Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 29 Мар 2024, 01:10

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 10:08 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юни 2020, 08:26
Мнения: 18
Местоположение: София
Здравейте, ще ни се наложи да купим кола на лизинг и бих искал да чуя и вашето мнение. Някой купувал ли си е кола на лизинг(ползвана кола), къде е най-изгодно като лихва ? Гледам, че автокредита е по-изгоден, отколкото потребителския. За сега ги проучвам, но май BNP-Paribas са най-изгодни за автокредит. Също така дали някой знае дали е задължително колата да е от автокъща или може и от частно лице ?

Благодаря ви :)

ПС: Най-добре е без лизинг, но в случая няма как.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 12:28 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
Хм и аз точно това сега се заглеждам. Но ти си стигнал по-напред, аз още не знам дали въобще кредит или лизинг. Лизинга май е по-удобно за мен, защото плащаш в началото и месечните вноски са ти по-ниски, докато при кредит пък си е веднага твоя колата, но пък вноските (сумата, която ме интересува е около 100к) са ми големи. Искам да го избутам за 5 години максимум. И още не съм решил какво е по-добро в моя случай и къде да гледам.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 12:48 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 10 Юни 2020, 08:26
Мнения: 18
Местоположение: София
100к :О Ставайки въпрос за автокредит(кредит специално за кола) от бнп парибас упоменават следното "Разликата между двата вида финансиране е:
Лизинг - колата реално не е твоя, докато не изтече лизингът, а е собственост на лизинговата компания. След това ще трябва да я прехвърлиш на свое име, което е допълнителен разход.
Автокредит на БНП Париба Лични Финанси - веднага придобиваш собственост върху колата, без остатъчна сума и допълнителни разходи.
"
На лизинг по-евтино ли излиза ? Понеже търся адекватен прост лизингов калкулатор, ама тц


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 14:57 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
https://forum.mazdabg.com/viewtopic.php ... B3#p443377

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 21:09 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda Premacy

Регистриран на: 25 Апр 2016, 21:09
Мнения: 506
Местоположение: Бургас
В голямата и умна Книга пише да не ставаш: "роб на заемодателя". Не е без причина да ти кажа.

Не знам какъв ви е зора, но икономическата криза е доста сериозна и тепърва ще се усеща, така че по-добре прегледай какво се случва ако спреш да връщаш кредита. Да не стане така да ти вземат колата, пък ти да продължаваш да я плащаш докато дойде съдия-изпълнителя и накрая заради колата да замине апартамента. Гледан е тоя филм и хич не е приятен, повярвай ми!

Виж колко пари имаш и си прецени какво можеш да вземеш за тях. Коли има изобилие! Ако имаш въпроси, пиши ще помагаме ама с кредити не се нашивай.
Ето ти един чудесен автомобил почти за без пари: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?t ... 9629971520


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 21:58 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 10 Юни 2020, 08:26
Мнения: 18
Местоположение: София
Напълно съгласен съм, като цяло не сме фенове на кредитите и до сега не сме теглили, камо ли толкова големи(за нова кола 8к)(Имаме заделени 3к за обслужване и т.н.). Работата е там, че сме с поло и ще имаме второ детенце през септември, а като цяло се движим ежеседмично по различни места. Благодаря ти за съвета!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 22:34 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Прочети темата, която valio ти е постнал. Най-лесно и удобно е потребителски. Лизингът задължава в много работи и не е твоя колата. Прехвърляне после, скъпи застраховки+каско, нямаш собственост, пълномощни, утре ако решиш да я продадеш се усложнява процедурата и т.н. За 1-2% разлика на 5г. не си заслужава несгодата. Отделно не се знае колко ще ти е разликата в застраховките и може това на първо четене оскъпяване, накрая да излезне жус.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2020, 23:08 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 10 Юни 2020, 08:26
Мнения: 18
Местоположение: София
donpeev написа:
Прочети темата, която valio ти е постнал. Най-лесно и удобно е потребителски. Лизингът задължава в много работи и не е твоя колата. Прехвърляне после, скъпи застраховки+каско, нямаш собственост, пълномощни, утре ако решиш да я продадеш се усложнява процедурата и т.н. За 1-2% разлика на 5г. не си заслужава несгодата. Отделно не се знае колко ще ти е разликата в застраховките и може това на първо четене оскъпяване, накрая да излезне жус.

Да, разгледах лизинговите схеми и условия и не останах очарован. Но това, с което не мога да се съглася(на първо четене) е потребителския кредит - автокредитът излиза с по-малка лихва според калкулаторите на банките.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 17:03 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
@hillsong1 - там се забелязал вероятно, че доста съм писал, а съм писал защото съм минал и по двата пътя и по лизинг и через потребителски. Ще се опитам да дам + и - на всвки вариянт
1.1. Линизнг +:
- можеш да варираш с първоначалната вноска, така че да инвестираш малко в началото и да плащаш сравнително дълго, по спомен максимума на автолизинга е 5 г.
- сраснително ниски лихви и ниски вноски
1.2. Лизинг "-"
- реално не си собственик на колата до нейното изплащане
- обикновненно вски лизингодател се е хванал с определни/ограничен борй застрахователни компании и неможеш да избираш просто ей-така
- при противозаконно отнемане на колата (разбирай кражба) продължаваш да плащаш вноски за честта да не притежаваш нищо. След като следствието се прекрати, когато се прекрати, минималния срок за издирване е 1 месец, максималния варира, застрахователя изплаща премията на лизингодателя, а той след като си приспадне разходи, овехтяване, ДДС ти възстановява някаква сума. (по спомен на колега му вдигнха така чисто новата тройка и му възстановиха около 30% от разходите направени до момента на кражбата)
- ходи се на нотариус два пъти, демек имаш два пъти норариални такис - трябва да предвидиш този разход
- евентуално два пъти в КАТ макар и само за талон, може тоя разход да не е голям ама е време и разправии
- има доста скрити такси от рода: такса репатрак, така регистрация, такса застраховка изчислени по незнайно какъв начин, просто ти се поднася сумата която да платиш.
- сега най-неприятното, при второто прехвърляне, т.е. когато си придобиваш колата и лизинга ти я прехвърля на твое име, плащаш 3% данък върху стойността на сделката (БЛАГОДАРИМ НА ФАНДЪКОВА до последните избори беше 2,5%) а както вероятно се сещаш лизинговите дружестрва не са готини типове и не пишат сделката на 500-1000 лв. така че трябва да предвидиш и този раход.


2.1. Потребителски "+"
- колата си е на твое име от ден 1.
- сам избираш застрахователя
- не ходиш при нотариус, съответно няма такси.
- сам избираш банката, т.е. ако имаш добра история,заплата може да ползваш предимсвта и да си договориш по-добри условия от тези на сайтовете им
- при евентуална кражба (аз го минах тоя път) ти директно се разправяш със застрахователя, но парите колкото и да са си идват в пълен размер при теб, а не ти превеждат колкото са преценили след удръжки. Да и тук плащаш вноски докато се търси колата, но поне в края на деня сумата може да е по-удовлетворяваща.
- ако колата е нова или нов внос но ти я продадат с фактура, не дължиш споменатия 3% данък по закона за местни данъци и такси.
- зависи от размера на кредита, но ако нямаш някакъв залог за сумата, при лошо финансово стечение на обстоятелствата евентуално ще станеш само лош длъжник, но няма да ти я прибере събирач на кредити ( всички ключове и талони са в теб, при лизинга втория ключ е в дружеството и във всеки момент могат да вдигнат колата)
- по-дълъг срок, мисля че макс. срока за потребителски е 10 г.

2.1. Потребителски "-"
- по-високи месечни вноски
- трябва да платиш на продавача всичко накуп, т.е. ако нямаш спестени пари трябва да теглиш голяма сума и месечната вноска може да е висока.

това поне е моята гледна точка, но аз на лизинг повече не се хващам

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 17:31 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
Страхотно мнение, благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 19:07 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Та викаш dentdaemon 100 бона ти се въртят като замисъл #-o
Да не си хвърлил око на Бентли нещо.... 8)

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 20:30 
Offline
маниак

Регистриран на: 27 Юли 2018, 12:58
Мнения: 504
Местоположение: Botunec
За Бентли ще му трябват няколко по толкова. :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 21:12 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 10 Юни 2020, 08:26
Мнения: 18
Местоположение: София
bgfrayman написа:
@hillsong1 - там се забелязал вероятно, че доста съм писал, а съм писал защото съм минал и по двата пътя и по лизинг и через потребителски. Ще се опитам да дам + и - на всвки вариянт
1.1. Линизнг +:
- можеш да варираш с първоначалната вноска, така че да инвестираш малко в началото и да плащаш сравнително дълго, по спомен максимума на автолизинга е 5 г.
- сраснително ниски лихви и ниски вноски
1.2. Лизинг "-"
- реално не си собственик на колата до нейното изплащане
- обикновненно вски лизингодател се е хванал с определни/ограничен борй застрахователни компании и неможеш да избираш просто ей-така
- при противозаконно отнемане на колата (разбирай кражба) продължаваш да плащаш вноски за честта да не притежаваш нищо. След като следствието се прекрати, когато се прекрати, минималния срок за издирване е 1 месец, максималния варира, застрахователя изплаща премията на лизингодателя, а той след като си приспадне разходи, овехтяване, ДДС ти възстановява някаква сума. (по спомен на колега му вдигнха така чисто новата тройка и му възстановиха около 30% от разходите направени до момента на кражбата)
- ходи се на нотариус два пъти, демек имаш два пъти норариални такис - трябва да предвидиш този разход
- евентуално два пъти в КАТ макар и само за талон, може тоя разход да не е голям ама е време и разправии
- има доста скрити такси от рода: такса репатрак, така регистрация, такса застраховка изчислени по незнайно какъв начин, просто ти се поднася сумата която да платиш.
- сега най-неприятното, при второто прехвърляне, т.е. когато си придобиваш колата и лизинга ти я прехвърля на твое име, плащаш 3% данък върху стойността на сделката (БЛАГОДАРИМ НА ФАНДЪКОВА до последните избори беше 2,5%) а както вероятно се сещаш лизинговите дружестрва не са готини типове и не пишат сделката на 500-1000 лв. така че трябва да предвидиш и този раход.


2.1. Потребителски "+"
- колата си е на твое име от ден 1.
- сам избираш застрахователя
- не ходиш при нотариус, съответно няма такси.
- сам избираш банката, т.е. ако имаш добра история,заплата може да ползваш предимсвта и да си договориш по-добри условия от тези на сайтовете им
- при евентуална кражба (аз го минах тоя път) ти директно се разправяш със застрахователя, но парите колкото и да са си идват в пълен размер при теб, а не ти превеждат колкото са преценили след удръжки. Да и тук плащаш вноски докато се търси колата, но поне в края на деня сумата може да е по-удовлетворяваща.
- ако колата е нова или нов внос но ти я продадат с фактура, не дължиш споменатия 3% данък по закона за местни данъци и такси.
- зависи от размера на кредита, но ако нямаш някакъв залог за сумата, при лошо финансово стечение на обстоятелствата евентуално ще станеш само лош длъжник, но няма да ти я прибере събирач на кредити ( всички ключове и талони са в теб, при лизинга втория ключ е в дружеството и във всеки момент могат да вдигнат колата)
- по-дълъг срок, мисля че макс. срока за потребителски е 10 г.

2.1. Потребителски "-"
- по-високи месечни вноски
- трябва да платиш на продавача всичко накуп, т.е. ако нямаш спестени пари трябва да теглиш голяма сума и месечната вноска може да е висока.

това поне е моята гледна точка, но аз на лизинг повече не се хващам


Благодаря за изчерпателното мнение, със сигурност помогна! Искам да подчерая обаче, че не говоря(лично аз) за автолизинг, а за автокредит. Различката идва от това, че автокредита е като потребителския с изключението, че лихвата е различна и затова споменах, че лихвата е по-малка. Може би автоКРЕДИТът е някаква нова услуга, но изглежда що-годе по-изгодна.

Пример: Моя приятелка изтегли 3000 потребителски за кола. Трябва да върне около 4800 за 5години. После реших да видя колко ще излезе ако беше теглила автокредит, за която услуга тя не знаеше, и за 5 години същата сума от 3000лв. щеше да й излезне 4300лв(Освен ако няма подводни камъни). В описанията пише, че всички такси са вкл. В моя случай тегля 8000лв. и според това трябва да върна за 2г5м. 8900лв.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 21:35 
Offline
фанатик

Регистриран на: 01 Май 2013, 17:16
Мнения: 1161
Местоположение: София
@hillsong1 - колега ти гледаш като абсолютна стойност теглил-върнал. Аз за това се опитах да поставя ударението не на таксите по самия кредит/лизинг а на всичко около него, просто ако е някаква нова услуга поинтересувайте се колко пъти се ходи на нотариус. На чие име е колата по времето на лизинга/кредита, ако е на твое име от начало ОК, но ако не е как ще стане придобиването, на каква сума и т.н.
Просто това са малките, а някои случаи не толкова малки допулнителни разходи които се спестяват като информация, но не е умишлени защото лизинговите компании релано не печелят нито от нотариални такси, нито от местни данъци и за това не ги включват в информационните си пакети, те се дължат по закон кум дуржавата майка...

Успех

_________________
Mazda 6 Revolution-Sport Combi 2013 / 165 hp. petrol / - ex.
Mazda 6 Homura - 2021 / 194 hp petrol /


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2020, 21:55 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
valio323 написа:
Та викаш dentdaemon 100 бона ти се въртят като замисъл #-o
Да не си хвърлил око на Бентли нещо.... 8)

7 местни СУВове. Хюндай Санта Фе гледам основно. Мазда ЦХ9 не предлагат у нас :( Трябва ми СУВ заради село основно, зимата хич не е яко. 7 местно, че децата станаха повече. Не мислех, че до такава кола ше опра (идеалът ми за чичковска кола си беше Супърб комби), ама ей го на.
Мога да го купя направо, но това означава да се ошушкам. Не ме кефи. Не искам да се заробвам и обаче. И още се колебая кой начин да избера.
До другата зима трябва да има решение, тая ще може да я прескочим, че децата ще са много малки и няма да пътуваме.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2020, 07:55 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
hillsong1 написа:
Пример: Моя приятелка изтегли 3000 потребителски за кола. Трябва да върне около 4800 за 5години. После реших да видя колко ще излезе ако беше теглила автокредит, за която услуга тя не знаеше, и за 5 години същата сума от 3000лв. щеше да й излезне 4300лв(Освен ако няма подводни камъни). В описанията пише, че всички такси са вкл. В моя случай тегля 8000лв. и според това трябва да върна за 2г5м. 8900лв.


Колега, виждам, че не са ти правили конкретна оферта и не си проучил условията на различните видове финансиране. Относно потребителския заем на стойност 3000 лв. и връщане на 4800 лв. за 5 години или е бил преди доста време, когато лихвите са били по 10% или са те излъгали, защото това е абсурдно. При годишна лихва от 5-6% за потребителски от банка е невъзможно да върнеш 60% от получената сума. Виж, в бързи кредити и др. мафиотски фирми - може.
Офертите можеше да получиш с няколко обаждания и/или онлайн проверка и да си направиш сметката, тук във форума няма как някой да ти даде точни цифри и условия.
И пак ще ти повторя това, което и другите колеги са ти писали: Виж собствеността на кого ще се води, таксите за придобиване и кой прави застраховките. Ще ти искат и задължително каско, а застрахователните оферти на тези дружества са си чисто насилствено източване (с около +20% от реалната стойност при друг брокер). Гледам има и др. "лизинги" по салоните, които са си обикновен кредит "с лична карта" и собствеността си е твоя, но там лихвите са много по-високи (8-9%) от банките.
Бърза проверка установи:
- автокредит БНБ париба - лихва 8.75% + 200 лв такса ангажимент
https://www.bnpparibas-pf.bg/izberi-pre ... |7|8000|60
- потребителски Алианц - 5.25-6.25% (при превод заплата при тях) и 7.25-8.25 (без заплата при тях) + 130 лв. такса за разглеждане на кредита.
https://www.allianz.bg/bg_BG/individual ... redit.html
Хубаво си направи сметката и драсни после 2 реда с конкретни цифри и условия.
Успех!

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Юни 2020, 08:40 
Offline
фен
2017 Mazda 3

Регистриран на: 09 Апр 2017, 15:24
Мнения: 248
Местоположение: Крън
Ползвана кола на лизинг? Според мен ако плащаш дълго време примерно 5 години, поне си вземи нова от магазина. Поне да се радваш на ново.Според мен на парите не трябва да се гледа толкова крайно, голяма работа че лизинга излизал по скъпо. Важното е на какво се радваш и какво ползваш. Не знам какво ще е чувството да плащаш вноски ,а колата да стои в сервиза. Всъщност идеята за чисто нова кола трябва да узрее първо в главата, че е възможно. Първосигнално повечето хора отхвърлят идеята под предлог, че нямат толкова пари. А реално ако имаш 8-10к лв взимаш нова на лизинг или с кредит. Лизинга за 30к лв ,които са към банката има 1380 евро лихва за 5 години. Има и 1500лв първоначални такси включително регистрация в КАТ . Потребителски кредит за същата сума сигурно има повече лихва, ама както казах важен е резултата, парите така или иначе се харчат.

_________________
Mazda 3 g120 2017


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 15 Юни 2020, 07:43 
Offline
любител

Регистриран на: 27 Апр 2015, 08:49
Мнения: 53
Местоположение: Свищов
Колега до преди няколко месеца бях служител на Алианц и ще ти кажа моето мнение:
Като цяло кредит автомобил е подобно на лизинга, но разликата тук е че колата е твоя собственост от 1 ден. Има самоучастие от 20% за нов и 30% за употребяван( тук условието е че автомобила не може да е по стар от 7 години и това е максималния срок на изплащане също). Срока за нов автомобил както и при лизинга е 5 години, застраховките задължително трябва да бъдат в Алианц(ГО + Каско). Лихвите които е написал колегата по горе са се вдигнали от миналата година.
Мисля че големия талон оставаше в банката до изплащането на кредита, но може да се е променило.
Застраховките им са по високи от повечето компании, но сметка на това плащат виждал съм доста изплатени щети.
Ако те интересува нещо по конкретно имам още познати там мога да звънна.
За мен лично кредита е по добре от лизинга, освен ако не е на фирма като оперативен.
Успех с дилемата :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб