Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 22:35

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА РАЗДЕЛА!
ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2021, 03:10 
Offline
любител

Регистриран на: 27 Мар 2021, 02:50
Мнения: 2
Местоположение: Пловдив
Здравейте,

Моля за съвет преди да Ви стана колега :)
След доста търсене и чудене си харесах една Mazda 6 2013 (2.5 Бензин). Всичко ми харесва и мога да преглътна дребните недостатъци, но продавача сподели един (може би) притеснителен факт - мотора е сменян и в момента е на под 5000км. По километраж колата е около 100 000км. Обещаха да получа документи и фактури за всичко, но се чудя за 2 неща и искам да съм подготвен преди това:

- Какъв проблем може да е имало със стария мотор? На външен вид мога да кажа че не е било заради челен удар, остава механичен проблем. Често ли дефектират тези мотори или по-скоро лош късмет/лоша експлоатация?
- Как да съм сигурен какъв мотор е сложен и дали всичко е както трябва след това, освен от документите? Най-вероятно няма как, но ако имате съвети или препоръки какво да гледам.

Колата доста ми хареса и май сам се навивам че това е по-скоро плюс (имам си нов двигател), така че ще оценя критика.

Благодаря предварително!

П.С. Тъй като това е първата година в която се произвежда тази генерация, имат ли често срещани дефекти, които са изчиствани с годините, или и тези са достатъчно надеждни?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 27 Мар 2021, 14:23 
Offline
любител

Регистриран на: 13 Мар 2018, 17:24
Мнения: 74
Местоположение: Варна
Здравейте,

Ще споделя лично мнение, като изобщо не претендирам за компетентност. Просто, какво бих си помислил аз и как бих разсъждавал.

За мен нямаше да има значение, какъв е бил дефекта на предния мотор. Все пак не той е наличен в момента.
Обаче друго ме притеснява много повече. Двигателя е сърцето на автомобила и не мога да си представя да не струва значителна сума пари. Това води на следния въпрос. Защо някой, който е налял огромна сума (процентно от стойността на колата, а не нетно разбира се) в стара кола би я продавал толкова скоро. Мисля си, че ако ти се счупи нещо по мотора имаш 2 изхода:
- Или я закрепваш и я пробутваш на някой, който да си троши главата с нея (даа, супер грозно, но честа практика)
- Или си харесваш колата, сменяш двигателя и си я караш още 3 - 4 - 5 годинки. Не бързаш да я продаваш.
Та така. Ако бях на ваше място щях да съм супер скептичен и просто нямаше да си губя времето, парите и нервите.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2021, 00:57 
Offline
маниак
Аватар
2004 Mazda Premacy

Регистриран на: 25 Апр 2016, 21:09
Мнения: 506
Местоположение: Бургас
Stefanicio написа:
Защо някой, който е налял огромна сума (процентно от стойността на колата, а не нетно разбира се) в стара кола би я продавал толкова скоро.


Може да е търговец например. Което не е непременно лошо, или голям проблем. Смяната на цял двигател също не е драма, даже е по-добре отколкото да го разпарчетоса някой гайкаджия и после да го събере колкото и както може.

Към автора на темата - изчакай да видиш какви документи ще ти предостави и откъде. Ако смяната е направена в БГ, трябва да е отразена в документите за регистрация. Ако не е или автомобила не е регистриран, може да говорим и за друг проблем. Задължително да се свери номер на рама и мотор с документа, че иначе стават големи каши.


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2021, 13:17 
Offline
фанатик
Аватар
2014 Peugeot 505

Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:44
Мнения: 9186
Да се строши този 2.5 и то на около 100000км си е геройство на притежателя. Може би никога не е сменил маслото. Сменили са мотора и е каран 5000км но това не значи че е чисто нов. Може би ще покаже фактури от някоя морга или някъде другаде...Не че нещо ама такъв нов със сигурност е бая пари.

_________________
Мазда 323 f BG 1.6 1991 ex
Мазда 323 f BA 1.5 1995 ex
Мазда Premacy 1.8 2001 ex
Мазда 5 2.0 2006 ex
Мазда 6 GH 1.8 2009 ех
Мазда..?????


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 03 Апр 2021, 18:51 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 27 Мар 2021, 02:50
Мнения: 2
Местоположение: Пловдив
Здравейте,

Извинявам се за малко късния отговор и благодаря за съветите.
В крайна сметка дори и след предоставяне на документите, реших да не рискувам с подобен автомобил (мнението тук и на всеки до който се допитах така или иначе не беше положително).

Търсенето за сега е на пауза, пък някой ден може и да събера средства за чисто нова (с която се предполага че проблеми няма да има :) )


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2021, 09:09 
Offline
любител

Регистриран на: 13 Мар 2018, 17:24
Мнения: 74
Местоположение: Варна
vrox написа:
Здравейте,

Извинявам се за малко късния отговор и благодаря за съветите.
В крайна сметка дори и след предоставяне на документите, реших да не рискувам с подобен автомобил (мнението тук и на всеки до който се допитах така или иначе не беше положително).

Търсенето за сега е на пауза, пък някой ден може и да събера средства за чисто нова (с която се предполага че проблеми няма да има :) )

Oh my sweet summer child... Както казваха в Game of Thrones :D
Както почти всеки и аз започнах с кола втора ръка за супер малко пари, която имаше безбройни проблеми. При покупката на първият ми чисто нов автомобил и аз си мислех така, че новите автомобили са универсална панацея. Вземаш и караш. Истината е, че и там е на късмет, но поне не я мислиш много, заради каското и гаранцията.

Ето пример: Решавам да изненадам приятелката ми с почивка в София. Да, София звучи скучно, но обичаме да пътуваме, имаме доста приятели там и просто исках да се измъкнем от рутината. Платих готино хотелче с басейн, подготвих всичко и тръгваме от Варна с Мазда 6, която беше на под 2 години. На около 50-тия километър колата сякаш я ритнаха по муцуната. Мощността изчезна, влезе в сервизен режим и имам чувството, че всяка лампичка, която имаше започна да свети, и мига. Направо шах и това е Петък следобед, когато сервиза не работи.
Решихме да се върнем. Понеделник карам колата в сервиза и след диагностика се оказа, че някакъв датчик на турбото бил изгорял. Казаха ми, че им е първия такъв случай и че няма как да се предвиди предварително. Не съм направил нищо, просто се е случило. Скараха ми се, че не съм се обадил на Mazda Care, който получавам към колата, защото щели да ми дадат заменен автомобил и да си отида на почивката (до тогава картата Mazda Care, която имах просто я носех и дори бях забравил, че съществува). Посъветваха ме да им се обадя и да им разкажа за ситуацията. Обадих се, обясних им, те цъкнаха в системата и видяха, че от сервиза са записали повредата, поискаха да им изпратя фактурата от хотела и след няколко дни ми възстановиха парите за нощувките, които не можех да използвам.

Та така. Новите коли не са застраховани от проблеми (такива и други подобни), но поне последствията не са пагубни. Дори да си в чужбина, всяка марка има някаква програма за подсигуряване на евентуална повреда със заменни автомобили, пътна помощ и др. Моя приятелка спука гума в Дания с Мазда и са дошли, взели са колата, платили са ѝ хотела, закарали са я до сервиз, където са оправили всичко и са ѝ върнали колата. Тя е избрала да преспи в хотела още една вечер (бил е хубав, а тя изморена) и е продължила за България.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 04 Апр 2021, 09:35 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 27 Май 2008, 18:12
Мнения: 4819
Местоположение: АБСУРДИСТАН
skype: тел № 0889410450
Stefanicio написа:
Новите коли не са застраховани от проблеми
Тя разликата между нов и стар автомобил е единствено в екстрите, в новия имаш много повече неща с които да си играеш, докато дойде пътната помощ . :lol:

_________________
Гънките на мозъка по принцип са невидими, но когато липсват си личи .


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб