Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 13:11

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2019, 19:13 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 14 Окт 2008, 11:31
Мнения: 64
Местоположение: свищов
Моля за уточнение какви са стъпките при покупка и продажба на кола.
ПОКУПКА:
1. харесване на кола
2.оглед на място
3.пазарене за цена
4. капаро и преглед на сервиз обстоен
5. ако ни хареса купуване
6. временни номера от КАТ
6.1. трябва гражданска- но номера е един на колата, след регистрация става друг, ще важи ли гражданската, същото е и с винетката- примерно седмична
7.прехвърляне на колата - това кога и как се прави
8.превоз до вкъщи
9.регистриране в районния КАТ - еко такси, и др.
10. регистрация в общината

Това ли са стъпките

ПРОДАЖБА:
1.стискане на ръцете за цената за продажба
2.Преглед в сервиз - комплексен/ ако иска/
3.прехвърляне / тогава ли се плаща/
4. отписване от общината
5. нещо друго


Ще съм благодарен за помощ, защото обмислям да си закупя кола/ и да продам мойта/ и искам да знам стъпките.

Благодаря.

_________________
MAZDA 626 GF; 2000i; 115 кс; 1997 г. - бензин
VIN JMZGF12F201185528


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2019, 19:48 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
Не се плаща капаро преди преглед хубав на колата.Хубаво е да я пробваш как се движи по неравности и дупки.То няма да ти дадат а я караш лично ти де.Всяка автокъща по нормална има годишен номер червен с които може да се покара всяка тяхна кола.
Изкарваш си временни номера от Кат като колата не е нужно да е там.Ако е нов внос разбира се.Гражданска може да се изкара и когато колата е със временни номера.После след регистрацията се прибавя анекс със истинският номер.
Колата ако е нов внос тя е на фактура и директно ти се прехвърля като покупко-продажба на теб.Регистрация само във общината.Еко такса когато я регистрираш във кат.Ако си със транзитки бавиш месец.Гледаш дали има катализатори колата че вече при регистрация във КАТ гледат отдолу и връщат ако няма.
Ако продаваш твоята със валидни номера.....При натариус които прави сделката.Предоставяш документите на колата плюс платен данък.Вземаш парите и със копие от договора за продажба във общината за отписване.Би трябвало да става вече автоматично но пък нищо няма да ти струва да не се доверяваш на заспали служителки...

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2019, 08:51 
Offline
маниак
Аватар
2003 Mazda 6

Регистриран на: 08 Авг 2009, 11:41
Мнения: 590
Местоположение: Смолян
Преди 4 години като купувах колата, за издаване на транзитни номера КАТ искаха сключена гражданска. Застрахователите вписаха номера на рамата и след като взех постоянни номера написаха анекс към полицата.

_________________
Изображение Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2019, 15:37 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Сервизи, капаро - по договорка. Аз като съм продавал съм давал на хората да я покарат, водят си ги по сервизи, майстори я карат, гледат и т.н. Взимам им 100-200-500 лв. капаро (дребна сума, но за мен е достатъчно за да знам, че е сериозен купувачът). На уговорената дата, нотариус, документи на МПС-то, сделката се изповядва по данъчна оценка (за да е по-малка таксата) и се заплаща от купувача. Докато изготвят договора, се плащат парите. Пределно ясно е на служителите на нотариуса, че реално се броят повече пари от колкото се декларират, така че няма смисъл да се криете. Аз пред тях на масата си оправих сметките. Честито и довиждане.
От там задължение на купувача е да я прехвърли в КАТ. Автоматично по служебен ред, КАТ>Данъчно>Община. Не си губете времето да ходите да отписвате МПС от данъчното, ще Ви върнат под предтекст, че всичко е автоматизирано и чакат данни от КАТ за новия собственик.
Гражданска и каско могат да се направят по рама, а след регистрация или смяна на номер се вписат новите при застрахователя. Няма никакъв проблем.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2020, 14:51 
Offline
любител

Регистриран на: 28 Дек 2014, 15:42
Мнения: 19
Местоположение: София
Привет, предстои ми закупуване на автомобил. Въпросът ми е дали сте запознати какво е положението към днешна дата с издаването на удостоверение за застрахователна стойност - може ли да се издаде все още от нотариуса или трябва да задължително да е от лицензиарана застрахователна компания?

Питам, тъй като сделката ще се изповяда при нотариус в Люлин, който заяви, че той издава оценки на място, т.е всичко от до по сделката правим при него. Опасявам се да не стане някакъв фал и да се окаже, че съм измамен по някакъв начин.

Също така относно договора за покупко-продажба, ОК ли е да ползвам стандартните такива, които могат да се намерят из нета..или да оставя това на нотариуса?

Моля за впечатления и съвети от хора, които скоро са преминавали през този процес. Покупко-продажбата ще е на вече регистриран в БГ автомобил.

Много благодаря предварително!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2020, 18:01 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Договорът го прави нотариуса, данъчната оценка също и тя е твърда според модел и година.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2020, 14:48 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
При нотариусите винаги е на макс оценката. И те душа хранят :mrgreen: но пък е удобно че става всичко наведнъж.
Както писа колегата имат си готови договори стандартни и не виждам какво може да те притесни.Само платени данъци да има колата с документ. Някои не признават бележки от изипеи и искат от данъчното.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2020, 14:52 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Данъкът се гледа вече онлайн, както при ГТП, така и при нотариусите и КАТ. Относно данъчната оценка, вече не е като преди да ходиш и да ти я оценят на различните места с различни стойности. Има въведена единна таблица - модел+година = твърда стойност. Няма мърдане.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Окт 2020, 12:41 
Offline
фен
Аватар
2016 Mazda 6

Регистриран на: 20 Сеп 2006, 11:26
Мнения: 266
Местоположение: Sofia
По принцип удостоверение за застрахователна стойност се вади от застрахователна компания. Брокерите като SDI, ING, и т.н. не вадят удостоверения за застрахователна стойност. Аз сега ще си изкупувам лизинговата кола и нотариуса иска удостоверение за застрахователна стойност, което аз да си го извадя (което е добре за мен). Не знам защо коментирате данъчна оценка или просто по инерция пишем данъчна / застрахователна, понеже за продажба на друго имущество се изисква обикновено данъчна оценка.
Относно нотариуса и това че са казали че той може да направи оценката, според мен е така защото за това никой не ги следи и някой си позволяват да го правят. Когато купувах кабриото преди 6 години, отидохме на нотариус, асистента му попита продавача имате ли застрахователна оценка - нямахме. Той вика ей сега ще ви направя. И как я направи - отвори мобиле.бг видя най-ниската цена на МХ5 от 2004 година и каза - застрахователната стойност за сделката е половината от най-ниската цена на същата кола която се продава на нашия пазар :-) Смешно, но явно и това все още работи.
Според мен някои нотариуси си изискват удостоверение от застраховател, а някои си позволяват те да си направят такова.
Когато купувах купето през 2017 в Пловдив стана същото. Нотариуса каза, можем да я пишем 300лв и си я прехвърлихме така.
През 2018, продадохме на жена ми старата кола и тогава, нотариуса при който бяхме си каза - искам удостоверение за застрахователна оценка издаден от застрахователна компания.

_________________
Mazda 626 GC 2.0, 1983 - липсва ми
Mazda MX-5 NB 1.6, 2004 - на служба
Mazda MX-6 2.5, 1993 - на служба
Mazda 6 Sport Combi 2.5, 2016 - на служба


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2020, 08:46 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
Това е така. Тази година 2 пъти продавам коли и единият път си искаха документ за застрахователна стоиност готов а другият нотариус срещу КАТ София си я направи на място лично тои.Но пък дори и да погледнат онлаин за платени данъци искат документ които явно прикачат в досие което създават.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 19 Окт 2020, 08:24 
Offline
любител

Регистриран на: 28 Дек 2014, 15:42
Мнения: 19
Местоположение: София
donpeev написа:
Данъкът се гледа вече онлайн, както при ГТП, така и при нотариусите и КАТ. Относно данъчната оценка, вече не е като преди да ходиш и да ти я оценят на различните места с различни стойности. Има въведена единна таблица - модел+година = твърда стойност. Няма мърдане.

Привет, мина ми сделката и просто за информация - оценката в моя случай я направи самият нотариус и за всеобща изненада тя беше около 4 пъти по-ниска от реалната стойност на сделката..Наистина е леко изненадващо, при положение, че нотариусът има интерес оценката да е по-висока, за да прибера по-голяма такса, но ..


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Дек 2020, 20:30 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 04 Яну 2010, 21:18
Мнения: 1323
Местоположение: София
donpeev написа:
Данъкът се гледа вече онлайн, както при ГТП, така и при нотариусите и КАТ. Относно данъчната оценка, вече не е като преди да ходиш и да ти я оценят на различните места с различни стойности. Има въведена единна таблица - модел+година = твърда стойност. Няма мърдане.

Къде може да се види тази таблица?

_________________
Mazda 3 Sport Kintaro (金太郎) 2.0 MZR-CD 143 ps 6 speed 2007/2022 renovated


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2020, 09:39 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Не знам дали има такава за нас потребителите. Според мен си е в техните бази данни. Врътни един телефон на някой нотариус и питай.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Дек 2020, 19:09 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 04 Яну 2010, 21:18
Мнения: 1323
Местоположение: София
donpeev написа:
Не знам дали има такава за нас потребителите. Според мен си е в техните бази данни. Врътни един телефон на някой нотариус и питай.

Сигурно е така. Даже имат и достъп до БДС. :wink:

_________________
Mazda 3 Sport Kintaro (金太郎) 2.0 MZR-CD 143 ps 6 speed 2007/2022 renovated


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб