626, тъй като счупих без да искам моя, като посегнах през отвореният прозорец на шофьорската врата да отворя предния капак и ударих лоста за мигачите и вътре се натроши прастмасата (оказа се, че с никви лепила не става залепванито и накрая го залепих с поялника).

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2010, 11:50 
Offline
фен
1996 Mazda Xedos

Регистриран на: 28 Мар 2008, 00:31
Мнения: 200
Местоположение: Димитровград
датчик за ABS заден 1:1 от 626 GE ,един и същи оригинален номер ,сменен и работи перфектно разлика във външния диаметър,при кседоса има и пвц втулка която не се слага на датчика на 626 който е с точния диаметър,само се зачиства отвора,понеже има мръсотия и ръжда ,а монтажната хлабина е много малка,датчика се стяга с 20 Nm!
темата е готина =D> ,браво на колегата :lovemazda:

_________________
XEDOS 6 2.0 V6 140 PS


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2010, 15:55 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Преди малко приключих с монтирането на пластмасовите кори, които предпазват подкалниците от вода и с останалите пластмаси - прагове, калобрани и т.н. Бях ги свалил, понеже правих ремонт и при свалянето им повечето от пластмасовите дюбели, с които бяха захванати се изпочупиха, а други просто са се спекли от времето. Проверих на няколко места, където знам че се продават подобни крепежни елементи за различни марки коли, но цените за 1 бр. почват от 0.30лв. до над 2.00лв. Реших проблема, като влязох в един магазин от който навремето си купувах части за жигулито и си взех 20 бр. дюбели за 4.00 лв. Изглеждат перфектно и пасват идеално!!!

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2010, 21:30 
Offline
любител

Регистриран на: 11 Мар 2011, 15:39
Мнения: 67
Задни пружини - от 626 GF, предните май само от кседос стават (заради по - тежкия мотор).
Тампони на макферсона отзад - от 626 GE/GF (сменя се едната шпилка). Пусках тема по този въпрос!
Хидравличната помпа от 2,5-литровия V6 е същата.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 14:46 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Някой знае ли със сигурност, дали гумено-металическите втулки (тампони) на предните носачи стават от 626? Става дума и за 2-та тампона (предните и задните) на предните носачи! Ако стават от 626, то от кой модел точно... GE, GF.....?

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 18:20 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Стават и от GE и от GF...,а защо питаш ? колко ти искат и за коя марка..,питам защото обмислям вариянта да премина на полиуретан (мнооого по здрави)....преди време подканих колегите ако искат да дадем заявка д ани изработят..но интерес 0 .

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 19:01 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Не съм проверявал още колко струват, но предполагам че ще са по-скъпи като кажа, че са за Кседос, а са едни и същи с тези за 626.., както често се оказва за мн. други части! Това за полиуретана е мн. интересно, но нямам представа за какво точно става въпрос.. Като чуя полиуретан, се сещам за полиуретановата пяна за прозорци.. :) Предполагам че това е специален полиуретан, който е еластичен, износоустойчив, маслоустойчив и пр. характеристики.. Ако не се лъжа, металните втулки на тампоните са от селен!? Тези, които евентуално ще направят полиуретановите тампони, селенови втулки ли ще използват? А полиуретана всъщност ще замести гумата.., така ли е? Това нещо в БГ ли ще се прави и колко ще струва евентуално? И на единия от тампоните има профилирана планка с монтажни отвори..., та ще я направят ли като точно копие на оригинала?

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 19:57 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Полиуретана и пенополиуретана..са савсем различни неща ! Ето примерен вариянт (само нагледно) за полиуретанови тампони AST ->

http://www.partsgeek.com/catalog/1995/m ... shing.html

чукни в гоогле "полиуретанови тампони" и ще намериш инфо с кофи :) Полиуретана е в пъти по "издръжлив" от гумата..и често се случва да протрие метала на носача или втулката без тои да се износи :D .
Не знам какви си мислиш че са тампоните на маздата (виш в линка...има и "обикновенни" по надолу на Beck Arnley )...та предния тампон е метал-гума-метал-гума.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2011, 00:15 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Прочетох за полиуретановите тампони и да ти кажа предпочитам да са гумени, въпреки че полиуретановите са мн. по-яки, ама с тях возията ставала по-твърда и поскърцвали...-това е преобладаващото мнение сред ползващите такива тампони.. Та ще слагам гумени, ама не съм се интересувал още за цената. Ако някой е купувал, нека да сподели.. Аз ще поразпитам тук там.. Би трябвало в Евро07 да имат..

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2011, 12:28 
Offline
фен
1996 Mazda Xedos

Регистриран на: 28 Мар 2008, 00:31
Мнения: 200
Местоположение: Димитровград
колега тампоните са еднакви с на 626 ге
вземи си оригинални от Бойко,и цената е добра не помня колко точно беше ,
аз карам с такива ,задния тампон на носача е ляв и десен,предните са еднакви :lovemazda:

_________________
XEDOS 6 2.0 V6 140 PS


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2011, 18:30 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Какво значи "оригинални"...? ако са оригинални..може и аз да си взема...или поне да са NOK....ама малко вер.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 09:18 
Offline
фен
1996 Mazda Xedos

Регистриран на: 28 Мар 2008, 00:31
Мнения: 200
Местоположение: Димитровград
има координати на Бойко тел. и т.н.

_________________
XEDOS 6 2.0 V6 140 PS


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Мар 2011, 21:10 
Offline
любител

Регистриран на: 11 Мар 2011, 15:39
Мнения: 67
Знаете ли предните пружини от кседос дали са съвместими с някой друг модел ?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2011, 10:26 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Колеги, тези дни сменях предни тампони на носачите и като ги свалих, установих че маншончето на шарнирния болт, който ми смениха миналата година е прищипано при монтажа и скъсано.. Тогава просто не ми се цапаше и затова отидох на сервиз. Сега си смених тампоните и биалетките сам. За това скъсаното маншонче обиколих целия град и навсякъде ми казваха, че няма шанс да го намеря и ми препоръчваха, да взема маншон от стар болт или направо да си купя нов! Давам решение на проблема с маншоните за шарнирни болтове, и накрайници :D Оказа се, че ги прави пловдивска фирма и са от полиуретан с мн. високо качество! Поръчах си 4 бр. и ми ги доставиха на другия ден. Цената на тези, които ми трябваха е 1.40 лв./бр., но си запазвам шарнирите здрави!!! Промих ги с ВД-40, гресирах ги и тампоните легнаха перфектно. Ще дам и снимки на носача с новия маншон и новия преден тампон. Ето и линк към фирмата за маншони http://www.duraflex-bg.com/home.html Даже имат опция, че ако не намериш точно това, което търсиш, очакват предложения и идеи за нови модели (явно си имат матричар)...
Прикачени файлове:
Ремонт тамрони 002.jpg
Ремонт тамрони 002.jpg [ 265.48 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
Прикачени файлове:
скъсаният маншон.jpg
скъсаният маншон.jpg [ 268.36 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
Прикачени файлове:
новият 2.jpg
новият 2.jpg [ 314.4 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
Прикачени файлове:
новият маншон.jpg
новият маншон.jpg [ 322.03 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
Прикачени файлове:
новият тампон.jpg
новият тампон.jpg [ 316.77 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
Прикачени файлове:
Ремонт тамрони 009.jpg
Ремонт тамрони 009.jpg [ 237.26 KiB | Прегледано 21061 пъти ]


Прикачени файлове:
Ремонт тамрони 006.jpg
Ремонт тамрони 006.jpg [ 308.79 KiB | Прегледано 21061 пъти ]
скъсаният маншон.jpg
скъсаният маншон.jpg [ 268.36 KiB | Прегледано 21061 пъти ]

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994
Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2011, 19:39 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Колеги, един приятел ми каза, че си е правил гарнитура от корк за капака на клапаните на Калибрата, като преди това е слагал нова, пробвал е да маже старата с разни херметици без резултат.. Само корковата държи, но не съм го питал колко мм. е дебела! Някой пробвал ли е на Кседоса тая процедура с корк и смятате ли, че това е добра идея?

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2011, 20:50 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Много ми е интересно...как ще я издялаш...,мисля си че ще ти е много трудно....и не особенно оправдано...,успех.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Апр 2011, 21:03 
Offline
Администратор
Аватар
1988 Mazda 626

Регистриран на: 07 Окт 2004, 16:32
Мнения: 7878
Местоположение: Плевен/София
Такива маншончета има по магазините за руски авточасти и на места, където рециклират шарнири и накрайници.
Преди 7години от Пловдив бяхме взимали маншони за каретата и още са здрави. Като взех другата ми 626ца, от дългото стоене всички гумени маншони по карета, накрайници бяха напукани и скъсани. Подмених си ги именно с такива ;)
Гарнитура от корк, също си протича...а и при нея много зависи как ще я затегнеш...в началото не трябва да я притискаш много, след време като видиш че почва да пропуска понатягаш полека и така до един хубав момент, който каквото и да правиш няма спиране.

_________________
B.R.Team
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2011, 08:44 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2011, 20:07
Мнения: 32
Местоположение: sofia
skype: miboce02
здравеите колеги,трябват ми биалети за задна стабилизираща. знае ли някои от вас дали мога да ги заменя от друга марка кола,защото като чуят xedos 9 и гледат с еи такива очи :shock: благодаря предварително.

_________________
xedos9 2,5 v6 2001


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 22:42 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 06 Юли 2010, 18:59
Мнения: 424
Местоположение: София / Враца
skype: kalin___
miboce написа:
здравеите колеги,трябват ми биалети за задна стабилизираща. знае ли някои от вас дали мога да ги заменя от друга марка кола,защото като чуят xedos 9 и гледат с еи такива очи :shock: благодаря предварително.

И на мен ми трябва задна дясна биалета - като се видим някои четвъртък ще говорим - може да измислим нещо ;)

_________________
Xedos 9 facelift KL 2.5 V6 120kW


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 16:51 
Offline
любител

Регистриран на: 23 Ное 2011, 16:31
Мнения: 4
[quote="miboce"]здравеите колеги,трябват ми биалети за задна стабилизираща. знае ли някои от вас дали мога да ги заменя от друга марка кола,защото като чуят xedos 9 и гледат с еи такива очи :shock: благодаря предварително.

Форд турнео !!! Предни маи са същите като задните за 9 ката , поне на моита !
Предните ни са същите като от Хонда лого 99 ако помня добре !
Ако имате въпроси питайте ме доста работи понаучих без да искам за тоя модел :-)))


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Ное 2011, 17:41 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
zaxxxone от МАЙ до ЮНИ разлика голяма,хубаво ще да е когато твърдиш нещо да си сигурен и да се обосновеш!!!
На всякъде където съм гледал НИКЪДЕ не дават че биелетите за предна и задна ос са референтни на нечии други!
ДА,изглеждат близки на снимки (може и дължините да са еднакви) но това не ги прави автоматично еднакви.
Инак аз пък твърдя че биалетите от всички поколения на Мазда от 92-02г могат да "станат" на 9ката (има си начин) ама не там е работата (а и не всеки би посмял) да кара така :D ,надявам се си ме разбрал правилно.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 13:52 
Offline
любител

Регистриран на: 30 Ное 2011, 17:30
Мнения: 2
Колеги тарся тампон за двигател(от дясно до ангренажния ремък) за кседос 9 2.5 V 6 163hp.Моля ако някой има информация дали става тампон от друг модел или изобщо каде може да се намери такъв освен в Мазда България да памага.Благодаря предварително на всички


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Дек 2011, 14:33 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Xedos 9 - Millenia не споделя платформата си с друга Mazda..,т.е тампоните ти не стават от никоя друга.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2012, 14:53 
Offline
любител

Регистриран на: 23 Ное 2011, 16:31
Мнения: 4
todortvm написа:
zaxxxone от МАЙ до ЮНИ разлика голяма,хубаво ще да е когато твърдиш нещо да си сигурен и да се обосновеш!!!
На всякъде където съм гледал НИКЪДЕ не дават че биелетите за предна и задна ос са референтни на нечии други!
ДА,изглеждат близки на снимки (може и дължините да са еднакви) но това не ги прави автоматично еднакви.
Инак аз пък твърдя че биалетите от всички поколения на Мазда от 92-02г могат да "станат" на 9ката (има си начин) ама не там е работата (а и не всеки би посмял) да кара така :D ,надявам се си ме разбрал правилно.


E ДА АМА СА ЕДНАКВИ АЗ ГИ КАРАМ ВЕЧЕ ГОДИНА !!! ПО ДОБРО ДОКАЗАТЕЛСТВО ОТ ТОВА ???


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2012, 17:26 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Пак прочети какво съм писал..,ама по внимателно,и не пиши с главни букви.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2012, 11:00 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Някой знае ли, дали TPS сензора на Xedos 1.6 е еднакъв с V6 или с други модели Мазда?

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2012, 11:32 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Провери си по ВИН,но мисля че това ти е парт Н - B6S8-18-911 ..,референтен на 0B65818911, 5S5119, 8945214050, B6S818911, F1CZ9B989A, TPS260, TPS432

според УСА данни са еднакви на -


Прикачени файлове:
TPS.jpg
TPS.jpg [ 44.69 KiB | Прегледано 20153 пъти ]

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.
Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2013, 15:22 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Външно ляво каре за 1.6 еднакво ли е с това на 626? ABS-а на самото каре ли е? Това от снимката, дали ще стане? http://www.amavto.com/object.php?id=3437 Че и цената е мн. далаверска!

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2013, 15:50 
Offline
фанатик

Регистриран на: 25 Авг 2008, 19:33
Мнения: 3336
Според ТЕК-ДОК са различни и няма как да станат.

_________________
Каквото можах изтрих (снимки),останалото моля админ екипа да стори. МОЛЯ целия ми профил и цялото му съдържание да бъдат премахнати.Ако някой от колегите прецени че с нещо мога да съм му от полза ще му отговоря единствено и само на Л.С.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2013, 17:27 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 16 Яну 2010, 11:05
Мнения: 260
Местоположение: Плевен
Тошко, ми дават го за Кседос 2.0 кубика ...!? Те на са ли едни и същи с 1.6?

_________________
Xedos6 1.6 113hp 1994


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб