Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 12:53

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 11:46 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Колеги, от чисто любопитство пускам тази тема.Ако някой от вас желае да сподели нека го направи.
Всеясно е че няма закон за задължителни зимни гуми, но все пак Катаджийте се заяждат.. та интересно ми е да видя кой каква логика има за това кога трябва да се сменят.
Имах един разговор с катаджия, спряха ме за проверка.. та му направи впечатление че колата е с 17"-ки и се забля в тях.Тъй като са летни но от далече мясат на всесезонни или зимни му стана интересно и ми каза че едва ли не съм бил в нарушение от някой друг ден.. аз му обърнах вниманието към това че няма приет закон за задължителни зимни гуми и това че летните са може би със около7мм протектор и той млъкна.. (видимо недоволен) :D

По темата:
Аз ще съм първи и ще споделя че според мен зимните гуми трябва да се монтират при спад на температурите под 5 градуса(целзий) трайно!
Над тези градуси според мен само се износва каучука на зимната гума а под 5градуса лятната става прекалено твърда и губи сцепление..
Кажете вие какво мислите..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 11:57 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Аз мислех, че е задължително от 15-ти Ноемрви? Или никъде не пише, че трябва да са зимни/всесезонни, а само се гледа грайфера да е минимум 4 мм?

Аз моите ще ги сменя по-другата седмица. Температурите тука във Варна са си трайно около 10 все още.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 12:23 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 24 Юли 2011, 20:15
Мнения: 354
След 15-ти трябва да са ти минимум 4мм, няма задължение да си със зимни. Иначе и аз се присъединявам към мнението, че като паднат температурите под 5 градуса, така че планирам за другия месец в началото, ако синоптиците познаят.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 12:29 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 22 Авг 2017, 10:41
Мнения: 24
Местоположение: София, Обеля-2
Аз вече ги смених - обикновено ги сменям по Димитровден, без значение от времето!

_________________
Mazda 6 1.8 MZR
Renault Megane 2 1.6 K4M


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 13:12 
Offline
фен

Регистриран на: 02 Окт 2011, 14:46
Мнения: 416
Местоположение: Пловдив
skype: yani6_83
Хахахах ..кошмарът за българския катаджия,водач който е наясно с закона.За зимните гуми си е време,температурата на асфалта е вече трайно ниска(не се затопля и през слънчевите дни).

_________________
Mazda 626GF 2.0i


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 14:01 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Ще изчакам още аз....скоро не ми се налага да пътувам извън града.Зимните са ми на 1 сезон и искам да си ги позапазя.Ако все пак се наложи - те са ми на джанти и ги сменям за 30мин пред вкъщи ;)

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 15:08 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 01 Окт 2010, 12:40
Мнения: 80
Мисля, че вече е време за зимните. Аз ще ги сложа идната събота. Бях се нагласил още за тази, която мина, но ми излезна друг ангажимент.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 16:56 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Смених ги миналата седмица. Докато не е станало навалица.
Иначе на старата кола след третата година си купувах само зимни гуми. С 10 000км. годишно и при спокойното ми шофиране, гумите остаряваха преди да се износят. И със зимните си карах спокойно 2,5 години. И така ги бях направил , че сменях едната година 2 и чак другата другите 2. И хем карах със достатъчен грайфер , хем нови.
Маздата я купих с 4 нови летни и нямаше как. Чудя се само след още 1-2 години дали ще си купя пак летни или ще си карам по старата схема.
Тук някъде се разви теория , че зимните гуми за летен дъжд не били добре. Та не знам...


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 16:59 
Offline
маниак
2010 Mazda 3

Регистриран на: 30 Дек 2011, 18:39
Мнения: 914
Аз вчера с летните направих експеримент на завои немного голям влезнах с повече газ от нормално, студеният асфалт и твърдите гуми доведоха до леко приплъзване в страни, включване на ЕСП, и неприятно усещане за липса на контрол над колата.
Това със зимни гуми съм почти сигурен, че нямаше да се случи


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 17:11 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
Ами загрей ги летните хубаво и няма да се случи :)
Аз още нямам проблем с летните след като ги загрея. Преди това се усеща, че имат по-малко сцепление. Пробвам ги на пътя за Паничище - яко завои, сега е 0-4 градуса някъде. Но идната седмица ще слагам зимните. Просто тук в планината си е време.

PS: ESP досега не ми се е пускал, освен ако... не пожелая... :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 17:15 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 14 Мар 2015, 10:07
Мнения: 572
Местоположение: Варна
Така си е май. Не знам дали си втълпявам, но миналата седмица като валя по цял ден дъжд и като беше студено, някак колата като че ли губеше сцепление в завоите при по-рязко влизане в завой. Говоря за из града, докато са незагряли. А и като цяло моите зимни си возят по-хубаво. По-меки, 16-ки, по-високи, по-тихи.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 17:24 
Offline
маниак
2010 Mazda 3

Регистриран на: 30 Дек 2011, 18:39
Мнения: 914
при мен се включи защото колата тръгна на страни, не защото загуби сцеппление при подаване на газ


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 17:36 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
VaskoVulev написа:
Ако все пак се наложи - те са ми на джанти и ги сменям за 30мин пред вкъщи ;)

А как правиш баланс?

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 01 Ное 2017, 07:23 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
vddobrev написа:
VaskoVulev написа:
Ако все пак се наложи - те са ми на джанти и ги сменям за 30мин пред вкъщи ;)

А как правиш баланс?

Аз знам..
На един крак! :lol:
Баланса се прави веднъж като ги сложиш гумите на джантите и караш за сезона.
Някъде по средата на лятото ги(другата година преди новия зимен сезон) абе може и в края на лятото ги караш до гумаджийницата само за баланс и оглед дали са ок и се прави нещо ако има нужда.. след това си ги слагаш пак за новия зимен сезон без да му мислиш.. и тва е при положение че вдигаш над 100 всеки ден.. ако караш градско с по 30-40 до 60км/ч изобщо няма да усетиш дали са се разбалансирали леко от износване и прочие..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 01:26 
Offline
маниак
Аватар
2009 Mazda 6

Регистриран на: 22 Сеп 2012, 16:20
Мнения: 560
Местоположение: Разград
Обикновено слагам зимните гуми края на октомври, защото съм имал неприятни изненади със сняг през октомври особено в планината. Сега ги смених преди десетина дни, защото миналия уикенд бях в еленския балкан.

_________________
Mazda 6 2.0i 147hp autom 2009


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 09:50 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
vddobrev написа:
VaskoVulev написа:
Ако все пак се наложи - те са ми на джанти и ги сменям за 30мин пред вкъщи ;)

А как правиш баланс?


Балансът си е направен на колелото когато си слагал гумата на джантата. Балансира се самата джанта с тежести за да се получи равновесие с гумата. После сменяш цялото колело (гума с джанта) и не е необходимо да се прави баланс. Разбира се има и случаи когато падне някоя тежест и се разбалансират, но това е рядкост и се усеща веднага. Лично имаме коли, на които сменяме така гумите и 5-та година балансът не е пипан, а не рядко се вдигат скорости до 180-200 км/ч на магистралата. Така, че колегите с 2 комплекта гуми с джанти, могат да инвестират в един крик "крокодил" за 40-50лв. и да си сменят сами гумите за 30 мин. - удобно, лесно, бързо, не се занимаваш да търсиш и чакаш гумаджии и най-вече - безплатно.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 12:19 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 30 Ное 2010, 00:11
Мнения: 1107
Местоположение: София
ivo74 написа:
Обикновено слагам зимните гуми края на октомври, защото съм имал неприятни изненади със сняг през октомври особено в планината. Сега ги смених преди десетина дни, защото миналия уикенд бях в еленския балкан.

:thumbsup: И аз така даже след 15-ти натам, че имам случай със вериги на летните по АМ Тракия, които скъсах :D .
Тази година се забавих даже малко до онзи ден.

_________________
Мазда 6, 2.0 бензин 147HP 2007- ex
Мазда 6, 2.5 бензин 170HP 2008- ex
Мазда 6, 2.2 дизел 150HP 2016 AWD manual transmition-ex
Skoda Superb дизел 190HP 2019 4x4


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 12:39 
Offline
маниак
2010 Mazda 3

Регистриран на: 30 Дек 2011, 18:39
Мнения: 914
Колеги, едно лично мнение, не се изхвърляйте с мишлен и топ класа, ненужно, освен ако не газите яко сняг редовно.
Вземете си среден клас гуми от типа на фулда, фалкен, нокиан, едно 30 % са надолу.
Знайте си лимита и ще си оставите прилични пари в джоба
на мен са ми почти 100 лв на гума отгоре при 17ките.
В БГ зимата не е чак толкова сериозна, освен по планините, ще има 3-4 дена в годината, където просто няма да хващате дълъг път и толкова.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 13:11 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1759
Местоположение: Стара Загора
Каквото и да се пише, ние сме само извадка и то непредставителна... Повечето хора именно такива марки си купуват и пазарния дял го показва ;) Нокиан са доста по-добри гуми за каквито ги имат, но и повечето марки в един стойностен сегмент имат толкова малко разлики, че са почти неразличими за непрофесионалния шофьор!
Аз гуми сложих миналия месец, че имах ходене до Рила, иначе чакам средна температура около 5 градуса или отрицателни за повече от два часа в денонощието и слагам четири еднакви зимни.

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 05 Ное 2017, 23:54 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Е пък аз ги фърлих на колата...

Изображение

Събота сутринта (5ч.) термометъра в колата показа 2градуса.. та си е време за новите гумички..
185/60/15 Laufenn LW31
Похвалиха ми ги че за цената си са много добри.. но първите впечатления не са кой знае какви.. на сухо АБС-а полудя..
ама тая разлика от 185/60/15 в сравнение с летните 205/40/17 си оказва влияние де.. :roll:
За мокро и кишесто време трябва да са ок..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2017, 15:25 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
И аз моите вчера ги смених. TS850, сега ще им е втора зима (макар че първата минаха само 5000км). Колата веднага стана по-шумна в сравнение с летните ^^


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Ное 2017, 18:16 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Един цитат от Паулу Коелю "Първо се слага киселото зеле, а след това зимните гуми!" :D :D

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 13:21 
Offline
фен
Аватар
2019 Suzuki cappucino

Регистриран на: 18 Апр 2012, 20:27
Мнения: 434
Местоположение: Sennik/Sevlievo
Аз ще пробвам тая зима да я изкарам с летни гуми, па да видим ко ще стане :) Инъче киселото зеле го сложихме вчера :wink:

_________________
SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet 1.4T


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 15:26 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
forski написа:
Аз ще пробвам тая зима да я изкарам с летни гуми, па да видим ко ще стане :) Инъче киселото зеле го сложихме вчера :wink:

Ако са ти над 4мм протектор спокойно можеш да им покажеш среден пръст на "органите"..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 15:56 
Offline
фен
Аватар
2019 Suzuki cappucino

Регистриран на: 18 Апр 2012, 20:27
Мнения: 434
Местоположение: Sennik/Sevlievo
8,5mm. e протектора, че и ламел имат въпреки че ги водят летни, за Michelin Latitude cross става въпрос :)

_________________
SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet 1.4T


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 16:53 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
forski написа:
8,5mm. e протектора, че и ламел имат въпреки че ги водят летни, за Michelin Latitude cross става въпрос :)

Michelin Latitude Cross не е лятна гума, а всесезонна.

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 19:58 
Offline
фен
Аватар
2019 Suzuki cappucino

Регистриран на: 18 Апр 2012, 20:27
Мнения: 434
Местоположение: Sennik/Sevlievo
http://www.michelin.bg/tyres/michelin-latitude-cross
Баш лятна си я водят, а въпросните ламели са уж за кални терени. Зимата на сняг при опити за по-агресивно шофиране се пързаля доволно. Лятото е перфектна гума, тиха и стабилна, с не много добри офф роуд възможности ... или просто аз не съм достатъчно добър офф роуд шофер :) Но на асфалт е чудесна.

_________________
SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet 1.4T


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 20:10 
Offline
фен
2016 Mazda CX-5

Регистриран на: 09 Сеп 2011, 22:06
Мнения: 213
forski написа:
http://www.michelin.bg/tyres/michelin-latitude-cross
Баш лятна си я водят, а въпросните ламели са уж за кални терени. Зимата на сняг при опити за по-агресивно шофиране се пързаля доволно. Лятото е перфектна гума, тиха и стабилна, с не много добри офф роуд възможности ... или просто аз не съм достатъчно добър офф роуд шофер :) Но на асфалт е чудесна.

ОК, но си пише на гумата M+S (mud and snow).

_________________
2016 Mazda CX-5 Ultimate 2.5i AWD 192к.с.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2018, 10:35 
Offline
любител

Регистриран на: 21 Май 2016, 03:48
Мнения: 7
Местоположение: Slovenija
Здравейте, Колеги ! Точно след месец отпада задължението за зимни гуми или както гласи закона гуми с еди колко си мм дълбок грайфер. Повечето от нас отново ще се чудят кога да сложат летните гуми, с изключение на смелите които играят на руска рулетка с летните гуми зимата! От гледна точка на общата сигурност, както и на личната на всеки един водач на пътя, горещо ви съветвам да не карате с летни гуми в студеното време. Дори да няма изобщо сняг, летните гуми са твърди при низки температури. Това всеки от нас го знае, но аз намирам огромна разлика при спирачния път, който драстично се удължава още през есента когато температурите доближават нулата!
Другия ми акцент ще падне върху така наречените всесезонни гуми ! Много хора отричат това понятие и критикуват негативно качествата им. Аз самия вече 15 години карам единствено с летни и зимни гуми като ги сменям абсолютно коато времето ми покаже това. След дългото четене и проучване на този тип гуми,ми стана интересно, че болшинството се изказваха против, но без да са имали опит от шофиране с такива гуми. Тези обаче, които са решили да платят по-високата продажна цена на всесезонни гуми(от добра марка) изказват доста позитивни мнения и коментари. Аз повярвах на потребителите и като за начало купих 1 чифт такива гуми, като до пролетта ще сложа и на задния мост на Примасито още една двойка от прекрасните гуми Куатрак 5 на Vredestein. Основният ми мотив не бе просто да спестя от закуването на 2 комплекта зимни и летни гуми. Водеща причина лично при мене е сигурноста и ефективноста на обувките(гумите) на колата ми. Навярно немалко колеги ползват колата в режим сходен на моя, затова може и да съм полезен в разсъжденията си, без да твърдя че съм напълно прав. Та конкретната ситуация при мене е следната-работя на 3 смени и колата най-често я шофирам сутрин когато отивам първа и когато се прибирам от нощна смяна, както и вечер когато се прибирам от втора смяна и когато отивам за нощна. Когато сме в самото лято и зима няма дилема пред мене и вас с какви гуми е правилно да се вози. Да ама на Балканите(аз живея от 6г. в Словения) все още имаме и есен и пролет. Та тук при нас в тези 2 сезона през повечето дни сутрин е хладно-около нулата, а през деня живака скача до 20+ градуса. И за да сум максимално адекватен в такива дни взех решението за такъв тип гуми. Много хора са прави като се изказват, че всесезонните са компромис и са прави, но когато е зимата и лятото. Аз мога да твърдя същото, а именно че е компромис и чуденка с какви гуми да караме от средата на Март до края Април. След месец каране и около 500 км мога да споделя мнение за Quatrac-а. Шарката е асиметрична, сместа не е еднаква по виочината на протектора-има по-мека и по-твърда част. като цяло са леко по-твърди от зимните гуми и логично по-меки от летните. Имах късмета 3 пъти да вали сняг и имам много добро поведение на Примасито ми, което даже е автоматик. Просто си давах доволно яко газ и нямах загуба на контрол. Спирането при заснежено, мокро, сух студен асфалт е меко казано добро. Подеглянето и сцеплението с пътя е отлично. Комфорта на возията е много добро, като имате в превим ниския ми профил 195/45/16. Абсолютно тихи са до 100 км/h i леко доловим при 140-160. Остава да са добри резултатите при топло време, но все пак нямам и нищо против да се метна на нови летни гуми в самото лято. Стандартите ми са високи за гуми и возя само ново закупени гуми, макар от средния клас при зимните и премиум при летните-Dunlop Blue Sportresponse-просто превъзходни-препоръчвам горещо, идеални гуми които спират и тругват на мокро все едно си на сухо. Това бе от мен засега. Благодаря на тези които си направиха труда да прочетат некраткия ми ферман ! Безаварийно шофиране през остатъка на зимния сезон !


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2018, 20:36 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
Чудесен разказ.Аз пък като един работещ от време на време във Германия мога да споделя че зимата ако предизвикаш ПТП и си със всесезонни или летни гуми застрахователят не ти покрива нищо.А това финансово измеримо е трагедия.....Може би е време и тук във България да стане така. :)

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 68 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: melvinburk и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб