Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 18:41

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 158 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Airbag проблемче
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2007, 16:48 
Offline
любител
Аватар

Регистриран на: 05 Май 2007, 19:49
Мнения: 49
Здравейте,

ето историята на моят проблем с еърбега. Маздата е 626 2.0 ТД '99.

Преди известно време на магистралата ми светнаха двете лампи за еърбега - едната е червена и мигаше, другата оранжева и свети постоянно. Съвсем за малко светеха и след това изгаснаха. Бяхме 4 човека в колата. Знам, че има разни кабели под седалката и започнах да ги опипвам за да проверя дали няма някой скъсан или нещо подобно, всичко ми изглежда ок. Жената сподели, че по време на пътуването едно шише с вода е влязло под седалката и тя доста си е поиграла, докато го измъкне. Та за това отново пипах кабелите отдолу, но нищо съмнително. Записах си час за диагностика в Стар Моторс за след 4 дни. Да, но два дни преди диагностиката лампите спряха да светят (уплаши се маздюхата :))
Въпреки това отидох до сервиза. За първи път отивам до там, няма да коментирам сервиза :)
Момчето сложи буксата и веднага каза - не изписва никаква грешка в момента, нищо не мога да кажа.
Казах си ок, важното е че всичко работи. Да, но след известно време отново започнаха да светят, вече доста по-често от преди.
Засякох кода на червената лампа - 4 пъти дълго и 8 пъти бързо светване ... тоест код 48 ... би трябвало да е проблем с еърбега
на пътника до шофьора. Само да кажа, че тя има еърбег и отстрани на седалките, тоест с 4 еърбега е.
Какво бихте ми препоръчали да направя? Да ходя ли пак до Стар Моторс или да си намеря майстор, който да поразчовърка повечко седалката?
Когато шофирам сам - не свети, тоест със сигурност проблема е локализиран.
Преди диагностиката звъннах на Чичо Влади и тогава той ми препоръча компютъра да си каже думата в Стар Моторс.
Там между другото ми казаха колко ще ми струва нова седалка с еърбег системата в нея ... 2000лв :)

_________________
Кара: Mazda 626 2.0 TD 16V '99г.
Пише в: http://veskoni.blogspot.com/


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Окт 2007, 19:18 
Offline
модератор

Регистриран на: 15 Фев 2007, 22:01
Мнения: 1920
Местоположение: Sofia
Обади се и тук ,да попиташ дали имат софтуер за колата ти, и дали могат да решат проблема. Според мен е някоя букса, или издърпан, намокрен кабел
http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?t=6855

_________________
Mazda 323f 1.6 2003


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2007, 02:57 
Offline
маниак
Аватар
2008 Subaru Legacy

Регистриран на: 04 Дек 2004, 18:07
Мнения: 554
Местоположение: maastricht
Карай и не се ядосвай:)Има нещо - ясно е ,ама не си хаби нервите с дивотии.По принцип светят и двете лампи-дори и да с малко нещо несигурна системата,изключва и двата еърбега,за да не стават грешки.
Ако имаш време и нерви-търси от какво е!Полезно ще е за всички!.Вече не знам кои да от нашТЕ - "всички са маскари":))))
Ако се опиташ само да "занулиш" не става ли?
Колко инфо имаш за колата?Дали не е била удряна сериозно преди??

_________________
1995 мазда 626 GE.fp
2008 субару аутбек 3.0Rn
2002 toyota hiace 2.5 D4D
2008 daihatsu cuore 1.0
2010 guzzi griso 1100


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2007, 10:59 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2007, 19:49
Мнения: 49
А, не искам да си карам колата така ... да мига като дискотека вътре от предупредителни лампи :D

Звъннах на сервиз Елиа, човека изглеждаше много разбран и ще ида днес да я погледнат.

Относно колата дали е удряна - като я гледаха на стенд за ходовата част преди да я купя, майсторите казаха, че е добре, че не е усуквана, не е удряна .... еърбега също не изглежда да е излизал някога от мястото си ... така че се надявам да излезе нещо дребно

_________________
Кара: Mazda 626 2.0 TD 16V '99г.
Пише в: http://veskoni.blogspot.com/


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2007, 15:59 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2007, 19:49
Мнения: 49
Резултатът от сервиз Елиа е потвърждение на това, че проблема е в датчика/платката, който се намира в седалката и няма оправия.

_________________
Кара: Mazda 626 2.0 TD 16V '99г.
Пише в: http://veskoni.blogspot.com/


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2007, 16:24 
Offline
модератор

Регистриран на: 20 Юни 2006, 19:26
Мнения: 2358
Казваш, че е примигва от време на време... да не би да е няква контактна история, и примерно при раздрусване да се размърдва някой куплунг или някоя студена спойка да играе лоша шега?

_________________
Всеки се оплаква от своята памет, но никой - от своето мислене.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2007, 17:07 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2007, 19:49
Мнения: 49
Ами по-скоро не е само контактна историята (букси, кабели), защото като отидох в сервиза и направихме следното - запалих и нищо не светеше. след това се прехвърлих на другата седалка, малко се поразмърдах върху нея и тогава светнаха. Колата си стоеше на място

_________________
Кара: Mazda 626 2.0 TD 16V '99г.
Пише в: http://veskoni.blogspot.com/


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2007, 22:18 
Offline
любител
Аватар
Автор на темата

Регистриран на: 05 Май 2007, 19:49
Мнения: 49
Странна работа, днес нямаше никой на седалката до мен, но пак си светеше ... може би не е от седалките.

batesergy, този "спираловиден кабел. които идва от компа на еърбеците, и свършва на един ринг във волана" как мога да го различа от останалите кабели?

Благодаря

_________________
Кара: Mazda 626 2.0 TD 16V '99г.
Пише в: http://veskoni.blogspot.com/


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Ное 2007, 23:30 
Offline
модератор

Регистриран на: 15 Фев 2007, 22:01
Мнения: 1920
Местоположение: Sofia
По принцип безпричинно светеща сигнализация на еърбеците се свързва с този кабел, поради износването му при всички марки коли. Незнам обаче как точно се диагностицира дали е точно от него. Трябва да се гледат цветовете според ел. схемата. До волана стигат още кабелите за клаксона. и управлението на радиото, ако имаш такова. Аз лично не бих пипал там, защото е свързано с демонтиране на волана, изключване на акумулатора, а на тебе нали са ти диагностицирали че е от пасажерската седалка

_________________
Mazda 323f 1.6 2003


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2008, 13:43 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
vvassilev,

Искам да питам как точно разчете кода "на мигащите лампи" че и аз имам същия проблем и искам да разбера откъде е. И на мен така ту светят, ту не, едната свети постоянно, другата премига, ама не съм знаел досега че това е код. Не че е изненада японците да го измислят така хитро, ама кой да знае.

А между другото как са хората в този сервиз дето си ходил да ти диагностицират, че искам и аз да ида да видим какво е точно.

Мерси предварително.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2008, 13:57 
Offline
маниак
Аватар
2006 Mazda 6

Регистриран на: 31 Юли 2006, 14:21
Мнения: 600
99% мига заради така наречената тензо мрежа в пътническата седалка! решението е смяна на долната част на седалката...


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 18:59 
Offline
любител
Аватар
1998 Mazda 626

Регистриран на: 02 Дек 2007, 14:27
Мнения: 15
Същият проблем го има и при мен, '98 год. 2000 куб. бензин.
Интересното е, че като я взех го нямаше проблема, но и аз си оставям шишето с вода под тази седалка, та се чудя дали не сме си виновни ние за повредата...


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 19:15 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Да ти кажа и на мен вече така ми се струва. И аз държа разни шишета с вода под седалката. Мисля да прегледам кабелите и куплунзите, ама нещо нямам време сега. Ако не се оправи ще я закарам на сервиза да видя т какво е.

А между другото и при мен го нямаше като я купих, после се появи. Само че много искам да разбера как се четат тези кодови, за да разбера поне коя седалка е.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Ное 2008, 12:59 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
кода се чете така .гледаш червената лампа в ляво и броиш колко пъти мига бавно и колко бързо при мен е 47 - проблем с аербега на пасажера по точно със седалката в нея има нещо като сензори и те прекъсват


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 16:08 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Здрасти,

Преброих и аз миганията и при мен са 4 дълги и 8 бързи, което пак е 48. Ще видим кога ще имам време...........а и пари де, да ида до сервиза. Пак ще пиша като разбера нещо ново.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2009, 14:35 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
търсиш седалка от кола като твоята която се продава на части . ако дамаската е същата сваляш -закачаш буксите и ако всичко е ок лампите трябва да изгаснат


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2009, 15:00 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Много тегаво така чак да сменяме седалката. Няма ли друг вариант някакъв?


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2009, 09:28 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
другият вариант е сваляш таблото вадиш лампите да не те дразнят и забравяш че имаш аербаци


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Мар 2009, 22:19 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Все хубави решения. Мерси за инфото още веднъж, ама имам още един въпрос. Това че ми показва тази аларма значи че имам проблм в еърбека на седалката до пътника, т.е. другите са си ОК и недай се боже ако се наложи ще си сработят, нали?

Мерси пак.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2009, 12:44 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
не съм убеден че другите ще сработят-просто в момента системата е изключила


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2009, 22:51 
Offline
любител

Регистриран на: 31 Яну 2008, 19:53
Мнения: 11
Местоположение: София
Колеги и аз имам такава мазда с такъв проблем.И понеже съм инат разглобих седалката не е трудно (съжалявам че не снимах бутоните) те са т тези дето са в найлон като сензорните и са 15-16 на брой.Не си играи те с кабелите няма смисъл аз ги смених с нови и пак си свети.Някое от бутончетата е дало на късо и няма как да се оправи.Има писти за диагностика по тях,няма как да се изрежат.С две думи няма оправия поне за сега ,датчика е на siemens 5wk4174,това е лектронния блок който е залят с смола за да не се разглабя и бутоните.А в Мазда седалката струва 2400 лева,просто няма да си купя то е ясно.Ако съм помогнал на някого ще се радвам... :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2009, 22:53 
Offline
любител

Регистриран на: 31 Яну 2008, 19:53
Мнения: 11
Местоположение: София
А и забравих да кажа,ербеците и колана на пътника няма да работят.


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Мар 2009, 23:05 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Извинявай, ама малко се притесних - Всички възглавници и колана на пътника, или възглавницата и колана на пътника не работят.

Мерси


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2009, 10:19 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
спорд мен всички -то веднъж е дало грешка към компа


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2009, 10:30 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Лошооооо, а казваш че само модула вътре не може да се смени.
Друг вариант за който се сещам е примерно да се излъже този еърбек само за да могат поне другите да работят. Дали е възможно?

Мерси отново!


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2009, 10:41 
Offline
фен

Регистриран на: 07 Авг 2007, 11:04
Мнения: 189
Местоположение: Велико Търново
по принцип -да тук в търново има едно момче което се занимава с електрониката -не само занимава но и разбира от нея -НО казва така ако е бмв или мерцедес имам схема по която правя една платка и я закачам на мястото на буксата итака лъже компа . Аз моят сензор съм го измъкнал преди една година и така си карам като чакам да излезе някоя кола която се продава на части но задължително дамаската да е същата .Иначе в момента се продават 3 или 4 такива коли на части и за седалка искат около 100 лв. не са нищо стига да са здрави


Последна промяна BAT_MINKA на 19 Мар 2009, 11:20, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 20 Мар 2009, 11:20 
Offline
фен

Регистриран на: 19 Авг 2008, 02:53
Мнения: 367
Местоположение: Пловдив
Мигането на червената лампа е код за грешка. Може да са павтарящи се къси мигания с пауза или дълги и къси импулси. Ако пак се получи наблюдавай и запамни поредноста от дълга пауза до дълга пауза и пиши.Късмет :( , не прочетох всички постове, дано не повтарям някого.

_________________
323F BJ 2.0 16v DiTD 66kW
3 BN Skyactive-G 2.0 88kW


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2009, 18:49 
Offline
модератор

Регистриран на: 15 Фев 2007, 22:01
Мнения: 1920
Местоположение: Sofia
Моделите на Mazda 626. 323. 6 Premacy MX5 след 98 г са оборудвани сьс сензор в седалището на пасажерската седалка, направен във вид на мрежа/ тензо мрежа-колегата Afanoli е описал по-горе как изглежда/. Този сензор дава информация на контролният модул на air bag системата която отчита при инцидент дали да задеиства пасажерската възглавница, или не. Срока на годност на тази мрежа е 5-8 години. Когато се прекъсне, червената лампа на таблото започва да свети на интервали- код 48- четири дълги, осем кратки примигвания / може да бъде и 45, 47/ Проблема се решава по два начина- или се включва ръчно изработен емулатор-сонда в буксата под седалката, която лъже контролният модул, че има пасажер и възглавницата е в готовност винаги. За да се изработи такова устроиство, трябва да се прочете алгоритъма на сигнала между сензора и контролният блок. За съжаление не знам къде и кои прави такива джаджи. Другият вариант е да се смени долната част на седалката, което е доста скъпо.

_________________
Mazda 323f 1.6 2003


Върнете се в началото
  Профил    
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Мар 2009, 19:20 
Offline
любител

Регистриран на: 05 Юни 2006, 13:55
Мнения: 75
Местоположение: София
Сумер, мерси за детайлното обясненние.

Дайте сега да намерим къде да направим тази джаджа за да си решим проблемите.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 158 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб