Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 29 Мар 2024, 00:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 19:42 
Offline
любител

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
Прикачени файлове:
Коментар на файл: Кутията от интернет
IMG_20171129_095741.jpg
IMG_20171129_095741.jpg [ 155.45 KiB | Прегледано 5444 пъти ]
Здравейте колеги, вие сте надеждата ми сега 
Става дума за Мазда 2, 2005 г. 1.25 бензин, 75 коня. Както си карах преди две седмици колата изгасна в движение, светлини и радио продължиха да работят, двигателят изгасна и серво нямаше. Изключих ключа от контакт, после го завъртях пак и не запали, а започна да мига иконката на имобилайзера (колата с ключето) на таблото. После опитах втори и трети път, но онова мигаше, а стартера дори не въртеше. Почаках две мин, дадох контакт, имобилайзера вече не мигаше така и запали. Тръгнах, след 2 мин пак изгасна и така същото упражнение, чакам 2-3 мин и тогава пали. Следващите 2 км го направи още два пъти докато се прибера. Интересното беше, че понякога се чуваше чаткане на реле под жабката когато давах на контакт. С един приятел стигнахме до една кутия с релета и бушони, тази, която се намира под жабката отдясно (откъм десния крак на пасажера). Отворихме голямата кутия, после една продълговата кутия, в която има 4 релета. Това най-отгоре няма да го намесвам. Отдолу нагоре има три, като първите две отговарят за късите и съответно за дългите светлини. На третото реле пише, че отговаря за “circut” – вероятно това е circuit и е някаква ел. верига. Това трето реле всъщност издаваше този цъкащ звук, когато се опитам да запаля. Същото при даване на контакт с ключва винаги щраква. Та това трето реле когато спре да щрака колата може да се запали и после пак се повтаря същото. Сега уточнявам, че гнездата за първите три релета са еднакви, и трите релета влизат в кое да е гнездо. Първите две отговарящи за къси и дълги светлини са с 4 крачета, но третото circut реле е с пет крачета. При поредното изгасване разместихме релетата като взехме едно от тези с 4 крачета и го сложихме на мястото на релето с 5 крачета, а това с пет отиде на мястото на другото. Светлините разботят без значение дали релето е с пет или четири крачета. Интересното е, че когато сложихме релето с 4 крачето там където беше това с пет тя запали и повече не изгасна. Вървеше си перфектно но не се чувствам сигурен да я карам така. Намерих в интернет да се продава цялата таква кутия с релета, оказа се, че кутията нямат, но ми изпратиха 5 релета – две с пет крачета и три с по 4 крачета. Сложих на circut едно реле с пет крачета от новозакупените, но след няколко километра пак същото, опитах и второто, но отново същото. Сега я карам с реле с 4 крачета и всичко е перфектно, но не мога да разбера за какво отговаря петото краче, за какво точно отговаря това реле с надпис circut и какво рискувам като карам така.
Моля, ако някой има идеи каквито и да било да ги сподели. Моля също, ако някой прояви добра воля да свали кутията под жабката, да извади третото реле и просто да го погледне да видим дали е с пет крачета, защото има и вероятност това да не е оригиналното реле, но знам ли...
Прилагам снимки на кутията с релетата, различните релета, капака на кутията, за да се види кое реле за какво е и снимка на кутията която исках да закупя, но се оказа, че нямат самата кутия, а само релета, там също се виждат доре брелетата особено се вижда, че наистина третото май е по-различно от първите две. А ако някой има схема или някакви документи, които могат да покажат за какво е това реле ще съм много благодарен.
Пък както е тръгнало ще ми трябват май и контакти на някой електричар, който не е обирджия :)


Прикачени файлове:
Коментар на файл: Реле с 4 крачета
IMG_20171128_214000.jpg
IMG_20171128_214000.jpg [ 66.22 KiB | Прегледано 5444 пъти ]
Коментар на файл: Реле с 5 крачета
IMG_20171128_213717.jpg
IMG_20171128_213717.jpg [ 72.33 KiB | Прегледано 5444 пъти ]
Коментар на файл: Капак на кутията
IMG_20171129_183914.jpg
IMG_20171129_183914.jpg [ 63.8 KiB | Прегледано 5444 пъти ]
Коментар на файл: Кутия
IMG_20171129_182527.jpg
IMG_20171129_182527.jpg [ 109.8 KiB | Прегледано 5444 пъти ]
Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 22:49 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda Premacy

Регистриран на: 25 Апр 2016, 21:09
Мнения: 506
Местоположение: Бургас
Отиди с 5-кракото краче в магазин за електонни компоненти и ги накарай да ти дадат същото. Разликата му с 4-кракото в случая е, че имаш един нормално-затворен контакт повече, което не знам какво комутира точно. Може би нищо, но няма как да знам. Вероятно старото реле е повредено, тия от новата кутия са също с проблем. Релето едва ли струва повече от 3-4 лева, не си струва да рискуваш заради това.

Разбира се, преглед от компетентен електротехник на място винаги е за предпочитане пред моите съвети от разстояние и късно през ноща :)


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 23:35 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Изглежда, че въпросното реле с надпис "circuit" e за горивната помпа:
http://avtoblokrele.ru/mazda/predohraniteli-i-rele-mazda-2-2001-2007.html
Има схеми в нета, където релето е с четири крачета:
Прикачени файлове:
Mazda 2 relay.jpg
Mazda 2 relay.jpg [ 286.73 KiB | Прегледано 5422 пъти ]

При теб е с пет вероятно заради конкретната модификация.
Мога само да гадая, че на петото краче идва още един управляващ сигнал от някой модул - имобилайзер, допълнително монтирана система и т.н.
На твое място бих сложил реле с четири крачета, за да си в движение, докато разнищиш проблема при някой електричар.

@Ilia801 e посочил пътя.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Дек 2017, 23:37 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
Благодаря за отговора. Мисля, че проблема не е в релето. Едва ли и трите броя не работят нормално. По-скоро ме интересува какво се включва и сменя от единия кръг на другия. Така ще знам за какво отговаря това реле и коя част евентуално е проблемната.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 07:26 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
Bat_Vite много благодаря за информацията. Това от първия линк толкова време го търся, р с тоя надпис circut нищо не им се разбира :). По втората схеманне съм разбирач, но наистин като да е с четири крачета. Би ли могъл да ми изпратиш някак този втория файл? Той за Мазда 2 ли е ?
Много благодаря още веднъж!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 07:33 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
bat_Vite написа:
Изглежда, че въпросното рел...

@Ilia801 e посочил пътя.


Много ти благодаря. Много важна информация. Първия линк ще се опитам да сваля. А по-втората схема дали можеш да ми кажеш къде да намеря този файл.
Благодаря отново ;) Така като гледам ще си карам и ше си свиркам :) с четири крачета.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 08:23 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Затова препоръчах да сложиш реле с четири крачета и да караш.
Мигането на лампата на имобилайзера при палене
сочи за връзка с веригата на имобилайзера.
Само се предполага за прекъсващ проводник, окислена връзка
или проблем с разпознаването на ключа - посещение при ключар или електричар.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 09:10 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
bat_Vite написа:
Затова препоръчах да сложиш реле с четири крачета и да караш.
Мигането на лампата на имобилайзера при палене
сочи за връзка с веригата на имобилайзера.
Само се предполага за прекъсващ проводник, окислена връзка
или проблем с разпознаването на ключа - посещение при ключар или електричар.

Това беше отговор за другия колега, но явно не съм надежден и постовете ми минават за проверка :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 21:01 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
По default се приема, че си надежден! :)

Извадка от правилата на форума, за да няма чудене:
...
- Когато нов потребител се регистрира той/тя влиза в група "Новорегистрирани потребители", която е ограничена. Няма право на подпис, няма право на аватар и първите 10 мнения преди да бъдат публикувани трябва да бъдат одобрени от Модератор - след това потребителя автоматично си става нормален и може да използва профила си пълноценно.
- Във формата за регистриране сме сложили и полето за "Местоположение" - така когато нов потребител се регистрира и почти веднага пусне тема от сорта на "Кажете някой добър сервиз" никой няма да се чуди за кой град иска информация.

...

Може да потрябва и на други колеги:
http://autoinfo24.ru/rukovodstva-po-remontu/inomarki/mazda/2
"Устройство, ТО и ремонт Mazda 2 2002-2007 г."

Понеже файлът е с формат DjVu, ще трябва и тази програмка:
https://sourceforge.net/projects/windjview/

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2017, 22:46 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 09 Окт 2013, 20:57
Мнения: 6
Местоположение: Sofiq
Страшен си :) Много, много благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб