Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 14:59

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА РАЗДЕЛА!
ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2017, 09:17 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
Здравейте, почитатели на марката! И за мен дойде дългоочакваният момент за покупката на първата ми кола.
Дъъъълго гледах, чудех се, премислях и пресмятах. В крайна сметка се колебаех между Ауди А3 или Мазда 3, но
прецених (а и вие с написаното от вас във форума ме убедихте), че Маздата е по-добър вариант.

По същество: Решил съм колата да е 1.6 бензин. Мисля да отделя около 6500лв. за колата (без обслужването и впоследствие).
Прогнозирам, че годишния ми пробег ще е около 6-7000км. Родом съм от Велико Търново, но живея и работя в София
и горе-долу веднъж месечно ще се прибирам до В.Търново, което прави 500 км месечно и отделно малко градско в София и
други такива. Това са само прогнози разбира се. Не се знае дали няма да сменя работното си място и да е
по-удобно да ходя с кола на работа, отколкото с грАДския транспорт.
Имам желанието колата да ми служи вярно поне 10-тина ако не и повече години, защото не мисля, (дай Боже да мога де),
че ще мога да си купя друга през това време. Затова разчитам на малко помощ от вас, да изгладя някой неясноти
около колата и модела.
Чета може би от 2-3 месеца из форума, но все пак ми идват няколко въпроса, на които не намерих отговор или
пък не съм търсил добре, за което се извинявам предварително.
Та...

Разбрах за проблемите с ръждата в тези модели.
Въпрос: Моделите след 2006 година, имат ли подобрение в борбата с корозията или е несъществено и не си
заслужава да търся кола 2006+ за да си гарантирам по-здраво купе, а е по-важното на огледа да се гледа внимателно?

Разбирам, че моделът 1.6 със 105 к.с. не е много силен въпреки конете си заради тежкото купе или пък поради
други причини, но 2.0 със 150 к.с. е доста добре представящ се двигател. Не съм човек, който кара с много
над ограниченията, но определено обичам да имам мощност при изпреварвания, защото се чувствам много по-спокойно.
Това, което ме отклонява от идеята за 2.0 двигател е високият му данък. Проверявал съм в сайт, който предлага
калкулатор за данък МПС и там разликата между данъците на двата двигателя е над 100лв, което е много за
доходите, които имам в момента.
Въпрос: Може ли някой да ми каже точно колко плаща за данък МПС в своята община с двигател 1.6 105к.с. и
данък за 2.0 150к.с.?


Нямам опит в покупката на коли (разбира се), но имам подкрепата на приятел, който има, и ще ми е помощник,
когато стигна до огледи и покупка. Вариантът с покупка от автокъща е ясен: Ходиш, гледаш, караш, ако можеш
минаваш през сервиз и купуваш ако ти хареса. Имам вариант един колега от работа да ми внесе кола от чужбина
"по поръчка".
Въпрос: За пишман в купуването на коли, като мен, не е ли по-добре да си отида на оглед по автокъщи и да си я
избера "на живо" така да се каже, а да не разчитам на внесена по снимки кола, макар да има възможност внесената
да е малко по-евтина?


Благодаря предварително на отзовалите се! :) :mazda-logo:

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2017, 17:47 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Toyota Prius

Регистриран на: 19 Мар 2013, 17:56
Мнения: 1759
Местоположение: Стара Загора
Внесената можеш и да ѝ видиш оригиналното състояние, а не напудреното в къщата(не е гаранция)...
За борба с ръждата не са пипали във фейслифта(след 2006)...
Като за теб 1.6 ще върши работа, мисля, но покарай сам преди да купиш...
При такъв пробег слагането на газ не е рентабилно според мен, но ти си прецени сам...
В калкулатора ги смята много точно данъците...
Виждам си чел - гледай по основните точки, намери защо е внесена колата(какъв проблем има/имала) и успех! ;)

_________________
ИзображениеИзображениеИзображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2017, 19:35 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html
Горният калкулатор дава разлика 95 лв., но реалността е друга.

Платен годишен данък за 2015, 2016 и 2017 г. в София, община Младост:
- Мазда 3, 1.6i, 105 к.с., 2004 г. - 151.42 лв.;
- Мазда 3, 2.0i, 150 к.с., 2004 г. - 216.31 лв.

Разликата в данъците не е най-големият разход, а по-скоро при гумите 16" и 17". :)
Ръждата започва от задните вежди и я "замазват" при продажба.
Директното сравнение на двете моторизации съм направил в следната тема:
http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?f=55&t=42141&hilit=+%D0%B3%D0%B0%D0%B7#p392862
За мен изборът на двигател по-скоро е въпрос на темперамент и характер, а не толкова на разходи.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2017, 20:28 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Колега, на дали ще имаш избор. Като ти падне нещо читаво го грабваш и това е. Иначе ако имаш късмета да намериш 2 читави и да трябва да избираш мотора - избери големия. Абсолютно еднакви (някой да не се заяде за половин литър масло само след това изказване :D ) разходи по обслужвания и ремонти, само разлика от данък.
Отделно след като данъкът представлява финансов проблем за теб, то защо не се насочиш към кола под 101 к.с., съответно друга марка, с по-евтино обслужване и части? Специално тези Мазди са добри автомобили като цяло - красиви, готини, здрави, но в съчетание с ръждата, високия разход на гориво, маслоядството, и още някои дребни проблеми не са много евтини за поддръжка. Просто го имай в предвид.
Относно покупката, по-добре търси от човек, дето я е имал 2-3 години поне. Салоните ги забрави. Че ще й е въртян километража - ще е въртян, но поне предния собственик да я е вкарал в пътя.
Успех!

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2017, 21:24 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
Брей, по-читава тема в този подфорум скоро не бях виждал.
Това касае и автор и други.
Чак се чудя какво да добавя... сетих се :D

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2017, 11:44 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
Благодаря за реакцията и за похвалата от колегата @ihristov. Другите също имат заслуга и трябва да благодарят и да им благодаря и аз. :mrgreen:
Ровил съм се в не един-два форума и този определено се отчита с културно поведение и спорове в рамките на добрия тон. Липсват фанатичните настроения, които може да намерим в един БМВ форум. :mrgreen:

На темата:
Относно данъка: Разлика в данъка с 50-60-70лв. не ми е проблем, но този калкулатор, който е цитиран и тук ми показва разлика от 160 лв. :shock: .... Разбира се трябва да отбележа, че постоянното ми жителство е във В.Търново и там ще я регистрирам, а общината ни се "слави" с най-високия данък МПС. Да, по-висок дори от София. Сега питах приятел, който е плащал данък на кола 150к.с. във В.Търново и каза, че е била 180 лв., което е съвсем различно от това, което показва тоя интернет калкулатор.

Относно разходите: Четох подфорума за модела и видях къде са най-честите забележки и евентуални ремонти. В сравнение с А3 на Ауди тук има значително по-малко оплаквания. Но да кажем, че са значително по-малко заради това, че Мазда 3 не е толкова масова както Ауди А3. Другото, което забелязвам е, че сериозните проблеми (или поне тези, които са стигнали до форума) свързани с ремонт по двигател, трансмисия и други скъпи ремонти, не преобладават. Същото сравнение съм си правил и с форума на Пежо. Освен това моделите от другите марки, за които ще ми стигнат средствата, са 2001, 2002, 2003-та и това предлолага, при равни други условия, че проблемите ще се появят по-скоро. :-k. Изчетох и темата, в която колегите отбелязват какви ремонти са правили на колите си и колко пари са дали за части та имам представа за разходите и не ги смятам за по-големи или много по-големи от другите марки.

Относно слагането на газова уредба: Правя си следната сметка, която ме води на мисълта, че ще си я избия бързо. Ако минавам по 6000 на година с бензин: Смесен разход 8/100 това в пари прави 8х2,20лв.= 17,60. За 6000 км. са 1056лв. При същите километри на газ със среден разход 10/100 това прави 10х1,00лв.=10лв. За 6000км. 600лв. За година спестявам около 450 лв. Значи за 2 години и малко ще си я избия, което е добър хоризонт за избиване на "инвестицията".

Сега да обобщя какво ново разбрах от вас като ми отговорихте:
До момента не бях се замислял да взема кола от собственик в България, защото имам следната презумпция: Както от автокъщата, така и от собственик не мога да разбера наистина що за човек я е карал и поддържал преди. Но пък поради чисто по-доброто финансово състояние на Западна Европа си мисля, че има вероятност предишния собственик да я е поддържал добре, защото има възможност да го прави. А в България съм се нагледал на закърпено с изолирбанд (май така се пишеше), малко тел, части втора употреба, които не стават и т.н. Разбира се има и такива, които си ги поддържат добре и ако някой от клуба продава Мазда 3 и има добри отзиви от други колеги от форума определено бих я погледнал с доверие. А, че километражите в автокъщите са въртяни ми е пределно ясно. Те всички идват на едни "магически" 140-180 хиляди километра. Златен диапазон... :mrgreen:

Въпрос: Колко е голяма разликата в цените за 16'' и 17'' гуми? На прима виста или от опит кажете. Ако ли не ще потърся начини да сравнявам в интернет сайтове за гуми.

И да отбележа:
Кеф цена няма! Маздата наистина ми харесва. Както каза @donpeev красиви са, готини са, салона е много по-приятен от всички други в класа. Наистина изпитвам удоволствие от шофирането и искам като се кача в колата да ми е приятно и да се радвам на шофирането, а не да си казвам "ей добре, че си взех Ауди А3 с по-нисък данък и евтини резервни части втора ръка, че иначе какво щях да правя" :mrgreen:

Хайде наздраве и пийте по една бира в жегата! :beer: :mazda-logo:

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2017, 15:45 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Fuzi написа:
... Въпрос: Колко е голяма разликата в цените за 16'' и 17'' гуми? На прима виста или от опит кажете...

От опит:
205/55/R16 DUNLOP SP Sport MAXX RT - 4 х 124 лв. = 496 лв.
205/50/R17 NOKIAN zLine - 4 x 221 лв. = 884 лв.
За сравнението цените са без отстъпки с клубна карта на форума.
Fuzi написа:
... Относно слагането на газова уредба: Правя си следната сметка, която ме води на мисълта, че ще си я избия бързо. Ако минавам по 6000 на година с бензин: Смесен разход 8/100 това в пари прави 8х2,20лв.= 17,60. За 6000 км. са 1056лв. При същите километри на газ със среден разход 10/100 това прави 10х1,00лв.=10лв. За 6000км. 600лв. За година спестявам около 450 лв. Значи за 2 години и малко ще си я избия, което е добър хоризонт за избиване на "инвестицията"...

Малко по-различни са сметките, но определено в твоя случай газифицирането не подлежи на въпрос.

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 01 Юли 2017, 16:01 
Offline
фен
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2016, 15:54
Мнения: 414
Местоположение: Русе
Fuzi , отначало мислех да не се включвам защото във форума наистина има много колеги с по-богат опит и много повече знания от мен относно Мазда. Провокира ме споменаването на газ. Склонен съм да се съглася с WoLF, че инвестицията едва ли си заслужава. И сега ще спомена нещо, което най-вероятно ще предизвика множество отрицателни коментари. Ако разхода за гориво ти се струва важен , не е ли по-добре дизел?! На аргумента, че поддръжката е по-скъпа ще отговоря, че все пак говорим за вероятни разходи, докато с АГУ направо си тръгваш от минус. С две думи ако си те привлича бензина- добре, това с дизела го споменавам само заради газта.

п.п. Тези дни обещавам че ще публикувам всички разходи по моята Бени за една година.
Иначе не се отказвай от Маздата!!! Невероятно удоволствие е да шофираштакава кола! (Да е жив и здрав човека който ми "показа" че има такъв автомобил!)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Юли 2017, 16:35 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
"От опит:
205/55/R16 DUNLOP SP Sport MAXX RT - 4 х 124 лв. = 496 лв.
205/50/R17 NOKIAN zLine - 4 x 221 лв. = 884 лв.
За сравнението цените са без отстъпки с клубна карта на форума."


В сайта auto-data.net размерите на гумите за моделите са по-различни. С един цол надолу съответно за двата двигателя. Не са ли верни данните или ти просто избираш по-голям цолаж поради някаква причина?



небосвод написа:
Fuzi , отначало мислех да не се включвам защото във форума наистина има много колеги с по-богат опит и много повече знания от мен относно Мазда. Провокира ме споменаването на газ. Склонен съм да се съглася с WoLF, че инвестицията едва ли си заслужава. И сега ще спомена нещо, което най-вероятно ще предизвика множество отрицателни коментари. Ако разхода за гориво ти се струва важен , не е ли по-добре дизел?! На аргумента, че поддръжката е по-скъпа ще отговоря, че все пак говорим за вероятни разходи, докато с АГУ направо си тръгваш от минус. С две думи ако си те привлича бензина- добре, това с дизела го споменавам само заради газта.
[/quote]

Имал съм възможността да карам дизелова, макар и малко, и да се возя в такава, значително по-дълго. Наистина много ми харесва динамиката на мотора, ускорението в ниските обороти, "дръпването" на турбото и т.н. Мислил съм за дизелов автомобил дълго. Слушал съм и мнения на хора карали дизелови коли и на такива, които не са карали. Към този момент наистина смятам, че дизеловият автомобил е по-труден за поддръжка. По-претенциозен и с повече възможни проблеми. А и не е като да съм си нямал проблеми покрай колите на вуйчо ми (дизелови)
Знам, че коментарът ти е свързан с това, че като мина на газ отново може да има проблеми. Разбирам те. За сега обаче съм се спрял на този вариант. Вече съм на 25, живея самостоятелно и нямах средства по-рано 20-22 годишен да си купя кола за 2000лв. да покарам и да разбера какво искам (така да се каже) после да я продам и да взема друга и така.
В крайна сметка гледам с оптимизъм на нещата. От тук насетне заплатата ми може и трябва само да расте. Ще се справям. Въпреки, че следва етап на спестяване за дом и т.н.
Живот. Какво да правиш.... :)

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 02 Юли 2017, 21:34 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Преди време и аз се доверявах на този сайт, че даже и го цитирах в постовете си,
но приятел от форума ми поотвори очите и сега чета доста повече.

За себе си смятам, че тройките с 1.6i и 2.0i излизат фабрично с посочените от мен размери.
Допустимо е да се слезе с 1" надолу до посочените в auto-data с цел икономия и комфорт.
Колегите го практикуват и е въпрос на избор и предпочитания.
Както се вижда от подписа ми и писаното от мен, финансовият фактор беше с по-малка тежест от други.
Синът ми кара с 1.6i двигател. Всеки от нас получи точно това, което е искал и е доволен от избора си.

Даже имахме късмета и цветово да влезем в допустимите варианти. :)
Прикачени файлове:
IMG_6033a.jpg
IMG_6033a.jpg [ 1.05 MiB | Прегледано 6491 пъти ]

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 03 Юли 2017, 16:07 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 27 Юни 2017, 15:14
Мнения: 57
Местоположение: София
bat_Vite написа:
Преди време и аз се доверявах на този сайт, че даже и го цитирах в постовете си,
но приятел от форума ми поотвори очите и сега чета доста повече.

За себе си смятам, че тройките с 1.6i и 2.0i излизат фабрично с посочените от мен размери.
Допустимо е да се слезе с 1" надолу до посочените в auto-data с цел икономия и комфорт.
Колегите го практикуват и е въпрос на избор и предпочитания.
Както се вижда от подписа ми и писаното от мен, финансовият фактор беше с по-малка тежест от други.
Синът ми кара с 1.6i двигател. Всеки от нас получи точно това, което е искал и е доволен от избора си.

Даже имахме късмета и цветово да влезем в допустимите варианти. :)
Прикачени файлове:
IMG_6033a.jpg


Малко извън темата (или пък не).
Син цвят, прозрачните стопове, които имат Маздите след 2006 и това спойлерче в горната част на вратата за багажника правят мнооого красива колата и ще се радвам ако мога да се добера до това съчетание за своята кола. :)

_________________
Мазда 3 1.6 2006 бензин


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 16 Май 2018, 15:01 
Offline
любител

Регистриран на: 16 Май 2018, 11:10
Мнения: 2
Местоположение: Варна
Fuzi написа:
bat_Vite написа:
Преди време и аз се доверявах на този сайт, че даже и го цитирах в постовете си,
но приятел от форума ми поотвори очите и сега чета доста повече.

За себе си смятам, че тройките с 1.6i и 2.0i излизат фабрично с посочените от мен размери.
Допустимо е да се слезе с 1" надолу до посочените в auto-data с цел икономия и комфорт.
Колегите го практикуват и е въпрос на избор и предпочитания.
Както се вижда от подписа ми и писаното от мен, финансовият фактор беше с по-малка тежест от други.
Синът ми кара с 1.6i двигател. Всеки от нас получи точно това, което е искал и е доволен от избора си.

Даже имахме късмета и цветово да влезем в допустимите варианти. :)
Прикачени файлове:
IMG_6033a.jpg


Малко извън темата (или пък не).
Син цвят, прозрачните стопове, които имат Маздите след 2006 и това спойлерче в горната част на вратата за багажника правят мнооого красива колата и ще се радвам ако мога да се добера до това съчетание за своята кола. :)



Привет, поздравявам всички за добрия диалог и разглеждане на казуси. Силно се надявам, че скоро ще се сдобия с желаната Мазда 3, 1.6i .


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 17 Май 2018, 09:33 
Offline
фен
2001 Mazda Premacy

Регистриран на: 26 Юли 2016, 17:05
Мнения: 217
Местоположение: София
skype: zliq_kalin
Здравей Колега!
Аз не съм нито с Мазда 3 нито Мазда 6....
Карам Дизел и съм доволен. Да на дълги разстояни се усеща определено липсата на Газ по джоба. Иначе в града разликата е пределно малка. Ако смятам с калкулатора Хипотетично на "чисто" ще изляза след около 35 - 40к Км .... Това ме отказа.
Иначе в семейството се сдобихме с друга марка автомобил 2012та година пак Дизел... от класа на Мазда Сх3 . Като градско разхода е 5-5.5 извън града с допустимите скорости е около 3.8-4.3 Това определно ме кара изобщо да не поглеждам "чист бензин" ....
И Успех с избора на Мазда - няма да сбъркаш :-)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб