Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 12:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 18:27 
Offline
фанатик
Аватар
2001 Volvo S60

Регистриран на: 14 Авг 2006, 10:26
Мнения: 3290
Местоположение: Бургас/ София/ Плевен
skype: lepermessiah81
Пускам я тази тема, за да изразя възмущението си от шофьорите които заслепяват с невероятните си ксенони за 100-500лв. Не съм сигурен но някъде чух че не било правилно фарове с разпръскване да слагат ксенони, тоест не е лошо да имате лупи за ксеноните тъй като принципите на светене на двата фара са различни. Не съм сигурен в твърдението за двата фара, но съм забелязал че едно е някой да ти свети с лупи и ксенони друго е с фар с разпръскване и ксенон. Не знам дали е по-добре на тебе да ти стане ден отпред или да причиниш някъде катастрофа заради гъзарията тъй като много яко заслепяват....според мен на фаровете без лупи трябва да се слага ксенон на дългите светлини....бих искал да узная и вашето мнение като водачи какво е, и евентуално някой да забележи че не е важно само на него да му е добре зад волана.

_________________
Blackberry PIN: 2239E13B


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 18:32 
Offline
маниак

Регистриран на: 11 Апр 2007, 14:43
Мнения: 759
Местоположение: Пловдив
Моето мнение е същото!
Много често срещу мен кара някой, който направо ми скрива и път и всичко - виждам само неговите фарове. Съответно и аз щракам дългите за да го подсетя, че ми блести и да се опитам да си осветя малко по-добре пътя пред мен. След малко и нещастника щрака на дълги, за да ми покаже, че е карал на къси!? Е мен кво ме интересува!? И на къси и на дълги - все ме заслепява - да си оправи фаровете!

_________________
Изображение
Dig for gold
Dig for fame
You dig to make your name


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 18:34 
Offline
фанатик
Аватар
1994 Mazda 121

Регистриран на: 07 Сеп 2007, 21:58
Мнения: 1566
Местоположение: Абсурдистан
Напълно съм съгласен. И на мен ми пречат, въпреки че някой твърдят, че светлината е по-мека. Скоро обърках пътя, защото зад мен караше някакъв нов джип и не виждах нищо от ксеноните му.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 19:58 
Offline
фанатик

Регистриран на: 28 Мар 2006, 16:06
Мнения: 1003
Според мен всичко пак си е побългарено
не знам дали някоя от тези фирми за поставяне на ксенони имат разрешително и всички документи, за да докажат, че техните продукти са съобразени напълно с изискванията на КАТ ;)


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 20:04 
Offline
фанатик

Регистриран на: 28 Мар 2006, 16:06
Мнения: 1003
Като цяло съм за ксенона, но когато поставянето му е съобразено с изискванията и както колегите споделиха - поставянето му във фарове, които са предвидени за такъв тип светлоизточник. :!:


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 22:57 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323 C/BA

Регистриран на: 29 Мар 2007, 18:34
Мнения: 1011
Местоположение: София
Значи ... аз мисля че го коментирахме в една друга тема ... ксенони за под 300 лева просто няма :) не и истински. Тея немските автомобили със четирибуквени имена на моделите дето си слагат едни азиатско произведени осветителни системи, които самозаслепяват ... абсолютно против съм.

Впрочем ако искате да ви светят по-добре фаровете, един приятел ми ги препоръча : крушки OSRAM SilverStar от Каулфланд ако не се лъжа. Хем ще виждате по-добре, хем няма никой да иска да ви блъсне челно само и само да спрете да му светите в очите (много се колебаех дали да не го направя днес...)

_________________
Mazda 323C 1.5i 1995


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2007, 23:05 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 16 Май 2007, 09:45
Мнения: 1274
Местоположение: София
Ми... честно казано според мен си до културата на шофьорите. Мнението ми е лично и не е подкрепено с някакви кой знае какви познания. Просто не рядко се случва да ме заслепят и в 40% от случаите не е с ксенон. Заслепяват ни лумпени, които са решили, че не е проблем да си вдигнат малко по-височко фаровете. Няма значение според мен каква е светлината. Верно, в ксенона можеш да се втрнчиш без да те заболи окото, ама... така или иначе нищо не виждаш, освен светлина. Ако пича с фаровете просто ги смъкне малко по-ниско, хем ще си вижда както трябва, хем няма да пречи на нашата видимост.

Между другото сега да си кажа, че съм много недоволен от новите бусове на Пежо и Ситроен. Вирнали им фаровете на нивото на огледалото ми и съответно нали се сещата колко е приятно...

_________________
Онлайн резервации на футболни игрища в София - tereni.bg
BG Wallpapers.net - българските тапети за десктоп


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 10:03 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
Определено е до културата. Много често ми се случва когато пътувам и срещу мен да кара поредния малоумник с кола за 100хил лв, карайки на дълги светлини, без грам желание да превлключи на къси. Питам в случая какво е това, какъв е той - нещо по- баровец ли е като застрашава живота на другите :twisted: :evil: :twisted: такива трябва да се разстрелват

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 10:17 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 11 Мар 2006, 13:10
Мнения: 141
Местоположение: София
от една страна ми харесва ксенона защото наистина се вижда
но от друга страна не ми харесва защото мно заслепява
но това зависи от ъгъла от който го гледаш

_________________
Интереса клати феса!


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 10:46 
Offline
маниак

Регистриран на: 11 Апр 2007, 14:43
Мнения: 759
Местоположение: Пловдив
wankel написа:
от една страна ми харесва ксенона защото наистина се вижда
но от друга страна не ми харесва защото мно заслепява
но това зависи от ъгъла от който го гледаш

Ти пък все едно има 574521389 ъгъла за гледане :)
Или си зад него или пред него, други ъгли няма :lol:

_________________
Изображение
Dig for gold
Dig for fame
You dig to make your name


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 11:04 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 18 Окт 2005, 13:15
Мнения: 1554
ксенона е мнсго хобаво нещо ,особено на мокро и дъждовно време, аз не си го давам :)
но да е истинско- фабрично, а не сделано в чайнистан и монтирано у гаражУ на гацо.
Дори и нормалните светлини ако не са регулирани както трябва засляпяват.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 11:06 
Offline
маниак
Аватар
2006 Mazda 6

Регистриран на: 31 Юли 2006, 14:21
Мнения: 600
Верно..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 11:39 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 11 Мар 2006, 13:10
Мнения: 141
Местоположение: София
Ти пък все едно има 574521389 ъгъла за гледане :)
Или си зад него или пред него, други ъгли няма :lol:[/quote]

еми има да ако ти свети централно в очите те заслепява
нее само отпред и отзад :wink:

_________________
Интереса клати феса!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 11:40 
Offline
маниак
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 26 Юни 2007, 15:34
Мнения: 756
Местоположение: Някъде по лунния пейзаж
Ами аз твърдо съм за ксенон-а.. сега и го чакам ... но определено .. ако ще имаш ксенон трябва да ти свети пред теб на няколко метра хем светлината ще ти е по концентрирана хем няма да заслепяваш.А колкото до тия идиоти :evil: .. аз или щракам огледалото или .. им подкарвам и ас на дълги .. няма да има оправия.. вервайте :evil:

_________________
Drive safe , live long, save lives!!!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 12:27 
Offline
фанатик
Аватар
2001 Volvo S60
Автор на темата

Регистриран на: 14 Авг 2006, 10:26
Мнения: 3290
Местоположение: Бургас/ София/ Плевен
skype: lepermessiah81
Аз съм сигурен че все повече хора ще си сложат, но ме интересува дали трябва да има някаква специфика фара, или както каза един колега на срещата трябва да сваля самолети?

_________________
Blackberry PIN: 2239E13B


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 12:37 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
One написа:
ксенона е мнсго хобаво нещо ,особено на мокро и дъждовно време, аз не си го давам :)
но да е истинско- фабрично, а не сделано в чайнистан и монтирано у гаражУ на гацо.
Дори и нормалните светлини ако не са регулирани както трябва засляпяват.



Е тука, като че ли идва въпроса тея хорица у гаражУ имат ли неободимите документи да правят промените по фаровете и това не се ли води изменение на конструкцията??

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 13:06 
Offline
маниак
Аватар
1991 Mazda 323F

Регистриран на: 20 Авг 2006, 20:58
Мнения: 606
Местоположение: ruse
Не,щото ако дойдат "властите" сички казват че правят услуга! :lol:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 14:17 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
Ами така е като живеем в бананова република батка

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2007, 20:54 
Offline
фанатик
Аватар
2001 Volvo S60
Автор на темата

Регистриран на: 14 Авг 2006, 10:26
Мнения: 3290
Местоположение: Бургас/ София/ Плевен
skype: lepermessiah81
А Smokie спомена за въвеждането на свтодиодните фарове, току виж че има и по-добро от ксенона.

_________________
Blackberry PIN: 2239E13B


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 01:10 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Диодите нямат нужда от висок волтаж, по-малко ток харчат, по-дълго живеят и по-евтинджос са. Светлината може да бъде монохроматична, без каквито и да е отблясъци.
Не съм проучил въпроса с диодните фарове... Като знам нещо повече, ще пиша.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 11:23 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
Очакваме с нетърпение!!!!

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 15:26 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 18 Окт 2005, 13:15
Мнения: 1554
диодите (все още по разпространените) имат тази неприятна характеристика, че светят, но не осветяват, къса им е светлинната вълна :)
демек за задни стопове става , ама за фарове не :)
по новите коли ако сте забелязали са с диодни стопове , които са много ярки
както и някои по-нови светофари по кръстовищата на софия много по-ярки са и се виждат отдалеч - ...ако има и кой да им удря по един парцал чат пат, че по 2 пръста пепел има по стъклата им......


има разработки на т.нар фасетъчни диодни фарове, но цените са космически :) и само на концептуални модели


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2007, 15:33 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Тойота преди няколко години искаше да сложи фарове с диоди на Avensis, но европейската комисия тогава беше забранила използване на такива фарове. Сега обаче нещата са други и след "лек" натиск от страна на автопроизводителите, ЕU клекна. В момента се доправят наредбите за използването на тези фарове.
Технологията я има. Въпрос на време и легализация.

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 10:49 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323 C/BA

Регистриран на: 29 Мар 2007, 18:34
Мнения: 1011
Местоположение: София
Понеже всички сигурно знаете предимствата на ксеноните си направих малко труда да разровя и да ви покажа и недостатъците (защото никой производител / продавач няма да ви говори за тях).

http://anakmerdeka.blogspot.com/2007/05/xenon-headlights-danger-alert.html

Цитат:
According to the Wikipedia, these xenon headlights are actually automotive HID lamps using xenon gas in the lamps. HID stands for high-intensity discharge, the technical term for the electric arc that produces the light.

Despite marketing claims to the contrary, HID headlamps' light output is not similar to daylight. The spectral power distribution (SPD) of an automotive HID headlamp is discontinuous, while the SPD of a filament lamp, like that of the sun, is a continuous curve.

European vehicles equipped with HID headlamps are required by ECE regulation 48 also to be equipped with headlamp lens cleaning systems and automatic beam levelling control. Both of these measures are intended to reduce the tendency for high-output headlamps to cause high levels of glare to other road users.

The arc light source in an HID headlamp is fundamentally different from the filament light source used in tungsten/halogen headlamps. For that reason, HID-specific optics are used to collect and distribute the light. Installing HID bulbs in headlamps designed to take filament bulbs results in improperly-focused beam patterns and excessive glare, and is therefore illegal in almost all countries.


Според wikipedia са всъщност автомобилни HID светлини използващи ксенонов гас в крушките. HID се превежда нещо като "разряд с голям интензитет" и е технически термин задъгата, която произвежда сеетлина.

Въпреки маркетинговите твърдения в обратна посока, HID произвежданата светлина не е подобна на дневната. Спектралното разпределение на мощността на автомобилнa HID светлина е прекъснато, докато тази на източник като слънцето е непрекъснато.

Европейски автомобили, оборъдвани с ксенонови светлини са задължени от европейския правилник ECE #48 да бъдат оборудвани също така и с headlamp lens cleaning systems (груб превод : : система за изчистване на светлината посредством лещи) и automatic beam levelling control (груб превод : автоматизирано управление на нивото на светлината). Двете мерки са предвидени, за да намалят тенденцията силните пътни светлини да причиняват силен отблясък за другите участници в движението..

Дъгата, която се получава при HID лампите е фундаментално различна от нажежената жичка при тангестенните/халогенни лампи. Поради тази причина се използват специвични оптики за да съберат и разпределят светлината при HID лампите. Монтирането на HID крушки във фаровете, предназначени иначе за крушки с нажежени жички води до неправилно фокусирани лъчи и като резултат заслепяване, което ги прави незаконни в повечето държави.

_________________
Mazda 323C 1.5i 1995


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 10:58 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323 C/BA

Регистриран на: 29 Мар 2007, 18:34
Мнения: 1011
Местоположение: София
Източници :
http://www.kakikereta.com/forum/index.php?showtopic=1248
http://www.motiontrends.com/2006csm/m02/hella/hella_lights.shtml

Обобщение от това ковто прочетох:
Изискване към ксенон светлините е монтирането (заедно с тях) на система за изчистване на фаровете. Изследванията са доказали, че мръсните фарове пречат на правилното разсейване на светлината и предизвикват заслепяване, което важи с най-голяма сила за HID светлините (защото светят по-силно и прахта разстройва системата от лещи, за която споменах по-горе).

Без да се занимавам повече ще кажа само, че ако сте си купили само лампи и баласт сте си купили прожектори ... без другите системи сте опасни за околните, без да имате особено голяма печалба (понеже силната светлина, която използвате, отива на вятъра ако не е добре насочена).

Но пък можете да си прожектирате филмчета на облаците от Витоша ...

_________________
Mazda 323C 1.5i 1995


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 11:08 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323 C/BA

Регистриран на: 29 Мар 2007, 18:34
Мнения: 1011
Местоположение: София
И последно няколко думи от мен специално относно евтините ксенон системи по 150-300 лв. :
Всеки си прави сметката като си пазарива, но ето един универсален съвет от мен : когато имате два продукта и единия струва 1500лв. а другия струва 250лв. и двата продукта твърдят, че правят едно и също нещо - замислете се. Никой не е толкова луд, че да продава един продукт с цена близо 10 пъти по-висока от конкуренцията, без да има съществени разлики. Това което аз знам за евтините системи, освен това, което видях горе и прочетох по форумите, е че те са некачествени, имат кратък живот, баластите дават фира много рано или не подават стабилен ток/напрежение, което кара светлините да примигват, да трептят и в крайна сметка допълнително намалят живота на крушката.

Това е моето "неоибразовано" мнение. Не претендирам въобще да разбирам от тази тема, но не ми харесват евтините опити на разни недобросъветсни продавачи да продават некачествената си и откровено казано опасна техника.



И ако приемате моя съвет : OSRAM Silverstar светлини, ако не се лъжа се продават във Kaufland,

_________________
Mazda 323C 1.5i 1995


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 14:35 
Offline
фанатик
Аватар
2001 Volvo S60
Автор на темата

Регистриран на: 14 Авг 2006, 10:26
Мнения: 3290
Местоположение: Бургас/ София/ Плевен
skype: lepermessiah81
:good: най сетне... така си и знаех че трябват лупи за такива светлини...евала за труда и нещата които си изнамерил :bow:

_________________
Blackberry PIN: 2239E13B


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 16:58 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
Долу ксенона :x :x :x

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 17:03 
Offline
фанатик
Аватар
2001 Volvo S60
Автор на темата

Регистриран на: 14 Авг 2006, 10:26
Мнения: 3290
Местоположение: Бургас/ София/ Плевен
skype: lepermessiah81
е да не бъдем крайни, те са си нововъведение което е одобрено от всички, все едно да кажеш, долу CD или DVD, няма как, и аз искам да си сложа, но си имам лупи за тези неща пък и ще си избера някакав като на колегата Olio, въпроса беше да се ограничат тези които свалят самолети и заслепяват всички с/у тях...

_________________
Blackberry PIN: 2239E13B


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2007, 17:12 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 22 Май 2007, 12:38
Мнения: 338
Местоположение: Русе
Имах предвид ментаците, ама не ми се пишеше повече :roll:

_________________
I ratha die like a man that live like a coward. There's a getto up in heaven.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб