Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 15:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 11:27 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
Вече няколко пъти ми се случва да се появява тази грешка: "Front camera blocked. Defog windshield completely". Всички пъти когато се появи, спирам и слизам да проверя - стъклото е идеално чисто. Обикновено ичезва след загасяне и запалване. Днес сутринта ми предстоеше 50км пътуване, беше -4 градуса и предното стъкло беше заледено. Запалих, изчаках да загрее и да започне да се топи, изчистих всички стъкла от леда и тръгнах. След 5 минути се появи тази грешка. Спрях, погледнах стъклото - чисто. Запалих и мислех, че ще изчезне, но уви - стоя така почти през целия път. След 20 минути пак спрях, и почистих стъклото с мокра кърпичка и суха салфетка, но то си беше чисто, нямаше мръсотия. Запалих и тръгнах и грешката повече не се появи.

Някакви идеи и съвети, и някой сблъсквал ли се е с този проблем (търсих във форума но нищо не намерих).

Прикачени файлове:
IMG_0123.jpg
IMG_0123.jpg [ 536.49 KiB | Прегледано 7920 пъти ]

Прикачени файлове:
IMG_0124.jpg
IMG_0124.jpg [ 600.85 KiB | Прегледано 7920 пъти ]

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 15:16 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
viewtopic.php?f=40&t=34694&p=349933&hilit=windshield#p349933
На мене ми се случи за първи път през 2013 зимата, тази зима също ми се случва редовно, тъй като не намерих нищо по темата, нито в книгата, нито в нето, почнах да гледам кога се получава и ми направи впечатление че се случва когато е студено и мъгливо. Като запаля вентилатора тръгва на ауто, но на ниски обороти защото още е студен мотора, след 4-5 мин. като позагреее започва да духа по-силно и струята сама се обръща нагоре към стъклото, тъй като съм сложил парното да вкарва въздух от вън, незнам дали не влиза по-студен или влажен въздух и да прави някакъв конденз по самите камери. Не съм забелязал да има нещо неработещо, но ако е тъмно фаровете светват на дълги, ако си ги оставил на ауто, и ще трябва да спреш аутото на къси/дълги, като изключа аутото и надписа изчезва, пускам ауто и отново се появява и фаровете на дълги, след 10 мин. пробвам пак и всичко е ОК. За това си мсиля че по камерата за къси/дълги се натрупва влага и се шашака системата за автоматично превключване.

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 16:22 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5
Автор на темата

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
Мерси bgfrayman. Аз ще отида до сервиза да видя какво ще кажат. Ще подам рекламация, тъй като колата е още в гаранция.

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 16:37 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
Той колегата е обяснил, вероятно при определени климатични условия се образува конденз отвътре на прозореца пред камерата.
Само е странно, че не препоръчват да се използва подсушаването на предното стъкло от климатичната система, аз това бих опитал първо.

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 16:46 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5
Автор на темата

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
Къде го пише това че "не препоръчват да се използва подсушаването на предното стъкло от климатичната система"? Аз самото съобщение "Defog windshield completely" го разбирам точно обратното, да се прамахне "мъглата" от предното стъкло изцяло.

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 17:48 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
bgfrayman написа:
http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?f=40&t=34694&p=349933&hilit=windshield#p349933
................Съобщението бе в жълт/оранжев цвят в книгата не намерих нищо за него, единствено пишеше да не се ползва бутона за интензивно обдухване на предното стъкли (онова над нагревателите за задното) и климатика да е на студено.......

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 17:53 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5
Автор на темата

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
Хмммм, много странно! Аз знам, че най-добрия начин да подсушиш предното стъкло е:

1) Вентилатора на максимум, насочен към предно стъкло
2) Климатика включен на максимална температура
3) Въздуха да не се върти вътре, а да влиза от вън
4) Леко отворени прозорци за кратко време

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 20:12 
Offline
фен
2017 Mazda 3

Регистриран на: 09 Апр 2017, 15:24
Мнения: 248
Местоположение: Крън
При мен се е случвало няколко пъти. Проблема е ясен откъде е. Получава се запотяване на стъклото отвътре, между пластмасовата кутийка където е камерата и самото стъкло. Оправя се, като струята духа по стъклото или ако слънцето грее директно в стъклото. Обикновено при мен се е получавало, когато обърна клапите към купето и предното стъкло остава без обдухваване.

_________________
Mazda 3 g120 2017


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Дек 2017, 20:28 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
vddobrev написа:
Хмммм, много странно! Аз знам, че най-добрия начин да подсушиш предното стъкло е:

1) Вентилатора на максимум, насочен към предно стъкло
2) Климатика включен на максимална температура
3) Въздуха да не се върти вътре, а да влиза от вън
4) Леко отворени прозорци за кратко време

Да но не и когато температурната разлика е голама, за съжаление мазда не слагат атермично предно стъкло и резултата е на лице, както и да е отвори си книгата и прочети какво пише на мене вече ми се губи, и моята е в гаранция до 2019 но не мисля за подобни съобщения да занимавам сервиз защото съобщението е с жълт надпис, т.е. с нисък приоритет, подобни са за проверка на налягането в гумите като си си нагласил интервал за роверка, аз лично съм сложил 6 месеца и 10к км. което наближи започва да ми напомня, подобно е и за доливане на вода в казанчето. Само ще добвавя че преди две зими ми светна нещо свързано с батерия/акомулатор или ... непомня вече, но това лято като я карах за сервизно ги накарах да ми проверят акомулатора (заряд и електролит) и казаха че е ОК.
Ако ги накараш да ръчкат нещо ще махнат пластмасите, ще се опитват да отлепят камерите от предното стъкло и ще си докараш по-големи ядове. Моят съвет е когато навън е влажно и студено, като запалиш колата не пускай да обдухва интензивно предния прозорец, по-скоро дакото загрява насочвай ръчно въздушната струя надолу и напред или ако пуснеш към прозореца намали степените на вентилатора.

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 08:47 
Offline
фен

Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:59
Мнения: 262
Местоположение: София
Абе истината е, че зимата предното стъкло трябва да се обдухва постоянно, дали ще е в комбинация с краката или нещо друго, но трябва да има въздушен поток, който да суши. И както казаха по-горе, да си взима въздуха отвън, а не да върти влажния въздух вътре. Аз в интерес на истината никога не съм имал това съобщение, единствено когато наистина ми е било заледено стъклото отвън. Обаче "духалката" отпред не се спира, освен ако навън не е поне 10 градуса. Другото, което също е много важно, когато сушите предното стъкло, климатика винаги се включва, иначе ефекта е почти нулев. Не пестете гориво от климатика :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 10:25 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
janko написа:
Другото, което също е много важно, когато сушите предното стъкло, климатика винаги се включва, иначе ефекта е почти нулев. Не пестете гориво от климатика :D

Как се спира климатика? Аз от 2007 г. карам коли които са с автоматични климатици/климатроници или както там се казва, глася една температура и не пипам, нито вентилатор нито друго, само сега при маздата правя това което съм описал по-горе, но само когато е срудено и много влажно. Правило ми е впечатление че понякога се сменя режима, пише ми обикновенно AC Eco, но понякога пише само АС, кога и защо се сменя незнам, а и неме интересува. Непознавам човек които да кара кола с автоматичен климатик и да го гаси ?!?

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 11:02 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5
Автор на темата

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
bgfrayman написа:
... защото съобщението е с жълт надпис, т.е. с нисък приоритет ...

Като е с нисък приоритет, защо стои на екрана постоянно, и неможе да се махне, т.е. губи се всякаква друга информация от дисплея...

bgfrayman написа:
... ще се опитват да отлепят камерите от предното стъкло ...

Стъклото е сменяно в Стар Моторс Пловдив... дали са монтирали правилно панела с камерите?

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 12:14 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
Всички съобщения седят постоянно на екрана, дори и съобщението че външана темп. е под 4 градуса и е възможно заледяване, за свършила вода в казанчето за чистачки, за гумите, както съм описал по-горе. Възможно е да не за залепили камерите, но при мен се е получава, а и при други колеги, така че явно не е от ремонта който са ти правили, но ходи де пари няма да ти вземат просто или нищо няма да направят или недай боже влошат положението...

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 13:34 
Offline
фен

Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:59
Мнения: 262
Местоположение: София
bgfrayman написа:
janko написа:
Другото, което също е много важно, когато сушите предното стъкло, климатика винаги се включва, иначе ефекта е почти нулев. Не пестете гориво от климатика :D

Как се спира климатика? Аз от 2007 г. карам коли които са с автоматични климатици/климатроници или както там се казва, глася една температура и не пипам, нито вентилатор нито друго, само сега при маздата правя това което съм описал по-горе, но само когато е срудено и много влажно. Правило ми е впечатление че понякога се сменя режима, пише ми обикновенно AC Eco, но понякога пише само АС, кога и защо се сменя незнам, а и неме интересува. Непознавам човек които да кара кола с автоматичен климатик и да го гаси ?!?

Просто натискаш AC два пъти и спира :D Ако си на AC eco - един път.
Аз никога не карам на климатик, ако не се налага, а именно при голяма жега лятото или при дъжд/сняг да ми суши стъклото. Няма никаква полза от това да ти бичи компресора постоянно.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 13:53 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
незнам АС-то на колко е, но със сигурност съм го виждал да превключва между AC Eco и AC без да го натискам, относно гасенето, незнам до колко е полезно, мноооого офтопик, но дори и в къщи на климатика ми в книгата пише да се пуска поне веднъж седмично, нещо трябвало френоа ли да се раздвижва друго ли беше..., та изпадам в ситуация, парното работи, а аз пускам климата на студено за 15-20 мин всяка седдмица

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 20:40 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Щом са го сменили сладурите от СМ, 100% има някаква нередност за да е толкова "чувствителен..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 22:01 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
maZZda написа:
Щом са го сменили сладурите от СМ, 100% има някаква нередност за да е толкова "чувствителен..

Имаме си друга тема да ги 'плюем' СМ.
В случая може и те да са спомогнали, но при положение че съобщението е познато на повечето коментирали в темата собственици с такива автомобили, надали.
Фактически, не е трудно да се провери в книжката какво се случва/препоръчва според производителя при дадена сигнализация/съобщение.

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Дек 2017, 08:18 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
Да, на мен до момента само тази зима ми се случи 3 пъти, работя в района на летището, където е преманентно мъгливо, вече като тръгна от работа при по-студено време ми се случва, описал съм какво правя и не се повтаря. Веднъж ми се случи когато бяха пуснали парното и от судено, влязох в сравнително топъл гараж, разликата не полкова голяма че външните огледала се "замъглиха" за секунди. Със сигурност има нещо криво, със сигурност не е от смяната на стъклото, но какво е още незнам.

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2018, 12:01 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5
Автор на темата

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
Пак се случи преди няколко дни. Този път се редуваха две съобщения: "Front camera blocked. Defog windshield completely" и "Front camera blocked. Clean windshield..."

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2018, 21:03 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
Обръщай вмимание повече на условият при които се появява, аз например днес тръгвам в 19 от работа, мъгла, влага, ад, предположих че има всички условия за горното, колата на външния паркинг на работата, качвам се, паля фаровете на ауто, парното на ауто на 22 градуса. Прозореца замъглен, дали отвън или отвътре не съм гледал, чистачките нарочно оставих на off за да не тръгнат, 5 мин. карам като танкист през един процеп, но всичко е наред, след това парното взе да се засилва и да почиства предното стъкло, още минута след това и хоп... горното съобщение, а фаровете веднага минаха на дълги. Упорито не пипам нищо, вкарва въздух от вън, вентилатора на парното вече е почти на макс. само спрях аутото на къси/дълги да не вадя очите на тези срещу мен, но си карам. Периодично бутам лоста на ауто и веднага дълги и съобщението, карам си и след още 10 мин. бутам на ауто и всичко вече си е ОК. За мен определено се събира влага по камерите и това шашка всичко, дали е нормално или не немога да кажа, но със сигурност става само при студено и мъгливо време, пролет, лято, есен не ми се е показвало ни веднъж.

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2018, 21:32 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Това че е вътре в купето може да играе роля, като се има в предвид затоплянето в купето(като запалите и тръгнете парното почва по някое време да духа топло) горе при камерите (тъй като е затворено пространство) джама не може да се отопли толкова бързо.Та в тоя смисъл на думата, има ли някакви вентилационни отвори там при камерите??Във смисъл дали се проветрява към купето или нещо от сорта??

Аз сутрин рано, тъй като още си ходя на работа по къси панталони (ама т'ва е друга тема) си пускам само и единствено вентилатора на 2-ра степен да обдухва стъклото(на студено).Така стъклото не се запотява(отвътре) от парата която излиза от устата ми и от топлината която отделя тялото ми реално.Та пробвайте ако не ви е студено де да пробвате да пуснете само вентилатор за да поддържа температурата на стъклото ниска и да не може да се запоти отвътре докато карате а като загрее добре автомобилът си обърнете на макс на топло и вижте дали ще се изпоти и дали ще покаже някаква грешка или там съобщение за камерите...
:roll:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2018, 07:29 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
Ами аз държа всичко на ауто, къде порати причина че качеството на матерялите сега не е като преди години, къде поради причината че би трябвало да са го измислили. Днес като гледам условията в момента отново са идеални.... довечера ще пробвам да пусна да върти въздуха вътре в купето докато се оправи стъклото и после ще пусна отвън, ако не се появи ясна е работата, вкарва влага...

UPDATE:
времето тази вечер ме изненада, след обаяд ислезе вятър у софето и разбута смога, та пак при температура 4 градуса, НО без мъгла и много по ниска влага, пак паля всичко на ауто (вентилатора тръгва лего и после засилва почти до мах.) темп на 22 градуса и не се получи описния ефект/дефект. За мен това е резултат от мъглата и влагата, итонията в цялата работа е че в годината два пъти сменям филтъра на купето за да ми е по-добре вътре .... уж.

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб