Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 20:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2017, 13:59 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 02 Юли 2016, 19:24
Мнения: 52
Местоположение: София
Здравейте колеги,

Настъпи момента в който и аз сериозно се замислям за ГИ, колата е Мазда 3, 2.0 150 кс, 2003 г. Бих оценил вашите препоръки за това какъв ГИ да монтирам и къде да направя "процедурата". Като бюджет мисля да отделя не повече от 1400 лв. Важно ми е газаджията да е професионалист и да направи монтажа качествено, както и самата уредба да бъде от доказана марка. Предпочитам монтажа да бъде в София, за да не ми се налага да пътувам ако трябва гаранционно да се правят някакви донастройки или др.
Съответно имам следните въпроси:

1) Къде в София са добрите газаджии на които мога да се доверя?
2) Колко литрова бутилка може да се побере на мястото на резервната гума - Мазда 3 хечбек?
3) Важно ли е ГИ-то да бъде с OBD, има ли разлика ако е без OBD, плюсове и минуси?
4) Насочил съм се към Landi Renzo, имате ли добри отзиви от други марки в този клас?
5) Какви рискове крие монтажа на ГИ на този двигател и евентуално какви допълнително разходи/ремонти могат да възникнат заради ГИ като изключим стандартната профилактика и смяна на филтър?
6) Трябва ли да слагам по-различни свещи?

Всяка допълнителна информация е добре дошла :)

P.S. Имам следната оферта от представителството на Landi Renzo, като монтажа се прави в Маргел на Ботевградско (не знам дали Маргел са партньори на представителя или просто сервиза се намира на тяхна територия). Какво мислите за тези варианти и особено за LANDI RENZO OMEGAS EVO?:

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Юни 2017, 18:52 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
1) viewtopic.php?f=52&t=44923&hilit=%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2+%D0%B8%D0%BD%D0%B6%D0%B5%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD+%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F
2) viewtopic.php?f=38&t=44028&hilit=%D0%B1%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%BA%D0%B0+%D0%BC%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%B0+3
3) При качествен монтаж и настройка, няма смисъл да даваш толкова пари отгоре за OBD за твоята кола. Не е необходимо. Все пак има много и различни мнения по въпроса в интернет.
4) viewtopic.php?f=52&t=43736 viewtopic.php?f=52&t=35856
5) Има изписано няколко тома в интернет за и против монтажа на ГИ. Като цяло не би трябвало да имаш проблеми при твоя мотор, той си е стандартен и се газифицира безпроблемно.
6) Не.

Като цяло колега, тези въпроси са разисквани многократно и в много различни теми и раздели в нашия форум. Би трябвало да знаеш, не си новобранец. Аз намерих това с търсачката за 2 минути.

Ето тук има още много информация:
viewforum.php?f=38
viewforum.php?f=52

Накрая една препоръка, намери наистина сервиз, с безупречни отзиви от хора, защото монтажът и настройката са най-важни. Марките от високия клас, където си се насочил, на вкус и на цвет много и няма кой знае какво значение. Другото според мен е да не си даваш парите за машинка за мазане на клапаните. И за това е коментирано много. Ако толкова искаш да слагаш "застраховка" на клапаните, вкарай настройка за впръскване на бензин при определени обороти, както е при мен.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2017, 23:16 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 02 Юли 2016, 19:24
Мнения: 52
Местоположение: София
Малко ъпдейти по моята тема.
В крайна сметка поставих ГИ Landi в сервиза им на Ботевградско шосе.
Монтажа на пръв поглед изглежда много добре, съобразиха се с всичките ми изисквания - място на бутона, размер бутилка, изрязване на пластмасата за да запазя все пак някакво пространство за дреболии под кората и др. Мазане на клапаните въобще не сме и обсъждали. Има настройка за впръскване на бензин над 3000 оборота, когато педала на газта е натиснат повече от определено ниво (когато я "газиш"). Единствената забележка на този етап (след 1500 км изминати на газ) е, че показателя за нивото на газта в бутилката не е особено точен, поплавъка си е добре и не позволява пълнене над 80%.

И за да не отварям нова тема, някой може ли да ми каже от тук нататък какви са стъпките по регистрации, прегледи и тн?
Къде и в какъв срок трябва да правя преглед на газовата?
Също така, трябва ли да осведомя застрахователя (по каско), че съм монтирал ГИ след като талона все още не е променен на бензин/газ?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2017, 06:12 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Единственото задължително е да минеш ГТП, където регистрирват ГИ (35-45 лв.) Трябва да носиш протокола от монтажа. Издават ти сертификат там, правят преглед за течове и ти дават стикет за газ. Аз го минах 1 година след монтажа наведнъж с нормалния преглед. Има някъв срок по-принцип, но реално не могат (ли поне трудно) да те глобят.
Обадих се на застрахователя (имам каско) - каза, че не ги интересува и няма какво да вписват.
Относно регистрацията в КАТ - към момента тя не е задължителна и нещата как да кажа... са в застой. Няма смисъл от цялата галимация, защото ако искаш да я регистрираш трябва да минеш цялата процедура все едно регистрираш нова кола - гишета, канали, опашки.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2017, 07:49 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Съгласен съм с @donpeev. Не се занимавай да сменяш талони.

По принцип би трябвало да се сменят, но досега не съм чул някой да е имал проблем за това нещо при проверка на пътя. Единствено трябва да ти издадат паспорт от някой оторизиран пункт и после няма какво да го мислиш. От пункта миналия месец ми казаха, че важи за 10 години това за изправността на бутилката. Не е като пожарогасителите например да трябва по-често да ти я проверяват (което сега ме подсеща, че досега не съм ходил да ми гледат пожарогасителя #-o )

За Каско най-добре звънни и питай. Всеки застраховател може да реагира различно.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2017, 19:28 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
enen написа:
Съгласен съм с @donpeev. Не се занимавай да сменяш талони.

По принцип би трябвало да се сменят, но досега не съм чул някой да е имал проблем за това нещо при проверка на пътя. Единствено трябва да ти издадат паспорт от някой оторизиран пункт и после няма какво да го мислиш. От пункта миналия месец ми казаха, че важи за 10 години това за изправността на бутилката. Не е като пожарогасителите например да трябва по-често да ти я проверяват (което сега ме подсеща, че досега не съм ходил да ми гледат пожарогасителя #-o )

За Каско най-добре звънни и питай. Всеки застраховател може да реагира различно.


Аз пък наскоро си заверих пожарогасителя, но така и не минах специален преглед за газовата, за да ми издадат паспорт. Минах си обикновен и си смених филтрите при газаджията, където ми огледаха системата. Този паспорт за какво е освен да ти напомни след 10г да си смениш бутилката, ако не си си сменил даже колата?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юли 2017, 20:16 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Не мисля че е фатално, другия път просто като минаваш ГТП можеш да си го изкараш. Какво точно доказва паспорта не знам, не съм го разглеждал. То като се замислиш, какво доказва и ГТП конкретно в България? Да го има там черно на бяло пък. :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Юли 2017, 07:17 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Ное 2011, 09:23
Мнения: 261
Местоположение: Пловдив
Паспорта трябва да се изкара до 1г. след поставянето на газовата с-ма или до следващия ГТП на автомобила (в зависимост от това кое събитие ще настъпи първо, а то е ясно кое...). Издава се срещу представяне на протокола за монтаж на с-мата. Обикновено пунктовете за регистрация на ГУ извършват и ГТП на колите, така че масовата практика е при минаване на годишен техн. преглед да се издаде и паспорт за ГУ. При следващия ГТП може да се избере вече всеки технически пунк, но ако колата е с газова с-ма, задължително изискват паспорта и в протокола от прегледа в графа ЗАБЕЛЕЖКА се вписва, че колата има монтирана и съответната газова с-ма. Поне за Б-я не съм чул на някого да са му искали паспорта на ГУ при проверка от пътна полиция, но при предишния режим (когато ежегодно се проверяха ГУ в специални пунктове само за ГУ и се поставяше стикер в/у бутилката) са ме проверявали за годност по стикера. Проблем за липса на паспорт на ГУ може да възникне при пътуване в чужбина, особено в Г-я (не е Германия!!!) при проверка (с елемент на заяждане) от пътната им полиция.
Относно въпроса с каското, то застрахователя не го интересува че си сложил ГУ и съответно няма какво да им се обясняваш допълнително.

_________________
Mazda 626 2001


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2017, 12:59 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 02 Юли 2016, 19:24
Мнения: 52
Местоположение: София
Колеги, триъгълния стикер GAS на задното стакло задължителен ли е? Лепнаха ми някакъв огромен (по-голям от стандартните които съм виждал) все едно съм цистерна ADR и много ме дразни :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Юли 2017, 13:07 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Преди беше, искаха ти го за да те заредят на бензиностанцията. Вече никой нищо не ти иска, а и имаш паспорт на бутилката ако се заядат. Махай го!

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Юли 2017, 06:54 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
@donpeev, сигурен ли си за това? На мен като цяло не ми пречи, но когато влизам в някой подземен паркинг все ми се струва, че някой може да се заяде. :)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Юли 2017, 12:28 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
В повечето подземни е забранено за коли с газ и метан. Съответно би трябвало да не спираме там, но никой не го спазва а и с тези модерни пълначки до резервоара няма как да разберат, че си на газ ако въобще някой гледа. В Турция гледаха, ама си останаха с гледането и си влезнах в подземния.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2017, 10:07 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 02 Юли 2016, 19:24
Мнения: 52
Местоположение: София
Малко ъпдейти от мен:
Направих първоначален преглед на газовата - 50 лв :?
Вчера смених и талоните в КАТ. Като цяло много бързо стана, общата цена там беше 17 лв с вкл. таксата на банката.
Отивам на гишето за корекции по регистрациите (нямаше никой, а на другото за нови регистрации имаше обичайните дълги опашки). Попълвам заявление, връщам старите талони, плащам таксата и след 40-50 минути талоните бяха готови. Не се минава на канал. След това минавах ГТП в СБА - като цяло не ми гледаха газовата и не са ми искали стикер.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб