Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 28 Мар 2024, 11:29

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2019, 22:20 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
Накратко да обясня за проблема, който се получи напоследък. След монтирането на ксенонови светлини, от време на време след като дам на контакт, или в други случаи стартирам двигателя, се отключва багажника. Забелязвам, че не всеки път го прави, а само понякога и не мога да хвана някаква закономерност. Последните два дни, пък ми се случи след гасене на колата и изваждането на ключа да се отключи. Дали е просто съвпадение и нещо ключалката се е прецакала или има връзка с ксенона? Пак казвам, не се получава винаги, а само от време на време.
Да поясня, че не съм проверявал колата за грешки, ксенона е 35W, а колата Мазда 6 GH хечбек. Като съм с този модул на светлините, при който след като дам на контакт и се палят късите и нямам опцията за спирането им. Не знам дали при първоначалното палене на ксенона, моментното напрежение е твърде голямо и не се получава такъв ефект.....ама при багажника :-k
Всякакви идеи за евентуални грешки и какво да проверя са добре дошли. :lovemazda:

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 06 Юли 2019, 23:02 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Дали съм прав, че най-вероятно си сложил китайски ксенони? :)

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2019, 09:00 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 01 Май 2012, 12:17
Мнения: 539
Местоположение: Айтос
Ако не греша, ВСМ модула отговаря за светлини, прозорци, врати... Напълно възможно е ксенон-а да смущава модула, че и цялата CAN шина и това да е причината. А можеше и да ти тръгват чистачките ;)
Опитай с LC филтър /като за обезшумяване на касетофоните едно време/ на захранването на ксенон-а.
Но може и по индукция от ксенон-а да смущава инсталацията на колата.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 07 Юли 2019, 23:19 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
Да, китайски е, но уж от "по-качествения" на xenon.bg. Иначе добрата новина, е че се оправи копчето което си е на багажника. От един момент спря да работи и си мислех, че се е прецакало, а сега пак се оправи. Има някъде нещо гнило, но не знам дали да ходя на диагностика и компютъра дали ще запише грешка при такъв проблем.

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2019, 08:13 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
badprince написа:
Да, китайски е, но уж от "по-качествения" на xenon.bg...

Правилно предположих, затова попитах все пак.

От опит и информация знам, че китайски ксенон не винаги се разбира добре с японска електроника. :)
Минах на китайски баласти по принуда като по-евтино и оптимално решение,
след като похарчих доста пари за оригинални нови и втора ръка. Просто им беше дошло времето при мен.

При мен ефектът беше, че когато включа късите при загрял двигател и нормални обороти на празния ход,
направо гасеше двигателя при работа на газ. На бензин не трепваше.

В xenon.bg смених баластите с "по-качествени" с доплащане. Имаше ефект, но проблемът не се реши окончателно.
Реши се по-късно като страничен ефект от друг ел. ремонт по колата, но вече не мога да си спомня точно кой.
Сменях dimmer switch и полускъсани кабели покрай ЕГР... и т.н.

Някои слагат кондензатори с голям капацитет, други отричат това - не съм пробвал.
Може да опиташ с още "по-качествени" баласти, докато нацелиш "по-сговорчиви".

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2019, 10:26 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
М да, явно ще е на принципа проба-грешка, но в крайна сметка, ако продължи или се задълбочи проблема, ще си се върна на оригиналните халогенни крушки.
Въпреки, че направо се родих с тази светлина-огромна разлика. Не знам дали оказва влияние, че ксеноните са на 35W, а оригиналните крушки на 55W. Дали ако взема баласти на 55W и проблема няма да изчезне?

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 08 Юли 2019, 10:42 
Offline
фен

Регистриран на: 14 Ное 2016, 08:47
Мнения: 465
Местоположение: София
badprince написа:
Дали ако взема баласти на 55W и проблема няма да изчезне?


Не. На един познат със Suzuki SX-4 точно заради китайски ксенони му отказваше педала на газта в движение. Може да пробваш да пуснеш допълнителна маса до баласта, или има филтри за ксенон да се продават, но не е гаранция, че ще ти реши проблема.

_________________
Mazda 6 GY 2.0 143hp
Mazda CX-5 2.5 194hp


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2019, 06:46 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
Момчета, много внимавайте с тези китайски ксенони, правят понякога големи поразии, по CAN комуникацията!
В момента Имам една 6-ца при мен на която няма комуникация с двигателният контролер, ABS , и Приборно табло, заради китайски ксенон!
CAN окабеляването е физически здраво няма вкъсяване няма прекъсване, но чипчетата които осъществяват CAN обмена на данни и в трите контролера са мъртви и нито един контролер не се чете таблото не работи както и светят АBS и чека на двигателя комп! Втори ден се занимавам с нея за да я възстановя, не си самосъсипвайте колите с тези китайски измишльотини! В някой случаи Евтиното излиза скъпо в последствие!

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2019, 09:40 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
E, аз нали затова гледах да взема, нещо "по-качествено" и проверено, но ето резултата.
В случая освен махането на ксенона, има ли вариант да се оправят нещата? Звъннах на момчетата, от въпросната фирма, казаха ми, че това не би трябвало да става от ксенона, но аз им обясних, че преди това такъв проблем не съм имал и със сигурност се е появил след това.
Казаха ми да отида до сервиза им, за да ми поставят 2 кондензатора?!? Дали би имало ефектн - не знам.
Rockton - твоят съвет какъв е. Бих ти се доверил и ако ти се занимава мога да дойда и да я погледнеш.

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2019, 12:29 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Аз съм с 55W от 107лв. и 5г. вече нямам проблеми......ксенон.бг имат и по-евтини варианти,но мисля не са много удачен избор ;) Ти със кой точно вариант си? Дай един линк ако искаш :)
П.П. Междудругото аз си сложих още в началото едни "филтри" тъй като ми оказваше леко влияние/шум на радиото извън града .

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 09 Юли 2019, 22:36 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
Това е комплекта, не е най-евтиния вариант, мисля, че средния се води, с дигитални баласти.
http://xenon.bg/product/813/xenon-expre ... ntsia.html

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2019, 08:59 
Offline
фанатик
Аватар

Регистриран на: 22 Окт 2014, 20:35
Мнения: 1828
Местоположение: Густо Майна Филибето
Аз съм с този:
http://xenon.bg/product/904/xenon-expre ... ntsia.html
Само че ги купих от алиекспрес, малко по-евтино и без лепенките на ксенон.бг разбира се :D Даже си взех 2 комплекта за да имам резервни, но за сега не е мръднал. Много съм доволен. Относно повредите, половин България кара с афтърмаркет ксенони, 90% от тях са с най-долнопробни 15$-рови комплекти и си карат и свиркат. Нормално все някъде, някой да му се получи проблем. Всяка външна намеса крие някакви рискове.
При мен (фейслифт GH) нямам този модул като при теб, да се пускат автоматично фаровете със запалването. Ако наистина проблемът идва от ксенона и го няма без него, според мен, първо пробвай да ти дадат един комплект 55 вата и ако пак е същото, махни ксенона и сложи ЛЕД крушки.

_________________
Mazda 6 GH 1.8 LPG BRC sequent 32
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2019, 09:24 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 26 Май 2016, 06:41
Мнения: 857
Местоположение: Варна
И аз съм с ксенон от xenon.bg, макар и само на единия фар, защото оригиналния изгоря преди 2 години. Нямам ел. проблеми или разлика в осветяемостта между двата фара. Мазда 3 и 5 мисля, че са почти без разлики в инсталацията, докато при 6цата може и да има някакви. Някои компоненти въобще не са правени в Япония, а във Филипините като кутията с бушоните в купето. Това не означава, че са скапани, но с времето някои спойки дават фира какъвто случай често се наблюдава с едно реле за халогените. Понякога просто е малшанс и уцелваш късата клечка


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2019, 11:46 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
badprince написа:
Това е комплекта, не е най-евтиния вариант, мисля, че средния се води, с дигитални баласти.
http://xenon.bg/product/813/xenon-expre ... ntsia.html

Да...исках да знам дали си с дигиталните баласти..явно смущението идва точно от това ,че инсталацията си търси 55W :) И наистина при М6 инсталацията е по различна и не мога да помогна.Аз също имам заводско реле за палене на фаровете когато си на контакт,но нямам проблеми с това и ксенона.

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 10 Юли 2019, 22:05 
Offline
фанатик
Аватар
2007 Mazda 6

Регистриран на: 03 Ное 2014, 13:09
Мнения: 2160
Местоположение: селянин в София
Доста вероятно, ако оригиналните крушки са 55W, а поставените 35W колата си чеква и се ошашква. СамоОтварящ се багажник е минимума за чудеса. А защо сложи 35 вместо 55W ми е интересно?

_________________
Глупостта не е предимство.
Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.

... .. -.-. | - .-. .- -. ... .. - | --. .-.. --- .-. .. .- | -- ..- -. -.. ..
2007 Mazda 6 GY 2.0 with LPG


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2019, 06:47 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 17 Авг 2004, 10:54
Мнения: 654
Местоположение: Сф. Захарна фабрика
badprince написа:
E, аз нали затова гледах да взема, нещо "по-качествено" и проверено, но ето резултата.
В случая освен махането на ксенона, има ли вариант да се оправят нещата? Звъннах на момчетата, от въпросната фирма, казаха ми, че това не би трябвало да става от ксенона, но аз им обясних, че преди това такъв проблем не съм имал и със сигурност се е появил след това.
Казаха ми да отида до сервиза им, за да ми поставят 2 кондензатора?!? Дали би имало ефектн - не знам.
Rockton - твоят съвет какъв е. Бих ти се доверил и ако ти се занимава мога да дойда и да я погледнеш.

Щом проблема се е появил, след поставянето на ксенона, вероятноста той да е виновен е 50/50 , втората вероятност е просто да има друг проблем който точно сега се е проявил и няма общо с ксенона! Но откриването на проблема е доста затруднено от добавяни допълнителни системи по колата, (ксенон и модул за DRL), Ако колата беше в оригинален вид то би било по лесно да се локализира повредата! Работата ми е Диагностика и ремонт на всичко което е електронни контролери, ток и "жица" по автомобила :) като и чиптунинг и програмиране на двигателни и други контролери! Но на ОРИГИНАЛНИТЕ, РОДНИ системи по автомобилите, с добавени системи не се занимавам! Така че след като проблема се е появил след поставяне на ксенона, най добре би било да отидеш там където са го поставили и там да се опитат да ти оправят дефекта! Ако Колата беше в оригинален заводски вид с най голямо удоволствие бих я приел и отстранил всякакви дефекти и повреди по електрониката и електросистемата!
-Поздрави и лек ден, Успех!

_________________
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! 0896 633459


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2019, 16:52 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
rockton написа:
Ако Колата беше в оригинален заводски вид с най голямо удоволствие бих я приел и отстранил всякакви дефекти и повреди по електрониката и електросистемата!
-Поздрави и лек ден, Успех!


Благодаря ти. Ще върна оригиналния вид на колата за да проверя дали проблема ще се реши, и ако не - ще ти звънна да се разберем в удобно за теб време да ти я докарам :lovemazda:

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2019, 18:50 
Offline
фанатик
Аватар
2004 Mazda 3

Регистриран на: 02 Дек 2015, 11:02
Мнения: 1267
Местоположение: София
Е, много лесно би отбой! :)

Аз се мъчих повече от година с този проблем.

Парите така или иначе вече са похарчени.
Ако се върнеш на оригиналните халогени, вероятността да изчезне проблема е 99%.
Само, че вече си видял разликата при халоген и ксенон. Аз също съм я видял при мойте "тройки". :)

badprince написа:
...Не знам дали оказва влияние, че ксеноните са на 35W, а оригиналните крушки на 55W. Дали ако взема баласти на 55W и проблема няма да изчезне?

Не можах да си спомня, затова порових в архива:
Прикачени файлове:
IMG_6543a.jpg
IMG_6543a.jpg [ 564.74 KiB | Прегледано 7705 пъти ]
Прикачени файлове:
IMG_6570a.jpg
IMG_6570a.jpg [ 780.5 KiB | Прегледано 7705 пъти ]

Явно навремето са знаели и при мен са сложили също 35W, пък и в ръководствата за Маzda 6 (и Mazda 3) така пише:
Прикачени файлове:
xenon_M6.jpg
xenon_M6.jpg [ 413.49 KiB | Прегледано 7705 пъти ]


Сканирай колата за записани грешки по електрическата система.
Нищо не пречи да се направи една ревизия на масите към купето, замасяването на ГИ (ако има),
тук там контактен спрей, проба с други баласти, кондензатори и т.н.

Ще стане работата... :)
Както казва един от моите племенници (бивш шофьор на TIR с над милион пробег) - "Няма изгубил се шофьор, има само изхабено гориво!"
:D

_________________
... ex ... Mazda 3, 2.0i (2004) - ex; Mazda 3, 1.6i (2004) - ex; ... Mercedes A200 ...
'Look at it this way: in a hundred years, who's gonna care?' - from 'Terminator'


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 11 Юли 2019, 22:00 
Offline
маниак
Аватар
2008 Mazda 6
Автор на темата

Регистриран на: 28 Апр 2011, 00:44
Мнения: 519
bat_Vite - благодаря за съветите. Със сигурност ще намеря начин да остана с ксеноните. Разликата е огромна.
Идеята ми да върна оригиналния вид на колата е Rockton да види дали има някакви грешки по системата и тогава вече да мисля, какво би могло да се сложи към за да разрешим проблема. Както и преди споменах, не го прави толкова често, и засега не мога да намеря някаква тенденция - веднъж го прави като дам на контакт, веднъж ако вратите са отворени, друг път ако вратите са затворени, но незаключени, ключът не е на стартера и щраква. Не знам дали самият механизъм не се е прецакал нещо. Затова мисля да почна от по-лесното, към по-трудното :-)

_________________
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
МнениеПубликувано на: 12 Юли 2019, 15:00 
Offline
маниак
Аватар
2007 Mazda 5

Регистриран на: 31 Авг 2016, 12:05
Мнения: 721
Местоположение: Плевен
Само да вметна,че в ръководството пише 35W ксенон, НО заводския ;) Има разлика дали след това ще сложиш китайския 35W или 55W който ще замести халогенната крушка .

_________________
мазда 5 2.0CD 2007


Върнете се в началото
  Профил   Виж гаража на потребителя  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 20 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 46 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб