Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 21:25

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2007, 11:17 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 11 Юни 2007, 19:31
Мнения: 14
Здравейте колеги,

Преди около месец си купих и аз Мазда и дойде време да я карам към БГ и да я регистрирам. Във връзка с това имам едно питане.
Въпреки дългото ровене в интернет, така и не намерих ясен отговор на въпроса си- кои документи се превеждат и кои не?
Знам, че със сигурност трябва да се преведе договорът за покупко-продажба, но не съм сигурен за талоните, ТÜV и Abgasuntersuchung-a(изгорелите газове). Някъде срещнах, че ако талона от Германия е от новите, то той е по европейски стандарт и не се иска превод, но никаде не срещнах дали искат превод на ТÜV и Abgasuntersuchung т.е на техническия преглед.
Има ли някой сред вас който е регистрирал кола в КАТ последните 2 месеца и какви документи са му искали преведени?
През март регисрирах един Пасат и тогава преведохме всички документи, но сега просто не искам да пълня гушките на преводачите, ако не е нужно.

П.С. Ще регистрирам колата в Бургас. Някой с опит от тамушния КАТ?


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2007, 14:18 
Offline
любител
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 24 Юли 2005, 22:15
Мнения: 29
Местоположение: Казанлък
Споделям опит - макар че чакането в КАТ все още е пред мен и вероятно ще е утре, в преводаческата агенция ми казаха, че само договора за покупко-продажба се превеждал ЗАЩОТО - талона, който идва с нея е един голям жълто-сив лист от твърда хартия - почти картон, на който има някакъв баркод - и точно тоя баркод май бил мега врътката, която спестява преводите на другите неща, защото в новия талон всичко от ТЮВ-а си е описано - поне така ми снесоха на мен. Та с две думи утре отивам в КАТ само с превод на договора и полица на застраховката.
Според уверения и проучвания и запитванията които направих - това би трябвало да е достатъчно.

_________________
"There is no power, that is not knowledge...!"


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2007, 22:12 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 11 Юни 2007, 19:31
Мнения: 14
благодаря за информацията. Успех утре в Кат и моля те сподели ако има някакви промени утре.
Имам само още един въпрос- къде ще регистрираш колата?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2007, 21:35 
Offline
любител

Регистриран на: 01 Авг 2007, 21:29
Мнения: 8
Местоположение: София
Здрасти.
ni-kol написа:
Знам, че със сигурност трябва да се преведе договорът за покупко-продажба, но не съм сигурен за талоните, ТÜV и Abgasuntersuchung-a(изгорелите газове).

Освен на договора или фактура, ти трябва превод и на талона (след като е записана на твое име), а също и на техническия паспорт. Друго не ти трябва.
Скоро регистрирах в София. Едва ли за Бургас са други изискванията.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2007, 22:38 
Offline
любител

Регистриран на: 06 Май 2007, 23:11
Мнения: 85
Местоположение: София
Halo, ако регистрираш в софия пиши как е минало и още ли треа се спи пред кат!


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2007, 22:57 
Offline
любител

Регистриран на: 01 Авг 2007, 21:29
Мнения: 8
Местоположение: София
papercut написа:
Halo, ако регистрираш в софия пиши как е минало и още ли треа се спи пред кат!

Ами аз преспах, за да съм сигурен, че няма да загубя още един ден. Отидох към 01ч. и бях готов към 14.30ч., но когато си тръгвах нямаше много чакащи (да речем 30-тина автомобила изън бариерата), може би са успяли. Май е на късмет. :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2007, 09:10 
Offline
любител

Регистриран на: 06 Май 2007, 23:11
Мнения: 85
Местоположение: София
30 коли звучи добре. дано сега покрай отпуските да няма много хора :oops:


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2007, 10:38 
Offline
любител
1996 Mazda 323F

Регистриран на: 24 Юли 2005, 22:15
Мнения: 29
Местоположение: Казанлък
Регистрирах, но вчера нямах време да сядам пред компа много много. Значи не в София, а в провинцията - Казанлък за да съм по-точен.
Наредих се на първата опашка в 8:40, седнах в колата, запалих и си тръгнах с всички приключило в 15:40 .. изводите оставям на вас.
Кратко размишление - все съм бил по гишета, за какво ли не - в данъчно, в НОИ, при доктори, при зъболекари, и къде ли не другаде - но нищо не може да се сравни с тромавостта и чакането, с което се процедира в КАТ. В София, дочувам че е малко по-добре, но вероятно разликата ще се размива поради простата причина, че обема коли и респективно опашки ще са по-големи.
Тук на първо гише имаше само две служителки (това е предварителната подготовка на документи). Много мъка ми костваше това, че колата не е внесена от страна, от която типично се внасят автомобили - Италия,Германия,Австрия,Швейцария и прочее. Люксембургския талон, който като общ стандарт който е направен, е наличен и в другите страни от ЕС, ако купуваш директно от частна обява, а не с фактура - им създаде големи задачки закачки за мозъчетата - респективно много време висене прав и чакащ на гишето за мен.
Туткавите и сковани процедури продължиха и на канала - по закона за всеобщата гадост плочката на която е изписан номера на двигателя, беше заръждавяла злобно -, който е с такъв автомобил знае че е почти половин педя по-надолу от нивото на капака на блока и под една камара кабели - следваше 20 минути злобно търкане доколкото можеш х да го достигна с клечка натопена в спирачна течност, да се позачисти, за да може лумпена с протока на канала, да запише номера. Естествено това беше мое задължение. Разкрачен между канала, рискуващ да се размажа.
Ада с неадекватноста, туткането и прочие глупости от стррана на служителките продължи. Не ми харесаха договора, щото си беше наистина странен - беше продадена колата на мен, чрез адвокатска кантора, имената на продавача не практика не присъстваха-, връщаха ме да говоря с да си даде мнението старшия инспектор, та дописвахме декларацията за покупко продажба и какви ли не говна още.
За капак предния номер, с ръждясали до смърт болтове, които в крайна сметка свалихме с ракетата, валя ме дъжд междувременно и какви ли не още перипетии..
Ботъмлайн - от гледна точка за документите, занесох само и единствено
- договора - оригинал, плюс предвода на български (от "заклет преводач" - термина който се ползва)
- оригиналния талон (новите европейски, и които НЕ ИЗИСКВАТ ПРЕВОД, са в две части с баркод най-отдолу, отпечатани на дебела хартия със сребристи нишки, водни знаци и прочие чупки които се правят предимно за банкноти)
- полицата на застраховката (с непопълнени полета за номерата - дописват се впоследствие - това говорим само за новия внос)
- талончето на полицата за застраховката
- лична карта

Останалото е много нерви, чакане, разправии от най-неочакван вид и т.н.
Ако съм пропуснал нещо, питайте, ще помагам колкото мога ;)

_________________
"There is no power, that is not knowledge...!"


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2007, 11:54 
Offline
любител

Регистриран на: 06 Май 2007, 23:11
Мнения: 85
Местоположение: София
няма легализация нали, само превод на документите? а има ли в кат директно къде да се преведат или треа се ходи някъде специално? както и някво гише за гражданската на място?


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Авг 2007, 22:49 
Offline
любител

Регистриран на: 01 Авг 2007, 21:29
Мнения: 8
Местоположение: София
papercut написа:
няма легализация нали, само превод на документите? а има ли в кат директно къде да се преведат или треа се ходи някъде специално? както и някво гише за гражданската на място?

Легализация означава заверка в консулския отдел на външно министерство (МВнР) - не ти е необходимо!
Трябва ти оторизиран превод - с подпис на заклет преводач (лицензиран от МВнР) и печат на фирмата, за която работи.
В района на КАТ-София видях табели на фирми за преводи, но не мога да коментирам цени - предполагам, че там ще те таксуват като за експресен превод и ще е значително по-скъпо.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Авг 2007, 09:44 
Offline
любител

Регистриран на: 06 Май 2007, 23:11
Мнения: 85
Местоположение: София
добре дай съвет къде да отида за превод.
гражданската преди да отида в кат ли да я правя? щото нали треа се пишат вътре номера? или тва се попълва после


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Авг 2007, 23:19 
Offline
любител

Регистриран на: 01 Авг 2007, 21:29
Мнения: 8
Местоположение: София
papercut написа:
добре дай съвет къде да отида за превод.

Аз превода го правих в "Лозанова 48" на ул. Данте №2 (по Патриарха към НДК първата в ляво). Тел. 981 39 74, 980 04 63
papercut написа:
гражданската преди да отида в кат ли да я правя? щото нали треа се пишат вътре номера? или тва се попълва после

Задължително ПРЕДИ КАТ. Номерата си ги вписваш после в полицата и на картончето. Около КАТ е пълно със застрахователни агенти, докато чакаш ще ти писне да ти предлагат.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2008, 16:32 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Яну 2008, 13:21
Мнения: 3
Местоположение: София
Моля, ЗАПАЗИ СИ оригиналните документи , че след няма 2-3 месеца ще се видиш в чудо да запишеш колата в данъчното.Аз не го направих и сега ще си платя за това с време ,нерви и пари. Успех


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2009, 16:22 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 09 Май 2008, 19:25
Мнения: 412
Местоположение: РУСЕ
Аз тази година съм доволен от КАТ-Русе в 08,00 часа влязох за регистрация и табели и 09,30 часа бях готов.Без "връзки" и други неща, дано и занапред е така :ok:

_________________
Mazda 3 BK 1.6 -16V-DOHC-105 h.p - 2003 г.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2009, 18:51 
Offline
любител
1992 Mazda 323F

Регистриран на: 18 Мар 2009, 18:16
Мнения: 68
колеги ако някой знае как стои въпроса с вкарването на коли от Англия моляви се кажете. дали е подобно като вкарването от Германия или си има др изисквания. плус това е и с обратен волан.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Апр 2013, 02:15 
Offline
любител

Регистриран на: 13 Сеп 2012, 16:06
Мнения: 3
Местоположение: Sofiq
skype: m0vi3fan
Здравейте , колеги :(

Искам да попитам някой знае ли каква е процедурата при загубен жълт талон ( и двете части ) на колата и какво трябва да се направи за да се регистрира в КАТ ?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Авг 2014, 20:02 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 626

Регистриран на: 07 Яну 2009, 15:52
Мнения: 2947
Местоположение: Костенец
skype: rally86
Без жълти талони не можеш да регистрираш

_________________

0888066013 0878651662


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2018, 13:56 
Offline
любител

Регистриран на: 21 Дек 2018, 13:49
Мнения: 1
Местоположение: SOFIA
Здравейте!Търся номера на двигателя на Мазда 5 2006 г. с Дизел 2000 куб. 110 к.с.Моля да ми кажете къде се намира-


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2018, 20:22 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Привет!

http://www.mazdabg.com/ftp-uploads/MAZDA%20material%20for%20technician/Mazda5.pdf - page 12, engine MZR-CD

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб