Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 22:13

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Фев 2020, 20:29 
Offline
фанатик
2006 Mazda 3

Регистриран на: 24 Юли 2009, 20:50
Мнения: 1452
Местоположение: Sofia
skype: infinity_bg
Здравейте съфорумници,

казуса е много интересен и вероятно би заинтересувал и други хора, може дори някой вече да го е коментирал, но просто не намерих инфо във форума по този въпрос.

Проблема е следния. Днес на връщане от работа, бях спрян за проверка от КАТ на магазин Джъмбо, на бул. Ботевградско шосе, посока към София. На въпроса от служителя на КАТ, имам ли някакви неплатени глоби му отговорих, че по спомени имам една неплатена глоба, която е за неправилно паркиране, със фиш от 20 лв, направен преди има няма 2 седмици. Същия този служител, буквално ме заплаши, че ако в случай на неплащане в срок от 7 дни на глобата, трябва да ми отнеме книжката, както и че може да ми спре автомобила от движение... :? :? :? :shock: Разбира се аз бях шокиран и логично попитах дали това е реално - за 20 лв глоба и не платена в срок от 7 дена, да ти вземат книжка и да ти спрат автомобила ми се видя меко казано пресилено... Служителя не каза нищо, просто ми взе документите да провери дали имам и други нарушения. Както и да е, въпроса е че след като направи проверката, бях сюрпризиран още две глоби за превишена скорост за които изобщо не знаех, едната от преди 2 години, 2017 г. Другата беше от 2018, по скорошна. Районите където са ме снимали съвпадат със маршрута от където минавам- в случая едното снимане от 2018 е на с. Долни Богров, където глобата е за 100 лв, при превишение на скоростта със 30 км при ограничение на скоростта 50. Но фиша от 2017 е за доста по-голяма сума от 400 лв. , а нарушението е установено на бул. Ботевградско шосе, срещу магазина на Хонда, посока към бул. Владимир Вазов. ОК виновен съм, нямаше спорове за това, проблема обаче е друг и доста банален!

Проблема обаче е в това, че за тези 2 нарушения за превишена скорост, аз изобщо не съм и предполагал, че съм ги извършил, нито съм уведомен по пощата, както е редно да се прави! #-o От КАТ преди повече от 2 години бях получавал по пощата, подчертавам в самата пощенска кутия, с прикачена снимка за превишена скорост, и тази глоба си я платих в 14 дневен срок за да използвам законовото намаление което ми се полага! Сега уви, няма получено по поща, при това от преди 2 години! Като се има в предвид, че ако платиш глобата до 14 дни, плащаш само 70% от нея, какво излиза сега, че трябва да платя пълния размер, защото КАТ, БГ пощи или НАП не са си свършили работата??? :x Трябва ли да платя в пълния размер глобата или не? Ако трябва в пълен размер, защо? Мога ли да обжалмам или да пусна жалба, за това че не съм получил нищо по пощата? Към кого да пусна жалбата и кой подяволите е виновен за това че нищо не ми е доставено - КАТ или БГ пощи?

Сега когато ми връчиха срещу подпис и дата на получаване двата фиша, от днес ли тече този 14 дневен срок ?! Уви на този линк чета друго клик и в него пише, цитирам "Гражданите трябва да знаят, че електронният фиш се изпраща на адреса на собственика на заснетия автомобил с препоръчано писмо с обратна разписка. Той трябва да заплати глобата в 14-дневен срок. Това е в интерес на нарушителя, защото при спазването на този двуседмичен срок се дължи само 70 % от размера на санкцията. Останалите 30 % се опрощават на длъжника. "... От същия сайт, по нататък чета, че ако от БГ пощи не ме открият, за да ми връчат подчертавам с Препоръчано писмо фиша, те връщат писмата в КАТ, които от своя страна трябва да изпратят инспектор. УВИ и инспектор не ме е посещавал на адреса! Ако той не ме намери, задълженията се дават за събиране в НАП! Познайте дали данъчните са ме уведомили че имам глоби? Нищо подобно, ни вест ни кост! По натам чета обаче нещо интересно: Напоследък немалко шофьори се оплакаха, че не от МВР, а от данъчните са научили, че имат неплатени глоби. В този случай обаче водачите са в пълното си право да обжалват пред съда и санкцията може да бъде отменена. Причината: водачът не е бил уведомен, че е извършил нарушение, и съответно не се е възползвал от правото си да заплати в 14-дневен срок глобата. По този начин му е отнето правото да внесе само 70% от размера на санкцията. В моя случай дори не съм научил и от НАП... и то от преди 2 години за глоба от 400 лв! За какви 14 дневни срокове говорим тогава?!? :evil:

Интересното не свършва до тук... реших да проверя в електронната система на КАТ, която уви работи и показа глобите ми, но там излиза че мога да ги платя през еPay с намаленията... съответно 280 и 70 лв за всяка от тях?!

Сега се чудя как да процедирам. Да пиша жалба, която май излиза, че съм в правото, защото аз не съм известен, че имам глоби нито от КАТ, нито то БГ пощи, нито от НАП! В същия този линк който ви пуснах по-горе, може да се научи, че КАТ "В случай, че сте снимани с някоя от тези автоматизирани системи, срокът за издаване на електронен фиш е 1 година от извършването на нарушението и съответно от неговото заснемане. В случая се прилагат разпоредбите на чл. 34, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), където се казва следното: „Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението...". Също защото пестяли от тонери, а и никога не били длъжни да го правят, "В наредбата на министъра на вътрешните работи, която влезе в сила от 23 май тази година (в случая статията е от 2015), е посочено изрично, че на нарушителя се издава само електронен фиш! Ако се стигне до обжалване и собственикът не е съгласен с наложената глоба, МВР вече е задължено да представи пред съда всички документи съгласно закона, включително снимки и клипове с нарушението. Относно питането на нашия читател П.С. може ли да провери в КАТ дали действително е бил заснет, отговорът е: НЕ! Кадрите с нарушението се преглеждат от определените за това служители в съответното звено на „Пътна полиция”.

Изобщо такива работи... :(

_________________
Mazda 3 1.6D chip DigitalTuning Bulgaria, 138 HP, 288 NM, 2006 year, special edition.

https://www.pcloud.com/welcome-to-pcloud/?discountcode=Lc7ABKKflnhqo


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Фев 2020, 21:25 
Offline
фанатик
2006 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 24 Юли 2009, 20:50
Мнения: 1452
Местоположение: Sofia
skype: infinity_bg
Малко ъпдейт...

Оказа се че имаме познат във Кат, (малко като в песента, на Хазарта)... Обясни ми че, този 14 дневен срок, започвал да тече от момента на връчването на фиша в случая. Сега да видя колко време ще ми отнеме да си я платя в самия КАТ.

_________________
Mazda 3 1.6D chip DigitalTuning Bulgaria, 138 HP, 288 NM, 2006 year, special edition.

https://www.pcloud.com/welcome-to-pcloud/?discountcode=Lc7ABKKflnhqo


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2020, 07:53 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2018, 21:16
Мнения: 37
Местоположение: Ямбол
5 мин. отнема плащането, в гишето АНД.Плащате с карта и се отчита веднага .Може и да не се плаща на гише, а изцяло по банка, на разпечатания фиш има всичко необходимо.Лошо така като се съберат 2, и аз отивам плащам 1-ния те ми дадоха 2-ри.Хубаво, че са малки суми.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2020, 18:55 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Нали имаше някаква възможност да си видиш във саита на КАТ дали има нещо на твое име.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2020, 10:12 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 16 Юни 2011, 20:19
Мнения: 100
Местоположение: София
skype: metodikumanovski
За глобите има две годишна погасителна давност.Ако обжалваш тази,за която са изтекли трябва да падне пред съда.

_________________
MAZDA 3i 1.6 105HP.2007;
MAZDA 3 MPS 2.3 260HP.2010


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2020, 11:40 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Едната пада, другата си тече от момента на връчване, т.е. на срещата Ви ви с любезните служители на МВР ;)

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2020, 16:18 
Offline
фанатик
2006 Mazda 3
Автор на темата

Регистриран на: 24 Юли 2009, 20:50
Мнения: 1452
Местоположение: Sofia
skype: infinity_bg
valio323 написа:
Нали имаше някаква възможност да си видиш във саита на КАТ дали има нещо на твое име.


Мисля, че само когато ти е връчена глобата/фиша се вижда на сайта, иначе не, така ми каза един колега. А това е мега тъпо, защото може да ти се трупат и трупат и ако не те спре КАТ, няма да разбереш дори. Аз лично не съм го тествал дали е така, но ще проверявам за напред. Също при изтичане на срока за плащане с намалението, също няма да видиш нищо на сайта, защото вече ще са го дали на НАП...

_________________
Mazda 3 1.6D chip DigitalTuning Bulgaria, 138 HP, 288 NM, 2006 year, special edition.

https://www.pcloud.com/welcome-to-pcloud/?discountcode=Lc7ABKKflnhqo


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Фев 2020, 21:12 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 30 Дек 2016, 22:02
Мнения: 470
Местоположение: zhe internetz
SEAL написа:
valio323 написа:
Нали имаше някаква възможност да си видиш във саита на КАТ дали има нещо на твое име.


Мисля, че само когато ти е връчена глобата/фиша се вижда на сайта, иначе не, така ми каза един колега. А това е мега тъпо, защото може да ти се трупат и трупат и ако не те спре КАТ, няма да разбереш дори. Аз лично не съм го тествал дали е така, но ще проверявам за напред. Също при изтичане на срока за плащане с намалението, също няма да видиш нищо на сайта, защото вече ще са го дали на НАП...

Точно така е - само когато ти е връчен, излиза на сайта на КАТ. Което е безсмислено - нали вече ти е връчено, знаеш, че имаш глоба, защо ти е да го проверяваш? Колко по-лесно, удобно и с по-голяма събираемост, ако можеш да си провериш и да си платиш веднага. Така, ако никога не те спрат, вероятността да падне по давност е доста голяма. Макар че при мен е идвала патрулка със сирени на работа да ми връчи фиш за 20км отгоре :) Тая история ще я помня и разказвам цял живот, нямаше по-жалка картинка от ония фуражки.
Срокът започва да тече от връчването. Т.е. може да са те снимали преди 1 година, но ако днес ти го връчат, срокът за отстъпката е от днес. Което е ОК.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб