Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 10:30

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 22:34 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
повече от ясно е че такава няма.. :evil: ,
:arrow: давайте идей от какво казанче за течност за чистачки, или спирачна течност, или някакъв поплавък.. може да се приспособи в разширителния съд на водата на 323Ф БА. Трябва да побългаря тази японска сглобка защото без тази ВАЖНА индикация като нищо може да гаф, който имах късмет че не направих!

1. Някоя мазда има ли такава индикация за нивото на антифриза, при намаляване да светва лампа на таблото?
2. Или има ли някоя мазда индикация за нивото на течността на чистачките, че да може да се ползва и за нивото на антифриза.

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 23:32 
Offline
фен
Аватар
1993 Mazda 323

Регистриран на: 10 Авг 2009, 00:43
Мнения: 338
Местоположение: Русе
За антифриза си има индикация за нивото на капачката на преливното казанче. За течността за чистачки има индикация на таблото и датчик в казанчето но моите кабели са срязани и неработи.

_________________
Mazda 323 BG 1.8 16v SOHC http://vbox7.com/play:2dbf1101
http://vbox7.com/play:7e2bbe35


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 04:22 
Offline
фен
Аватар
1995 Mazda 323

Регистриран на: 16 Яну 2009, 11:00
Мнения: 313
Местоположение: Монтана
Какво става ако нивото на антифриза падне под LOW ???????????

_________________
Mazda 444 2.8i 32v


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 08:13 
Offline
любител

Регистриран на: 30 Сеп 2008, 08:59
Мнения: 88
Местоположение: София / Пещера
Най-вероятно ще започне да загрява :(


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 08:55 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 26 Окт 2007, 10:08
Мнения: 3460
Не е задължително да започне да загрява, но задължително трябва да предизвика въпросът "Защо аджеба, нивото на антифриза ми пада?". :idea:

_________________
You can’t make a pig into a racehorse,
but you can make it into a very fast pig.
626 GE IV FS 115


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 21:31 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Драгойчо съгласен съм но от някъде нали трябва да разбереш? А по-лесен начин от това да ти светне една лампа на таблото мисля че няма..

П.П. колега от форума вече ми предложи казанче с въпросната индикация.

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2012, 00:11 
Offline
модератор
Аватар
1998 Mazda 323F

Регистриран на: 06 Апр 2009, 03:14
Мнения: 1047
Местоположение: София / Казанлък
skype: vjs-kz
То въпроса е къде ще го вържеш на таблото. Аз до колкото съм разглеждал не съм забелязал да има подобна индикация ... има за течноста на чистачките ( която не работи въпреки че има поплавък в казанчето и т.н ). Това което ми идва на акъла е поплавъка от съда за антифриза да се върже към кабелите на поплавъка за течноста на чистачките, ако примерно поплавъка на казанчето на чистачките е сдал багажа (и затова не работи индикацията) и кабелите нагоре към таблото са ок.

П.С. май супер объркано го написах ама предполагам ще ме разберете :-D

_________________
Изображение

Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 17:39 
Offline
фен
Аватар
1995 Mazda 323

Регистриран на: 16 Яну 2009, 11:00
Мнения: 313
Местоположение: Монтана
HeyMoPeH написа:
Драгойчо съгласен съм но от някъде нали трябва да разбереш?


Не, колегата Драгойчо има предвид, че трябва да си зададем въпроса поради каква причина е намалял антифризът (когато е намалял). Аз си го зададох, но го свързах с горещото време, т.е. че се е изпарил. Или с други думи се успокоих (дано да съм прав).

П.С. А не може ли да си внедрим система за гласов контрол, която с топъл и нежен женски глас (или мъжки-опция) да ни съобщава за това, например: "Внимание, охлаждащата течност на Вашия автомобил е намаляла под допустимите граници. Моля презаредете! Следва прегряване след 100 км.!!!" Това разбира се е приятна шега, нека авторът на темата да не ми се сърди :wink: , но защо пък не? :lol:

_________________
Mazda 444 2.8i 32v


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 18:23 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 26 Окт 2007, 10:08
Мнения: 3460
Абе, и аз съм мислил за такава индикация, не че ми е падало нивото... Излъгах, бах са в късата памет!
Някога имах теч от О-пръстена на делкото и маркуча от термостата беше кабарясал като баклава и накрая цъфна и зацърка. Добре, че имам навик да поглеждам превантивно под капака ден през ден, та го хванах и отстраних проблема. Та, точно тогава имах убийствена нужда от индикация на нивото, но като бетонирах (да не чуе дяволът!) нещата и малко ми мина.

Ся се сетих как го бях измислил - на капачката на преливника (щото е в центъра на съда, а там нивото е сравнително постоянно дори и при движение на колата) се завинтва една "сопичка" с пръстеновидно поплавъче, две жици и контакт който реагира ако нивото падне с повече от сантиметър, примерно. А, индикацията или светлинна на таблото, или звукова с грозно зумерче което бърка и в най-здравите нерви. Ама щом има "оригинално"...
И все пак, глейте кво става под капака, щото крушки горят, кабели се скинват... друго си е око да види. Ако е и навреме, най-добре!

_________________
You can’t make a pig into a racehorse,
but you can make it into a very fast pig.
626 GE IV FS 115


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 19:02 
Offline
фен
Аватар
1995 Mazda 323

Регистриран на: 16 Яну 2009, 11:00
Мнения: 313
Местоположение: Монтана
Да така е - човек трябва да има изградени навици и да проверява от време на време течностите на колата си. Друг е въпросът защо не е заложена фабрично такава система. Всъщност не съм чул и не знам да има автомобил с такава система. Не вярвам японските инженери да не са се сетили за това. Явно са преценили, че няма нужда от подобно нещо. Ако например вероятността да изчезне инцидентно бързо антифриза, т.е. в рамките на минути или секунди, е 1:1000 няма и да има смисъл да ни се усложнява живота и с такава индикация. Още повече, че това ще повдигне въпроса и за други подобни индикации, като ниво на масло (най-вече на маслото :unsure:), ниво на хидравличната течност за управление и т.н.,това ще вдигне цената и... Но знае ли човек?

_________________
Mazda 444 2.8i 32v


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2012, 19:27 
Offline
маниак
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 08 Авг 2009, 11:41
Мнения: 590
Местоположение: Смолян
Е моята каляска ( 626 дизел Comprex 93-ти набор) си има сензор за нивото на антифриза, намира се в средата на радиатора отгоре. Защо няма на всички знае само японеца дето я е мислил. :)

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 15:05 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Да подновим темата с това че нищо не направих и сега пак съм го замислил този проблем. Гледам в другите форуми на Голф и Поло са с едни кръгли казанчета с такава индикация? Но най-удобно ще е ако някой колега е попадал на нещо от сорта на капачка с вграден поплавък? Ще сменявам антифриза преди зимата и с един куршум искам и този проблем да го реша че отдавна го бях замислил.. по възможно най-безболезния начин.
1. Индикация в капачката
2. Дупчене на казанчето, някъде до капачката и монтирване на някакъв поплавък
3. Или подмяна на цялото казанче но от кой модел кола ще е най-подходящ

Или колегата дето ми беше предлагал казанче с поплавък пак да ми предложи че не знам кой беше

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 15:35 
Offline
любител

Регистриран на: 03 Мар 2012, 17:02
Мнения: 67
Местоположение: Стара Загора
Е, толкова много антифриз ли ти губи, че си готов да преправяш цялата охладителна система? :D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 16:21 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Значи няма как да ми губи колата антифриз... Ако има проблем да съм го отстранил. Но искам да се предпазя от такъв. Преди време маркуча от радиатора дето влиза в двигателя под делкото беше омаслен и точно под делкото се скъса и е започнало да пика антифриза, докато не е изпикало примерно половината течност и ми вдигна градусите. Спрях видях каква е работата одрязох маркуча 4-5см наденах го отново, сложих скобата, налях антифриз и проблема беше отстранен. От тогава маркуча понеже съм го окъсил с 4-5см седи малко под напрежение в кутията на въздушния филтър и ще го подменя с нов. Искам като източа системата да измисля и индикация, която ако я имаше заводско да ми е светнала лампата да съм спрял видял и решил проблема преди да има възможност да е станало късно, капиш? :)

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 18:39 
Offline
любител

Регистриран на: 03 Мар 2012, 17:02
Мнения: 67
Местоположение: Стара Загора
Разбирам добре каква ти е идеята и те адмирирам, но мисълта ми е, че тя колата си притежава подобна функция която е , както и ти сам спомена, индикатора за температурата на охладителната течност на таблото - той е достатъчен показател, че нещо по охлаждането не е в ред. Тук въпросът е - кой от двата датчика (термо или този който възнамеряваш да внедриш) ще реагира по-бързо на проблема. :-k


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 19:06 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
С моите познания си обяснявам нещата така.
1. С датчик в казанчето и моментна сигнализация с лампа на таблото (или извън таблото) евентуален проблем в системата ще ти сигнализира далеч..далеч преди да е станало каквото и да е.

2. Термодатчика се намира на блока, където или отчита когато температурата се покачва (от неработещи охладителни перки) или обратния ефект... изтичане на водата (гръмнал маркуч) и какво ще отчита? Въздух...? да да.. изтече ли водата температурата дори ще падне, че той нали отчита температурата на водата, а като няма такава индикатора със стрелката дори би следвало да спадне.

Аз така си обяснявам нещата, нека някой по-вещ в тази сфера да разясни кое как..
Но въпреки всичко съм 99% сигурен че с една сигнална лампа за намалянето на нивото на минимум или под би довела до по-безгрижно шофиране. "Страх лозе пази" :)

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 19:29 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
Ново казанче със подплавък и подобен размер.Място за лампичка
на таблото колкото искаш.Всеки един нормален електричар ще
свърже системата.Не е нищо сложно.Същото като казанчето със
спирачна течност като свързване....от там се взема идеята и изпълнението

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2013, 21:05 
Offline
любител

Регистриран на: 27 Мар 2010, 11:33
Мнения: 47
Не може ли само капачка от нещо, да сложиш на мазда част от гоуф примерно си е жива гавра :)Иначе идеята е много добра. Има на 323 ф БА място за лапмпа в таблото.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 16:35 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Към колегата viperr , случайно да можеш да ми кажеш къде е точно тази лампичка?

Забелязах че на 2 пъти доливам по 100-200 грама антифриз и се огледах в системата и видях малка цепнатина на радиатора от страни. Свалих радиатора и го занесох да го залепят. След което го монтирах. Дойде ми на лентата пак старата идея за индикация и този път запретнах ръкави. Отидох в една морга да ровя в купчина казанчета и открих че голф 3 имат индикация за нивото. Обаче не открих от 10 казанчета нито едно с работеща такава. След което видях казанче за течност за чистачки от мерцедес. От него свалих само нивомера. След което го монтирах на моето си казанче. Остана утре да измисля самата индикация в купето как ще е най-удобно.
П.П. нивомера е просто един поплавък който плува в антифриза и на долна мъртва точка дава верига. Така го монтирах че точно на границата на минимум да дава верига.

ето и снимки:
Изображение
Изображение
Изображение


утре или тия дни като направя и индикацията ще кача снимки

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 18:45 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 07 Май 2013, 19:42
Мнения: 1508
Местоположение: София
Това устройство пробвахте ли го в тенджера с вряща вода? Не изглежда като да има много дълъг очакван живот при работна температура...

_________________
Mazda6, I gen. restyle, 2260cc petrol, AT FWD, с пролетни джанти.
Човек се учи докато е прост!
Не пийте вода - рибите пикаят в нея!
RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 19:13 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Да ти кажа колега за това не се бях сетил, но скоро ще разбера, като ме подсети ще направя един тест. Разчитам на това че е от мерцедес :)

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 21:22 
Offline
фен
1996 Mazda 323

Регистриран на: 13 Сеп 2013, 17:27
Мнения: 118
Местоположение: Русе
HeyMoPeH написа:
повече от ясно е че такава няма.. :evil: ,
:arrow: давайте идей от какво казанче за течност за чистачки, или спирачна течност, или някакъв поплавък.. може да се приспособи в разширителния съд на водата на 323Ф БА. Трябва да побългаря тази японска сглобка защото без тази ВАЖНА индикация като нищо може да гаф, който имах късмет че не направих!

1. Някоя мазда има ли такава индикация за нивото на антифриза, при намаляване да светва лампа на таблото?
2. Или има ли някоя мазда индикация за нивото на течността на чистачките, че да може да се ползва и за нивото на антифриза.

Ти нали много ги разбираше нещата, пък сега и ти искаш съвет!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 22:45 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Никой не се е родил научен! Не съдете колегата само защото се е сетил първи за нещо което вие не сте!
Ае наздраве че тука ракии се леят..
Колега продължавай с проекта че живо ме интересува, интересното е че антифриза ми изчезва само като напъвам колата, като я карам спокойно не изчезва.. странно...
Сори за спама..


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Апр 2014, 23:17 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Забележки приемам само от хора с постижения, които могат да ме научат на още нещо. RAMBOBG по-добре чети, разсъждавай и си прави изводи, ако не можеш, продължавай в същия дух..

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Май 2014, 16:31 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
Успях лесно да измисля индикацията на таблото и това стана, като свързах 2-те кабелчета към 2-те кабелчета на нивомера на сервото (с помощта на Боби). То върши същата работа и в момента, ако намалее антифриза ще светне удивителния, своевременно също ще си светне и при намаляване на спирачната течност или вдигната ръчна. При проблем вариантите са два... Спираш вдигаш капака и веднага ти става ясно ;) Вече няколко дни минаха и 3-4 пъти пробвах индикацията, при работеща кола, загряла и издърпвам на горе поплавъка и както изтече от него антифриза, лампата светва веднага. Потапям го, то се пълни и веднага изгасва ;)
Ето и една снимка
Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Май 2014, 20:02 
Offline
маниак
Аватар
1998 Mercedes-Benz E Class

Регистриран на: 18 Ное 2008, 20:53
Мнения: 765
Местоположение: русе
Мазда 323 бг 1,7 дизел , производство до 94-та година имат такъв датчик за нивото на антифриза. Датчика се намира отгоре по средата на радиатора и е малък на размери. Монтажа му е посредством резба. Дава индикация в момента в който не е накиснат в антифриз (т.е. когато радиатора се опразни дори съвсем малко) Имат си и оригнална лампа на таблото.

_________________
.......игнорирането на факторите не променя фактите.......
>>>w210 e290 129hp/300N-m<<<
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=336164
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=350388


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2014, 12:09 
Offline
любител
Аватар
1995 Mazda 323

Регистриран на: 07 Фев 2008, 00:39
Мнения: 59
Местоположение: Plovdiv
Привет колега Неуморен, както и на другите колеги тук.

Браво за изобретателността ти =D> . Зачетох се в интересната тема, както и нещата, които си реализирал.
Направи ми впчатление едно нещо. На старата капачка на казанчето за антифриз има и маркуче откъдето системата да "диша" и съответно или да изхвърли антифриза, ако е налят в повече, когато двигателя е загрял доста.
Мисълта ми е, че вероятно трябва да предвидиш същото и на новата капачка с поплавъка който си измайсторил, за да не стане беля да избие от някъде другаде антифриза. Може и да не съм довидял и да има такова, ако е така се извинявам , но поздравления за всичко свършено до момента по Маздюхата :lovemazda: =D>

_________________
Няма нещо което да не става и жена да не дава


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2014, 20:19 
Offline
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F
Автор на темата

Регистриран на: 28 Яну 2008, 22:06
Мнения: 1132
Местоположение: Монтана/София
skype: HeyMoPeH
прав си колега, казанчето на маздата е отворена система, но това което съм сложил аз по никакъв начин не я херметизира че ако надува нещо да няма от къде да излезе въздуха. Не е прекалено плътно влязло и има въздух, не мислех че е необходимо отделна дупка за този отдушник. :)

_________________
От 2007 до ден днешен карам само Mazda!


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 16 Яну 2016, 22:23 
Offline
любител

Регистриран на: 16 Яну 2016, 21:57
Мнения: 2
Местоположение: Перник
Здравеите, наскоро си купих мазда 323 ф 1.5 88 коня един приятел ми каза че в казанчето на охладителната система не трябва да има антифриз а само в радятора, един вид това казанче е като преливник ако е повече течноста в радятора отива там или пък трябва да е като на всяка кола течноста да е между мин и мах в казанчето и незнам какво да правя

Mod. edit
Във форума, темите и постовете се пишат само на кирилица
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2016, 09:34 
Offline
фанатик
Аватар
1997 Mazda 323F

Регистриран на: 28 Апр 2013, 22:00
Мнения: 1995
Местоположение: Пловдив
Трябва да е между мин и макс!
Тоя твоя приятел е г/д наясно със разширителния съд но не точно...
Нивото не се променя много че да му трябва целия обем от казанчето.. от макс до "таавана" на съда е достатъчно за разширението на охл. течност.. то Японеца си е умен по рождение :lol: :lol:


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб