Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 20:02

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Май 2019, 13:30 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Здравейте колеги. Преди няколко дни си купих първата кола "Японец". Преди това съм карал Golf 3,4 и Пежо, но сефте се качвам зад волана на "Японец". Купих си Mazda 3 2005г. седан 1.6 бензин/газ. Съответно веднага се регистрирах тук - във форума.
Почти всичко прегледах, което е писано към момента, а и не малка част от темите като цяло, не само за 3-ка.
Форума изглежда доста читаво място с не малко хора, които разбират и споделят опит, идеии, цели и проблеми.
Първите ми впечатления от колата са страхотни. Вози доста меко, стабилна на завои, не е най-безшумната, но е на задоволително ниво, не е самолет, но на мен това ми е повече от достатъчно и също така харчи левче на 10 километра - перфектно.
Сега искам предварително да ви помоля за малко разбиране. знам, че доста от вас ще кажат "ползвай търсачката", но повярвайте - не е толкова лесно да се ориентираш в чисто нов за теб форум. Да не споменавам и факта, че не зная какво точно да търся ;)

1. Първо искам да помоля да споделите слабите места на модела като цяло. Някакви характерни болежки за 3-ките?
2. След това ако може да ми препоръчате доверени сервизи за Мазда в Пловдив. Да, има си теми за доверени сервизи "черен списък", но все пак ще се радвам да видя няколко мнения от личен опит. Приятели и познати ме посъветваха за няколко, но все пак е доста сложно да реша при кой точно да отида. Както казах - добрите отзиви от колеги с опит значат доста повече от препоръката от приятел, които чул от свои приятел или от тема, писана преди години.
3. Ще се радвам също да споделите и за доверени магазини за нови и втора употреба части.
В последствие ще имам доста въпроси, но най-важното за сега са ми тези неща.
Всякаква друга полезна информация, която сметнете за важна е добре дошла, доста четох книжката с ръководство на автомобила, за жалост с немския език нещо хич не се разбираме :D

В заключение ще попитам нещо, което не конкретно за Мазда - Става въпрос за така наречения "комфорт модул".
Въпроса ми е този модул може ли да се добавя отделно или ако вече има аларма без такъв модул, единствения начин да ми се вдигат автоматично прозорците е нацяло нова аларма.
Също е добре дошло ако имате мнение за тоя пич дето се занимава с такива неща, в Тракия зад автокъщата до полицията, Емо мисля, че се казваше. Лично съм имал вземане даване с него и единия път нещо не беше както трябва, но не съм сигурен дали проблема беше в него. Ако има по-добър в града..... давайте :)

Хубав ден и весели празници на всички.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Май 2019, 20:59 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Честито и безаварийно! :)

Bishup написа:
... Първите ми впечатления от колата са страхотни. Вози доста меко, стабилна на завои, не е най-безшумната
- да, доста оптимална и красива машинка! За семейство с до едно дете нямаш проблеми!
- вози меко, има директно и информативно управление, стои добре в завои, но не е чак толкова стабилна при по-бързи завивания.
- над 120 км/ч започва да шуми много, но над тая скорост не е много оптимално да я задържаш дълго. Макар, че съм я държал доста време над 140 км/ч... на по-силна музика и безсмислено по-висок разход!
1. Първо искам да помоля да споделите слабите места на модела като цяло. Някакви характерни болежки за 3-ките?
- ако няма ръжда и е обслужвана редовно, отговорът е "няма слаби места".
Въпроса ми е... да ми се вдигат автоматично прозорците...
- не хвърляй пари за глупави безмислени глезотийки (по-добре ги давай за газ).
На сегашната ми кола дори не ми е хрумвало да проверя дали имам тая шукария. :)
... Апропо, 10/100 е нормален среден разход, но 9/100 също.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Май 2019, 21:25 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
По принцип ако е всичко наред със генерация си е доста обезшумена откъм мотор.Не се чува като цяло.При по висока скорост евентуално се чува заради по високите обороти.В сравнение обаче със голфа е доста назад наистина.Но пък е доста директна като управление и вози меко.Все работи които си описал. Прегледаи си сп. апарати и им направи една профилактика.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Май 2019, 10:03 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Първо да благодаря за отговорите мнението ви.

@Bat_Vite, Важно ми е с дистанционното да се вдигат стъклата, защото работя в един магазин и като съм в колата, а в магазина влезе клиент става малко сложно. Трябва да дам на контакт, да изчакам няколко секунди докато се вдигнат прозорците, чак тога да извадя ключа, да изляза и да заключа и да ида до могазина, който е отсреща на улицата. Само от тази гледна точка питам, иначе си имам навик като тръгна да паркирам да вдигна стъклата и като цяло от "комфорт модул" нямам нужда.

@Valio323 Спирачките са дори леко неприятно добри. Съвсем лек натискане и ако нямам колан ще си разбия носа във волана :D
Отначало дори ми трябваше малко време да свикна да ги натискам толкова леко. Даже вчера като препаркирах пежото и си викам "к'во става бе, тая кола що не спира". То е със чисто нови дискове и накладки и пак хода на педала на спирачката е троен в сравнение с този на
Маздата.

Също искам да помоля за малко помощ за фаровете.
С лед крушки е колата и свети брутално яко и здраво, но на много късо разстояние. От копчето в купето съм ги дал максимално напред да светят, но пак не е достатъчно. В града не е проблем, но извънградско си е доста неприятно като трябва да караш на къси. При насрещен автомобил и съвсем леко заслепяване става направо страшно. Ако няма пътна маркировка или знаци си е направо трудно да се ориентираш къде точно е пътя.
Та въпроса ми е как може да се повдигнат фаровете, освен с копчето в купето.

И също ще се радвам ако споделите с какво масло карата. Майстора ме съветва да си взема 10w60( той има същата 3-ка, но спортна), колата е за 5w30, а аз идея си нямам какво да правя. Като цяло ще послушам него, но ми се иска да чуя още някое мнение.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Май 2019, 19:00 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
Здравей и добре дошъл в клуба! :)

Форумът е супер учтив и цивилизован и със сигурност ще се намерят хора, които да помогнат. Това е първият отличителен белег, който забелязах когато се регистрирах преди около 2 години.

Относно въпросите:

Мисля, че има две основни слаби места за модела, които могат да се срещнат: Ръжда и харчене на масло.

Ръжда: Със сигурност си огледал колата и имаш вече понятие какво е положението. Има доста запазени екземпляри и такива, които са доста зле. Ако има започнали "огнища" на ръжда е добре да ги ремонтираш. Във форума има тема за профилактика срещу ръжда. Може да потърсиш.

Масло:
Наблюдавай нивото на маслото. Препоръчителния вискозитет е 5W30. Карам вече втора смяна с Castrol и нямам проблеми, но зависи от екземпляра.

Далеч съм от Пловдив, (между другото моята я взех от Пловдив. Една автокъща до един хотел близо до Метро :D ), но във форума има колега, който има сервиз разбира много от модела и мисля, че беше от Септември, което е близо до Пловдив. Това е колегата martod https://forum.mazdabg.com/memberlist.ph ... le&u=17590
За части втора употреба пък може да потърсиш колегата rally86 https://forum.mazdabg.com/memberlist.ph ... le&u=21545 Много доволни хора от форума има. Аз също съм вземал 1-2 неща от него.

Успех и безаварийно! :mazda-logo:

П.П. Така като казваш, че вози меко се замислям да сменя пружините на моята, защото не я чувствам така мека, както твоята. :)

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Май 2019, 10:22 
Online
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Зависи какво си карал преди, но мека не може да се каже че е, затова е стабилна ;) Според мен ако не попаднеш на някоя гнила или много лакома маслоядка ще останеш много доволен!

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2019, 13:15 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Благодаря на всички за отговорите и помоща.
Сложих масло 10w60 по преценка на един приятел, които има сервиз и кара същата 3-ка, но 2.0 мотор.
Също другата седмица предстой смяна на половината задница, че е бая зле.
Поръчал съм също няколко стикерчета и мазда емблема за задното стъкло.

Искам да попитам и още няколко неща.
1. Мултимедия - Е ли възможно и ако да какво да търся за такава медия като на мазда 6, мисля че втората генерация са така. Тези дето са с капаче и се монтира точно под предното стъкло, а заводското радио си остава. Много искам да сложа такова, но не съм сигурен дали изобщо е възможно, защото не зная въздуховодите на парното дали няма да пречат.
2. Комфорт модул. Отнов питам за него, защото наистина ми е важно да го имам, а говорих с няколко алармаджии в града и всичките казват, че няма как, защото при този модел управлението на прозорците идва от главния компютър на колата и ако се монтира допълнителен модул може и най-вероятно ще има проблем.
3. Пране на салона. - Доста ме наплашиха и затова реших да питам и вас. От няколко места чух, че при пране от непрофесионалист може да останат петна от препаратите по тапицерията на автомобила. Също един приятел казва, че му е провиснал тавана след подобно пране и че таван не се пере, а само с много леко навлажнена четка и препарат се минава.
От тази гледна точка, може ли някой от опит да сподели добра мивка за целта в Пловдив?
4 И последно за DRL модулите. http://cardrl.eu/cardrl.htm Тук за най-добрия и с най-много функции модул ми обявиха цена на модула 55лв, а препоръчани от тях сервизи за монтаж в Пловдив ми обявиха съответно 100-140лв. в единия и 120лв в другия.
Не съм запознат и затова предпочитам първо да се допитам. Нормално ли е цената на монтажа да 2x цената на модула?
И има ли някой от Пловдив да е слагал такъв модул и къде.
Предварително благодаря за съветите и помоща.
Хубав и успешен ден на всички и весел уикенд.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2019, 19:59 
Online
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Първо махни това ужасно масло и после другите точки!!!

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2019, 20:29 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Това с маслото е наистина някакъв експеримент. Сигурно ли е, че коректно си написал спецификациите!?

За прането, аз бих се притеснил, дали няма да ми повредят нещо по електрическите модули, които са по седалките. Независимо дали ги свалят или не при пране.

За другите неща не знам
Но наистина е добре да си подредиш приоритетите. Гледам една кола съсед скоро си я купи, сложи и някаква навигация, после задна камера, после други екстри, обача гумите му само дето не стърчат телове.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2019, 20:38 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Това си е спортна кола която заслужава масло супер пазещо мотора при високи натоварвания. :D
Даже ВМW го препоръчват за някои техни мотори. :smoke:

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Май 2019, 07:23 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Т.е. маслото 10W60 е правилното?

Тогава , моля за извинение!

п.п. И става дума специално за този модел двигател на Мазда ли? Помня, че като си купихме първата много четох и за маслото....


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Май 2019, 08:27 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Е ти пък сега. :) Няма го маи като подходящо за 3та из книгите но маслото си е топ и няма да навреди никак на мотора според мен.Не съм обръщал внимание на цена сега но преди беше скъпо.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Май 2019, 09:56 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Правилно е, да - 10w60. Аз също се притеснявам, но според двама монтьори, колата я дават за 5w30 като нова. След това може би ако се обслужва в Мазда сервиз те ще ми препоъчат различно след известен пробег. Според тези двама души, с течение на пробега се образуват луфтове м/у отделните части, и за автомобил над 200 000км пребег вече не е препоръчително заводски предписаното масло.
И аз не зная какво да правя. Не беше въпроса в 3-4лв разлика за литър, а по скоро в това кое е правилното за двигателя.

Иначе съм ги степенувал, да.
1 - Свещи - 80лв
2 - Цялата задница ~500лв
3 - Зареждане на климатика - 60лв ако не се окаже, че има и нещо за смяна.
4 - Пране на салона
Чак тогава ще мисля за Мултимедия, засега съм с едно трансмитерче за 16лв от Кауфланд, което е с блутут за телефона, отделно флашка и SD карта. Като изключим качеството на звука, което не е кой-знае колко лошо в интерес на истината, спокойно мога да твърдя, че това е по добър вариант дори от мултимедия он нисък клас за 300-400лв.

Също и да попитам. Гледам, че от 15ти този месец в Метро ще има на промоция гуми 15ки 195/60 на цена 61.90лв.
Това си е далавера по 20лв на гума както и да го гледаш. Та въпроса ми е някой карал ли е с гуми от Метро и дали е доволен.
Да, 20лв не са малка икономия от една гума, но за мен по-важна е сигурноста. Ако се окаже, че са стари и некачествени, определено ще си купя от някъде другаде.

Хубав ден на всички :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Май 2019, 19:13 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Както със маслото,така и със гумите отново бягаш от правилния вискозитет/размер :D Ех.... определено нито ти, нито майсторите покрай тебе са в кондиция с автомобилите :P

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Май 2019, 08:21 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 27 Май 2008, 18:12
Мнения: 4819
Местоположение: АБСУРДИСТАН
skype: тел № 0889410450
Bishup написа:
Правилно е, да - 10w60. Аз също се притеснявам, но според двама монтьори, колата я дават за 5w30 като нова. След това може би ако се обслужва в Мазда сервиз те ще ми препоъчат различно след известен пробег. Според тези двама души, с течение на пробега се образуват луфтове м/у отделните части, и за автомобил над 200 000км пребег вече не е препоръчително заводски предписаното масло.
А след 300 хиляди минаваме на 75W90 сигурно, защото двигателя още повече се е поизносил . mhihi
Този двигател първо не е разработен от Мазда и второ- докато е "жив" по предписание се кара с масло покриващо спецификацията А5/В5, и трето- не само при Мазда, ами няма в света производител на автомобили, който да препоръчва преминаване към друго масло според пробега, обикновено тези препоръки са според климата . :wink:

Bishup написа:
И аз не зная какво да правя.
Аз знам . :D
Възложи им задача на двамата монтьори да ти намерят масло с предписаната спецификация, тези спецификации не напразно ги пишат по опаковките . :wink:

_________________
Гънките на мозъка по принцип са невидими, но когато липсват си личи .


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Май 2019, 18:15 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Bishup, добре е, че си подредил приоритетите.
За марката и вида на гумите , няма да ти давам съвет, защото моето мнение е по-особено по въпроса и все още малко колеги го споделят. НО с размерите и аз те съветвам да не си правиш "свободни съчинения" . Размерите за теб са :195/65/15 или 205/55/16.
Лично моето впечатление е за малко по-мека возия с 15ките.( Не съм обаче 100% сигурен , дали няма някаква разлика в окачването на двете коли.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Май 2019, 20:06 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Ное 2011, 09:23
Мнения: 261
Местоположение: Пловдив
Колегата много правилно си е озаглавил темата " бос и зелен" ! Потвърждава и двете. В добавка и услужливите му майстори. Нито маслото е ок, нито размера на гумите, нито пък марката гуми, към които се е насочил. След първия летен сезон стават пластмасови и се моля на някое кръстовище да не спира зад мен... Грешна подредба на приоритетите и нагласа към колата. Първо се обслужва с качествени и по предназначение консумативи, после се решават проблемите по ходовата част и глезотиите като мултимедия, drl и т.н. когато има кинти и време.

_________________
Mazda 626 2001


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Май 2019, 20:11 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Той си остави за накрая мултимедията. Мисля, че с приоритетите се оправя. За другото ще видим.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 09:13 
Online
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Да каже поне къде са тези "майстори" да ги преместим в черния списък =D>

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 09:45 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Добре де, разбрах.
Може ли все пак някой да ми обясни до какво може да доведе употребата на това масло?
Тоест да сменям ли масло на една седмица или да си карам с него 10к километра и вече следващия път да си сложа 5w30?

Също ако може и да ми препоръчате добър майстор в Пловдив. Единият ми твърди, че ми трябва ремонт за ~500лв на задницата, но аз изобщо нищо не усещам като я карам. Добре ще е и второ мнение и диагностика. По-добре да дам ~50лв за диагностика отколкото 500лв. навятъра ако не е нужен този ремонт. Пича от който я купих каза, че преди 3-4к километра е бил в сервиз в Кралово и от там са му казали, че няма какво да се прави по колата.

Освен това имам проблем и с климатика. Къде в Пловдив мога да ида ма проверят системата и да ми кажат какво е нужно за да проработи?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 11:07 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Наистина попадането на добър майстор си е шанс. Аз имам късмета да ходя на майстор не само разбиращ, но и безкрайно коректен.

Колеги от Пловдив, вие сте на ход.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 19:28 
Online
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1760
Местоположение: Стара Загора
Ако ще ги навъртиш тези 10 000 лятото може и да не го сменяш, щом се налага, но зимата с това масло ако бях аз щях да плача, докато въртя стартера...

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 20:03 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Не е така.Това е бензинов мотор без турбина.Няма да изпита някакви трудности.Маслото е хубаво и качествено.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 18 Май 2019, 11:41 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Благодаря за мненията. Ще карам с това масло лятото и есента ще видя с какво ще го сменям.
Сега идва ред на фаровете. Карах ги да ми ги полират, пастират и прочие и стана добре, но единият е доста замъглен отвътре. Не е конденз, не е вода, просто сякаш е адски прашен. Разговарях с някъв пич от софия дето само с фарове се занимава, но офертата му нещо не ме грабна. Обясни ми, че за 3-4 години рефлекторите се стопяявали и трябвало да се рециклират. Тоест трябвало да прави и двата, не само този, който е замъглен. Обяви ми цена от 100лв. на фар + 10 дни чакане. Каза също и че за чисто нов фар цената е 140лв. на парче.
Сега въпросите ми са няколко.
Първо ме интересува къде мога в Пловдив да ида ми ги видят и да ми кажат дали наистина са за смяна/рециклиране или са си добре.
Освен това къде могат да ми почистят замъгления отвътре фар.

Как точно да търся фарове. По сайтовете като ги гледам са два вида - такива със и без регулиране нивото на осветяване. Моите в мемента са със. Тоест от самия фар ли зависи дали ще се регулира, или самата кола има моторче за регулиране?

Също и за крушките да попитам. Сега съм със някакви лед крушки, които буквално правят "ден", но на няколко метра пред колата и толкова. Предполагам, че рефлекторите за изчислени за друг поток от светлина и съответно в това да е проблема.
Посъветвайте ме какви крушки да си взема. Не ми е важна визията на колата, важна ми е сигурноста. Да светят добре и да не заслепяват насрещните, а също и да не горят през няколко месеца.
В тази връзка да попитам и дали сте си взимали крушки от китайците. В ali-то NightBreaker 150%+ са от порядъка на 30-40лв, а в нашата мила, родна страна са x2. Надежни ли са и оригинални техните или да си взема смело от Метро с гаранция за 70лв два броя.
По принцип не жаля средства, когато става въпрос за сигурност на пътя, но ако са същите предпочитам да чакам 20-30 дни и да си взема 4 крушки вместо 2 за същите пари.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Май 2019, 09:40 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
Въпроса за фаровете и крушките остава отворен.....

Имам проблем с оборотите на свободна. Ходих днес на диагностика на компа да видя първо там какво ще ми кажат.
Check-a ми свети откак съм взел колата.

Изображение

Казаха ми, че това се грешки от ламбда сондите 1 и 2.
Съвета на момчето беше, първо да ида на газаджия за профилактика и прецизна настойка на оборотите на газ. И също до си оправя гърнето - някъде има малка дупчица и се чува, че е пробито.

От тук ще търся малко помощ от ваша страна.
Първо да ми препоръчате газаджии със софтуер за Lovato (такава ми е ГУ)
Второ да ме посъветвате къде да ида за проблема с гърнето. Заварка, ново гърне.... изобщо не ги усещам и затова търся съвет за разбиращи майстори.
Това е за територията на Пловдив.

Отделно искам да ме посъветвате от къде да си купя такова устройство за четене на грешки.
Марка, модел, стандарт на буксата? Пича дето ми ги чете сам ме посъветва да си взема такова.
Каза, че няма смисъл след всеки майстор да ходя при него и да оставям по 30лв, не пожела обаче да ме посъветва точно какво да си купя и каза, че може да ми даде съвет за ПРО, но там вече цифрите са сериозни.
Каза така. Газаджия, четене(30лв) > гърне, четене(30лв) > едната сонда, четене (30лв) > втората ламбда сонда > 30лв.
Сиреч само за този проблем може да се наложи да ходя 4 пъти и да оставя 120лв само за четенето.
Не вярвам да е много трудно да се научи човек да си чете сам грешките. Разбира се не бих трил грешки, преди да проверя значението им.

Хайде помагайте :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 22 Май 2019, 15:27 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 04 Яну 2010, 21:18
Мнения: 1323
Местоположение: София
https://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?f=25&t=44937

_________________
Mazda 3 Sport Kintaro (金太郎) 2.0 MZR-CD 143 ps 6 speed 2007/2022 renovated


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 22 Май 2019, 18:39 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2019, 09:32
Мнения: 22
Местоположение: Пловдив
@shveb, тази тема съм я чел поне 5 пъти цялата. Добра е и има много полезна информация, за съжаление е доста стара и повечето линкове за у-ва са вече неактивни. По-скоро се надявах някой с по-актуална информация да се похвали, че си е закупил модула и е успял да го свърже с ForScan.

Все пак благодаря :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 23 Май 2019, 16:33 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 3

Регистриран на: 04 Яну 2010, 21:18
Мнения: 1323
Местоположение: София
Знаеш че всяка програма на компа трябва да я разцъкаш за да навлезеш и да знаеш какво да питаш. Ако имаш лаптоп си купи OBD2 кабел. Добре ще да е с превключвател(https://www.aliexpress.com/item/2017-Newest-ELM327-MZ327-USB-V1-5-modified-switch-for-Ford-ELMconfig-FTDI-chip-HS-CAN/32804997804.html). USB връзката е по-сигурна от всички безжични и няма да имаш проблем със свързването. Свали и инсталирай софтуера, свържи колата с кабела и разгледай програмата. Темата е актуална. Там ще можеш да задаваш въпроси. Официалния сайт на софтуера е на англииски и руски. И от там може да прочетеш нещо. В краен случай на някоя среща може някой колега да ти покаже.
ForScan-а е най-дората любителска програма която е безплатна и почти на професионално ниво.

_________________
Mazda 3 Sport Kintaro (金太郎) 2.0 MZR-CD 143 ps 6 speed 2007/2022 renovated


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 30 Юли 2019, 16:14 
Offline
фанатик
2006 Mazda 3

Регистриран на: 24 Юли 2009, 20:50
Мнения: 1452
Местоположение: Sofia
skype: infinity_bg
ForScan си работи с ELM 327, важното е кабела да е читав и да имаш правилните драйвери. Имаше един БГ онлайн магазин, който ги продава кабелите и те стават. Фаровете на Маздата, колкото и да ги мъчиш няма да светят като прожектори. Особено ако не си със ксенон на късите, тези ледове ако са китайски, не ми ги хвали... по добре е да си сложиш истински халогенни крушки на OSRAM примерно Night Braker или такива повече % светлина. Относно за зацапания фар, разглобяват се но е мъчна работа, аз лично моите 2 пъти съм ги разглобявал и честно казано не бих се захванал да го правя пак... Стъклата са от поликарбонат, матират се и може да пожълтеят от стареенето. Варианта там е фино шлайфане с водна шкурка, полиране и после нанасяне на специално керамично покритие примерно което да защитава материала... въпроса е че ти хубаво ще ги полираш отвън, ама отвътре пак ще си стареят от температура и прочие.

Относно чек енджин лампата която ти свети, тя е задължително свързана с газта... там да спре да ти свети е 50/50, даже може да се каже че дори може да е 70/30 към това да ти свети винаги... Дори да смениш Ламда сондите и всичко да ти е изправно по двигателя, газта си е друго гориво и е много вероятно да няма газаджия който да съумее да ти настрои правилно газовата система.

Относно маслото по предписание е 5W30 за колата ти, 10W60 e масло за спортни автомобили и високо натоварени двигатели, а твоя двигател изобщо не е такъв. Ако колата е над 200 000 км, възможно да се кара с 10W40 полу синтетично, но това ако примерно ти гори масло, има износвания по двигателя и прочие.

_________________
Mazda 3 1.6D chip DigitalTuning Bulgaria, 138 HP, 288 NM, 2006 year, special edition.

https://www.pcloud.com/welcome-to-pcloud/?discountcode=Lc7ABKKflnhqo


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб