Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 29 Мар 2024, 01:36

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2019, 19:42 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
За жалост кабелите са добре, пробвах бутоните на волана и всичко си работи, така че лентовия кабел предполагам е добре. Прегледах няколко пъти и буксата, която се щрака в самия бег но и там всичко изглежда да е ок. Но грешката не иска и не иска да се изтрие .. някой с Forscan пробвал ли е тази процедура да изтрие грешки в RCM модула ?

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2019, 08:38 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
don_gori написа:
Ресета на модула става през процедура от Forscan-a.
,
-Не става, по точно Форскана не го прави!
Имам Форскан имам и фирмрния дилърски за форд и мазда VCM-II , имал съм възможност,много пъти да пробвам и сравнявам какво може дилърския и какво може безплатния Форскан. Дилърския може всичко което е вложено като опции фабрично в контролерите, форскана не ги може почти 80% от специалните функции, калибровки и кодировки!
Форскана е прекрасна диагностична програмка за бърза работа но за настройки и кодиране не става, все пак за без пари толкова е премного!
Специално за Аирбъците, смисълът на функцията "ресет" е следният, изтегля кодировката/тоест с колко въздушни възглавници е контролера-4-6-8 , с колко краш сензора е 2-4 -6, WIN-кода и го записва във вътрешна памет, след което поставяш второупотребен контролер и прехвърляш кодировките в него. Това се прави ако контролера е повреден хардуерно и не подлежи на ремонт! Въпреки че здрав и годен контролер взет от друга кола, Е със запис на рамата на колата, при поставяне в друга кола ако всичко по системата е в ред, тръгва и работи , остава постояна грешка че VIN номера/рамата/ не е програмирана но това не оказва влияние на работата му! Това при условие че контролера е абсолютно същия!
Друг е въпроса ако се сменя двигателен компютър, ABS ,bodi, и т.н. контролери които не могат да сработят без точна кодировка, особенно ако в тях има данни за Имобилайзера!
Та толкова за "ресет" фунцията, че стана много дълго! :)

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2019, 09:53 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Благодаря колега за изчерпателния отговор :) наистина Форскана е чудесна програмка, но явно не може да изтрие грешки записани в RCM модула, та ще се ходи до Мото Пфое тук в моя град ..
Може би съм се подлъгал с функционалността на кабела, защото на старата кола Фокус 2 можех да правя всичко с този кабел, но и с друг софтуер. Но колкото и да имат прилики 2те марки явно имат и доста разлики.
Та като заговорихме за диагностики, имаш ли впечатление за китайските VCM-II системи, гледам се намират на цени около и покрай 150лв, което на фона на оригиналната си е направо жълти стотинки :) пък и в дългосрочен план си е добра инвестиция ако не иска човек да се занимава с мъки по сервизи и разбира се може да борави с нея.

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 20 Яну 2019, 15:07 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 20 Апр 2010, 22:41
Мнения: 482
Местоположение: Sofia
skype: dpffapremove
VCM II има много разновидности от към качество на хардуера и от там като качество на работа и съответно работата с различните версии на софтуера. Едни от добрите клонинги е VCM II SP177C или SP177C1, като при С1 има wifi, но работи само при една по-стара версия на софтуера v98. Има и хора които срещу 80-100 евро инсталират уж последна версия на софтуера към момента ... но там за мен работата е малко спорна и не мога да кажа на 100% че си заслужава.

http://www.obdexpress.co.uk/wholesale/b ... rsion.html

Има и едни по-нови Original FVDI J2534 Diagnostic Tools ... китайски клонинги естествено, но понеже не са ми потвърдили дали на 100% работи с Windows 7/10 64 bit ( а само за 7 32 bit може би ) ... все още се бавя да го поръчам и пробвам.

https://www.ebay.com/itm/173728879613?ul_noapp=true

При всички положения цена под 300-350 лв. е със съмнително качество на хардуера ... да не говорим за половината цена на тази.

_________________
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2019, 08:35 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
don_gori написа:
Благодаря колега за изчерпателния отговор :) наистина Форскана е чудесна програмка, но явно не може да изтрие грешки записани в RCM модула, та ще се ходи до Мото Пфое тук в моя град ..
.

Погрешно си ме разбрал. форскана МОЖЕ да чете и трие всякакви грешки във всички контролери и да вижда живи данни в реално време! НО относно специалните функции и настроики калибровки и кодиране в това отношение е слаб, там не може! Това че при тебе грешката за челен шофьорски аирбаг не се изтрива означава САМО ЕДНО! След разглобяването и сглобяването на Волана си прекъснал или повредил нещо! Затова грешката не се трие, защото е реално прекъснала веригата или е в късо, тоест повредата/грешката/ съществува по всяко време!
SRS-RCM системата е система за сигурност и защита затова логиката на триене на грешки е следната, след подаване на команда за триене от скенера, контролера трие паметта, и веднага след това се чеква а скенера след команда триене следва команда четене и в този момент вижда че грешката не е изтрита след чека на контролера. както казах не се трие защото е реално съществуваща постоянно статично, не е спорадично! Тоест дефект е! Отстрани дефекта и ще видиш че форскана ще я изтрие коректно!

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 21 Яну 2019, 10:06 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Ха сега де .. миналия ден огледах внимателно всичко що съм разкачал и не видях нищо прекъснато/повредено. То реално са 2 букси - едната е директно към airbag-а другата е за копчетата + още една за бибитката. Щателно проверих копчетата и всичките си работят, бибитката също работи което ме навежда на мисълта че лентовия кабел е здрав.
Някакви идеи какво може да се е объркало ? Мен ми идва на ума ако може разбира се да сложа съпротивление(колко ?) на буксата за бега съответстващо с това на самия бег да провея дали кабелите до него са ок.

EDIT : оправих проблема и Forscan-a изтри грешката :) Оказа се проблема в буксата - има една малка черна пластмаска с 2 зъбчета които натискат 2 пластинки (които пък ти шунтират airbag-a) та тези зъбчета явно при демонтажа съм ги счупил по малко и съответно не искаха да натиснат пластинките и от там все едно че бега не е закачен.
Извод от случката - като разглобявате тази букса подхождайте с внимание :wink:

Поздрави !

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 24 Юли 2020, 18:38 
Offline
любител

Регистриран на: 25 Юни 2019, 11:09
Мнения: 58
Местоположение: Sofia
За мазда GH сензора на седалката се елиминира елементарно, като се окъсява. Наздраве


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие: Re: Airbag
МнениеПубликувано на: 12 Май 2021, 22:29 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 06 Яну 2012, 20:38
Мнения: 9
Здавейте!
Днес при едно от паленето на колата останаха да светят постоянно индикацията за аербека на таблото и за пасажерската седалка. До сега се е случвало да мига тази таблото и след изгасяне на колата и разместване на буксата на под седалката на шофьора изгася индикацията на таблото. Закачих Форскан за да прочета грешките и да ги изтрия. Имаше следните грешки:
RCM DTC B1126:1B-08
RCM DTC B10FD:87-08
RCM DTC B10FE:87-08
RCM DTC B1196:87-08
RCM DTC B1197:87-08
След изтриване на грешките, лога се изчисти и не се появява вече, но индикацията на таблото и за пасажерската седалка продължават да светят постоянно. Пробвах с изключване и на акумулатора за няколко минути, но нямаше ефект. Направи ми впечатление, че не действат и датчиците за сложени колани , изобщо не светят ако не се сложи колана и не пищи ако караш без колан. Модела на модула на аербека е:
RCM - Блок управления системой защиты водителя и пассажиров
Серийный номер: GS1D-57K30--
Cтратегия: Mazda--0609
Моля, ако някой се е сблъсквал с този проблем да сподели как се справил
Благодаря!

_________________
Mazda 6 GH Exclusive Sportbreak AT - 2008г., 2.0/147к.с. LPG Optima nano


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 38 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб