Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 11:00

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Май 2021, 12:47 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
don_gori написа:
Здравейте колеги, от известно време ме мъчи един гаден дрънчащ звук та да питам дали при някой се е случвало.
Шума е тип дрънчащи метални парчета в някоя кутийка от кока кола :lol: примерно. Звука се чува някъде под колата около средната част под ск.лост (там мисля че е средното гърне), чува се само при определени обороти - 1000-1100 и 1800/1900 без значение от предавката.
За мен главен заподозрян е средното гърне, но не съм ходил още на канал да я огледам. Коментирахме с моя майстор той каза че може и да е от катализатора да се е разпаднал и тези части да дрънчат, в което има логика.
Та ако някой е срещал подобен проблем може да сподели от какво е било и как се е оправило.

Поздрави !


Здрасти,
такъв звук имах на една кола от разкачен гумен тампон по генерацията. Вижте я, там ще да е, па може някой да ти е хвърлил няколко гайки в гърнето :D

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2021, 07:38 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Здравейте колеги, малко да повдигна темата със следното питане.
Децата лятото като бяхме на къмпинг явно са си поиграли повечко с бутона за отваряне на задния капак и уплътнението се скъса. Предвид идващите зимни месеци искам да го сменя с време, че ако влезне вода и прецака бутона багажника няма отваряне.
Гледах в ибеи продават бутон, но цената не ми хареса :D
https://www.ebay.com.au/p/1465719116

В алиекспреса има някакви за по 3-40лв , но пък там пише че го дават за седан .. но на външен вид прилича на моето.
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 5036%22%7D

Ако има вариант да сменя само уплътнението ще е по-добре, но никъде не намирам. Ще се радвам някой да напише съвет ако го е сменял това бутонче/уплътнение и колко се разглобява докато се смени :)

Поздрави и успешна седмица :mazda-flag:

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Окт 2021, 15:41 
Offline
любител
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 15 Сеп 2016, 22:23
Мнения: 88
Местоположение: Раковски
Различни са при комби и хеч.

Тук има малко от руснаците- разглобяване за да стигнеш до бутона https://www.drive2.ru/l/463248713989488879/


А тук, в ръководството
- аварийно отваряне в раздел 3-25:
Прикачени файлове:
unlock.jpg
unlock.jpg [ 186.96 KiB | Прегледано 4511 пъти ]



Допълвам с най-евтиния вариант:

https://www.drive2.ru/l/570743567790638586/


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 27 Авг 2022, 10:31 
Offline
любител

Регистриран на: 09 Фев 2022, 22:43
Мнения: 4
Местоположение: Раднево
Да съживя малко темата с един въпрос :) . Колега don_gori, как се води този цвят? Имам я същата,но моя стикер с номера на цвета го няма.В КАТ я писаха сива,макар, че не е. Благодаря

_________________
Mazda 6gh 2008 2.0Diesel 140hp


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2022, 17:28 
Offline
любител

Регистриран на: 19 Юни 2013, 15:23
Мнения: 27
Местоположение: Плевен
vitaminb написа:
Да съживя малко темата с един въпрос :) . Колега don_gori, как се води този цвят? Имам я същата,но моя стикер с номера на цвета го няма.В КАТ я писаха сива,макар, че не е. Благодаря


Моят е същия цвят. Води се лилав!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2022, 13:02 
Offline
любител
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 11 Май 2010, 16:30
Мнения: 10
don_gori написа:
Колеги след доста месеци тестов период реших да споделя как реших проблема с падането на стрелката по софтуерен път. Просто ви трябва ELM327 адаптер и софтуера Forscan, прилагам линкове за 2те неща
Кабел + модификация
https://www.jamessimpson.co.uk/elmconfi ... functions/

Forscan
https://forscan.org/

Това са нещата, които трябва да се настроят в секцията Instrument Cluster (IC)
Изображение

Единствено ми прави впечатление, че стрелката е една идея по-уязвима когато се изкачваш/слизаш по голям наклон. Но след като покараш малко се нормализира.
Ако имате въпроси съм на разположение.

Поздрави !

привет това само със усб ELM ли става защото със блутут не ми вижда инструмент панела дори и след модификацията пробвах със елм ,open port не виждам таблото само със лънч го виждам ,само със модификацията ms-can / hs-can или се флашва и елм-то със нещо благодаря предварително


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2022, 13:48 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 05 Сеп 2021, 13:27
Мнения: 70
Местоположение: Варна
@lamer4e няма значение дали е блутут или е жичен адаптерът, в момента не виждаш IC панела защото той е на MSCan, a реално другите модули са на HS. При мен ситуацията беше същата, накрая си купих грамотен адаптер и всичко си дойде на мястото за по-малко от 5мин.
И да, решението което е намерил колегата @don_gori Работи, мога да потвърдя от личен опит

_________________
Mazda 6 GH 2.0 Estate


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Дек 2022, 14:25 
Offline
любител
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 11 Май 2010, 16:30
Мнения: 10
Проблема е решен открих си грешката всичко стана даже и работи :D


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2022, 08:32 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Тамън щях да пиша, че бая карък трябва от толкова адаптери все с грешните чипове да се падат :D

Аз имам следните неща на дневен ред, които искам да оправя по колата и ако някой се сеща за читав майстор или решение може да помогне:

1- Окачване - стегнато е, добре вози но се появи едно леко скърцане някъде отзад, както и нещо потропва отпред, абе иска си освежаване. Иска ми се да отида при някой майстрой който ще огледа/тества колата и ще каже това и това е за смяна. В нашия град повечето са на принципа проба-грешка и така мога да сменям части дълго време докато ги уцелят. Не е проблем да отскоча до Пловдив/София ако трябва.

2- Фарове - минаха 2 години откакто ги полирах фаровете и отново доста изгоряха, вечер светят доста по-зле отпреди и искам да ги оправя. Този път ще ги свалям за полиране + запечатване с лак/фолио , но се чудя дали да не отворя фара за рециклиране като и без това съм го свалил, или да сменя крушките. Колата е с оригиналния bi-xenon и най-вероятно крушките са си оригиналните, но за толкова години 100% за загубили потенциал от своя живот.

3- Волан - върти ми се някаква идея да сменя волана с такъв от GJ/CX моделите :roll:
Изображение
Чета че руснаците успешно до монтират и управлението на медия/BC/Cruise Control работят, но при фейслифта. Преди фейса волана е по-различен като окабеляване и от там се чудя дали изобщо ще стане при мен ? Някой дали се е занимавал и проучвал как стои въпроса, защото дойде ред за претапициране на волана (китайската кожа се скъса вече :D ) и единия вариант е да оправя моя, другия направо да взема нов волан и да монтирам него понеже и ми е много скучен този волан от преди фейса.

Иначе на скоро се обухме с нови гуми за зимата, и без това реших да си я търкалям още години колата понеже е супер комфортна за семейна и изобщо не товари семейния бюджет с разходи за ремонти/гориво :D

Изображение Изображение

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2022, 13:44 
Offline
любител

Регистриран на: 06 Ное 2022, 15:46
Мнения: 5
Местоположение: София
Колега,
Следя темата с интерес, даже взаимствах някоя идея. Поздравления за комбито, изглежда супер. Моята е абсолютно същата.
Като съвет относно фаровете, след рециклиране сложи фолио на фаровете. Най - добрият вариант е това и няма да го мислиш дълго време.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 15 Дек 2022, 15:04 
Offline
любител
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 11 Май 2010, 16:30
Мнения: 10
don_gori написа:
Тамън щях да пиша, че бая карък трябва от толкова адаптери все с грешните чипове да се падат :D
....

Мани изпотих се ама ваче всичко е ок с OpenPort 2.0 си стана всичко даже и лайт модул излезе който е н К-линия тия дни ше вида какво може да се бърника в него....


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2023, 09:51 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Айде да загатна с какво ще се сдобием в скоро време :) Трудно беше, но стана ама то така е най-сладко, остава само да мине през тапицер и ще кажа и покажа повече по върпоса :zoom-zoom:
Изображение

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2023, 14:07 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Здравейте колеги, малко да обновим темата с една реализирана мечта по колата. От всичко по колата волана беше единственото нещо, което хич не ми харесваше от самото начало.
Та през годините ми минаваха какви ли не идеи, за претапициране, смяна и т.н. Доста инфо изчетох (основно при руснаците :D ) и подмяната в GH модела (преди фейса) се оказа една наистина трудна задача, на повечето места най-много бяха сложили волан от фейс с неработещи копчета ... ама пък и фейсовия волан хич не ми харесваше визуално.
Та реших да се гмурна на сляпо и купих волан, който ми харесваше наистина визуално и беше удобен - от Мазда 6 GJ 2020 година.
Хубавото е че коснтруктивно нещата са почти 1:1 с GH модела преди фейслифта, но до тук с plug&play нещата :| От там насетне нито едно копче не работеше - управление мултимедия/климатик и круиз контрола. Върнах се малко в годините ми от университета, където от платки сваляхме принципните схеми и се чудехме как работят :D
Изображение Изображение
Волана се разглобява изключително лесно и реално само това трябва да се свали и преработи.
Изображение
Пазя си записките, така че ако има някой мераклия ще му пратя нужната информация. Основната идея е че при натискане на даден бутон от платката излиза определено съпротивление, което колата възприема, но в новия волан всички бутони бяха с различно съпротивление спрямо оригиналния волан, та на всякъде беше нужно преправяне.
Не е някаква философия, но елементите са SMD и е малко трудно за запояване. Друга специфика беше че оригиналната подсветка на волана в GJ e бяла, а на GH е оранжева, та и там се наложи смяна на всичките светодиоди по платката (играчката е голяма). Оставих само бутоните за телефона в бяло.
Изображение Изображение

Както казах конструктивно воланите са еднакви с единствената разлика, че оригиналния на GH има едно пъпче на шлица, който влиза към кормилния прът. То влиза в пластмасата на лентовия кабел и служи за по-прецизно движение (явно при новия модел това е спестено) , но не е проблем и да не се направи - волана ще работи без проблеми. Ето за това нещо говоря.
Изображение

Буксите на Airbag-a са идентични, така че там нещата са plug&play. Буксата за клаксона също е идентична.
Бялата букса на която е управлението на бутоните е различна и трябва да си вземите оригиналната от вашия волан, и да пренаредите новите кабели по нея(голяма занимавка е).
Изображение

И май това е , следва да си монтирате новия волан и да се радвате :D Аз го пратих на тапицер, понеже ми беше мерак да е с нова кожа и този дизайн :)
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Направил съм и клип, някой ако не вярва че всичко работи да се увери :) .. всъщност има нещо което наистина не работи, поради липсата на физически бутон на волана от GJ - фукцията resume/cancel на темпомата. На стария волан като натиснеш спирачка или cancel темпомата помни запазената скорост и с бутона Resume тя се възстановява, на новия волан тази опция не работи. Темпомата се пуска(светва жълто) с копчето Mode и вече с Res+/Res- се активира към зададената скорост. С Mode се изключва.
Всички останали контроли работят, започнах да се занимавам да направя копчетата за телефон на новия волан да работят с Андроид мултимедията ми, но се оказа че трябва да я преработвам и се отказах :)
http://youtu.be/E87AzC2omJU?si=DM0IDyO42EAMimzA
Ако някой има интерес нека ми пише/звънне за да му помогна, тази операция я правих в началото на годината и вече съм забравил някой подробности.

Поздрави :mazda-flag:

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2023, 17:15 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9184
Супер е станало. =D> Тръгнеш ли да я продаваш обаче върви докажи че не е гърмяла аербеци... :D

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2023, 17:44 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
То кола с негърмян/и еърбеци не знам дали има на пазара. Но един ден наистина като я продаваш ще е проблем. Не прави добро впечатление подмяната на такива части на автомобила с такива от друг модел. Иначе добре е станало :lovemazda:

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2023, 07:41 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Не съм се замислял за продажбата верно, просто си я направих на мен да ми харесва. Иначе бега се сваля много лесно - на 3 метални скоби е , отщракват се и може да се види дали има и т.н.

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2023, 21:09 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
Супер е станало колега, хич да ти не е за евентуална продажба на 10+ годишна кола след няколко години, че ще и вземеш лев или два по-малко. Даже, ако купувачът е правилен цената ще е нагоре.

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 15 Окт 2023, 07:06 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Авг 2023, 09:48
Мнения: 5
Местоположение: София
don_gori написа:
Айде да загатна с какво ще се сдобием в скоро време :) Трудно беше, но стана ама то така е най-сладко, остава само да мине през тапицер и ще кажа и покажа повече по върпоса :zoom-zoom:
Изображение


Привет и добро неделно утро,

Първо - поздравления за споделеният труд по волана ! Страхотно изглежда. Ако някога някой купувач се притеснява за него /много ме съмнява/, покажи му този форум и ще разбере какво ти е коствало.

Второ - тази подсветка на таблото в лилаво /на скоростомера и оборотите/ заводска ли е ?

Аз съм с GH 2008 и вечерно време цялото табло е в сливащо се еднакво червено и това адски много ме тормози...

Поздрави,


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Окт 2023, 07:24 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Благодаря за отговора колега :mazda-logo: Подсветката на таблото си е фабрична, мисля че зависи от пакета с който е оборудван колата.

Поздрави !

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2023, 12:32 
Offline
любител

Регистриран на: 09 Фев 2022, 22:43
Мнения: 4
Местоположение: Раднево
Me4ka написа:
don_gori написа:
Айде да загатна с какво ще се сдобием в скоро време :) Трудно беше, но стана ама то така е най-сладко, остава само да мине през тапицер и ще кажа и покажа повече по върпоса :zoom-zoom:
Изображение


Привет и добро неделно утро,

Първо - поздравления за споделеният труд по волана ! Страхотно изглежда. Ако някога някой купувач се притеснява за него /много ме съмнява/, покажи му този форум и ще разбере какво ти е коствало.

Второ - тази подсветка на таблото в лилаво /на скоростомера и оборотите/ заводска ли е ?

Аз съм с GH 2008 и вечерно време цялото табло е в сливащо се еднакво червено и това адски много ме тормози...

Поздрави,


Е грам синьо ли се вижда? :) Да не би да не свети?

_________________
Mazda 6gh 2008 2.0Diesel 140hp


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2024, 22:40 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Здравейте колеги и за много години :mazda-flag:

Има ли някой, който е сменял фабричните крушки за късите светлини ? Моите фарове са bi-xenon със завиване и по каталог ги дават да са с D2S цокъл. Идеята за смяна е че според мен вече живота им е доста намалял и светят слабо, оригиналните са и никога не са сменяни.
Вариантите на които съм се спрял са следните :
- оригинални ксенон крушки OSRAM XENARC NIGHT BREAKER LASER D2S 66240XNN https://www.osram.de/ecat/XENARC%20NIGH ... P_4057843/
- aftermarket LED крушки https://xenon.bg/product/1311/led-siste ... anbus.html

Бих взел ЛЕД-а но не съм сигурен дали ще свети както трябва на моя фар, в drive2.ru съм изчел много теми за монтаж на LED на тези фарове и навсякъде се сменя цялата лупа поради различния сноп с който свети ЛЕД крушката. Руснаците продават цял кит с лупа+ЛЕД но занимавката е голяма и се отказах.
Та дали някой е сменял крушките с ЛЕД и има ли подобрение/влошение в осветеността спрямо оригиналния ксенон. Също ако имате други предложения може да споделите.

Поздрави !

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Яну 2024, 18:20 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Да имаш такова богатство като би-ксенон и да го премахнеш си е грехота. Цялата система си е специална, с баласти, крушки, кабели и т.н. Не се занимавай с тия лед боклуци. Относно слабата осветеност - започни с един комплект нови крушки d2s според джоба ти, добре е да са хубави. Ако положението е същото, значи са ти загоряли рефлекторите вътре във фаровете. Трябва да се рециклират.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Яну 2024, 19:45 
Offline
фен
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 01 Окт 2018, 08:01
Мнения: 172
Местоположение: Хасково
Рефлектрите са добре, гледал съм ги. Съмнява ме че вече фабричните крушки са на бая часове и са взели да светят по-слабо , което е характерно за този тип (ксенон) светлини. Осрама от линка е около 70-75лв/бройката, за други читави марки не се сещам.

_________________
Mazda 6 Estate // 2009 // 2.5 GT // LPG KME Nevo PRO


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Яну 2024, 19:42 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Osram си е супер крушка. Сменяй, дано да е от това!

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб