Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 21 Яну 2019, 15:55

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Правила на форума

ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Дек 2013, 20:36 
любител
2005 Mazda 5

Здравейте,
От днес съм във форума за съжаление със сериозен проблем моля кой с каквото може да помага.
От две седмици съм горд собственик на мазда 5 бензин 1,8 116 к.с. 2005 г. Автомобила закупих от частно лице, който го е закупил нов от Стар мотърс. Колата е много запазена / на 60000 км?/ като салон и външен вид, но след първите 1000 км пробег с ужас установих, че щеката на маслото е под минимума. Собственика преди мен го е сменил /има етикатче залепено на купето/ преди няколко дни. Изчетох доста теми от форума от което почти се стресирах...Долях 1 л. масло 5W40 и след 500 км пробег резултата е същият. От ауспуха на колата няколко секунди след стартиране на двигателя започва да излиза бял дим, който не е толкова много, според мен е конденз, от щеката на духа, няма никакви течове, колата си върви нормално ускорява добре, разхода на газ при скорост 90-100 е 8,5 на 100 при скорост 120-130 е 9,5-10, двигателя работи нармално, на място не се чува дори. С няколко думи това е. Съветите на мои познати е да се подмени маслото с оригинално за Мазда със съответната спецификация и най-вероятно смяна на гумички на клапани. Разчитам на вашите мнения.
Благодаря предварително!

Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2013, 08:00 
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Колега, няма да ти хареса какво ще ти кажа, но проблема не са ти гумички на клапаните. Проблема ти е спекли маслени сегменти. Най-евтиният ти вариант е смяна само на сегменти и там необходимия шлайф на главата.
Ако искаш да минеш тънко, смени само сегменти. Смяната на гумички на клапаните ще е само загуба на пари и време. Вероятността е много, ама много минимална!
Всичко зависи от това, колко време мислиш да караш колата. Ако няма да въртиш 100 000км .... и не ти се дават пари за пълен основен ремонт, смени едни сегменти и карай :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Дек 2013, 09:47 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Днес ме посъветваха по телефона да проверя PVC клапана, ако има проблем с него да го почистя /подменя/ възможно е от неговата неизправност разхода на масло огромен особено при по-високи обороти. Само, че незнам какво представлява и къде се намира...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 21 Дек 2013, 12:33 
фен
Аватар
2007 Mazda 5

Доколкото знам достъпът до PCV клапана е много труден. Би трябвало да се намира под смукателния колектор, който трябва да се свали, за да се стигне до клапана. Проблемът обаче най-вероятно са маслените сегменти, особено ако пуши когато се задържи в обороти. Моите бяха спекли тотално в каналите на буталата и разходът на масло беше станал толкова драстичен, че гореше половин-един литър масло за 300-400км. Премери си компресията, при мен беше изключително висока - 17-18 на всички цилиндри. След смяна на сегментите маслото спря да изчезва.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Дек 2013, 18:07 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Вчера пробвах с добавки PRO TEC смених маслото, но уви... Пушека даже се уваличи. Явно ще трябва да се отваря мотора.
Все пак очоквам повече мнения!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 13:00 
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Ще пообиколиш майстори, ще дадеш пари на вятъра и накрая така или иначе ще стигнеш или до продажба на колата без отстранен проблем или до смяна на сегменти.
Колегата ти каза горе, премери компресията на мотора, евтино е поне.
Съветвам те да се обърнеш към колегата Martod от форума. Има сервиз в района на Пловдив и ще ти оправи колата :wink:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 17:53 
любител
Аватар

Имам приятел който работи в склад за авточасти и казва че често идват хора да питат колко пари може да струват сигменти.Така че и аз залагам на сигменти.
Ти си решаваш.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 31 Дек 2013, 19:37 
любител

KoRn_Val написа:
Ще пообиколиш майстори, ще дадеш пари на вятъра и накрая така или иначе ще стигнеш или до продажба на колата без отстранен проблем или до смяна на сегменти.
Колегата ти каза горе, премери компресията на мотора, евтино е поне.
Съветвам те да се обърнеш към колегата Martod от форума. Има сервиз в района на Пловдив и ще ти оправи колата :wink:

Напълно споделям, особено препоръката за майстора.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 09 Яну 2014, 20:20 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Проблема решен!
Чест и почитания на Martod един истински специалист по японски автомобили. Оказаха се маслени сегменти и гумички на клапани и след тях гарнитури и т.н. Всичко това от прегряване на двигателя.
Както вече писах отскоро съм във форума и мога да заявя, че Марин може да дефинира проблема и да го реши както трябва. Още веднъж БЛАГОДАРЯ!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 10:18 
любител

Интересно ми е дали поговорихте по въпроса със стария собственик, който, съвсем очевидно, те е излъгал при продажбата. Предполагам, че имате договор, пък и продавачът обикновено носи отговорност за скрити недостатъци.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 10:48 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Естествено, че се скри в дън земя, не отговаря на телефона, намерих го във фейса и там мълчи, но това май е обичайна практика за България стане ли беля с колата и ....на пазара. По-големи мошеници от автоджамбазите за мен няма. Но съм му пожелал с парите да си купува редовно лекарства.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 11:03 
фанатик
Аватар

По силата на кое обстоятелство след като свърши сделката, продавачът на возило "втора ръка" носи отговорност за скрити недостатъци?
ЗЗП, може би? Не е лошо да го изясним - има доста теми с опарени колеги напоследък!

Обикновено продавачът дава възможност за пълен оглед, дори и да се закара на специализиран сервиз.
А дали има сервиз с модерен газ-анализатор, способен да улови маслото в ауспуха?

Някога ми се е случвало да карам (купувам) коли за приятели от Германия и никой не се е разсърдил, ако се окаже, че е масларка.
Защото всички са достатъчно грамотни технически, за да знаят, че не може да се хване такъв проблем при оглед. Просто го научават при пристигането в БГ, защото след 1800-2000км каране и аз вече съм наясно какъв е разходът на масло.

RedBull дава крила, а гроздовата - 4х4!
Everything before the word 'but' is horseshit! (quote from GoT)
All'alba vincerò!

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 17:47 
любител

По силата за Закона за задълженията и договорите. Дълга тема. По-важните въпроси са как се удостоверява скрития недостатък и знанието на продавача, но това са изпълними неща. Ако още ви интересува, мога да ви дам детайли. Кой за какво се е разсърдил е без значение.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 19:00 
фанатик
Аватар

Аз по принцип се интересувам от всякаква информация, въпреки, че в момента нямам казус по темата.
Все пак, считам, че подобна тема вълнува част от останалите участници във Форума.
Ако отделите време да опишете някои практически действия или права, които се полагат в коментираните случки, доста колеги ще сме благодарни.

All'alba vincerò!

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 21:20 
любител

Темата е наистина много обширна.
Ето правната уредба: Подчертавам, това е само част от въпроса

Чл. 193. Продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление.
Продавачът не отговаря за недостатъците, които са били известни на купувача при продажбата.
Продавачът отговаря и когато не е знаел недостатъка. Съглашението за освобождаване от отговорност е недействително.

Чл. 194. След като приеме вещта, купувачът трябва да я прегледа в течение на времето, което е обикновено необходимо за това в подобни случаи, и незабавно да уведоми продавача за забелязаните недостатъци. Ако не направи това, вещта се смята одобрена, освен ако по-късно се открият недостатъци, които не са могли да бъдат забелязани при обикновен преглед. В последния случай правата на купувача се запазват, ако той незабавно уведоми продавача за открития недостатък.
Уведомяване на продавача не е необходимо, ако той е знаел недостатъка.

Чл. 195. В случаите, в които продавачът отговаря съгласно чл. 193, купувачът може да върне вещта и да иска обратно цената заедно с разноските за продажбата, да задържи вещта и да иска намаляване на цената или да отстрани недостатъците за сметка на продавача.
Той може да иска и обезщетение за вредите съгласно общите правила относно неизпълнението на задълженията.
При продажбите на родово определени вещи купувачът може или да упражни правата по първата алинея, или да иска предаване на вещи без недостатъци, както и обезщетение за вредите и в двата случая.

Тук изникват няколко въпроса, които са относими по случая:
1. Щом колата е купена от БГ, допуснах, че се продава от първия й собственик. Тоест дори може да опитаме да докажем, ако колата е била в официалния дилър и поставена диагноза за повреда, свързана със сегментите. Дори да не е така, продавачът отговаря.
2. Виждате, че се изисква незабавно уведомяване. Естетствено, за бъдещ иск е силно препоръчително това да е станало с нотариална покана или поне по доказуем с писмен документ начин.
3. Възниква същия въпрос за установяването на повредите - най-добре би било с един протокол, заверен от СМ, в който подробно се описва датата, автомобилът и установените повреди.
4. После за ремонта си вземаме фактурки, които формират цената на иска, плюс евентуални неимуществени вреди и пропуснати ползи от неползването на колата за времето, в което Марин я е ремонтирал.
5. Искова молба, 4% държавна такса, 3, до 4 години процес, изпълнителен лист и така...

Често продавачите си мислят, че в договора записът "в състоянието, в което се намира в момента на продажбата" означава, че дори повредена, купувате колата такава, каквато си е. Това съвсем не е така.
Наистина ме мързи да пиша, трябва още няколко страници да произведа, за да обясня подробно. Нека да приемем, че мога да предложа безплатна консултация на автора на темата, другата седмица имам път към Пловдивско.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 23:52 
фанатик
Аватар

Чудно! Благодаря!
Ако се върнем в темата с маслата и сегментите, твърди се, че според Мазда допустимото износване, респ. загуби на масло е доста голямо. Т. е. може да се окаже, че според спека, двигателя е бил в изправност, просто колегата е трябвало да си долива.

Отново благодаря!
п. п. Моля някой да публикува документ, където е описан нормалния разход на масло, според Мазда,... за който и да е мотор. Никога не съм срещал информация в ръководствата.

All'alba vincerò!

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2014, 18:05 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Темат с продължение.
Както ме посъветваха всички сменихме сегментите и гумичките, но сега, а може би и преди ремонта забелязах масло в първи цилиндър. Като се отвърти свещта и се вижда гьолче от масло в цилиндъра. PCV клапана не е сменяван но е изваден маркуча от него. Свещта на първи цилиндър е съответно силно омаслена, другите три цилиндъра са добре. Разхода на масло е около 0,500 л. на 300 км. Антифриза не мърда.Всмукателните тръби са силно омаслени отвътре. Двигателя работи неравномерно с прекъсване най-вероятно заради първи цилиндър.
Очаквам вашите компетевтни мнения.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2014, 20:35 
фен

Това след ремонта така ли?Колко километра си изминал от него?Имаи впредвид че има известен период на сработване при такъв ремонт.

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 09:08 
фен
Аватар
2007 Mazda 5

При смяната на сегменти измерихте ли допуските на бутала и цилиндри? Предполагам, че буталото на 1-ви цилиндър не е било счупено, защото иначе нямаше да го сложите обратно. Не съм голям разбирач, ама възможно ли е ключовете на сегментите на тоя цилиндър да са застанали в една линия при или по някаква причина след монтажа?
При мен разходът на масло спря от момента на смяната на сегментите, не мисля че при улягане може да вкарат толкова масло, че да накарат цилиндъра да прекъсва. Вече си минал най-малко 300км, би трябвало да са уплътнили дотолкова, че да не пълни цилиндъра.
Апропо, духа ли от тръбичката на пръчката за масло?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 13:43 
фанатик
Аватар

Всичко по буталата и цилиндрите е замерено и си е ОК, няма износване ..
Буталото няма как да е счупено и да не му кажа, а да го монтирам отново .. :)
Ключовете на сегментите са си на 120 градуса, както при другите цилиндри ..
Даже са проверени и теориите за дефектни гумички и разтегнати болтове на главата, като при втория монтаж гумичките са залепени за водачите .
Апропо, не духа от пръчката за масло, но определено има нещо объркано в този двигател, от отдушника на картера вместо да духа при работа на мотора, тя смуче въздух ..
Сега като пристигне новия ПЦВ клапан, ще отваряме наново и ще ревизираме всичко ..

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 15:21 
фен
Аватар
2007 Mazda 5

Успех с начинанието, дано отстраните проблема в най-скоро време.
Пишете в темата при развитие, ще бъде полезно.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2014, 18:01 
фен
Аватар

SLX написа:
Често продавачите си мислят, че в договора записът "в състоянието, в което се намира в момента на продажбата" означава, че дори повредена, купувате колата такава, каквато си е. Това съвсем не е така.

Колега, закона е едно, съдебната практика в България - съвсем друго.
Би ли пуснал линк към съдебно решение, в което подобен казус е решен в полза на купувача?

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2014, 11:20 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Проблема с разхода на масло е решен. Причината не е била в сегменти, гумички и т.н. , а в неправилен монтаж на инжектора за газта на първи цилиндър. Оказа се, че газаджийте така са пробили главата, че инжектора влиза в цилиндъра не директно, а през маслена кухина или магистрала /не знам кое е правилно/ вътрешния отвор обаче не е затворен от инжектора и през този отвор маслото влиза в цилиндъра и оттам десетки въпроси и съмнения за спукана глава,блок, счупено бутало, ключове и т.н.
Така, че колеги внимавайте кой и как ще ви монтира газовата уредба, като видях какво са направили имам чувството, че замижават и дупчат където им падне без да знаят каква беля могат да направят. Инжектора е подменен с по-дълъг и естествено спря да влиза масло в цилиндъра. Изминах 600 км и нямам разход на масло, надявам се да е така и след 15000.

Хиляди благодарности на Martod за професионално свършената работа!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Фев 2014, 23:52 
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Е това е било уникален случай :) Този дето ти е сложил газовата да вземеш да го линчуваш #-o

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2014, 09:19 
фен
Аватар
2007 Mazda 5

Брутално!
Къде са ти дупчили главата? Това да не е някаква нова газова от 5-6-7-мо поколение, които са с директно впръскване? Пусни няколко снимки как е монтирана, ако може. Мойта е от стария тип ГИ, при които се дупчи смукателния колектор и не мога да си представя кой ще тръгне да дупчи глава (сигурно без да я сваля) и поне да огледа къде и как е продупчил.
Какъв разход на газ ти дава? Предполагам дори не се налага да палиш на бензин с тоя тип ГИ?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2014, 09:27 
фанатик
Аватар

KoRn_Val написа:
Е това е било уникален случай :) Този дето ти е сложил газовата да вземеш да го линчуваш #-o
Той случая е още по уникален, защото точно газаджията беше консултанта който му пълнеше главата с глупости за нешлайфани глави, разтегнати болтове, дефектни гумички, ключове , сегменти и т.н.. ама Борето го е разказал прекалено интелигентно случая, иначе ще легнеш от смях, ако ти го разкаже цветно ...
Особено към финала на филма, когато го е видял с главата под мишница ... :lol:

Върнете се в началото
  Профил    

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2014, 15:34 
фен
Аватар
2008 Mazda 5

малиииийййй аман от такива майстори :shock: добре че в края на краищата си попаднал на правилният....

Kimi Ga Yo - https://www.youtube.com/watch?v=29FFHC2D12Q

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2014, 17:01 
любител
2005 Mazda 5
Автор на темата

Цитат:
Брутално!
Къде са ти дупчили главата? Това да не е някаква нова газова от 5-6-7-мо поколение, които са с директно впръскване? Пусни няколко снимки как е монтирана, ако може. Мойта е от стария тип ГИ, при които се дупчи смукателния колектор и не мога да си представя кой ще тръгне да дупчи глава (сигурно без да я сваля) и поне да огледа къде и как е продупчил.
Какъв разход на газ ти дава? Предполагам дори не се налага да палиш на бензин с тоя тип ГИ?

Действително на новите уредби инжекторите се монтират непосредствено до дюзите, но монтажника трябва добре да знае къде да дупчи, т.е. да е виждал свалена главата, естествено моя "майстор" е видя за първи път. Иначе уредбата е с ОБД контрол, преминава на газ самостоятелно при 36 градуса. Разхода ми е около 8,5/100 при скорост 90-100, обороти до 3000 и режим 1-5 градско/извънградско. Това го засякох два пъти като винаги пълня бутилката догоре на една и съща бензиностанция. Пробвах веднъж и на по-висока скорост 120-140 обороти 4000-4200 примерно разхода около 9,6-10. Все пак разхода на гориво е относително понятие и зависи от много фактори.
Радвам се все пак, че след тези перипетии проблемите са решени и дано няма други.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 13 Фев 2014, 20:58 
фанатик
Аватар
1995 Mazda 323F

Важното е, че всички тук придобихме "опит" ... вече ще предлагаме на бъдещи потребители да си погледнат къде са им дупчени главите на маздите :?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2014, 10:11 
фен
Аватар
2007 Mazda 5

b_sinekliev написа:

Действително на новите уредби инжекторите се монтират непосредствено до дюзите, но монтажника трябва добре да знае къде да дупчи, т.е. да е виждал свалена главата, естествено моя "майстор" е видя за първи път. Иначе уредбата е с ОБД контрол, преминава на газ самостоятелно при 36 градуса. Разхода ми е около 8,5/100 при скорост 90-100, обороти до 3000 и режим 1-5 градско/извънградско. Това го засякох два пъти като винаги пълня бутилката догоре на една и съща бензиностанция. Пробвах веднъж и на по-висока скорост 120-140 обороти 4000-4200 примерно разхода около 9,6-10. Все пак разхода на гориво е относително понятие и зависи от много фактори.
Радвам се все пак, че след тези перипетии проблемите са решени и дано няма други.

Наистина добре, че сте открили виновника за проблема.
Както каза колегата над мен - добре е всички да знаем къде може да се сгреши при подобен монтаж. Ако можеш сложи една снимка на главата с проблемната дупка за инжектор.
П.П. Сложиха ли ти система за мазане на клапаните? Аз не съм слагал на моята, защото още не съм убеден, че това "масло" прави нещо друго освен да маца дроселовата клапа и колектора.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 62 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа