Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 09 Юли 2020, 13:36

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 09:36 
фен
Аватар
2005 Mazda 3

Понеже идва зимата и трябва да се сменят гуми, някой може ли да ми каже дали ще има проблем ако вместо сегашните ми 16" лети джанти сложа 15" метални.
Чул съм че спирачните апарати зависят от цолажа при мазда 3. Някой правил ли е подобна операция и ако да имало ли е някакви проблеми. Ако някой може да ме упъти от къде мога да си купя метални 15" джанти за мазда 3. По-възможност втора употреба.

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 10:06 
фен
2005 Mazda 3

Когато гледах каталога на частите за тройката видях, че има две-три неща по окачването, коеито зависят от цолажа, но не и спирачните апарати. Те зависят от двигателя.
Смятам, че няма да имаш никакви проблеми. Аз също съм се замислил за 15-ки джанти и с гуми с по-висок борд за през зимата. Даже се чудя дали да не си взема за зимата и 195 вместо сегашните 205 за лятото. Нали било по-хубаво за зимата по-тесни.
Ако успееш да намериш метални джанти, ще съм благодарен, ако споделиш. Аз също търся и ще се обадя при успех.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 10:33 
фен
Аватар
2005 Mazda 3
Автор на темата

Да, за зимата е по добре да са по тесни гумите за да потъват повече и да опират в твърда почва а да не се пързалят върху кишата. Предпочитани са 185-195. Широките гуми остават върху подвижната част на снега(кишата) и нямат сцепление с пътя. И аз мисля да сложа 15/65/195.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 10:52 
фен
Аватар
2004 Mazda 3

а към каква марка/модел гуми сте се ориентирали?

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 14:09 
фанатик
Аватар
2008 Mazda 6

Минималния разрешен цолаж зависи от спирачните апарати...
В книжката трябва да ти пише какъв минимален цолаж може да сложиш...
Ако подбереш по-малък цолаж на джантата, може да ти опре в спирачния апарат...
Вярно, че стоманените са по евтини, но аз не бях доволен от тях...
Аз се отказах от стоманени джанти, след като преди две години ми замръзнаха в големия студ по нова година...
Всички опити да ги размразя бяха безуспешни, и се наложи да навъртя 500км със скорост под 70км/ч, защото иначе волана съвсем не можеше да се държи заради дисбаланса...
На стоманените джанти няма как да изчистиш вътрешната повърхност, и леда може да се натрупа и да създаде голям дисбаланс...
При алуминиевата джанта можеш спокойно да бръкнеш с отвертка или някоя пръчка и да избиеш натрупания лед...
За зимата сложих алуминиеви джанти с минимално разрешения цолаж, слязох с един размер ширина по-тънки гуми (GoodYear Ultragrip, но все пак от разрешените от производителя размери) и съм изключително доволен.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 15:28 
фен
2005 Mazda 3

Така е, но 15 инчови стават.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 16:08 
фен
Аватар
2005 Mazda 3
Автор на темата

Аз последните няколко зими не съм имал подобен проблем със замръзване така, че мисля да се пробвам. А градско трудно можеш да развиеш в София над 70км. Ако се случи ще намеря начин да ги изчистя някак си ако трябва на крик и с едно шише гореща вода ще напръскам. Мерси за съвета все пак. Остава въпроса от къде мога да си купя 15" ки джанти на прилични пари.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 16:59 
фен
Аватар
2004 Mazda 3

slowtraveler написа:
Минималния разрешен цолаж зависи от спирачните апарати...
В книжката трябва да ти пише какъв минимален цолаж може да сложиш...
Ако подбереш по-малък цолаж на джантата, може да ти опре в спирачния апарат...
Вярно, че стоманените са по евтини, но аз не бях доволен от тях...
Аз се отказах от стоманени джанти, след като преди две години ми замръзнаха в големия студ по нова година...
Всички опити да ги размразя бяха безуспешни, и се наложи да навъртя 500км със скорост под 70км/ч, защото иначе волана съвсем не можеше да се държи заради дисбаланса...
На стоманените джанти няма как да изчистиш вътрешната повърхност, и леда може да се натрупа и да създаде голям дисбаланс...
При алуминиевата джанта можеш спокойно да бръкнеш с отвертка или някоя пръчка и да избиеш натрупания лед...
За зимата сложих алуминиеви джанти с минимално разрешения цолаж, слязох с един размер ширина по-тънки гуми (GoodYear Ultragrip, но все пак от разрешените от производителя размери) и съм изключително доволен.

хмм с моите 205/50/17..мога да сложа такива или малко по-високи 205/55/17. за 17ки по-тесни от 205 май няма..???

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 18:03 
фанатик
Аватар
2008 Mazda 6

Ами аз за зимата слязох на 16" (205).
Гумите са доста по-евтини от 17", а и борда е по-висок и безопасен за зимните препятствия :)
Така-че го разбирам колегата, че иска да смъкне цолажа за зимата...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2009, 13:39 
фен
Аватар
2004 Mazda 3

ако са ти 17-ки, най-вероятно, че минимално можеш да сложиш 16-ки. аз също не мога да слеза под 16. обаче и не се опитвам, карам със R17 225/45 и нямам никакви проблеми, драпа навсякаде. зависи какви са гумите, мойте са фредштейн. ако вземеш някакви китайски, може и да буксува

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2009, 14:00 
фен
2005 Mazda 3

С ниски 17-ки колата стои невероятно, обаче си мисля, че е убийствено за окачването и не само по нашите пътища. Мерак ми е да сложа нещо ниско - не заради това как ще изглежда, а заради стабилността в завоите, обаче като се сетя, че точно в този завой ще има три дупки една в друга, а четвъртата ще чака от засада, ме заболяват бъбреците от сега.

Понеже колегата, който попита в началото е с дизелова тройка, затова му отговорих, че за точно този двигател може да се използват и 15-инчови джанти. За големите бензинови мотори най-вероятно 16 е минималния размер.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2009, 18:13 
любител
2008 Mazda 3

С железни джанти тройката прилича на некакъв гъз!!!Имам два комплекта лети джанти зимни и летни ама всеки си знае де.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2009, 19:54 
фен
2005 Mazda 3

Аз няма да се разсърдя, ако някой ми каже от къде мога да намеря и лети 15-ки. Ама да не е от СтарМоторс. Като тръгна по гумаджийниците тук и като кажа за каква кола ми трябва и ме изпращат с думите: "- Ами ако беше опел или нещо на Фолксваген - нямаше да имаш проблеми."
Което ми напомня да попитам - този размер джанти с пет болта и съответното разстояние на кои други автомобили се използват. Винаги ме питат като на коя друга кола били джантите? Ако се слагат подобни и на някоя друга по-разпростанена марка ще имам по-голям успех в търсенето.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2009, 20:02 
фанатик
Аватар
2008 Mazda 6

А моите 16, изключително рядък размер (много голям ЕТ) ги взех от Варна от ЕТ.Жижо с поръчка (докараха ги за 2 седмици)...
Маргел също мисля че имаха нещо такова...
В каталога имаха и 15"...

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2009, 19:22 
любител
2008 Mazda 3

Летните гуми ,с които дойде колата "Бриджестоун" 16 цола си ги качих на едни нови джантички "Dezent" взех ги по 142лв бройката ,умишлено по-евтинки та да не ги мисля много-много и честно казано нямам никакви оплаквания до сега.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа