Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 29 Мар 2024, 01:09

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Май 2021, 15:38 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 19 Май 2013, 11:34
Мнения: 58
Местоположение: Bulgaria
Здравейте колеги,

При преминаване през шахта, дупка или друга (не особено дълбока) неравност, понякога се чува удар (на метал в метал). Чувам го някъде горе, само в дясната част и е толкова силен, че всеки път очаквам да видя пружината през предния капак :)

Естествено ходих на сервиз, клатиха, натискаха, гледаха на подемник, на канал и т.н. , но не можаха да разберат от какво. Накрая казаха - били разбити тампоните на стабилизиращата щанга, а те дрънчели много. Малко се усъмних, но викам, ок, сменяйте ги. Смениха ги и пак същата работа... :?

Някакви идеи къде другаде може да е проблемът? Възможно ли е да не са "хванали" проблемен амортисьор?

_________________
Mazda 6, GH Estate, 2008, 2.5L/125kW/170hp :lovemazda:


Последна промяна JMZ на 11 Май 2021, 08:37, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Май 2021, 16:19 
Offline
фен

Регистриран на: 24 Яну 2010, 08:58
Мнения: 170
Местоположение: Бургас
Провери за счупена витка на пружината.
Обикновено се чупят долу, но знае ли човек...


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Май 2021, 13:43 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 27 Май 2008, 18:12
Мнения: 4819
Местоположение: АБСУРДИСТАН
skype: тел № 0889410450
JMZ написа:

Някакви идеи къде другаде може да е проблемът? Възможно ли е да не са "хванали" проблемен амортисьор?

Точно от него може да е това тракане при рязко хлътване на гумата, или от силно разбита биелетка .

_________________
Гънките на мозъка по принцип са невидими, но когато липсват си личи .


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Май 2021, 15:55 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 19 Май 2013, 11:34
Мнения: 58
Местоположение: Bulgaria
Благодаря за съветите, като мина през сервиз ще докладвам ;)

_________________
Mazda 6, GH Estate, 2008, 2.5L/125kW/170hp :lovemazda:


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 13 Май 2021, 07:31 
Offline
любител

Регистриран на: 22 Дек 2020, 22:52
Мнения: 48
Местоположение: Sofia
И при мен на старата шестица 2009 се чуваше отпред и вдясно, не чак като метал в метал, а по-скоро “туп” с различна сила и независещо от скоростта или дълбочината на дупката. На две места гледаха окачването и казаха, че е бетон. В стар моторс казаха луфт на рейката и 4 бона за нова, което естествено няма как да стане. В четвърти сервиз отрекоха да има луфт. За близо година и 15 000 км се чуваше все макс 2-3 пъти седмично. Така и не разбрах какво е.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2021, 23:47 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 19 Май 2013, 11:34
Мнения: 58
Местоположение: Bulgaria
При мен се оказа амортисьор. В сервиза не можаха да го "хванат", забеляза го момчето, което ми прави реглаж :)
Така или иначе бях решил, че ще сменят и бях взел Kayaba (KYB). След това всичко "заспа".

_________________
Mazda 6, GH Estate, 2008, 2.5L/125kW/170hp :lovemazda:


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2021, 16:07 
Offline
любител

Регистриран на: 04 Юли 2021, 16:25
Мнения: 11
Местоположение: Burgas
И при мен е така. В сервиза смятат, че е от горен тампон на амортисьора. Даже има голяма тема по-назад.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 03 Юли 2022, 15:38 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
И при мен е така. Мазда 6 2008, 2.0 бензин 147 к.с.
Някой решил лие проблема и как?
Благодаря предварително.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2022, 12:19 
Offline
любител
Аватар
2012 Mazda 6

Регистриран на: 18 Яну 2017, 21:52
Мнения: 45
Местоположение: Плевен
Проблемът е в тампона на амовете, пред 2 месеца го излекувах това досадно клопане. Но смених и всичките видове носачи защото шарнирите им бях доста разхлабени, до такава степен че с един пръст ги въртиш на където си искаш.

А това им е номерът по мазда:GS1D-34-380C


Прикачени файлове:
тампон ам.jpg
тампон ам.jpg [ 126.99 KiB | Прегледано 4890 пъти ]
Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2022, 13:39 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 05 Сеп 2021, 13:27
Мнения: 70
Местоположение: Варна
Доста порових и аз и накрая попаднах на едни мнения на колега от групата, беше споделил едни видеа, не съм отварял при мен но предполагам че е същото защото си рециклирах рейката наскоро и там грижа няма, остава само тия таампони от видеото

https://www.youtube.com/watch?v=JR3txDYmKgI

_________________
Mazda 6 GH 2.0 Estate


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Юли 2022, 20:40 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
При мен не е клопане, а направо единичен удар на метал в метал, все едно, че някой бие с щанга в калника. получава се при влизане с по-голяма скорост на спящ полицай или на дупка, не много често. по някога и при рязко движение на колелото в посока нагоре към калника. Смених биалетки, тампони на стабилизираща щангаи горен носач /въпреки, че бяха здрави/, водих колата на трасачка за амортисьори /всичко било ок/, свалах макверсона и майстора каза че е наред амортесьора, прожината и тампона. И пак има този еднократен силен зук на метал в метал. Ако трябва ще сменя и тампона на макферсона, но казаха че е наред. Преди това съм рециклирал рейката. Единственото което не съм нправил е да сменя долен носач, тампон и амортесьор.
Бих искал да попитам колегата JMZ открил темата как е решил проблема?
Благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2022, 10:09 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Здравейте на всички!
Искам допълнително да споделя информация, която получих от майстор, който работи основно с Мазди. Същия ми сподели, че и други модели на Мазди имал този проблем и той не в разбити части по предното окачване, а самата пружина в горния край давала този симен звук като от удар в метал в метал, при премивнаване през спящ полицай. Той надявал на горната навивка на пружините, от двете страни на предницата, маркуч, мисля че каза 14 мм. и се решавал проблема. /така да се каже това било недоискусурено инжинерно решение/.
Ще направа каквото ми каза и ще пиша так във форума дали действително е решен проблема.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 15 Юли 2022, 13:25 
Offline
любител
1999 Mazda 626

Регистриран на: 22 Дек 2015, 23:19
Мнения: 22
Местоположение: Sofia
При мен го има същото нещо 1:1. Няколко пъти съм ходил на оглед на окачването, всичко е бетон. Явно наистина са тампоните на амортисьорите.

Между другото - за гр. София, къде рециклирате рейките?


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2022, 17:46 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Колегата JieBaK беше прав. Смених на амортесьора тампоните /каяба/ и чашката /магнум/ и проблема го няма вече. Звука на удар като с щанга по калника го НЯМА. Благодаря.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 31 Юли 2022, 17:52 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Рейки можеш да ги рециклираш на околовръсното в посока от бул."Черни връх" към бул."България", по локалното веднага след единствената автокъща в дясно по ул."Йордан Баколов Стубел". Фирмата е Феникс НиЗ 1. Ако напишеш в интернет ще ти излезе. При тях има и гаранция. Успехл


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 26 Ное 2022, 21:00 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Здраевейте на всички.
Искам да споделя, че проблема отново е на лице.
Сменил съм горен /Ямато/, долен носач/TRW/, биалетки /Ямато/, тампони стабилизираща щанга /Ямато/, горен тампон на амортесьора /Каяба/ и чашка /Магнум/, но чукането продължава.
Както казах, ходих на търсачка и амортесьора при майстора на колелото на Пушкин. По техни думи Всичко е наред.
Помагайте с идеи.
Забелязал съм, че чукането е когато е навит волана и гумата минава през препятствие. Ако е направо няма проблем.
Чакам да кажете решение.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Яну 2023, 10:56 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Здравейте на всички, които се интересуват от проблем на Мазда 6 с пукане, метален звук при преминаване на спящ полицай в предницата и търсят решение, а не утешение!
Както казах по-горе направо мога да напиша книга за този проблем.
Смених горен носач Ямато - добър е, но не е супер.
Долен носач на ТРВ - супер е. Долния носач е много важен. Сменя возията.
Тампони на стабилизилаща щанга Ямато - не са много добре, скърцат от време на време.
Чашка Магнум- добре е
Шок тампон каяба - вади се от чашката, хлабав. Старите бяха здрави.
Биалетки на Мейле усилени HD - уникални са. Преди това Ямато не са добри.
амортесиьори Каяба - сурер са.
Смених втулка на кормилна рейка, въпреки, че беше здрава от дясната страна. Има ги на SKF по 10 лева в магазин в началото от към Подуене на Ботевграско шосе, от дясна страна на партер в края на блока.
И накрая сложих маркуч на последната витка на прожината откъм ботуша, където опира към предпоследната. Един колега каза в форума, че е глурост и че японеца го е измислил. Да ама не. Този проблем го има и на по-старата 6 само, че отдолу от към вилицата. На тази от 2007 до 2013 отдолу има пластмасова чашка между прожината и леглото й. Та проблема се реши като сложих маркуч на последната витка. Там тя опира в предпоследната и си прави като зъбче. Търкат се двете. Като свалите прожината ще го видите. При олекотяване или при рязко свиване се освобождава напреженито и се чува метален удар като, че някой ударя с щанга по ботуша.
Майстора в ж..к. Дружба 2 на гърба на стария сервиз Юнитрейд в гр. София, който прави само Мазда, твръди, че този проблем не може да се реши, дори ако смениш всичко както мен. Но аз го реших чрез маркуча и сега няма проблем. Ако и Вие сте сменили всичко и го има пробвайте. Не струва и лев да сложите маркуч. само работата. Предупреждение за домани майстори. Не стягайте носачите, ако гумите не са в работно положение! Ще скъсате тампоните на носачите горен и долен въпреки, че са нови. Най-добре на канал, сложете гумите, свалене колата да си стои на гумите и тогава стягайте. Второ предупреждение на предни амортесиьори гайката на стеблото стягайте с ключ, не с пистолет. Ше преебете амортесиьорите и нови ще тропат на малки неравности.
Успех! Ако някой иска повече инфо нека се обади 0888526763.
В крайна сметка предницата стана супер, стабилна на високи скорости и много по-добре преминава през дупки.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 19 Яну 2023, 23:20 
Offline
любител

Регистриран на: 19 Юни 2013, 15:23
Мнения: 27
Местоположение: Плевен
Къв модел маркуч наниза? Термошлаух става ли или не?
Аз само втулката на рейката не съм сменял и както знаеш всичко друго съм.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Фев 2023, 19:50 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Юли 2022, 19:40
Мнения: 26
Местоположение: София
Намерих едно парче каквото имах под ръка. повече изглеждаше като пластмасов, отколкото като гума. Шлаух може би много бързо ще се скъса и пак трябва да разглобяваш. То най-вероятно и този който съм сложил ще замине, но се надявам да не е скоро.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб