Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 19:48

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2017, 17:24 
Offline
любител

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Здравейте колеги!

Отскоро сме собственици на Мазда Трибют 2002 2.0 124 к.с. и като цяло сме много доволни от колата - добра проходимост, маневреност и динамика, просторен интериор, голям багажник -
жената е щастлива ;)
Тревожи ме в момента един проблем, с който беше колата като я купих. 1ва и 2ра скорости влизат трудничко, особено 1ва. Понякога натискаш и не ще да влезе, като влезе леко прихрущява. Като не може да влезе 1вата леко давам назад към 2ра и пак пробвам и тогава става по-лесно.
Няма виене и мелене. На задна няма проблем. Съединителя има добър ход и мисля, че отделя някъде по средата.
Сменихме всички масла по колата - моторно, скорости и диференциали както и спирачната течност.
Моля дайте някакви насоки според вас какъв е проблемът. Ще съм много благодарен!

Поздрави!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2017, 20:42 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Здравей,
Смазване и/или регулиране на жилата....ако съединителя ти е ок разбира се :)

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2017, 20:56 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Благодаря за отговора.
Мога ли да го направя сам или трябва автомеханик да се заеме?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 29 Окт 2017, 21:19 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Сам ако не си го правил ще ти трудно...има си тънкости ;)

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2017, 14:36 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Днес я оставих в 1 сервиз да я диагностират и надявам се поправят.
Според майстора е нещо със съединителя или помпите, все едно не можел добре да отдели и затова е трудно да превключа скоростта.
Стискайте палци да се оправят проблемите! :)


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 30 Окт 2017, 15:01 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Само внимавай да не ти сменят скъпите неща като съединител+помпи и после да кажат: "ами не беше от тях,дай да видим сега жилата как са" :D

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2017, 13:42 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Здравейте,

Исках да повдигна пак проблема с трудното превключване.

На студено каране сутрин доста трудно влиза 1ва скорост. Другите скорости влизат добре. След около 20тина мин като позагрее колата 1ва си влиза вече по-лесно (не перфектно винаги, но много по-добре).
Маслото на скоростната кутия го сменихме малко след като я взех, но мисля, че сложиха полу-синтетика а не пълна синтетика и беше по-евтино.
Та интересно ми е този проблем според вас от кое е:
-от това, че маслото не смазва достатъчно добре като е студено
-или по-скоро проблемът е от това, че като позагрее колата и синхронизатори и чаркалаци се наместват и тогава изчезва проблема

Благодаря!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2017, 16:31 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
AnubaraK написа:
Здравейте,

Исках да повдигна пак проблема с трудното превключване.

На студено каране сутрин доста трудно влиза 1ва скорост. Другите скорости влизат добре. След около 20тина мин като позагрее колата 1ва си влиза вече по-лесно (не перфектно винаги, но много по-добре).
Маслото на скоростната кутия го сменихме малко след като я взех, но мисля, че сложиха полу-синтетика а не пълна синтетика и беше по-евтино.
Та интересно ми е този проблем според вас от кое е:
-от това, че маслото не смазва достатъчно добре като е студено
-или по-скоро проблемът е от това, че като позагрее колата и синхронизатори и чаркалаци се наместват и тогава изчезва проблема

Благодаря!

Все пак не разбрахме този майстор какво е правил/направил?

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2017, 18:36 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Юли 2011, 15:40
Мнения: 82
Местоположение: Варна
skype: dami-butterfly
Не съм сигурен тук при модела, но виж дали нямаш грижи с "ябълките", обикновено са пласмасови. Ако са начупени както обикновено там е грижата.
Успех

_________________
Mazda 5 L8


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 27 Ное 2017, 19:10 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Ами дотука които са я гледали някои казваха, че може да е от жила, други от лостов механизъм, трети от съединител.

Майстори, които гледаха жилата казаха, че са наред. За съединител нещо ме съмнява. Някои казаха, че може да е от не точно правилното масло за кутията. Най-лошия вариант било да е синхронизатор.

Реших да пиша, за да видя дали някой е има подобен проблем и дали ще можем да го диагностицираме правилно.
Все пак проблема е обострен на студено каране, което трябва да насочи нещата в някаква посока.

Благодаря на всички, които се включат.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 21 Дек 2017, 21:53 
Offline
любител

Регистриран на: 19 Дек 2017, 20:34
Мнения: 4
Местоположение: Пловдив
Аз имам същия проблем. Кажи ако си намерил решение.
Двама майстори ми казаха категорично, че не е от маслото, може да са жила.
Друго, което забелязах е - на изключен студен двигател скоростите влизат без проблем. В момента в който запаля колата проблема е налице, много трудно влизат...да не кажа че почти не искат. Мога след като загрея колата, да я изключа, слагам лоста на първа, паля колата на скорост и с мъка минавам няколко километра докато започнат да се оправят скоростите.

Миналата зима също ми се беше случило това, но след 2-3 седмици почти изчезна. Лятото - никакъв проблем.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2018, 00:03 
Offline
любител

Регистриран на: 03 Ное 2017, 11:37
Мнения: 1
Местоположение: Русе
Същия проблем имах и аз. От три месеца имаме Трибют, 2003г., 124к.с., но малко след купуването започнаха да блокират 1-ва и задна. Казаха, че е от помпите на съединителя. Долна намерих лесно - за 43лв., но горната излезе само в Америка, от 48 до 100 долара. Тук доставчиците ми искаха от 500лв. нагоре - УЖАС! След дълго търсене в интернет в наличност излязоха в 3 магазина в ... Москва, за срам на нашите търговци от 1600 до 7000 рубли, нещо между 75 до 180 лв. С малко късмет за два дни я получих. Но пак скоростите не влизаха и сменихме съединителя - комплект на Ashika. Като го отвориха лагерът направо се разпадна, а и имаше счупена демпферна пружина, и всичко си дойде на мястото. Затова налягането в помпите е било голямо и те са избили. Така, че проблемът на колегата вероятно не е в жилата, а в съединителя.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Яну 2018, 13:16 
Offline
любител

Регистриран на: 19 Дек 2017, 20:34
Мнения: 4
Местоположение: Пловдив
Чудя се защо да е съединител, жила, помпи - лятото проблема изчезва. По моята логика трябва да е свързано с нещо, което се влияе от температурата и това трябва да е масло ?!? :?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Яну 2018, 18:17 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 13 Окт 2017, 14:09
Мнения: 11
Местоположение: Варна
Благодаря на колегите, които също са споделили за техните проблеми и решенията.

Аз още не съм оправил моя Трибют. Не съм предприел смяна на съединител. Просто сякаш свикнах с този проблем. Като покарам няколко километра и колата се стопли нещата се оправят...
Това го прави само при студено време, когато е под 7-8 градуса.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 28 Мар 2018, 11:39 
Offline
любител

Регистриран на: 07 Май 2017, 16:03
Мнения: 79
Местоположение: Пловдив
При мен на Mazda Premacy 1.8 Бензин задната понякога влиза трудно. Като пусна съединителя и натисна пак, някой път влиза от раз, друг път от 2-ри 3-ти път. Има ли някой идея на какво може да се дължи? В съединителя има доста живот, бих казал, че отлепя преди средата.

_________________
Mazda Premacy 1.9 100к.с 2001г. бензин + газ.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 05 Юли 2018, 05:02 
Offline
любител

Регистриран на: 08 Ное 2014, 14:53
Мнения: 75
Местоположение: Burgas
Здравейте, преди две години карах Трибют 2.0 2003г.преди да я купя гледах три, при първата мислех ,че има проблем със скоростите ,втората катоя покарах си викам стига де и тази ли и при третата се обедих ,че няма кола с по гадни скорости ,но въпреки това си купих такава. Година след като я покарах никви ядове, и после се почна филма със скоростите ,особенно с първа сутрин за около 10тина км. бива после мъка ,гасил съм я на сфетофар да включа първа. Викам си така нестава, почнах с питането при познати един жила друг синхронизатор трети съединител, помпи...та най вероятното беше да са жила защото понякога и при загасен двигател не включваше ,смених ги 120$ (за Форд Ескейп,)с един месец чакане от USA ,тук са 860 лв. никаква промяна ,синхронизатора беше отличен, помпоте работеха нормално нямаше видими течове ....съединитела леш ,а отделяше перфектно ,след смяна нещата си доидоха на мястото. Не казвам ,че при всеки ще е това ,но при мен тези симптоми който описвате бяха същите, даже ми останаха старите жила който не е трябвало да сменям. Имайте предвид ,че съединителите на тези коли са слаби ,не са много за офроуд по стръмни чукари


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2018, 15:35 
Offline
любител

Регистриран на: 02 Окт 2010, 17:46
Мнения: 14
Смени съединителя и ще ти се оправи проблема. Колегата по-горе е прав, че съединителите са слабо място на този модел.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб