Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 13:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 10:24 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Решил съм тия дни да си оправя фара... много ме дразни като се запоти. А сега при тези отрицателни температури, капките са замръзнали и фара въобще не свети както трябва.
Идеята ми е, да го сваля, отворя, почистя и внимателно затворя, като го уплътня много добре.
Понеже не съм сигурен в крайния резултат (като нищо мога да счупя фара), съм се подготвил психически и финансово за нов фар.
Но ако сътворя чудо, благодарения на вас и вашите съвети, може да се получи хубава статийка със снимки на този процес.

Та... кажете колеги, споделете опит, дайте съвети какво да гледам, къде и как...
Какви силикони/лепила да ползвам, как да разлепя фара.... Въобще всичко, за което се сетите.
Благодаря предварително.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 10:35 
Offline
фанатик
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 05 Фев 2006, 16:52
Мнения: 2921
Местоположение: П Л Е В Е Н
Моя съвет е единствено с много тънка бургия,1.5мм примерно,да пробиеш дупка в горната част на фара и оттам да диша и да не се поти.Имам впредвид не да пробиеш стъклото а отгоре пластмасата на самото тяло на фара,където не се вижда.

_________________
Mazda 3 2.0 SkyActive-G 2015,Infiniti FX45 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 10:48 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 16 Май 2007, 09:45
Мнения: 1274
Местоположение: София
Според мен приоблемът е точно, че фарът "диша" отнякъде, вътре влиза влага, а като дойде студ - замръзва...

_________________
Онлайн резервации на футболни игрища в София - tereni.bg
BG Wallpapers.net - българските тапети за десктоп


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 11:45 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 05 Яну 2006, 18:44
Мнения: 935
Местоположение: София
Всички фарове имат дупки да "дишат"! - тия дето нямат са лепени от "аквариумни" специалисти. Дупките обикновенни са една или две, много малки (около 1мм) и са отдолу на фаровете (за да не пада през тях прах, вода и т.н.) Тези дупчици обаче действат само при минимални количества влага. Smokie провери си фара първо за запушени тия дупчици и после дали не е пукнат някъде или да не е нанесено добре уплътнението между пластмасата и стъклото. Повече или по-големи дупки няма смисъл да правиш - ще влиза прах и става по-зле.
Ако все пак решиш да разлепваш фара - нагряваш стъклото със пищов за горещ въздух (15-20лв в Практикер) но внимавай - като се отлепи бързо пада и е горещо! :D :D :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 11:45 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 31 Юли 2005, 15:16
Мнения: 6105
Местоположение: На село...
И двамата сте прави...това с пробиването няколко души са го правили и са решавали проблема...а за запотяването ... да не е херметизиран и за това се изпотява...май :)

_________________
ИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 13:30 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323 C/BA

Регистриран на: 29 Мар 2007, 18:34
Мнения: 1011
Местоположение: София
Да, така е ... стоповете ми отзад не са херметически затворени (а и не трябва) а имат едни Г-образни маркучета отзад ... идеята е да влиза само въздух (насочени са надолу или настрани, за да не влиза вода през тях) Би трябвало и фаровете да имат, не съм гледал. Примерно апаратите за ел. стъкла, които купих също имат...

От тук надолу е само теория, какво съм си мислил да правя аз :

Като цяло идеята да ги измиеш от вътре не е лоша, но не мисля че е най-добрия вариант е да ги режеш. Те нали имат едни дупки, където са крушките? Поне моите габарити имат (не съм свалял фаровете). Ако имат можеш от там да налееш вода с някакъв миещ препарат, да бръкнеш със четка и да ги замиеш. Тая процедура може евентуално да ти махне прах / замърсявания, които ти намаляват прозрачността / светлоотразителността.

_________________
Mazda 323C 1.5i 1995


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 14:01 
Offline
маниак
Аватар
1992 Mazda 323F

Регистриран на: 13 Ное 2007, 18:31
Мнения: 920
Местоположение: София
е да ама така няма да може да почисти рефлектора!!Отлепваи смело стъклото очисти добре и после хубав слой силиконец.....и сичко е тип топ

_________________
Mazda 323f BG 1.6 16v
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие: farowe
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2008, 12:04 
Offline
маниак
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 26 Юни 2007, 15:34
Мнения: 756
Местоположение: Някъде по лунния пейзаж
имах същия проблем и това беше първото което оправих като я купих.. с прозрачен силикон минаваш по края на стъклото дето допира пластмасата и си готов..:)) ако и тогава не стане чак тогава прави въпросните дъпки защоот и двата ми се запотяваха и като го направих ... винаги си е кристален >>;)))

_________________
Drive safe , live long, save lives!!!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2008, 13:36 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Супер.
Благодаря за съветите... тия дни ще се занимавам с фара...

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2008, 16:45 
Offline
фен
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 15 Юли 2007, 08:33
Мнения: 312
Местоположение: Пловдив
Може да ги изплакнеш със спирт,ако не ги разлепваш.Водата не е добър вариант,остава варовик а и не маха мазнотиите...


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Яну 2008, 16:54 
Offline
маниак
Аватар
1992 Mazda 323F

Регистриран на: 13 Ное 2007, 18:31
Мнения: 920
Местоположение: София
иии... чакаме да кажеш кво си направил

_________________
Mazda 323f BG 1.6 16v
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2008, 19:17 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 29 Апр 2006, 07:50
Мнения: 245
Местоположение: Пловдив
Малко да ви насоча в разсъжденията - понеже виждам предложения които са абсолютно грешни.
1- да не си посмял да "бършеш" или "търкаш" с каквото и да е вътре във фара. 90% от фаровете са с пластмасови рефлектори и не са никелирани, а са "метализирани" това е суперфинно покритие което дори с копринена кърпичка се драска или направо се изтрива. Има и модели, при които това метализиране е по-устойчиво, но като се има предвид колко пъти съм правил тъмни петна само при "проба" - вече не бих пробвал колко е устойчиво :D
2-Фара се пълни с хладка вода с най-обикновенно веро и енергично се разклаща, оставя се да се кисне и пак се разклаща - така няколко пъти. Накрая се изплаква неколкократно с вода, а след това последните няколко плакнения се правят с дестилирана вода - от нея не остават капки и варовик. Оставя се на топло и проветриво (вентилаторна печка или климатик за 1 ден и е чисто нов. Колкото се изчисти-толкова - само не бъркайте вътре да търкате.
3- ако има вода във фара проблема е в уплътняването със силикон, но ако е само конденз проблема е в проветрението на фара. Не се опитвайте да хермртизирате, а да проветрявате. Най лесно се пробва като карате 1-2 дена със свалени капаци на крушките. Ако се оправи значи просто му трябва вентилация. Разширете ако е необходимо вентилационните отвори - ако нямате такива си пробийте в задната стена на фара

_________________
АвтоДетайлинг, Професионално пастиране, Полиране на фарове, Полиране на портокалов ефект

0884 02 22 23

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2008, 22:08 
Offline
фанатик
Аватар
1994 Mazda 121

Регистриран на: 07 Сеп 2007, 21:58
Мнения: 1566
Местоположение: Абсурдистан
Дееба аз не мога да убедя зъболекарите, че рефлектора не трябва да се бърше. Все ги дразни че се запрашава и веднага посягат с кърпата. Резултата винаги е плачевен.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2008, 23:40 
Offline
модератор
Автор на темата

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Днес си играх с фара.
Ето това беше в началото:
Изображение

Тези капки може би бяха замръзнали.
След като свалих фара...
Изображение

...видях че Капаче 1 (К1 на снимката) не е затворено добре, а К2 въобще няма гума и е счупено:
Изображение

Ако бях прочел на BUHALA писанието по-рано, нямаше да си играя да го разглобявам. С помощта на пистолет за горещ въздух нагрях пластмасата и стъклото. Оказа се, че е залепено с няква смола, която при нормална температура е твърда, а като се стопли става като дъвка. Дори мирише на борче :)
Внимателно нагрявах стъклото, защото ме беше страх да не се спука от жегата.
Тук вече фара е без стъкло:
Изображение

Стрелкичката е, за да обърнете внимание на петното - това е вода :) по рефлектора.
Интереното е, че преди да отворя фара, докато го нагрявах, вода почна да излиза от едно необичайно място!
Понеже фарът е правен от застрахователите, тия идиоти са ми сложили фар без моторчето за регулиране. Т.е. самата конструкция на фара се различава от фара с ел.регулиране.
Нищо, ония са пичове и са взели едно моторче, което е !!!присадено!!! на този фар. Залято е с топъл силикон и те тва е фар с ел. регулиране. Не направих снимка за съжаление :( та вода изтече от една дупчича през топлия силикон ?! Дали оттам фара "диша" - не знам. Но запълних дупката с лепило.

Преди да се захвана питах един човек, който се занимаваше с осветителни тела, и той каза, че пластмасовите колектори НЕ се оправят. Пада им метализираното покритие и трябва да се метализират отново. Но не каза нищо за забърсването. Колкото до стъклото - сапун и вода.
Докато изплаквах стъклото забелязах, че се образуват ситни капчичи. Предполагам, че има някво специално антизапотяващо покритие. Същото се получава, ако си третирате предното стъкло с препарат против запотяване.
Изплакнах много бързо после подсуших с пистолета за горещ въздух. Дано е останало от това в-во още.
Издухах рефлекторите с пистолета за горещ въздух, защото по тях имаше прахоляк и дребни неща. Не посмях да ги пипна, но лупата забърсах със салфетка.

Затворих фара с остатъка от смолата. Много нагряване и много притискане.
Купих за 20ст. уплатнение, с което затворих К2.

Според мен, причината за запотяването са били по-горе споменатата дупка, кривозатворения К1 и липса на уплатнение на К2.
Сега добавям и лошо прилепнало стъкло към пластмасата. Как да се уверя, че стъклото е прилепнало добре? Мислех да вкарвам въздух през отдушника докато е потопен фара частично във вода... и от където излезнат мехурчета да залепя въпросното място :)
Когато намеря такова лепило/смола, ще го разглобя пак.

Това е крайния резултат (за сега):
Изображение

Да видим сега какво е направил Майстор-растурко. Толкова от един лаик :)

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Последна промяна Smokie на 09 Яну 2008, 23:48, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2008, 23:46 
Offline
фанатик
Аватар
1994 Mazda 121

Регистриран на: 07 Сеп 2007, 21:58
Мнения: 1566
Местоположение: Абсурдистан
Ето за стоповете на 121. Явно добре си се справил :-)
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Апр 2008, 21:04 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 30 Яну 2008, 20:04
Мнения: 23
Местоположение: Sofia
Smokie написа:
Решил съм тия дни да си оправя фара... много ме дразни като се запоти. А сега при тези отрицателни температури, капките са замръзнали и фара въобще не свети както трябва.
Идеята ми е, да го сваля, отворя, почистя и внимателно затворя, като го уплътня много добре.
Понеже не съм сигурен в крайния резултат (като нищо мога да счупя фара), съм се подготвил психически и финансово за нов фар.
Но ако сътворя чудо, благодарения на вас и вашите съвети, може да се получи хубава статийка със снимки на този процес.

Та... кажете колеги, споделете опит, дайте съвети какво да гледам, къде и как...
Какви силикони/лепила да ползвам, как да разлепя фара.... Въобще всичко, за което се сетите.
Благодаря предварително.

колега,на мен на мерцедес ми се запотяваха фаровете постоянно,ама ги разлепих с НОЖЧЕ,след което ги почисих добре и ги залепих хубаво със наи обикновен безцветен санитарен силикон!!ефекта е на 100% 1 ден работа и 5 лв. за силикон и фаровете са сухички :)

_________________
Mazda 323F BG 1.6 16V


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2010, 17:11 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 05 Сеп 2009, 10:38
Мнения: 230
Местоположение: северозапад некаде..
малко да ъпнем темата :D .... та колеги запотяват ми се мигачите, преди време си рпавих извесни интервенции с тях и сега като е топло всичко е ок, обаче сега как ехладно са целите потни.... стъклата са здраво залепение и уплетнени отвсякъде, няма мърдане обаче въпреки това е супер гадно :cry: ако някои знае решение на проблема :lovemazda:

_________________
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2010, 17:39 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 06 Фев 2010, 09:43
Мнения: 556
Местоположение: Варна
Щом има конденз, значи влиза влага от някъде. Тоест не са напълно херметични. Просто ги огледай за дупки. После ги изсуши и мнооооого здраво ги наклепай със силикон, чак в излишък и със сигурност ще са ти херметични.
Забравих да ти кажа да погледнеш около уплътнението на крушката, може и от там да влиза.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2010, 17:53 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 05 Сеп 2009, 10:38
Мнения: 230
Местоположение: северозапад некаде..
ще ги погледна утре ако е хубаво времето и имам време че и летни гуми трябва да слагам :)

_________________
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Апр 2010, 14:37 
Offline
фен
Аватар
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 05 Сеп 2009, 10:38
Мнения: 230
Местоположение: северозапад некаде..
нищо не стана, всичко е ок докъто седи вътре , след като ги сложа на колата за 1 час пак е потно :? най-вероятно плексигласа с който си преправих мигачите е тънък и не може да изолира мигача от външните атмосферни условия #-o но както има една приказkа : От самолет се не вижда :lol: :lol: така че засега ще си седи така понеже нямам време в момента да купувам друг плексиглас и да си играя да правя нови стъкла ...

_________________
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2017, 21:26 
Offline
любител
Аватар
2009 Mazda 6

Регистриран на: 17 Апр 2017, 18:25
Мнения: 96
Местоположение: Пловдив
Здравейте, ще използвам темата за да попитам за моите фарове:
Как да разбера дали е някакво запотяване или замърсяване отвътре, или е за полиране отвън.
И друго - дайте координати на някой който се занимава професионално с фарове.

Оправих снимките
Ляв фар:

Изображение

Десен фар:

Изображение

_________________
Mazda CX-5, 2.2D, 150к.с., 2018г.
Ex: Mazda 6 GH - 2009г., 2.0/147к.с.


Последна промяна Marky на 25 Юли 2017, 12:16, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 25 Юли 2017, 08:42 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
Колега снимките ти не се виждат :)

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 25 Юли 2017, 23:54 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
https://www.olx.bg/ad/profesionalno-ret ... 2OXTn.html

Абе като напишеш "рециклиране на фарове" в който и да е сайт за "услуги" ще ти изкочат безброй варианти.. 8)
Лошото е че в Пловдив не виждам да има..
Другия вариант е да си ги отваряш сам.. или с някой познат на който му имаш доверие.. :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2017, 07:50 
Offline
любител
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 15 Сеп 2016, 22:23
Мнения: 88
Местоположение: Раковски
Marky написа:
Здравейте, ще използвам темата за да попитам за моите фарове:
Как да разбера дали е някакво запотяване или замърсяване отвътре, или е за полиране отвън.
И друго - дайте координати на някой който се занимава професионално с фарове.

Оправих снимките
Ляв фар:

Изображение

Десен фар:

Изображение


За полиране.Същите са ми.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 02:17 
Offline
маниак
Аватар
2009 Mazda 6

Регистриран на: 22 Сеп 2012, 16:20
Мнения: 560
Местоположение: Разград
И на мен левия фар е почнал леко и искам да ги полирам. В тази връзка кажете някой ефикасен начин да си го направя сам и препоръчайте какви пасти трябват.

_________________
Mazda 6 2.0i 147hp autom 2009


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 08:23 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Първо с водна шкурка 1000-1500, после 2 вида пасти една по-абразивна, другата полираща. Общо разходи 8-10лв. и остават материали за напред.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 09:29 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
Трябва да помислиш и с какво ще ги защитиш, защото ако само жулиш, ще се появява отново и отново.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 10:06 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
И според мен по-важно е след полирането да се сложи нещо. Аз ги полирах моите преди време така сам, после станаха направо жълти от слънцето. Преди седмица ги полирах пак (този път при професионалист), но сигурно пак ще пожълтеят. Като се заговорихме с човека, ми каза че фолиото за фарове върши доста добра работа. Дори и да пожълтее пожълтява самото фолио, а то се чистело много по-лесно, само с едно минаване с паста. Но самият той не се занимаваше с лепене, та остана така само на приказка.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 10:23 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
+1.....изпитано действа. Само да добавя,че аз изполвах 4 вида:първо 600 водна шкурка,след това 1000 ,1500 и 2000.Продават се на листове по 50ст./бр. :) 30-40 мин време на работа.След това слагам един препарат с нано частици останал ми от предното стъкло ;)

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2017, 10:26 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
enen написа:
И според мен по-важно е след полирането да се сложи нещо. Аз ги полирах моите преди време така сам, после станаха направо жълти от слънцето. Преди седмица ги полирах пак (този път при професионалист), но сигурно пак ще пожълтеят. Като се заговорихме с човека, ми каза че фолиото за фарове върши доста добра работа. Дори и да пожълтее пожълтява самото фолио, а то се чистело много по-лесно, само с едно минаване с паста. Но самият той не се занимаваше с лепене, та остана така само на приказка.

Пожълтява ти пак защото не си махнал хубаво стария лак ;)

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб