Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 12:20

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Авг 2019, 14:59 
Offline
любител
2014 Mazda 6

Регистриран на: 10 Юли 2019, 12:07
Мнения: 3
Местоположение: София
Здравейте колеги,

Тази година сме планували със жената една почивка в Турциа и по специално в Мармарис и тъй като за първи път ще ходим с колата, искам да потърся съвет за следните неща:

1. Какви са пътните такси? - много информация четох ама явно е остаряла и едни казват че има винетки, други не и немога да разбера каква точно е ситуацията и ако някой има актуална информация за това ще съм много благодарен.

2. Маршрут - Тъй като досега не съм минавал през тази държава с кола ( само със самолет ) определено бих се радвал ако някой е пътувал по дестинацията София-Мармарис и би могъл да предложи маршрут ( ще питам и чичо Гугъл и навигацията ама все пак инфото от хора които са минали по този път го предпочитам )

3. Особености - ако има някакви при такъв трип с които сте се сблъсквали или нещо по важно

Благодаря предварително на всички.

_________________
Мазда 6 2.2 Дизел 175 к.с 2014


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Авг 2019, 23:29 
Offline
маниак
Аватар
2009 Mazda 6

Регистриран на: 22 Сеп 2012, 16:20
Мнения: 560
Местоположение: Разград
В Турция няма винетки, а платени пътища и това са само магистралите(и мостовете през Босфора плюс моста Османгази). Купува се HGS-стикер, в който се вкарва някаква сума пари. Минималната сума за стикера е 35 лири. При преминаване през пунктовете системата ти сканира стикера и автоматично удържа таксата, като виждаш колко е тя на едни електронни табла. При твоята дестинация ще ползваш единствено магистралата за Измир. Стикера се купува в началото на магистралата в клон на техните пощи, като представиш талона на колата. Таксата беше нещо като 5-6 лири. Маршрута ти почва от Одрин като те съветвам да минеш през града иначе ще те качи на магистралата за Истанбул и за някакви 20-30 км. трябва да плащаш. От Одрин гониш Кешан. След това Еджеабат, където ще вземеш ферибота до Чанаккале. От там продължаваш до Измир, магистралата до Айдън, след това още малко и си на крайната точка. Пътищата са хубави и двулентови(водят ги скоростен път), с изключение на една отсечка преди Едремит където правят някакъв голям тунел и пътя обикаля през някаква планина където е тесен и с много завои, но пък гледките към Егейско море са страхотни. Навсякъде има табели, така че можеш да се ориентираш добре. Като цяло пътуването е приятно и безпроблемно.

_________________
Mazda 6 2.0i 147hp autom 2009


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Авг 2019, 15:42 
Offline
любител
2014 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 10 Юли 2019, 12:07
Мнения: 3
Местоположение: София
Супер. Благодаря за инфото

_________________
Мазда 6 2.2 Дизел 175 к.с 2014


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Авг 2019, 17:42 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Да се включа и аз, пътувал съм 4 пъти до Кушадасъ с колата.
1. Маршрут:
- Одрин - Чанаккале - Айвалък - Измир - Мармарис. Като стигнеш Одрин, задължително през околовръстното, не знам колегата по-горе уж е пътувал, какви магистрални такси го гонят. Такси за магистралата покрай Одрин няма. Удължава се пътя с 10-15 км., но спестяваш време и удобство, защото цял Одрин е в камери и караш с 50 км/ч.
Тук имаш избор на 3 ферибота: Гелиболу - Лапсеки; Ечебат - Чанаккале и Килитбахир - Чанаккале;
Разписание и такси ферибот: https://www.canakkaletravel.com/feribot.htm
Пътувал съм и през 3-те. В зависимост от часа на пристигане си избираш най-удобния. Имай впредвид, Гелиболу - Лапсеки е разрешен за тирове и там е пълна лудница. Чака се. Хубавото е, че избягваш градското на Чанаккале. Като цяло не го препоръчвам, освен ако си посреднощ, защото само той работи. Другите 2 са почти еднакви. Разлика 5 минути плаване.
2. Такси:
Турската "винетка" е HGS стикер. Както колегата ти е казал. Купува се от турските пощи ПТТ https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/EN/Homepage.aspx
Към момента мисля, че плащаш 60 лири и имаш 55 лири заредени. Магистрала ще платиш за Измир - Айдън около 5-6 лири/посока. Останалите пари си истават в чипа и може да ги ползваш години напред. Моят стикер е от 2015 и още имам лири в него. Хубавото е, че дори да нямаш стикер се преминава през пунктовете, те записват номера ти в базата данни и имаш срок 10 дена беше да си купиш стикер и да минеш покрай някой HGS пункт. Тогава ти взима и за предното минаване. Удобно е, защото ако пътуваш през нощта ПТТ не работят. Като пристигнеш в Мармарис си купи там.
3. Особености:
- измами: https://forums.hondabg.com/topic/108151 ... %BC%D0%B0/
Друга измама е след ГКПП костюмирани мангали искат разни такси. Не спираш въобще.
- правило: пазиш предния. Ако караш за първи път там, ще ти се сторят луди тия турчала. Като светне зелено и изрязват до последно. Засичат, минават на червено и т.н. Пазиш предния и всичко ще е наред :D Свиква се, хората си ценят времето, за разлика от спящите кифли по българските светофари.
- скорост: Ако спазваш ограниченията те чака дълго пътуване. Аз лично настъпвам след някой бързо каращ турчин и до сега нямам глоби. Тази година видях, че има нови камери, но пак нямах глоби на границата. Магистралата (120) аз държа 130-140 км/ч. Извънградското е два вида: скоростен път (110, двулентов) и обикновен еднолентов (90). Основно ще караш по скоростен път, там държа 120-130. Проблемът идва след Чанаккале. Идва балкански еднолентов път около 30-40км. Бавно се минава. След това излизаш на скоростен покрай морските градове. Там е много дразнещо. Кръгови движения и светофари през 2 км. И от 110 изведнъж гледаш червено, кръгово или табела за населено място. Има страхотна маркировка и сигнализация, но се получава газ-спирачка. Моите хора отзад не им харесва :D . Никой не спазва ограниченията и карат с по 100 в града, харесваш си някой и караш след него.
- Полиция: има рядко. Принципът им на работа е, че използват камерите и непосредствено след тях на около 1-2 км. те спират. Но и да те глобят, валутният курс е хубаво нещо 1:3. Не е скъпо - за превишение с до 30% - 200 лири, за над 30% - 400 лири. Ако караш с превишена скорост, натискай здраво, дали си с 30 отгоре или със 100, глобата е 400 лири.
Гледай да имаш пари в картата, защото ако имаш глоби няма да те пуснат на ГКПП в България докато не ги платиш.
- Гориво: цените на всяка бензиностанция са различни и има големи разлики от района. Най-евтино е покрай морето до Айвасик - Айвалък. Зареждай там. Нафта - 6 лири, бензин - 7 лири, газ - 3.2. Ако си нафта както виждам, е доста по-изгодно в Турция да пълниш. На почти всяка бензиностанция има автомивка на самообслужване. Жетонът е 1 лира! За това всички коли са им чисти по пътя.
- Пари. Навсякъде приемат дебитни/кредитни карти. На бензиностанцията също, дори на сергиите по пазарите има пос терминали. От тази година някой магазини (Wikiki, Defacto и др. турски марки от ниския клас) имат 2 цени на стоките. Една за плащане с карта и една за в брой. Пример: дънки - с карта 100 лири, кеш - 90 лири. Но само в някои магазини е така. Хубаво е да имате и кеш, все пак път е, всичко става.
- Направете си медицинска застраховка ако нямате от туроператора. 1лв./ден на човек е.
- В хотела си ползвайте сейфа задължително за ценностите. Нас ни ощипаха камериерките миналата година. Имах 5 банкноти по 100 лири. И хоп едната изчезна. Оказа се, че на целия етаж се е случило същото. Хотелът беше Палм Уингс Ефесус 5*. Беше скандално.
Ако те интересува нещо друго, което съм изпуснал, питай. Пътят из Турция иначе си е истинско удоволствие по хубавите им пътища.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб