Начало форум

КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ

www.mazdabg.com

Дата и час: 29 Мар 2024, 01:02

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Правила на форума


ПРАВИЛА НА КЛУБ MAZDA - БЪЛГАРИЯ!



Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Авг 2020, 22:16 
Offline
любител

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Здравейте, колеги.

От скоро имам CX9 3.7л от 2011 г. Под скоро разбирайте - навъртял съм има-няма 900км с нея. И като с всяка кола на старо, започнаха да се проявяват проблемите. В моят случай автомобилът явно върви само на предно. Най-неприятното е, че преди покупката Маздата беше прегледана "основно" в сервиза на дилър на марката, но така и не откриха подобен проблем. Конкретно на мен при огледа ми направи впечатление, че пробката на раздатката изглеждаше клеясала, но реших че сигурно е на доста хил. километра от смяна може и да е нормално да не е в топ форма и просто ще трябва по-приоритетно да сменя течността.

Чак моят майстор при смяната на дисковете и накладките видя че има проблем. После и аз почнах да си навързвам фактите - леко тегаво потегляне от място, изтъркани предни гуми... В последните при покупката не се усъмних, защото бяха различна марка от задните и реших че просто автоджамбазите са ги сменили по пътя от бяла Европа до БГ...


Нищо не е разглабяно засега, но доколкото разбирам - ако предните колела се движат, значи вероятно става въпрос за повредена електроуправляема муфа. По думите на майстора в 99% от подобните случаи точно муфата, не цялата раздатка била проблемна. Лошото е, че и само муфа да е - доста неща трябва да се свалят, реално колата след това до намиране на конкретната част остава на трупчета или временно да се махне кардана направо (и после пак да се разгкабя - двоен разход за труд).


Има ли някой тук опит със сходен проблем и неговото решаване? Дотук ровенето из нета за части е слабо резултатно. Ясно е че мога да внеса от САЩ нова раздатка за около 1000 долара с транспорта, но това си е сериозна сума, ако е само заради една муфа. А и ще отнеме време. А само муфа никъде не намирам. Какъв е шансът просто да гледам за грешния термин? До тук пробвах различни вариации на Transfer Case Coupling/Coupler, както и на български.

Доколкото виждам, има сервизи, рециклиращи виско муфи, но пък ремонтира ли се въобще електроуправляема муфа?


И изобщо - може ли някъде другаде да е проблемът?


Поздрави!


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 07:28 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 11 Дек 2015, 11:43
Мнения: 599
Местоположение: Варна
Колега, как разбра, че не ти работи задното? Това тегаво потегляне не е щото нямаш задно. Не разбрах, смени ли маслото на раздатката.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

_________________
CX 5 2016 2.5 G


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 08:50 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Задните колела не се задвижват. Маслото още не е сменено, щеше да е следващата работа по колата след дисковете.

Какъв е шансът само смяна на масло да оправи проблемът?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 09:52 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Извинявам се за предния пост, трябваше да бъде по-детайлен, но с тази система за одобрение на постовете не мога да го видя, и да го коригирам. Моля модератор да изтрие предходния ми коментар.

По думите на майстора - успял за завърти кардана с ръка. Сега - това трябва ли да е възможно? В зависимост къде гледам за информация, моделът е или AWD или пълно 4х4. Ако е второто, не би трябвало да може да се върти кардана или греша? Или просто маздата е AWD? Там очаква ли се да може свободно да бъде завартян кардана?

При смяна на маслото, предполагам че ще излязат стружки, ако има проблем някъде по раздатката. Ако обаче няма, и в действителност има проблем със задното задвижване, какъв е шансът само от смяна на масло да се оправи?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 11:29 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 11 Дек 2015, 11:43
Мнения: 599
Местоположение: Варна
Колега, намери една поляна, изключваш тракшън контола и газ. Ако буксува само предния мост може и да има проблем. С еднакви гуми по размер ли си на двата моста.
Това, че кардана се върти на ръка нищо не означава.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

_________________
CX 5 2016 2.5 G


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 11:45 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Да размерът на гумите е еднакъв, нямат разлика.

Ако изключва тракшън контрола, няма ли по подразбиране и задният мост да се изключи?


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 12:28 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Сега я пробвах на трева и накарах жена ми да снима - и с изключен и с включен тракшън буксуване се вижда само на предните гуми.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 17:21 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 10 Фев 2006, 16:44
Мнения: 577
Местоположение: Банкя
На CX-7 дава грешка при проблем със задвижването на 4-те колела. Тук има ли такива?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

_________________
...и от време на време ме плаши със тез 115 кранти ебати!

Skoda Forman>Mazda 626 CG GT>Mazda 626 GE 2.5i V6>BMW E39 540i>Mazda 626 GF>Alfa Romeo 166 3.2i TI>MB E320i 4Matic>Alfa Romeo 156 2.5 V6>Mazda 3 2.2D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 17:47 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Здравей,


Не, не излиза грешка на таблото. 4w лампичката светла за секунда-две в жълто, след като запаля колата, след това угасва и повече не светва.


Последна промяна DMT_Alpha на 08 Авг 2020, 18:02, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 18:01 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 10 Фев 2006, 16:44
Мнения: 577
Местоположение: Банкя
А на диагностика с Forscan?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

_________________
...и от време на време ме плаши със тез 115 кранти ебати!

Skoda Forman>Mazda 626 CG GT>Mazda 626 GE 2.5i V6>BMW E39 540i>Mazda 626 GF>Alfa Romeo 166 3.2i TI>MB E320i 4Matic>Alfa Romeo 156 2.5 V6>Mazda 3 2.2D


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 18:10 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Имам една Obd2 кутийка, с която мога да го пробвам, но ме съмнява да открие нещо. Преди седмица в сервиза на Мазда закачиха един от техните таблети, които са по 4 хил. лв. Тогава единствено откри грешка с акумулатора (който беше почти паднал) и за сензорите в гумите.

Нямаше нищо за системата за задвижване на колелата.

Между другото, има ли значение дали ще е точно Forscan? Аз имам Torque, но ако Forscan чете нещо допълнително, бих го купил за този случай.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 19:23 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 11 Дек 2015, 11:43
Мнения: 599
Местоположение: Варна
ако проблемът е механичен диагностоката не го хваща.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

_________________
CX 5 2016 2.5 G


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2020, 19:26 
Offline
маниак
Аватар

Регистриран на: 11 Дек 2015, 11:43
Мнения: 599
Местоположение: Варна
https://yandex.ru/search/touch/?text=%D ... 1770&mda=0

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

_________________
CX 5 2016 2.5 G


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 09 Авг 2020, 17:45 
Offline
любител

Регистриран на: 10 Май 2020, 08:08
Мнения: 21
Местоположение: Варна
Между другото, има ли значение дали ще е точно Forscan? Аз имам Torque, но ако Forscan чете нещо допълнително, бих го купил за този случай.[/quote]

Определено има значение - взимай Форскан-а.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 12 Авг 2020, 17:27 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Бърз ъпдейт по темата - Forscan не показа нищо различно от предишната диагностика. Маздата ляга на операционната маса. Тези дни ще стане ясно коя точно част се е раболяла и ще се наложи ли трансплантация.


Върнете се в началото
  Профил    
 
МнениеПубликувано на: 18 Ное 2020, 20:15 
Offline
любител
Автор на темата

Регистриран на: 03 Авг 2020, 11:51
Мнения: 23
Местоположение: България
Няколко месеца по-късно - пациентът получи трансплантация на нова раздатка. Оказа се, че старата е била изтърбушена и рязана с флекс... Покрай това бяха оправени шлиците към диференциала. Трудна и времеемка операция, евала на майсторите. Имена няма да споменавам, за да не правя реклама, но ако някой се интересува от сервиз за 4х4, може да пише на лично.

Засега автомобилът се държи добре, шофьорът (не съм аз) да му мисли как ще го пази. За мен изводът е повече кола на старо да не купувам. Както и че джамбазите и официалните дилъри на Мазда са боклуци.


Върнете се в началото
  Профил    
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Форума се задвижва от phpBB® Forum Software © phpBB Group
www.mazdabg.com
национален фен клуб